Sosyal Medya Soru Cevap

Son Güncelleme Tarihi 22 Temmuz 2018

Sosyal medya yönetimi ve reklamcılığı ile ilgili tüm sorularınıza buradan cevaplıyorum.

Nasıl Soru Sorabilirim?

Sosyal Medya Soru-Cevap sayfamızın altında bulunan yorum kısmına sorunuzu yazıp akabinde gerekli alanları doldurarak sorunuzu iletmeniz yeterli. Sosyal Medya ile ilgili gelen sorularınıza en kısa sürede cevap veriyorum.

Dikkat!

Sorularınıza ait cevapların elinize ulaşması için e-posta adresinizi doğru yazmaya özen göstermelisiniz.

 

Yazı oluşturuldu 134

Sosyal Medya Soru Cevap” üzerine 70 görüş

 1. Merhaba çözemediğim bir konu var.
  Danışmanlık verdiğim aynı sektörde 2 marka var. İnstagramda takipçi sayıları biri 12.300 diğeri 13.700 çok fazla fark olmamasına rağmen 12.300 takipçili hesabın erişimleri ve story erişimi daha fazla. 13.700 olan hesap daha önce bot takipçi alınmış mı bilmiyorlar. Aldılarsa nedeni bu olabilir mi?

  1. Merhaba

   Bot takipçiler kesinlikle etki eder. Fakat büyük ihtimalle 12300 takipçili hesabın paylaşım içerikleri diğer hesaba göre daha kalitelidir ve takipçilerin dikkatini daha fazla çekiyordur ayrıca paylaşımlarına reklamda ekliyordur ve bunun için erişim oranı daha yüksektir çünkü kaliteli ve dikkat çekici bir içerik paylaşmak önemlidir.

   Saygılarımla

 2. Merhaba. Rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Biz instagram da satış yapan bir firmayız. Fakat son zamanlarda instagram paylaşımlarımızı tüm takipçilerimize göstermiyor. İstatistiklere baktığımda ciddi bir düşüş var. bu sorunu bir çok kişi de söylüyor. Sizin bu konuda bir bilginiz yada öneriniz varmı acaba

  1. Merhaba İlker Bey,

   Facebook’un marka sayfalarında ki organik erişimi iyice azalttığı ve neredeyse reklamsız gösterim sağlanamadığını biliyoruz. Fakat instagram özelinde böyle birşey olduğuna dair bir haber yada duyum henüz görmedim. Yinede benzer bir durum olması da muhtemel olabilir.

   Saygılarımla

 3. Meraba rahatsız ediyorum kusura bakmayın merak ettiğim bir soru var ama bilen birisinden cevap lazım. Sizide tesadufen görünce yazmak istedim.

  Ben Tt organize ediyorum çevrem var fakat söyle bir sorum olacak mesela tt olacak hashtagi çalmak isteyenler oluyor ilk ben atayim diye, önceden o hastage yazsam, anlastigimiz saatte baslatsam, yine tt olur muyuz ? Bunu çok merak ediyorum.Birde tt olana kadar noktalama vs gibi şeyler kullanilmasi olumsuz mu etkiliyor ? Bu da bi merak 🙂 Bu ilk tweet olayı nasıl oluyor ? Saati belirtip hashtagi sonradan mi açıklamalıyim ? Simdiden sagolun cevaplarsaniz içim rahatlayacak 🙂

  1. Merhaba Zeliha Hnm,

   TT nin temel mantığı aynı zaman dilimi içerisinde aynı konuda ya da başlıkta bir çok kişinin tweet atmasıdır. Dolayısıyla ilki atıldıktan 5 yıl sonra atsanız bile yeterli kitleniz varsa TT olur. İlk tweet olayı önceden “başlatan” olarak en başta görünüyordu twitterda ama şuan bildigim kadarıyla sadece hashtag analiz sitelerinde görünüyor. Twitter bunu en popüler tweet olarak değiştirmişti. İlla ilk olacağım derseniz ilk önce bir tweet atın sonra başlatın duyuruyu. İkinci olarak noktalama işareti etki yapmaz. Daha önce Konuşulan Türkçe karakter belki yapabilir ama yeterli kitlede o da etki etmez.

