influencer marketing rehperi

A’dan Z’ye Influencer Marketing Rehberi

Son Güncelleme Tarihi 2 Ekim 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımda influencer marketing hakkında merak edilen tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyorum. Influencer kimdir? Influencer marketing nedir ve nasıl yapılır? sorularının cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Yazımız ana hatlarıyla iki kısma ayrılıyor diyebilirim. İlk kısımda tüm detaylarıyla Influencer Nedir? Kimdir sorularını cevaplarken ikinci kısımda ise Influencer Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır? sorularını cevaplıyorum.

Influencer Kimdir?

Influencer kelimesi Türkçe “etkileyen” anlamına gelmektedir. Influencer sahip olduğu etkileme gücü nispetinde takipçilerinin davranışlarını, fikirlerini ve hatta satın alma tercihlerini değiştirebilen kişidir.

Influencer Kategorileri

Influencerlar sahip oldukları kitle boyutu, etkileşim gücü ve ilgi alanlarına göre kategorize edilmektedir. Bu bağlamda mikro/nano, makro/celebrity (ünlü) olarak influencerları iki ana kategoriye ayırabiliriz.

Mikro Influencer Nedir?

Mikro influencer, belli uzmanlık konuları (teknoloji, otomobil, seyahat, güzellik vb) ile alakalı içerik/post paylaşımı gerçekleştiren ve o konulara ilgi gösteren nispeten sınırlı takipçi kitlesine sahip olan kişiler için kullanılan bir tabirdir.

Satış odaklı pazarlama çalışmalarının en önemli unsurlarından biri mikro influencerlar ile çalışmaktan geçmektedir.

Makro İnfluencer Nedir?

Makro influencer, takipçi sayısı yüksek sosyal medya dışında da hemen hemen toplumun tüm kesimleri tarafından tanınan ünlü kişiler için kullanılan bir tabirdir.

Marka bilinirliğini ya da tanınırlığını arttırmak isteyen kişi ya da kuruluşlar ağırlıklı olarak makro influencerlar ile çalışmayı tercih etmektedir.

Bulunduğu Mecraya Göre Influencerlar

Influencerlar bulundukları mecralara göre de birbirinden farklılık göstermektedir. Bunun yanında bazı influencerlar birden fazla mecrada aynı anda birbirine yakın etkileşim oranlarına ulaşabilme başarısını da gösterebilmektedir. 

Aynı zamanda influencerlar kullandıkları mecraların kendine has dinamiklerine göre değerlendirilmektedir. Instagram’da yapılan yorum sayısı en önemli unsur olabiliyorken Youtube’da izlenme süresi daha önemli bir parametre olarak öne çıkabilir.

Sosyal Medya Influencerları (Instagram, Twitter, Facebook vb)

Instagram, twitter ve facebook gibi sosyal medya mecralarını kullanarak takipçi sayısını arttırmış ve yüksek etkileşim oranlarına ulaşmış kişilerdir. 

Sosyal medya mecralarında influencer marketing çalışması yapacakların unutmaması gereken husus burada üretilen içeriklerin etki süresinin oldukça kısa olduğudur. Yapılacak olan planlamalarda bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medya Mecraları Ortalama İçerik Ömrü

Vloger Influencerlar (Youtube)

Çektiği ilgi çekici videolar sayesinde youtube gibi video izleme sitelerinde yüksek izlenme sayılarına ulaşarak etkileşimini arttıran kişilerdir. Video içeriklerin etki süresi sosyal medya mecralarına göre oldukça uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Blogger Influencerlar

Kendileri için oluşturmuş oldukları web sitelerinde içerik (makale vb) üreterek ciddi ziyaretçi trafiği yaratan kişilerdir. Blog içerikleri en uzun etki süresine sahip içeriktir. Fakat sosyal medya mecralarında olduğu kadar hızlı etki göstermemektedir.

Blog ve bloggerlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için “Blog Nedir? Neden Blog Açmalısınız?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiiz.

Gerçek Influencer Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin sosyal medya mecrasındaki (twitter, youtube, instagram vb.) takipçi sayısının yüksek olması o kişinin tek başına influencer olabilmesi için yeterli değildir. Influencer olabilmek için takipçilerinin aktif, etkileşimi yüksek ve influencer ın dediklerini dikkate alacak güvene sahip olması gerekmektedir. Ancak böylelikle influencer takipçileri üzerinde etkileme gücüne sahip olabilir.

