Pazarlama ile İlgilenenlerin İzlemesi Gereken 10 Film

Pazarlama ile İlgilenenlerin İzlemesi Gereken 10 Film

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda pazarlama konusunda kendini geliştirmek isteyenler için hazırladığım film listesini sizlerle paylaşıyorum. Bu listede sadece izlediğim filmlere yer verdiğimi belirtmeliyim. Bu yüzden yazımda filmlerle ilgili spoiler‘lar olabilir. 

PadMan (IMDB 8)

2018’de sinema severler ile buluşan “PadMan filmi, Hindistan’da geçen gerçek bir girişimcilik hikayesini anlatıyor. Başrolünde Akshay Kumar’ın olduğu filmde eşinin ihtiyaç duyduğu kadın pedlerinin pahalı olmasından ötürü almakta zorlanan bir eşin buna çözüm üretmek için çıktığı yolculuk anlatılmakta.

Bu yolculukta kültürel zorlukların da üstesinden gelmek zorunda kalan PadMan bizlere ısrarcı olmanın, müşteri deneyiminin, geri bildirimin, inovasyonun ve pazarlamanın nasıl olabileceği konusunda ilham veriyor.

PadMan Pazarlama Film

Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness (IMDB 8)

2007’de gösterime giren Umudunu Kaybetme filminin başrol oyuncusu sevilen oyuncu Will Smith. Gerçek hayyatan ilham alınarak çekilen filmde günümüzde başarılı bir iş adamı olan Chris Gardner‘ın başarıyı yakalayana kadar geçirdiği zorlu yaşamı canlandırılıyor.

Filmde tüm birikimini yatırarak satın aldığı tıbbi cihazları satmaya çalışan bir satıcı olan Chris (Will Smith) bunda pek başarılı olamıyor ve maddi manevi zor bir döneme giriyor. Geçirdiği en zor günlerde dahi iş disiplininden taviz vermeyen Chris’in özel yaşamındaki sıkıntıları iş yaşamına yansıtmamak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Chris bu çabalarının karşılığı olarak filmin sonunda başarılı bir hayatın kapısını aralıyor.

Hayatın iniş ve çıkışlarını gördüğümüz filmde Chris Gardner çalışkanlığın, vaz geçmemenin, aksiyon alabilmenin ve fırsatların değerlendirebilmenin önemini bize gösteriyor.

Filmde ayrıca kişisel pazarlama (kişisel Markalaşma) konusunda gözlem yapmanızı öneririyorum. Bu konu da yararlanabileceğimiz birçok tüyo bulunmakta..

Umudunu Kaybetme Will Smith

Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler / Thank You For Smoking (IMDB 7,9)

2005 yılında gösterime giren “Thank You For Smoking” filmi sigara lobisinin sigaranın zararlarını manipüle etmeye yönelik medya çalışmalarını ele alıyor. Başrolünü Aeron Eckart‘ın oynadığı filmde, oyuncu sigara lobisinin basın sözcülüğünü yürüten bir medya manipülatörü olarak karşımızda..

Filmde sigara lobisinin bilimsel istatistikleri, medya araçlarını ve sevilen ünlüleri (influencer) kullanarak nasıl çarpıtabildiğini görüyoruz.

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler Pazarlama Film

Kazanma Sanatı / Moneyball (IMDB 7,6)

2011 yılında vizyona giren “Moneyball” (Kazanma Sanatı) filminin başrolünde sevilen oyuncu Brad Pitt bulunuyor.

Moneyball filmde düşük bir bütçeyle zirveye oynamaya çalışan bir beyzbol takımının gerçek hikayesi konu ediliyor. Kısıtlı bütçeyle geleneksel yöntemleri kullanarak zirveye oynayacak bir beyzbol takım kuramayacağını fark eden takımın menajeri Billy Beane (Brad Pitt) alışılmadık istatistiksel yöntemlere başvuruyor.