   Saygılarımla

 4. Merhaba

  İnstagram’da video post paylaşımlarının altında gösterilen görüntülenme sayısı istatistikler ile tutmuyor. İstatistikler de çok daha fazla gösterim olduğunu görmekteyim. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

  1. Merhaba Fırat bey,

   Instagram hikayelerinde link paylaşabilmeniz için öncelikle 10 binin üzerinde takipçi sayısına ulaşmanız gerekiyor. Takipçi sayınız 10K’yı geçtiğinde hikaye paylaşırken link işareti çıkmakta bu işaret vasıtası ile linkinizi ekleyebiliyorsunuz.

   Saygılarımla

 5. Merhaba

  instagram story de reklama çıkmak istiyorum ancak hedef kitlem zaten çok geniş değil sadece bir üniversitenin mezunlarını hedeflicem sizce günlük bütçem ne olmalı form doldurtmak istiyorum.

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Her reklamın dinamikleri birbirinden çok farklı benim bu konudaki tavsiyem kendinize bir test bütçesi belirlemeniz ve gerçekleşen sonuçlara göre aksiyon almanız yönünde olacak..

   Bunun yanında kampanyanızı oluşturduktan sonra, yaş aralığı bilindiği için, kadın ve erkekler arasında deneme yapabilirsiniz. Kampanyanın içinde iki ayrı Ad Group açarak. Ama Ad Setlerin Ad yani reklam postlarının aynı olduğuna dikkat edin ki etkileşim her iki ad setden gelen aynı postda toplanabilsin

   Saygılarımla

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Kurumlar vergisi mükellefi değilseniz reklam bedelinin %15 ini siz, sizin fatura ettiğiniz bedelinde %15 ini müşteri firmanız beyan edip stopaj olarak ödeyecek.

   Tam mükellef iseniz sadece reklamı yapan ajans %15 stopaj ve KDV 2 öder
   Reklam sahibinin bir kez daha stopaj ödemesine gerek kalmaz.

   Saygılarımla

 6. Twitter’da takipçi sayımı arttırmak için günde olabildiğince çok kişiyi takip etmeye çalışıyorum fakat bir müddet sonra twitter takip isteklerimi iptal ediyor bunun nedeni nedir?

  1. Onaylanmamış bir twitter hesabına sahipseniz twitter, size günde en fazla 400 kişiye takip etme olanağı verir. Onaylı twitter hesapları için ise günlük takip etme sınırı 1000 (bin)’dir.

  1. Merhaba Senem Hnm,

   Farklı ve benzer amaçlarla kullanılan birçok sosyal medya analiz aracı bulunuyor.Bu araçların büyük bölümü ücretli olmasına rağmen kısıtlı sürümlerini ücretsiz bir şekilde kullanmanıza olanak tanımakta.. Buraya en çok kullanılan analiz araçlarının birkaçını inceleyebilmeniz için yazıyorum.

   Buzz Sumo
   Shared Count
   BackTweets
   Topsy
   Follerwonk
   Tagboard
   Mention
   Trackur
   Klout
   uberVU
   Sensekit
   Monitera
   Somera
   BoomSonar
   Radian6
   Brand24
   Talkwalker
   Socialbakers
   Boomsocial
   Buffer
   Somera
   Hootsuite

 7. Merhaba

  Business Manager’da oluşturduğum özel hedef kitleyi instagram uygulamasından reklam verirken görebilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Oluşturduğum özel hedef kitleyi uygulamada göremiyorum.

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Facebook Business Manager’da oluşturduğunuz özel hedef kitleyi Instagram uygulaması üzerinden görüntülemenin maalesef şuan için bir yolu bulunmuyor.

   Saygılarımla

 8. Merhaba

  Sosyal medya da (face, ins) çekiliş yapacağım sadece adana içi yapmak istiyorum. bunun için yapmam yada belirtmem gereken bi özellik var mı?

  1. Merhaba Aygün Hnm,

   Sponsorlu reklam vererek çıkmak istiyorsanız buisness ayarlarından bölge daraltma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Fakat sadece takipçilere hitaben bir kampanya yapacaksanız açıklamada Adana’da ikamet eden diye belirtseniz yeterli olacaktır.