Influencer Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir influencer ile çalışmaya başlamadan önce çalışmaya başlamayı düşündüğünüz influencerlar ile ilgili araştırma yapmak, yapmayı düşündüğünüz çalışmanın başarısı için oldukça önemlidir.

Kalite Takipçi Sayısı ile Doğru Orantılı Olmayabilir

Influencer seçiminde takipçi sayısı önemli olmakla birlikte günümüzde kendini influencer olarak sunan bazı kişilerin takipçi sayısını gerçekte olduğundan fazla göstermek için takipçi satın aldığını görüyoruz. Sahte takipçisi bulunan kişilerle yapacağınız pazarlama çalışmalarında hedeflediğinizden çok daha düşük performans sağlayacağınızı söyleyebiliriz. Kısaca sahte takipçi satın aldığını tespit ettiğiniz hesaplardan uzak durmalısınız.

En Önemli Unsur Etkileşim Oranı

Influencer’ın takipçilerini etkileyip yönlendirebilme gücüne sahip olan kişiler olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu etkiye sahip olup olmadıklarını bize gösteren ise yaptıkları paylaşımları kaç kişinin alıntıladığı, paylaştığı, beğeni yada yorum yaptığıdır. Burada yine en dikkat edilmesi gereken durum yapılan beğeni ve yorumların satın alınmamış olmasından geçmektedir. Tabi burada takipçi sayısı ile etkileşim miktarının doğru orantılı olması gerektiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Profesyonel Influencer Analizi Nasıl yapılır?

Manuel yöntemlerle yapılan influencer analizlerinin hata payı çeşitli analiz yazılımları kullanılarak yapılan analizlere göre tabiki çok daha yüksektir. Fakat bu yazılımları kullanabilmek için ciddi ücretlerinde ödenmesi gerektiğini unutmamak lazım. Bu yüzden analiz programlarını daha çok influencer marketing hizmeti veren reklam ajansları kullanmaktadır. Reklam ajansları birçok markaya hizmet ettikleri için bu analiz programlarının maliyeti onlar için ekstra bir bütçe yükü oluşturmaz. Aksine yaptıkları çalışmalarının başarısını ve hizmet kalitesini yükseltmektedir.

Reklam ajansları analiz programları sayesinde çalışmayı düşündükleri influencerların, takipçi sayısının içerikle olan etkileşim yüzdesini, takipçilerinin aktiflik durumunu, varsa sahte takipçi miktarını, takipçilerinin bulunduğu bölge ve konuştuğu dilleri, takipçilerinin cinsiyet ve yaş dağılımını, sahip olduğu kitlenin ilgi alanlarını, takipçi artış oranını, benzer hesaplar içerisindeki sıralaması gibi birçok parametreye ulaşabilmektedir. Bu parametrelere ulaşarak markanın kitlesine en uygun influencer seçimini yapabiliyor olmak doğal olarak yapılacak olan pazarlama çalışmasının başarısını da arttıracaktır.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, sosyal medya mecralarında etkileşimi yüksek takipçi/hayran kitlesi bulunan ve bu kitleyi etkileme/yönlendirme gücü olan kişilerin yaptığı paylaşımlar aracılığı ile bir marka, ürün ya da hizmeti tanıtmasıdır. 

Influencer Marketing Nasıl Doğdu?

Sosyal medya kullanımının artışı ile birlikte bu mecralarda gezdiği yerleri, kaldığı mekanları, kısaca aldığı hizmet ya da ürünler ile ilgili deneyim ve düşüncelerini paylaşan kullanıcıların takipçi kitlesi hızla artış gösterdi. Takipçilerini etkileyerek yönlendirebilen kullanıcıların varlığı marka ve reklam ajanslarının kısa sürede dikkatini çekti. Marka ve reklam ajanslarının bu kişilerin etkileme/yönlendirme gücünden profesyonelce yararlanmaya başlamasıyla birlikte de influencer marketing’in doğduğunu söyleyebiliriz.