Google Ads (AdWords) ya da SEO ile ilgileniyorsanız bu film tam size göre diyebilirim. Filmi izlerken beyzbol takımının başkanını kısıtlı bütçeye sahip bir “müşteri”, takımın menajerini (Brad Pitt) “reklam ajansı başkanı”, yetenek avcılarını “ajans çalışanları” (geleneksel), oyuncu analisti Peter Brand’i “AdWords / SEO Uzmanı”, beyzbol oyuncularını ise “anahtar kelime” olarak hayal edebilirsiniz.

Kazanma Sanatı SEO Pazarlama Film

Joy (IMDB 7,2)

2016’da gösterime giren Joy filminin başrol oyuncusu X Men ve Açlık Oyunları filminden tanıdığımız Jennifer Lawrence.

Gerçek bir hikayeden esinlenen film tam bir girişimcilik örneği. Üç çocuğu ve ailesi ile birlikte tek başına ilgilenmek zorunda olan Joy, maddi zorlukları aşabilmek için fikrini ticarileştirmeye karar veriyor.

Film boyunca fikrine güvenip tüm olumsuzların üstüne giden Joy, bizlere girişimcilik, fikrin ürüne dönüşme süreci, müşteri deneyimi, pazarlama çalışmaları, sözleşme ayrıntıları, telif ve patentin önemi ile melek yatırımcı olma hakkında ilham olabilecek fikirler veriyor.

Joy Pazarlama Film

Kurucu / The Founder (IMDB 7,2)

2017’de sinema severlerle buluşan “Founder” (Kurucu) filminin başrol oyuncusu Micheal Keaton.

McDonald’s’ın kuruluş hikayesinin anlatıldığı filmde izleyiciler, etik değerlerin zaman zaman amaç ya da hırs uğruna nasıl bir kenara bırakılabildiğini (maalesef) görüyor. Bir girişimcilik hikayesi izlemenin yanında filmde, marka isminin etkisini markalaşma çalışmalarının kapsamını, maliyetlerin, zamanın ve melek yatırımcı bulabilmenin önemini gözlemlemeniz mümkün.

Kurucu Mcdonald's Markalaşma Pazarlama Film

Asılsız Haber / Shattered Glass (IMDB 7,2)

2003 yılında gösterime giren “Shattered Glass” (Asılsız Haber) filminin başrol oyuncusu Yıldız Savaşları (Star Wars) filminin Anakin Skywalker‘ı olan Hayden Christensen. Filmin gerçek bir olayı / skandalı anlattığını en başta belirtmek istiyorum.

Filmde ABD başkanlık uçağında yer alması ile ünlü “The New Republic” dergisinde çalışmakta olan Stephen Glass adlı genç bir araştırmacı yazarın, kaleme aldığı hayali konular sayesinde dergide nasıl yükseldiğini, zamanla gerçeklerin ortaya çıkması ile de nasıl itibarının yok olduğunu görmekteyiz.

Filmi izlerken gazete ve televizyonlarda “adının açıklanmasını istemeyen kaynak” tabirinin nasıl medya tarafından kullanılabildiğini görmekteyiz. Bunun yanında kişisel markalaşma kapsamında bir gazetecinin itibarının nasıl arttığını ve yaptığı hatalar neticesinde nasıl kişisel markasına zarar verdiğini görebilirsiniz. 

Eğer bir metin yazarı ya da içerik üreticisi olmak istiyorsanız “Asılsız Haber” filminden faydalı dersler çıkarabilirsiniz.

Asılsız Haber Metin Yazarı Pazarlama Film

Adidas ve Puma’nın Hikayesi / Adidas vs Puma (IMDB 6,9)

2016 yılında gösterime giren adidas vs puma (Adidas ve Puma’nın Hikayesi) filminde dünyaca ünlü iki spor ayakkabısı üreticisi olan Adidas ve Puma markalarının doğuşu anlatılıyor. 

Kişilik olarak birbirinden farklı iki kardeşten biri olan Rudolf havalı bir pazarlamacı, Adolf ise spor ayakkabı üretmeye çalışan idealist bir girişimcidir. Zaman içerisinde şartların ikisi içinde zorlaşması bu iki farklı kardeşin işbirliğine gitmelerini sağlıyor. Bu birliktelik başlarda oldukça başarılı olsa da bir müddet sonra görüş ayrılıkları başlayacak ve bu fikir ayrılığı iki dev markanın doğuşunu sağlayacaktır.