   Saygılarımla

 9. Merhaba ayakkabı mağazam var instagramda sponsorluk veriyorum fakat pek fazla dönüş alamıyorum yanlış yaptığım birseymi var bilmiyorum erkek ayakkabı mağazası sponsorluk verirken nelere dikkat etmeliyim nasıl daha etkili olabilir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Eda Hnm,

   Sosyal medya reklamlarınızın istediğiniz performansı göstermemesinin birçok nedeni olabilir. Herşeyi doğru yapsanız bile kullandığınız görsel doğru mesajı vermiyorsa, web siteniz yavaş açılıyorsa vb yine verim alamayabilirsiniz. Daha net birşeyler söyleyebilmek için instagram reklamlarınızda kullandığınız hedeflemeleri bilmem ve e-ticaret sitenizi incelemem gerekir.

   Saygılarımla

 10. Merhaba

  Adım kullanılarak sahte bir instagram hesabı açılmış bu sahte instagram hesabını nasıl kapattırabilirim?

  1. Merhaba Kader Hnm,

   Sahte instagram hesaplarını kapattırmanın en kolay ve hızlı yolu hesabın sahte olduğuna yönelik yapılan şikayetlerdir. Gerçek hesabınızda bulunan takipçilerinize, instagram hesabı bulunan ailenizden ve arkadaş çvrenizden ilgili sahte instagram hesabını şikayet etmelerini rica edebilirsiniz. Sahte hesap 150-200 kadar şikayet aldığında instagram tarafından kapatılacaktır.

   Saygılarımla

  1. Merhaba Said Bey,

   Twitter’a video yükleyebilmek için öncelikle video formatınızın mp4 olması gerekiyor. Twitter’a yükleyeceğiniz videonuzun ölçüsü ise 16:9 ve 1080p kalite olmalı. Videonuzun toplam süresi 2 dk 20 sn’yi ve dosya boyutu 512 mb’ı geçemez.

   Saygılarımla

 11. Merhaba, facebook reklamlarında hedeflediğim şehirde daha önce konum bildirmiş ya da şehre gelmiş kişilere reklamlarımızı gösterebiliyor muyuz?

  1. Merhaba Rıdvan bey,

   Evet facecbook reklamlarında buna yönelik bir hedefleme seçeneği bulunuyor. Konumlar kısmında “Yakınlarda bu konumda bulunan kişiler” seçeneği mevcut bu seçenek ile daha önce hedeflediğiniz konumda bulunan kişilerre reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

   Saygılarımla

 12. Merhaba, facebook ile ilgili bir sorum var. Facebook işletme sayfama girdiğimde kdv kodu girmem gerektiği ile ilgili bir uyarı alıyorum. Bu kod nedir?

  1. Merhaba Ayhan bey,

   Facebook’un kdv kodu olarak istediği numara aslında vergi numaranız. Bu kısma vergi numaranızı girebilirsiniz.

   Saygılarımla

 13. Merhaba

  Instagram üzerinden gerçekleştirdiğim reklamlar ile ilgili instagramın sunduğu raporlardan daha detaylı bir rapor sunan bir araç ya da uygulama var mı?

  1. Merhaba Selma Hnm,

   Instagram vb sosyal ağlar için en güvenilir ve detaylı raporları ancak ilgili mecranın kendisinden alabilmekteyiz. Diğer tüm araç ve uygulamalar bu mecranın erişim verdiği ölçüde sonuçları kullanıcılarına sunmaktadır.

   Saygılarımla

 14. Merhaba, bir sorum olacak şimdi facebook, twitter, youtube vb sosyal ağlar üzerinde biz kullanıcılar olarak yazı ve resim paylaştığımızda içerik üretmiş oluyoruz ve içerik sağlayıcı oluyoruz. Hukuken tabir etmek gerekirse Facebook vb sosyal mecralar burada tam olarak ne oluyor?

  1. Merhaba Emre Bey,

   2007 yılında yayınlanan 5651 sayılı kanun;

   İçerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usûlleri düzenlemektir

   İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunun 2. maddesinin “m” bendine göre hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcı olarak tanımlanmıştır.

   Kısaca youtube, facebook, instagram vb sosyal ağlar içerik üreticileri için yer sağlayıcı konumundadır.

