Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Nedir? Nasıl Yönetilir?

Son Güncelleme Tarihi:

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizler için online itibar yönetimi ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlıyorum.

Online İtibar Nedir?

Online itibar kişi, firma, marka, ürün, hizmet fark etmeksizin her somut yada soyut değerin dijital medya ortamında (Yeni Medya, İnternet) kendisi yada başkaları tarafından onun adına oluşturulan bilinçli bilinçsiz, iyi veya kötü tüm izlerdir.

Yani online itibarımız, dijital ortamda sahibi olduğumuz web sayfalarında (Blog, Sosyal Medya vb) ürettiğimiz içerik yada paylaşımlar ile diğer insanların yine dijital ortamda hakkımızda ürettiği yorum ve paylaşımlardan oluşur diyebiliriz.

Blog sayfaları hakkında daha detaylı bilgi için “Blog Nedir? Neden Blog Açmalısınız?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

İnternet ortamında hakkınızda üretilen olumlu içerik sayısını arttırma, olumsuz içeriklerin oluşmasını önleme ve buna rağmen oluşmuş olumsuz içerikleri kaldırma yada olumlu hale getirme çabasına online itibar yönetimi diyoruz.

Çevrimiçi olarak da tabir edilen online yani internet ortamında bireysel yada kurumsal kimliğiniz ile ilgili üretilen içerikler neticesinde hakkınızda negatif yada pozitif bir algı (online itibar) oluşacaktır. Hakkınızda oluşan olumsuz içerik sayısının artması ise zamanla kişisel yada kurumsal imajınızın zedelenmesine sebep olmaktadır.

Bu tür içeriklerin artmasının ise temelde iki sebebi bulunuyor. Birincisi gerçekten yaptığınız işte yada sosyal hayatta olumsuz, yanıltıcı, kalitesiz davranışlar sergiliyorsunuz. Buna bağlı olarak da insanlar bu konudaki tepkilerini dijital ortamda dile getiriyor. İkinci seçenek ise rakipleriniz tarafından bilinçli bir strateji ile hakkınızda olumsuz içerikler üretilmesi sağlanılarak imajınızın zedelenmesi hedefleniyor. Bu durumu telafi etmek ise birincisine nazaran çok daha kolaydır.

Online İtibar ve Kişisel Markalaşma

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Gerçek bir online itibar yönetimi için Mevlana Celaleddin Rumi‘e ait olan “Olduğun Gibi Görün ya da Göründüğün Gibi Ol” sözünü kriter almamızda fayda var. Bireysel yada kurumsal yaptığımız işlerde kaliteli ve dürüst olduğunuz taktirde hakkımızda yapılacak yorumların büyük çoğunluğu doğal bir sonuç olarak pozitif olacaktır.  Böylelikle daha işin başında itibarımızı sağlam bir zemine oturtmuş oluruz. Bunun dışında biz ne kadar iyi olduğumuzu düşünürsek düşünelim muhakkak ki yaptığımız işler herkesi aynı seviyede memnun etmeyecektir. Burada önemli olan ise iletişime ve dinlemeye açık olmamızdır.

Hakkınızda yapılan olumsuz yorumların nedenini öğrenerek, varsa eksik kaldığınız yada hata yaptığınız noktaları ilgili kişi yada kurumla iletişime geçerek telafi edebilirsiniz. Böylelikle hakkınızdaki olumsuz içeriği olumlu hale getirerek itibarınızı arttırırken aynı hataları bir daha tekrar etmeme şansınız olur.

Bunun dışında hakkınızdaki asılsız ve kasıtlı bir şekilde üretilen olumsuz içeriklerin bulunduğu web sayfalarını konu ile ilgili bilgilendirerek yada yasal yollara başvurarak kaldırtmanız yine mümkün.

Yaptığım işte yada çalıştığım kurumda kalitesiz ve yanıltıcı olmaya devam ederek online itibarımızı yükseltmek istiyoruz diyorsanız. Gururla söyleyebilirim ki aradığınız tavsiyeler bu yazıda bulunmuyor.

Online İtibar Yönetiminin Önemi

İnternet ortamında hemen hemen her konu hakkında olumlu olumsuz birçok içerik üretilmektedir. Bugün bir işe girerken yada biri ile tanıştığınızda dahi karşınızdaki muhatabınız  öncelikle internet ortamında sizin hakkınızda bir araştırma yapıyor. Aslına bakarsanız bu araştırmayı günümüzde her internet kullanıcısı bilinçli yada bilinçsiz olarak yapıyor diyebiliriz.

Online itibar tercihlerimizi etkileyen en önemli unsurlardan biri değil mi?

Düşünün günümüzde bir veli çocuğunu hangi okula yazdıracağına karar vermeden önce okullar hakkında ne tür yorumlar yapıldığına ilk önce internet üzerinden bakmaktadır. Okullar hakkında elde ettiği olumlu yada olumsuz bilgiler ise aslında o okulların online itibarıdır.