Google Trends verilerini incelediğimizde de influencer marketing ile ilgili aramaların 2012’de başladığını ve giderek aramalarda yükseldiğini görmekteyiz.

Influencer Marketing Google Trends Seyri

Neden İnfluencer Marketing Yapmalısınız?

Influencer ile etkileşim içerisinde olduğu takipçileri arasında aynı zamanda bir güven ve rol model ilişkisi bulunmaktadır. Bu ilişki influencer ın hiç tanımadığı takipçileri üzerinde etkileme ve yönlendirme gücüne sahip olmasını sağlar. Sıradan insan ilişkilerinde dahi insanlar yakın çevresindeki insanları etkileyebilmektedir. 4 bin 739 kişinin 30 yıllık gündelik hayatları ile ilgili veriler ışığında yapılan bir araştırmaya göre;

 • Sizin kilo almanız etkileşim halinde olduğunuz arkadaşınızın kilo alma ihtimalini %45 oranında artırıyor.
 • Onun bir arkadaşının kilo alma ihtimalini %25 oranında artırıyor.
 • Arkadaşınızın arkadaşının kilo alma ihtimalini de %10 arttırabiliyor.

Gündelik yaşantımızda sınırlı sayıda kişiye ulaşabiliyorken yarattığımız etkiyi göz önünde bulundurduğumuzda, geniş kitlelere erişebilen  ve aynı zamanda güven duyulan bir rol modelin yaratabileceği etkiyi görmezlikten gelmek markalar için çok büyük bir kayıp olacaktır.

Influencer Marketing Markaya Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Öncelikle İyi planlanan bir influencer marketing çalışmasının belirlenen ana hedefe ulaşmanın dışında da markanıza pek çok faydası olacaktır diyebilirz. Örneğin marka bilinirliği odaklı yapacağınız çalışmalar markanızın bilinirliğini artırırken aynı zamanda satışlarınızında artmasını destekleyecektir. Satış odaklı çalışmalar da dolaylı olarak marka bilinirliğinize yine katkı sağlayacaktır.

Influencer Marketing Marka Bilinirliğinizi Arttırır

Influencer marketing çalışması ile marka bilinirliğinizin artmasını istediğiniz kitleyi belirleyerek bu kitleye uygun influencerlar ile çalışabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz kitlelerde marka bilinirliğiniz hızla artacaktır.

Influencer Marketing Yeni Kitlelere Ulaşmanızı Sağlar

Etkileşim halinde bulunulan mevcut kitlelerin dışında yeni kitlelere ulaşmak isteyen markalar yine doğru strateji ve bu stratejiye uygun influencerlar ile çalışarak hedeflerine ulaşabilirler.

Influencer Marketing Ürün ve Hizmetlerinizin Satışlarını Artırır

Influencerların ürün yada hizmetinizi deneyimleyerek tavsiye etmesi hem satışlarınızı hemde marka bilinirliğinizi artırır. 

Influencer Marketing Çalışması Nasıl Yapılır?

Başarılı bir influencer marketing çalışması yapabilmenin en önemli koşullarından biri bu çalışmayı planlı bir şekilde yürütebilmekten geçmektedir. Bu yüzden en başta nasıl ilerleyeceğinizi belirlemeli ve süreci adım adım yönetmelisiniz.

Çalışma Şeklinin Belirlenmesi

Markalar influencer marketing çalışmalarını bizzat kendileri yürütebileceği gibi bu konuda hizmet vermekte olan profesyonel ajanslarla da çalışabilmektedir. Fakat markaların deneyim sahibi olmadıkları bu alanda danışmanlık almadan yapacağı çalışmaların başarılı olma olasılığının daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Influencer marketing konusunda uzmanlaşmış reklam ajanslarının hali hazırda temas halinde oldukları bir influencer havuzu bulunmaktadır. Bu yüzden influencerlara ulaşmaları çok daha kolaydır. Ayrıca sahip oldukları deneyimli kadro ve alt yapı sayesinde tüm süreçleri iyi yönetebilme kapasitesine de sahiptirler.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak işin başında bir ajansla mı çalışacağınızı ya da bu işi marka olarak kendinizin mi yürüteceğine karar vermeniz oldukça önemlidir.