Adidas ve Puma’nın hikayesi ağırlıklı olarak Nazi Almanyasında geçerken 1936 Berlin Olimpiyatları, II. Dünya Savaşı ve 1954 Dünya Kupasına vurgu yapılmış.

Filmde pazarlamanın, girişimciliğin, markalaşmanın, finansmanın ve gelen fırsatları değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Adidas Puma Pazarlama Filmleri

Fokus / Focus (IMDB 6,6) 

2015 yılında gösterime giren Focus (Odak) filminin başrol oyuncusu sevilen oyuncu Will Smith. Romantik komedi türündeki filmde Will Smith Nicky adlı bir dolandırıcıyı canlandırıyor.

Filmin bir sahnesinde Nicky ve ekibi ünlü bir kumarbazı dolandırabilmek için bilinçaltı yöntemlerine başvuruyor. Bu sahne pazarlama ile ilgilenenler tarafından mutlaka izlenmeli.. 

Filmin ilgili sahnesini izlerken duygusal pazarlama, 360° pazarlama, görüntülü reklamcılık, pazarlamada sesin etkisi, gösterim sıklığı ve havuç kavramı ile ilgili pazarlama yöntemlerinin bir arada nasıl uygulanabileceğini görebilirsiniz.

Focus Pazarlama Filmleri

Hancock (IMDB 6,4)

2008 yılında gösterime giren Hancock filminin başrol oyuncusu listemizde bulunan focus filminde olduğu gibi Will Smith. Filmde Will Smith (Hancock) hafızasını kaybetmiş süper güçleri olan bir serseri olarak karşımıza çıkıyor. Halk tarafından istenmeyen ilan edilen fakat süper güçlerinden ötürü ondan kurtulunamayan bir durum söz konusu..

Filmde Hancock kadar olmasa da işleri ters giden bir başka karakterde halkla ilişkiler uzmanı Ray Embrey’dir. Filmde Hancock ile Ray’in kaderleri kesişir ve Ray, serseri Hancock’u halk tarafından sevilen bir süper kahraman haline getirmek için kolları sıvar..

Hancock, her ne kadar aksiyon sahneleriyle dolu hayali bir süper kahraman filmi olsada filmde kişisel markalaşma ve kişisel itibar konularının işlendiğini görmezlikten gelemeyiz. Eğer kişisel markalaşma ile ilgileniyorsanız bir serserinin iyi bir halkla ilişkiler pazarlaması sonucunda nasıl itibar kazanabileceğini bu filmde görebilirsiniz.

Hancock Kişisel Markalaşma Pazarlama Filmleri

Kadınlar Ne İster? / What Women Want? (IMDB 6,4)

2001’de izleyici ile buluşan What Women Want? (Kadınlar Ne İster?) filminin başrollerini sevilen oyuncular Mel Gibson ve Helen Hunt oynuyor.

Filmde Mel Gibson (Nick Marshall) kan kaybetmekte olan bir reklam ajansının orta düzey yöneticisidir ve terfi alarak kreatif direktör olacağını düşünmektedir. Kadınlara yönelik reklam çalışmalarında istedikleri başarıyı yakalayamadığını düşünen reklam ajansı ise kreatif direktör olarak Helen Hunt’ı (Darcy McGuire) ajansa kreatif direktör olarak işe alır.

Bu esnada geçirdiği ufak bir kaza sonucunda kadınların aklından geçenleri okuma yeteneğini kazanan Nick, bu yeteneğini yeni kreatif direktörün ayağını kaydırmak için kullanmaya başlayacaktır.

Kadınlar ne ister? filminde pazar, müşteri ihtiyaçları, hedef kitle, müşteri deneyimi gibi konuların ele alındığını görüyoruz.

Kadınlar Ne İster Pazarlama Filmleri

Bizim Adımız Kriz / Our Brand is Crisis (IMDB 6,1)

2005 yılında gösterime giren Our Brand is Crisis (Bizim Adımız Kriz) filminin başrol oyuncusu Sandra Bullock. Filmi Türkiye’da popüler hale getiren ise MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’dir. 2018 yılında Antalya’da gerçekleştirilen il başkanları toplantısında MHP lideri filmin izlenmesini partililere tavsiye etmiştir. Sonrasında AK Parti’de Kızılcıhamam kampında filmi il başkanlarına izlettirmiştir.