   Saygılarımla

 15. Merhabalar, instagram hikayeye galeriden video aktardığım zaman 15 saniyeden uzun olduğu için instagram kendisi kesiyordu 15 saniye 15 saniye şeklinde, baska hesaplar kesiyor fakat benim hesabim kesmiyor neden kaynaklı acaba?

  1. Merhaba Esengül Hnm,

   Bu tarz sorunlarda problemi bulmak zor olabilir. Bu yüzden Instagram ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin sorun çözülmez ise uygulamanızı silerek tekrar yüklemenizi tavsiye ediyorum.

   Saygılarımla

 16. Instagram uygulamasından çıkış yaptım uygulamayı sildim güncelledim fakat hâla olmuyor, her şeyi denedim. Bahsettiğiniz instagram ayarları sıfırlama nereden oluyor acaba?

 17. Merhaba bir sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum; instagram reklamlarında belli bir hesabin takipcilerini hedef kitle olarak secebilir miyim?

  1. Merhaba Duygu hanım,

   Facebook sayfası 50 bin üzeri olan sayfaları kontrol edebilirsiniz hedefleme yaparken, ilgi alanı gibi girebilirsiz.

   Saygılarımla

 18. Merhaba, Instagram uygulaması üzerinden oluşturduğum reklamın bütçesini nasıl değiştirebilirim, Facebook Business üzerinden değiştiremiyorum öne çıkarılan gönderi düzenlemesini sadece Instagram uygulamasında izin verileceği uyarısını alıyorum.

  1. Merhaba Gülay Hnm,

   Instagram öne çıkan reklamlarda bütçe düzenlemesi yapabilmek için reklamınızın sonlanmasını beklemeli ya da reklamınızı sonlandırıp yeniden kopyalayıp aktif etmenizgerekiyor.

   Saygılarımla

 19. instagram hesabımın hikaye bölümünde linkli hikaye paylaşımı yapamıyorum. Nasıl yapılıyor?

  1. Merhaba Betül Hnm,

   Öncelikle instagram hesabınızın işletme hesabı olması ve 10 bin takipçinin üzerinde takipçisi olması gerekir.

   Saygılarımla

 20. Merhaba, aynı cihazla instegramda kişisel hesabımda hikayeleri uzunsa 15 sn 15 sn ayırarak yüklüyor ama şirket hesabıma geçtiğimde aynı işlem gerçekleşmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

 21. Merhaba business manager de hedef kitle istatistiklerini girmeme rağmen hiç bir veri çıkmıyor lütfen yardım edermisiniz

  1. Merhaba Derya Hnm,

   Bu konuda birşeyler söyleyebilmem için biraz daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

   Saygılarımla

 22. Merhaba

  Facebook ve Instagramda çıktığım reklamlarda sonuç başına tıklama Maliyeti 0.90 Kuruş’dan 26 kuruşa kadar düşmüştü. Bugün baktım 0.30 kuruşa kadar tekrar yükselmiş. Facebook merkezi ile görüştüğümde pikseldeki add to card ve purchase kodlarını siteden kaldırırsanız maliyetleriniz düşecek dedi. Sizce bunu yapmalımıyım?

  1. Merhaba Mehmet Bey

   Pikseldeki bu değişiklikleri yaptığımızda Add to card / sepete ekle yapanlara yeniden pazarlama yapacağınız zaman yada purchase / satın alma yapan benzer kitleye reklam yapmak istedğiniz zaman ne yapacağız? Bu işlemin sadece Cost / maliyeti düşürmek için yapılması çok mantıklı değil. Önemli olan uygun maliyette işlemin satışla sonuçlanmasını sağlamak.

   Ayrıca saatlik yada günlük dalgalanamlarda yola çıkarak radikal değişiklikler yapmanızı önermem kendiniz için daha uzun periyotlarbelirleyerek değerlendirme yapmanızda fayda var.

   Saygılarımla

 23. İyi Günler Ertuğrul bey

  Benim eski sosyal medya hesabımda yani instagram adresinde yüksek sayıda takipçim vardı ilk günlerde kendi el emeğimle bir araya getirmiştim sonradan panelden destek yardım aldım yüklü sayıda sonrasında kendiliğinden tekrar yekselmeye başlamıştı fakat bir sorun vardı her zaman takipçim 100 bin ise hikayeme bakan 200 kişiydi neden böyle oluyor.