Buna örnek vermek gerekirse, araştırılan X ve Y okullarından X okulu içi yapılan yorumlarda fiziki şartların kötü olduğu, öğretmenlerin çocuklar ile yeterince ilgilenmediği ve okul etrafında serseri görünümlü insanların olduğu gibi kötü yorumlar yapıldığını varsayalım. Y okulu için ise bakımlı sınıflar, spor salonu, kütüphane ve laboratuvar olduğu, öğretmenlerin idealist olup öğrencileri için elinden geleni yaptıkları, okul takımlarının sürekli turnuvalarda başarılar elde ettiği ve şehrin en iyi 5 okulu arasında olduğuna dair bilgi ve yorumlar olsun.

Sizce X ve Y okullarından hangisinin online itibarı daha yüksektir? Veli çocuğunu bu iki okul arasından hangisine kayıt ettirmek için çabalayacaktır?

Gördüğünüz gibi internet ortamında bulunan her bilgi oldukça önemlidir. İnsanlar günümüzde doğru yada yanlış bu bilgilere itibar ederek sizinle yada işiniz hakkında bir kanıya varmaktadır. Bu yüzden her kurum, kuruluş yada kişi kendisi hakkında dijital ortamda üretilen içerikleri takip etmeli ve kendisi hakkında ki olumsuz yada gerçek dışı olan içeriklere karşı önlem alıp kendisiyle ilgili olumlu içerikleri öne çıkarmalıdır.

Kişisel Markalaşma ve Online İtibar

Kişisel markalaşma çalışmalarının en önemli ayaklarından bir tanesi online itibar yönetimi çalışmalarıdır. Bu alanda yapılacak başarılı çalışmalar sayesinde kişisel markalaşma yolunda hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanız mümkün. Dijital ortamda hakkınızda yapılacak pozitif yorum ve paylaşımlar itibarınızı yükseltirken sizi güvenilir bir marka haline getirecektir.

Kişisel Markalaşma hakkında daha detaylı bilgi için “Kişisel Markalaşma Nedir? Nasıl Marka Olunur?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Online İtibar Araştırması Nasıl Yapılır?

Online itibarınızın ne durumda olduğunu öğrenebilmeniz için öncelikle bir online itibar araştırması yapmanız gerekir. Mevcut durumu tespit ettikten sonra ise sürekli olarak online görünümünüzün durumunu takip etmeniz gerekir. Bunu yapabilmeniz içinde bazı web araçlarını kullanmanız gerekir.

Online İtibar Araştırması için 5 Araç

Online itibar araştırması yapabilmenizi sağlayacak ücretli ve ücretsiz birçok araç ve yöntem bulunuyor. Ben bu araçlardan en çok kullanılan beş tanesini sizlerle paylaşacağım.

Arama Motorları

Google, Yandex, Bing, Yaani gibi arama motorlarında adınız, markanız, hizmetiniz yada ürününüz ile ilgili anahtar kelimeleri kullanarak yapacağınız aramalar neticesinde listelenecek sonuçlar sizinle ilgili oluşturulmuş içeriklerden oluşmaktadır. Bu içerikleri inceleyerek içlerinde bulunan olumlu yada olumsuz paylaşımları tespit edebilirsiniz.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi için “Arama Motoru Nedir? başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Google Haberler

Google haberler aracının içinde bulunan arama alanını kullanarak belirlediğiniz kelimeleri içeren haberler olup olmadığını görebilirsiniz. Bunu yanında belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili haber içeriklerinin listelendiği bir sayfa oluşturabilirsiniz.

Google Trends

Google arama motorundaki eğilimleri takip edebileceğiniz bu web aracına abone olmanız halinde belirlediğiniz anahtar kelimelerdeki arama hacimlerinin artış yada azalışı ile ilgili raporları mail olarak almanız mümkün. Bu sayede sizin için önemli olan anahtar kelimelerdeki değişimleri takip edebilir ve içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler ile ilgili daha detaylı bilgi için “Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur? başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

KeywordTool

KeywordTool.io anahtar kelime analizi yapan bir web aracıdır. Bu araç sayesinde belirlediğiniz anahtar kelime hakkında farklı ne tür aramalar yapıldığını görebilirsiniz.

Buffer

En popüler sosyal medya yönetimi araçlarından bir tanesi olan Buffer sayesinde tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir ekran üzerinden eş zamanlı olarak yönetebiliyorsunuz.

Online İtibarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Başarılı bir online itibar yönetimi aynı zamanda başarılı bir dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu yüzden dijital pazarlama ve online itibar yönetiminizin birbiri ile uyumlu olması başarı oranınızı arttıracaktır. Dijital Pazarlama çalışmalarınız kapsamında yapacağınız başarılı SEO, SEM ve Sosyal Medya çalışmaları online itibarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında daha detaylı bilgi için SEO Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 124

Online İtibar Nedir? Nasıl Yönetilir?” üzerine 2 görüş

  1. Herkesin bir stalker olduğu günümüzde online ortamda yaptıklarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Online itibar konusu gün geçtikçe dikkatleri üzerine çekmekte.Kullanım araçlarıyla sürekli her an takip edilmesi elzem bir durum. Bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X