Filmde güney Amerika ülkesi olan Bolivya’da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde başkan adayı olan Gonzalo Sánchez De Lozada‘nın seçim kampanyasını ABD’li bir PR Ajansı tarafından nasıl yürütüldüğünü görüyoruz.

Filmde siyasal iletişimci rolünde olan Sandra Bullock (Jane Bodine) sıradışı yaklaşımları ile seçilmesi pekte mümkün olmayan bir başkan adayının seçimleri kazanmasını sağlıyor.
Filmde kişisel markalaşma, itibar yönetimi, manipülasyon ve propaganda teknikleri ile halk tarafından sevilmeyen birinin kısa sürede nasıl sevilen bir hale getirebileceğini izliyoruz.

Bizim Adımız Kriz Kişisel Markalaşma Pazarlama Filmleri

Teşekkürler

Arkadaşlar filmler ile ilgili kendi düşüncelerinizi farklı film önerilerinizi yorum kısmında paylaşarak içeriğin kalitesinin artmasına katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Özet
Gözden Geçirme Tarihi
Yazar Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazı oluşturuldu 126

Pazarlama ile İlgilenenlerin İzlemesi Gereken 10 Film” üzerine 44 görüş

 1. Güzel bir film listesi olmuş. Ayrıca kendi yorum ve düşünceleriniz eklemiş olmanız yazıyı çok daha keyifli hale getirmiş.

  1. Hocam Kurucu çok güzeldi eşim ve oğlumla beraber seyrettik. Onlarda çok beğendi. Filmde, firmalarının detaylarını bir yabancıya anlatmalarını doğru bulmadım. Karşı tarafın hırsı çok iyiydi. Teşekkürler

 2. Bu Tür Filmler, Yazılar bide Böyle Güzel Yorumlarla Birleşince İnsana Girişimci Olmak İçin Şevk Veriyor…

 3. Listenizdeki filmlerin bir kısmını daha önce izledim. İzlediklerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki gerçekten her pazarlamacı bu filmleri izlemeli. Listenizde bulunan fakat henüz izleme fırsatı bulamadığım filmleri ise peyder pey izleyeceğim inş.

  Teşekkürler

 4. Filmleri o kadar yüzeysel izliyoruz ki ayrıntılarda neler gizli olduğunun farkında olmuyoruz. Pazarlamacı gözüyle yaptığınız film okumalarınızı okuyuncu tabiri yerindeyse çakralarım açıldı..

 5. Gerçekten her pazarlamacı bu filmleri izlemeli PadMan’i izledim bayıldım diğer önerilerinizide en kısa sürede değerlendireceğim inş

 6. Film izlemeyi seven biri olarak, bakmakla görmek arasındaki farkı vurgulayan filmleri ayrı bir yerde tutarım. Bu listede bir kaç filmi izlemiştim ve feyz aldığım çok şey olmuştu. Kalan filmleri de kısa zamanda tamamlamayı düşünüyorum. Listenin uzaması dileğiyle şimdiden teşekkürler.

 7. Pazarlamacıların izlemesi gereken filmler listenizi daha da genişletmenizi rica ediyorum. Ayrıca dikkat çektiğiniz sahneler ve yaptığınız açıklamalar 10 numara elinize sağlık.

 8. Listedeki bazı filmleri daha önce izlemiştim filmlere yaptığınız yorumlar çok başarılı olmuş. İzlemediklerimi sayenizde farklı bir gözle izleyeceği saygılar…

 9. Mükemmel bir film listesi olmuş başlıkta 10 adet demenize rağmen çok daha fazla filme yer vermişsiniz. Çok teşekkürler..

 10. Muazzam güzellikte bir liste olmuş. Bir kısmını izlemiştim fakat bu yazıyı okuduktan sonra dikkatimi çekmeyen ne kadar fazla ayrıntı olduğunu farkettim.