Influencer Marketing ile Ulaşmak İstediğiniz Hedefi Belirleyin

Yapacağınız pazarlama çalışmasının birinci, ikinci ve üçüncü hedeflerini belirlemeniz gerekir. Hedefi belli olmayan çalışmaların doğru planlanabilmesi mümkün değildir. Belirleyeceğiniz ana hedefleriniz arasında marka bilinirliğini arttırmak, yeni kitlelere markanızı duyurmak ya da satışlarınızı arttırmak olabilir.

Hedeflemeniz Gereken Doğru Kitle Hangisi?

Tanıtımını yapmak istediğiniz elinizde bir marka, ürün ya da hizmet var. Peki bu marka için doğru hedef kitle hangisi? Lokal, ulusal yada global hedefleriniz mi bulunuyor? Bu aşamada öncelikle ürününüzün sağladığı faydadan en fazla yararlanabilecek kişileri yani hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. 

Bir bebek bezi markası olduğunuzu varsayalım ve bebeklerin deniz yada havuza girebilmesini sağlayacak mayo şeklinde bir bebek bezinin pazarlamasını yapmak istiyorsunuz. Burada cevabını bulmamız gereken soru, ürüne ihtiyaç duyarak satın alacak hedef kitlenin kim olduğudur.

Muhtemelen böyle bir ürüne ihtiyaç duyan kişiler yazın tatile gitme olasılığı yüksek, orta ve üst gelir grubunda bulunan, 1 ila 4 yaş aralığında bebeği olan 25 – 35 yaş aralığındaki annelerdir. Bu sayede bebeklerini birine emanet etmeden ya da onlardan uzaklaşmadan bebekleri ile birlikte deniz ya da havuza rahatlıkla girebilirler.

Markanız İçin En Doğru Mecra Hangisi?

Hedef kitlenizi belirlediniz peki bu hedef kitlenin bulunduğu en doğru mecrayı nasıl tespit etmelisiniz? Bu aşamada da birçok veriyi toparlayıp analiz etmeniz gerekiyor.

Hedef kitleniz Y kuşağı mı, yoksa Z kuşağına mı mensup? Hangi tür içerikler dikkatlerini çekiyor? Kitlenin bulunduğu kuşağın alışkanlıkları ve tercih ettiği mecralar hangisi? Mecra belirlerken bu ve buna benzer birçok verinin bir araya getirilerek değerlendirilmesi gerekir. 

Bu verileri çeşitli güncel rapor ve analiz programlarından yararlanarak elde edebileceğiniz gibi manuel metotlarla da kısmen bu verilere ulaşabilirsiniz. Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda da çalışmanızın Youtube’da mı?, Instagram’da mı? Facebook’da mı? yada farklı bir mecra da mı gerçekleşeceğine karar vermelisiniz. Tabi yapacağınız çalışmanın tek bir mecra olmasına da gerek yok farklı mecraların dinamiklerinden de aynı anda yararlanmanız mümkün.

Influencer Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bu aşamada yine bir dizi soruya cevap aramanız gerekiyor. Bütçenizi göz önünde bulundurarak bir ya da birkaç influencerla mı çalışacaksınız? Bu influencerların kaçı mikro influencer, kaçı makro influencer olacak? Seçeceğiniz influencer erkek mi yoksa kadın mı olmalı? Yaş aralığı vs ne olmalı? 

Yukarıdaki mayo bebek bezi örneğimizden yola çıkarak bu ürüne ihtiyacı olan aynı hedef kitleye mensup, evli ve bebeği olan bayan influencerları tercih etmemiz doğru olacaktır diyebiliriz.

Bu aşamada alternatifli bir influencer listesi hazırlanarak belirlenen hedefler doğrultusunda en uygun olabilecek influencer yada influencerlar belirlenmelidir.

Hedefleriniz Doğrultusunda Bütçenizi Belirleyin

Tüm bu aşamalardan sonra kampanya bütçenizi işletmenizin imkan ve hedefleri doğrultusunda en verimli olacak şekilde belirlemeniz gerekiyor. Buradaki en büyük ikilem ise bütçeniz doğrultusunda bir hedef mi, yoksa hedefleriniz doğrultusunda bir bütçe mi konusunda yaşanmaktadır.