  O hesabımı sildim temiz yeni açtım bu sefer ki hesabımda kendim takip daveti yapıyorum fakat bu sefer de aynısı oluyor 10 da 1 i anca bakıyor nasıl düzelebilir bu durum?

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Takipçi arttırmak için çalışma yapan hesaplar da maalesef etkileşim düşük olmakta senin ve onların ilk hedefi sadece takipçi sayısını arttırmak oluyor. Bu yüzden paylaştıklarınla çok ilgilenmemeleri yani etkileşimin az olması gayet normal. Bu konuda yapmanız gereken paylaşımlarınıza ilgi duyacak takipçiler edinmek ancak böylelikle etkileşiminizi arttırabilirsin.

   Saygılarımla

 24. Merhaba mesengerdan mesaj yazdığım birisine (Facebook ta arkadaşiz) yolladığım mesajlar gri içi boş tik şeklinde kalıyor ve bu kişi arada girip çıkıyor ama hep mesajım gonderildi şeklinde kalıyor sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Beyzagül hnm,

   facebook messenger uygulamasını güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Son sürümü kullanıyorsanız silip tekrar yüklemenizi öneriyorum.

   Saygılarımla

 25. Merhaba, eskiden WhatsAppdan konum paylaşımı yapıldığında firma adı çıkması için foursquare ye firma eklemek gerekiyordu diye hatırlıyorum hala öyle midir?

  1. Merhaba Mahir Bey,

   Bunun için artık Facebook üzerinde Firma adına sayfa açmanız gerekiyor. Instagram ve whatsapp harita bilgilerini facebook üzerinden open streetmap sistemi üzerinden çekiyor. İlgili firmanın tüm iletişim ve adres bilgilerini oluşturduğunuz facebook sayfasına tam olarak girmeniz halinde firma adı çıkacaktır.

   Saygılarımla

 26. Merhabalar. Fuar reklamcılığı hakkında araştırmalar yapıyorum ama yeterli bilgi alamadım. Fuar reklam organizasyonu ve fuar reklamı hakkında bilgi verebilirsiniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba Senem Hnm,

   Burada ilk yapabileceğiniz reklam hesabınız için tekrar değerlendirme talebinde bulunmak olacaktır.

   İlk başvurunuz reddedilirse değerlendirme kısmında kimlik doğrulaması yaparak tekrar deneyebilirsiniz.

   Hesap kısıtlaması yada kapatılması durumuyla karşılaşmamak için facebook business hesabınızda bulunan hesap kalitesi kısmında hesabınızı doğrulamanızı öneririm.

   Doğrulama kısmı hesabınızda aktif gözükmüyorsa facebook’un eklenti uygulamasını yüklemelisiniz. Bu kısımda facebok sizden fatura ya da tescil belgesi isteniyor. Bu evrakları ilettiğinizde süreç genelde 1-2 gün içerisinde sonuçlanmakta.

   Saygılarımla

 27. Merhaba,

  Bir tanıtım videosu hazırlıyoruz. Windows 10 içinde video yapma programı var. Programa ait müzikleri kullanıyoruz. Programa ait müziklerden dolayı youtube’da telif yer miyiz?

  1. Merhaba Fatih bey,

   Youtube audi libary den telifsiz müziklere bakarsanız sorun yaşamazsınız.

   Saygılarımla

  1. Merhaba

   Kurtarma seçenekleri kullanım dışı ise instagram destek ekibi ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

   Saygılarımla

 28. Instagram’da reklam vermek istiyorum sizce uygulama üzerinden mi reklam vermeliyim yoksa facebook reklam panelinden mi?

 29. Merhaba,

  İnstagramda alacağım kullanıcı adı yok fakat o ismi almama da izin verilmiyor başka kullanıcı adı al diyor sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba,

   Kullanıcı adını başka birisi alıp sayfasını dondurmuş ya da yeni sildiği durumlarda kullanıcı adı boş gözükse dahi alınabilir durumda olmayabilir.

   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X