 11. Oldukça güzel bir liste aynı zamanda yaptığınız film okumları ve kaçırmamamız gereken unsurları belirtmiş olmanız harika olmuş

 12. Kurucu, kadınlar ne ister ve padman’i izlemiştim.. Diğerlerinide listeme aldım.. Bu listeye “sosyal ağ” eklenebilir..

 13. Fokus ,hancock ve Joy beğenerek izlemiştim diğer tavsiye filmlerde çok faydalı olacak teşekkürler

 14. Girişimcilik, iletişim, pazar, hedef kitle, bilinçaltı vb konuları barındıran mükemmel filmler. Pazarlamaya ilgi duyan herkesin izlemesi gerekli diye düşünüyorum. Önerileriniz için çok teşekkürler.

 15. The Pursuit of Happyness,The Founder, Focus filmlerini izlemiştim ve çok sevmiştim. Eminim diğer önerdiğiniz filmleri de beğenerek ve öğrenerek izleyeceğim. Öneriler için teşekkürler.

 16. Listedeki bazı filmleri izlemiştim. Müsaadeniz ile bir öneride bulunmak isterim. “Frost/Nixon” filmi de bir itibar nasıl oluşturulur ve nasıl yok edilir konusunda çok başarılıdır.

 17. Ben kurucu filmini izledim ve anladım ki parayı bulunca ilk iş karıyı degiştiren erkekler sadece bizde değil amerikada da varmiş😅şaka bir yana gerçekten filme bayıldım bilgi ticaret marka satış ve daha bir çok konuda o kadar güzel örnekler varki soluksuz izledim ve sizin anlattıgınız insanı kâmil kelimesinin tamda yaşatan bir film bence nasıl insanı kâmil olunur ve nasıl olunmazın filmini izledim bir bakıma 👌

 18. Film önerileriniz için teşekkür ederim Kurucu filmini şimdiye kadar izlememiş olmam beni üzdü.

 19. Founder filmini izledim. Ancak gerçekten anlattıklarınızla özellikle insanı kamil olma konusunda güzel örnek olan bir film. Filmden çıkartılacak en büyük çıkarımlardan biride söz uçar yazı kalır …

 20. The Founder filmini derste izlediğimiz sahneler üzerine biraz ön yargılı bir biçimde izledim fakat sonra düşüncelerim değişti. sabit/yerinde saymaya meyilli işletmeler marka olamazlar. risk almak, güçlü yön-zayıf yön-tehdit ve ajantajlarımızı gözden geçirerek objektif bir biçimde kararlı adımlar atarak marka olunur. tabi ki her şeyin başında kişisel markalaşma 🙂 “karton bardak satıcısı” yaftası olunca kişisel markalaşma zor oluyor tabi ki 😀

 21. öncelikle önerileriniz son derece harika, başlığa on film yazıp on iki film önermiş olmanız daha da harika :D,
  ayrıca bu filmleri temel önermesini bilerek seyretmek ayrı bir zevk ve heyecan uyandırıyor, ellerinize sağlık

 22. Film izlemeyi seven birisi olarak bu içeriği çok beğendim, özellikle filmlerle ilgili yorumlarınız ve IMBD puanları dikkat çekici olmuş. “JOY” filmini izlemiştim, kurumiçi girişimcilik çalışmaları kapsamında Hocamızın önerisiydi, çok da güzeldi… Şimdi sırada “The Founder” var.

 23. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler / Thank You For Smoking filminde, sigara firmalarının politikaları üzerinden tüm kapitalist sistemi eleştiren bir mizah anlayışı hakim. Kısa sürede çok şey anlatmaya çalışılmış. Seçim özgürlüğü ve kişinin kendi iradesinin olduğu savunulmuş. Bunları yaparken de hem yüzünüzde tebessüm bırakıyor hem de düşündürüyor. Tavsiye ederim.

  1. Thank you for smoking filmi için şunu söylemek istiyorum. Ana karakter Nick Naylor ne kadar insanlığa zararlı olan bir iş yapmış olsada bunu sadece işi olarak hareket eden ve sadece pazarlama odaklı bir karakter izletti bizlere.

 24. Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler şunu net bir şekilde ortaya koyuyor: Doğru argümanlarla bir zehri bile savunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X