Eğer bir ajansla çalışmaya karar verdiyseniz ajansın size sunacağı farklı hedef ve bütçe seçeneklerini dikkate alarak karara varmanız doğru olacaktır.

Hedeflerinizle bütçe imkanlarınız örtüşmüyorsa bütçeniz dahilinde başarılı olacağınız en uygun hedefi belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Kampanya Zamanını ve Süresini Belirlemelisiniz

Kampanya zamanlaması ile süresini doğru belirleyebilmek influencer marketing çalışmasının başarısını önemli ölçüde etkileyecektir. Bebek bezi örneğinden devam edecek olursak mayo bebek bezinin pazarlamasını Aralık ayında 1 hafta süre ile gerçekleştirmek yaz döneminde ihtiyaç duyulacak bir ürün için yanlış bir zamanlama olabilir. Burada tatil sezonunun başlangıç döneminin tercih edilmesi çok daha doğru bir yaklaşımdır.

En Etkili Influencer Marketing Türleri

İnfluencer marketing çalışmalarında hedefler dahilinde birçok farklı pazarlama türünden yararlanılmaktadır. Aralarından en etkili iki tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Viral Pazarlama

Tanıtımını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmeti, üreteceğiniz doğal ya da spontane oluşturulmuş izlenimi veren bir içeriğin içine gizleyerek yapılan pazarlama çalışmasıdır. Viral pazarlama influencer marketing ile doğru kurgulandığı takdirde kartopu etkisi ile hızla yayılır ve etkileşimi çok yüksek olur.

Real Time Marketing

Trend yani gündem olan konular ile ilgili yapılan pazarlama çalışmalarına real time marketing diyoruz. Trend olan bir konunun markanızın ürün ve hizmetleriyle örtüşmesi durumunda yapılacak olan influencer marketing çalışmalarının verimliliği oldukça yüksek olacaktır.

Fakat real time marketing hızlı aksiyon alınması gereken bir pazarlama türüdür. Bu yüzden ajanslar ileride trend olabilecek konuları tespit ederek bu konuda size öneriler sunar. 

Real time marketing hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Real Time Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Trendleri nasıl takip edebileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinmek için “Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Google Trends Sonuçları (Google Hot Trends)

Çalışmalarınızı Bütünleşik Pazarlama ile Destekleyin

İnfluencer marketing çalışmalarını bütünleşik pazarlama (360°) yani diğer pazarlama kanalları ile desteklemeniz halinde başarı oranının daha da artacağını söyleyebiliriz. Pazarlamasını yaptığınız ürün ya da hizmetin alaka düzeyi yüksek bir influencer tarafından tavsiye edilmesi aynı ürünle ilgili ilgili bir dergide makale ya da tv’de reklamlarının çıkması ürün ile ilgili farkındalığı hedef kitle üzerinde daha da arttıracaktır.

Influencer Marketing Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlama faaliyetleri çok fazla parametrenin değerlendirilmesi gereken bir çalışma gerekmektedir. Bu yüzden bu konuda uzmanlaşmış pazarlama/reklam ajansları ile çalışmak ya da onlardan danışmanlık hizmeti almak markaların yapacağı çalışmaların başarısını önemli ölçüde arttıracaktır. 

Bu kapsamda influencer marketing çalışmalarında ajans tercihi yaparken bir ajansın doğru ajans olup olmadığını anlayabilmenizi sağlayacak aşağıda sizlerle paylaşacağım kriterleri aklınızda bulundurmanızı öneriyorum.

 • Temasa geçtiğiniz ajansın referansları bulunuyor mu?
 • Ajansın kadro yapısının niteliği tatmin edici mi?
 • Rahat iletişim kurulabiliyor mu?
 • Vaatleri gerçekçi mi?
 • Ajans size karşı ne kadar şeffaf ve raporları sizinle paylaşıyor mu?
 • Resmi bir firma olup verdiği hizmet karşılığında fatura kesip sözleşme yapıyor mu?

Çalışmayı planladığınız ajans ile ilgili soruların cevapları evet ise büyük olasılıkla yapacağınız çalışmada başarılı olacaksınızdır.
Influencer marketing ile ilgili profesyonel hizmet ya da danışmanlık almak istiyorsanız bu konuda benimle iletişime geçebilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

A’dan Z’ye Influencer Marketing Rehberi” üzerine 35 görüş

 1. Bakalım bu süreç yani influencer fırtınası ne kadar daha sürecek. Özellikle tiktoktan sonra hiç bilmediğimiz influencerlar doğdu.

 2. Makaleyi okuduktan sonra mikro düzeyde Blogger Influencer olduğumu öğrendim. Yeni bir meslek hem de gözde meslek bu zamanda insanlar içerik sıkıntısı çekiyor…

  1. Sosyal medyada var olan bazı İnfluencerlar sürekli farklı ürün pazarlama yapmaya çalıştıkları için güven kaybediyorlar bence işin dozunu kaçırmamak şart. Teşekkür ederim hocam harika bilgiler için.

   1. Hedef kitleyi doğru analiz ettiğimiz zaman bence influencerlar ile ilgili satış ve reklam konusunda nokta atışı olur bence.Tabi ki bu influencerlarin aktif takipçileri ve güven odaklı kullandığı ürünleri paylaşan influencerlar oldukları zaman verim alınabilir.

  2. Günümüzde influencer larla, hızlı ve etkileşimi yüksek bir marketin yapıldığını düşünüyorum

  1. Hem iyi hemde tehlike bir mecra geliyor bana daha çok gençlere hitap ettiğini düşünürsek takip edilen kişi hem yararı hem zararı dokunabilir içi boş sadece takipçi sayısı yüksek olan kişi sayısı yüksek bence iş için tercih edileceği zaman çok detaylı bir araştırma yapıp doğru kişi ile çalışmak oldukça önemli görünüyor

 3. Aslında artık 15-25 yaş aralığı yeni dünyanın en gözde ve en çok para kazandıran sektörlerinden birinin sosyal medya olduğunun farkında. Hatta bu sektörü yine bu yaş aralığı yarattı desek yanlış olmaz. Ancak biraz profesyonel çalışmakta çok büyük fayda var. Umarım en azından bir tanesi bu makaleye denk gelir ve profesyonelleşmek adına kendileri veya ajansları bir adım atarlar. Tüketicinin bilinçli olması ne kadar önemliyse üreticinin de bir o kadar bilinçli olması gerekir.Emeğinize sağlık

 4. Günümüz dünyasında Sosyal Medyanın daha çok ön planda olduğunu görüyoruz.
  Mesela Instagramdan yola çıkarsak bir influencer bir markayı tanıtıyor. Örnek olarak da a firmasının kremini tanıtıyor. Bizlerde bu kremi araştıyoruz ve o krem de hoşumuza giderse alıyoruz. Gelecekte de İnfluencer Marketing’in daha çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.
  Emeğinize Sağlık

 5. Influcer marketing günümüzün en etkili yöntemi bence.. Ancak şuan sosyal medyada kendini ınflucer sanan ve ya olmaya çalışan insanlarla dolu.. Bir dolu kişi takipçi ve yorum satın alarak hediye ürün istiyor.. İnflucer dilencileri diyorum ben bu kesime..
  Yazınız yol gösterici ve net. Ne yapma(ma)lı detaylı olarak anlatımış..

  1. 10 yaşındaki oğlum bile youtuber ları izlerken bak reklam yapıyor anne dediğinde ona detaylı bilgi vermekten bile mutluyum artik.
   Bir marka için bence çok iyi bir pazarlama yöntemi akıllıca buluyorum. Teşekkürler

 6. Etkileyici bir pazarlama için önerilen Influencer reklamını çok iyi kategorize ederek, sunumu yapan kişi, kitle, doğru ajans gibi bir çok etmeni bir arada uygulayarak bu reklam ürünümüze iyi bir satış oranı vereceğini gösteriyor. Teşekkürler

 7. Blogger Influencer ile marka odaklı yada ürün odaklı daha genis konu ile ilgili kişilere tanıtımı üst seviyeye çıkarabilmek adına yapılabilecek güzel bir yöntem..

 8. Influencer, takipçilerini etkileyen, düşüncelerini yönlendiren ve şekillendiren kişidir. Influencerların etkiledikleri takipçi sayısına göre kategorileri vardır. Bu kategoriler mikro ve makro olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Mikro Influencerlar sınırlı takipçi kitlesi olan iken Makro Influencerlar ise hem takipçi kitlesi çok fazla hem de toplum tarafından tanınırlar. Influencer Marketing ise sosyal medya ile takipçilerine marka ve ürünleri tanıtma olayıdır. Bir influencer seçecek isek sadece takipçi sayısının yüksekliğine önem vermemeliyiz. Takipçi sayısı ile orantılı olacak şekilde etkileşim oranı çok önemlidir. Tüm bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

 9. Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama), aslında bir tür kulaktan kulağa pazarlama uygulamasıdır. Sadık takipçi kitlesi tarafından önder olarak belirlenen bu kişiler kullandıkları ürün ve hizmetleri veya gittikleri herhangi bir yeri paylaştığında, ürün/hizmet/mekân bilgisi hızla yayılır. Takipçileri ise önderlerinin seçimlerine güvenir ve sunulanı tecrübe etmek ister.
  Doğru planlanmış içerik, strateji ve doğru Influencer seçimi ile markayı milyonlara ulaştırarak sadık bir müşteri kitlesi yaratılır.
  Tşk.

 10. Medya olarak yalnızca gazetelerin var olduğu dönemlerde reklamlar genele sunuluyordu. TV kanallarının yaygınlaşması ve konsept kanalların oluşması reklam verenlerin daha spesifik hedef kitle belirlemelerine yardımcı oldu. Değişen medya düzeninde reklam kanallarının da çeşitlenmesi ve gelişmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Yazınızda belirtmemişsiniz ancak merak ettiğim bir konuda reklam maliyetleri. Tahminim influencer marketingte reklam ücretlerinin radyo-tv-gazete gibi geleneksel medya araçlarına kıyasla daha düşük olduğu yönünde. Geleneksel medyada yüksek bütçeler dolayısı ile kendine yer bulamayan küçük bütçeli reklam verenlerin genelde influencer marketinge yöneldiklerini söyleyebilir miyiz?

 11. “Kalite Takipçi Sayısı ile Doğru Orantılı Olmayabilir” başlığına kesinlikle katılıyorum, bana bir ara trend haline gelen “çinden …. aldım” serilerini hatırlattı.

 12. Elinize sağlık. Yazıda akıcılık, bilgi dolgunluğu muazzam olmuş. Tüm yazılarınız başucu kitabı gibi zamansız ve kaliteli👏👏

 13. Tebrik ederim bu alanla ilgili çok açıklayıcı bir yazı olmuş.. Son zamanlarda dikkatimi çeken Trendyol gibi sitelerin ürün linklerini direkt etiketliyor olmaları.. Teknik açıdan bu imkanların sunulması sosyal medyanın da artık bu gücü kabullenmiş olduğunu göstermektedir.

  1. İnfluencerin kimdir influencer marketing nasıl yapılır influcer marketing ne kadar önemlidir bunların hepsini bu yazıyı okuduktan sonra daha iyi anlamış oldum .yazarın eline sağlık.

 14. müşteri kitlemizin belli olmasına rağmen takipçilerimizi arttıramadığımız dönemde yapmamız gereken hamlelerden biri de Influencer desteği almak. Influencer seçimi esnasında ürünümüzü konumlandırmış olmak önemlidir, makalede de belirtildiği gibi takipçi sayısının çok olması yeterli kriter değildir. Seçim yaptığımız Influencer bizim ürünümüzü tanıtsa bile bizim için doğru olan kitleye sahip değilse gelen takipçilerin ürünlerimizi satın almama ihtimali yüksek olacaktır.
  Doğru seçim için tüm bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

 15. Influencerlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu ancak çoğu zaman çok fazla takipçi sayısına sahip ne yaptığı belli olmayan insanlar var. Markamız için doğru olabiliecek ve gerçekçi reklamlar olmalı. Aksi halde bir çok kişi o ürünlerin kullanıldığına ve faydalarına inanmıyor.

 16. Özellikle 15-25 yaş arasının influencer ile alışveriş tercihlerinin çok fazla etkilendiğini düşünüyorum. Burada bir marka olarak dikkat etmemiz gerekenler varken güvenirilik adına bence yüksek takipçili insanlarında aynı şekilde markayı tanımaları gerek.

 17. Yaptığı yemeklerin videolarını yayınlayıp araya reklam olarak kıyafet, krem vb gibi bir markayı tanıtıyor. Ancak kendisine uygulamayıp ambalajını dahi açmadan tanıtım yapan kişi takipçilerinden nasıl güven bekliyor, hiç gerçekçi değil. Sosyal medya her ne kadar gerçekçi Influencer varsa bir o kadarda gerçekçi olmayanlar kulübü olduğunu düşünüyorum.
  İş hayatında Influencer Marketing ajansı seçerken belirttiğiniz kriterler çok önemli.

 18. Influencer anlamı gibi son derece etkili bir pazarlama yöntemi. Ancak sosyal medya da maalesef bunu çok basitleştiren, hiçbir etki alanı olmadığı halde reklam yapmak için birçok mesaj gönderen, güvensiz sayfalar var. Yani kendini influencer sanan birçok insan var.

  İnfluencerin etki alanı kişinin etki etmek istediği alanla örtüşüyor mu doğru seçim yapılmalı. Reklam vermek isteyenin de reklam alanın da son derece bilinçli olması lazım. Makale için teşekkürler. Bilinçli insanların artması dileğiyle…

 19. Sosyal medya ağlarında sözüne güvenilir insanların tavsiyelerini dinliyorduk. Bu güven onları influencer yaptı. Fakat iş artık iyiden iyiye ticarete döndü sözlerinin güvenirliği pek kalmadı maalesef.. Google’a influencer fiyatları yazınca bir sürü sonuç çıkıyor paranızla herhangi birine reklamınızı rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

 20. Seçilecek mecra kesinlikler önemli. Ürünü ya da ilgili olduğumuz konuyu da. Ama tabiki takipçi sayısının fazlalığı bazen önemli olmuyor. Güven ve aktif bir kitle ilerlemek için çok önemli. Bu bilgileri detaylı veren bir makale olmuş.

 21. İNFLUENCER MARKETİNG VE İNFLUENCERLAR GÜNÜMÜZDE FAZLA DUYDUĞUMUZ VE GELECEKTE DAHADA İSMİ DUYULACAK BİR MESLEK DALI OLACAKTIR

 22. Merhabalar,
  Influencer marketing konusunda yazı içerisinde istatistikler ve örneklendirmeler tam yerinde ve dozunda yapılmış. Özellikle bazı influencerların sahte takipçi ile sayı yükseltmeleri neticesinde satışların istenilen düzeye gelememesi günümüz için muhteşem bir tespit olmuş. Emeğinize sağlık.

 23. Mesela trendyolun sürekli olarak sosyal medya fenomenleri ile çalışması hem tv reklamlarında hem de sosyal medya fenomenlerinin kendi sayfalarında sıkça trendyol reklamı yapması. bu sanırım makro influencer’e giriyor. shiftdelete’nin sürekli olarak teknolojik alanda tanıtım yapması ise mikro influencer’e giriyor. ama burada bu trendyol’un bu yöntemi artık iyice dozunu kaçırdı. yani neredeyse sürekli olarak her yerde reklamlarını görüyoruz. bu sanki daha çok kazandırmak isterken bir uzaklaştırma oluşturur mu? Keza bende öyle oldu, bıktım dercesine bir durumdayım.

 24. Influencer marketing trendi halen yükselişte olan bir sektörken tüketici olarak baktığım zaman büyük bir kaos görüyorum. Beni etkileyebilen influencer sayısı 1-2. Fakat onlar için de son zamanlarda edindiğim olumsuz tecrübeler sonunda etki alanı değil tepki alanı içerisindeyim. Ürünü tavsiye etmek, pazarlamak deneyimlerini paylaşarak sadece videoda veya storyde elinde 10 sn tuttuğu ürünü kullandığı samimiyetini veremiyorlar..
  Bu konuda da belki yasaların belki de influencerlerin kendilerini güncellemeleri gerektiğini düşünüyorum.

 25. Kullandığımda tarayıcıya kaydettiğim ve uzun bir dönem tekrar tekrar bakacağıma emin olduğum bir makale… İnternetin influencerlar dönemini yaşadığımız şu dönemde yol gösterici niteliğinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X