Google Ads Uzmanı

Google Ads Uzmanı & Eğitmen

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba ben Google Ads Uzmanı & Eğitmen Ertuğrul Müyesseroğlu!

Google Ads Uzmanı olarak işini dijital dünyada google reklamları ile büyütmek isteyen işletmelere 10 yılı aşkın bir süredir freelance Google Ads Hesap Yöneticisi olarak hizmet vermekteyim.

Aynı zamanda kendini internet reklamcılığı konusunda geliştirmek isteyen kişi ve işletmelere Google Ads Eğitmeni olarak eğitim desteği sağlıyorum.

Google Ads Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Google Ads Uzmanı, işletmeniz adına Google Ads (Google Reklamları) hesabınızı yöneten dijital pazarlama uzmanıdır. Google Ads Uzmanı bu kapsamda ürün ve hizmetiniz ile ilgili pazar ve rakip analizlerini gerçekleştirir. Ortaya çıkan analiz sonuçları ile hizmet verdiği reklam verenin hedef ve beklentilerini değerlendirerek reklam stratejisini belirler. Akabinde belirlediği stratejiye en uygun Google Ads Reklam Türlerini kullanarak reklamlarınızı yayına alır.

Google Ads Uzmanı, reklamlarınızı yayına aldığı andan itibaren günlük olarak reklam kampanyalarınızın performansını takip eder. Gelen veriler ışığında reklam performansını arttırabilecek aksiyonları alır ve bu sonuçları reklam verene raporlar.

Not: Google Ads Uzmanı aynı zamanda AdWords Uzmanı olarak da adlandırılmaktadır.

Google Ads Reklamlarını daha yakından tanıyalım!

Google Ads Nedir?

Google Ads (Google Reklamları), Google’ın 2002’den günümüze internet reklamcılığının tartışmasız amiral gemisi olarak kabul edilen “Google AdWords” hizmetinin 24 Temmuz 2018 tarihi itibari ile kurumun markalaşma çalışmaları kapsamında isim değiştirerek “Google Ads” olarak yenilenen adıdır.

Günümüzde Google Ads Reklamları ile ürün ve hizmetini tanıtmakta olan 1 milyondan fazla reklam veren bulunuyor.

Google Ads Reklamları için Neler Gerekli?

Google Ads reklamlarınızı yayına almanız için öncelikle bir web siteniz olması gerekir. Bunun yanında Google Ads Hesabı oluşturabilmek için bir gmail e-posta adresine sahip olmalısınız. Ödeme yapabilmek için ise internetten alışveriş yapabilme iznine sahip bir kredi kartına yada havale yapabileceğiniz bir banka hesabına ihtiyacınız bulunuyor.

Google Ads Reklam Türleri

Google Ads (Google Reklamları) 5 farklı reklam modeli ile reklam verenlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Google Ads Arama Ağı Reklamları, google arama motoru kullanarak arama gerçekleştiren potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz en etkili internet reklamcılığı modelidir. Google arama motorunda ürün yada hizmetinizi ile alakalı anahtar kelimeleri belirleyerek potansiyel müşterilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Google arama motorunda ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilen aramalar neticesinde listelenen arama sonuçlarının ilk dört sırası ile son üç sırasını arama ağı reklamları oluşturur.

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları, arama ağı reklamlarında olduğu gibi google arama motoru sonuçlarında yer almaktadır. E-Ticaret sitesi sahibi olan reklam verenlerin geniş ürün yelpazesine cevap verebilmek için sunulan bu reklamcılık modelinde reklamlarınız arama sonuçlarının ilk sırasında gözükür.

Google Ads AdWords Alışveriş Reklamları

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Reklamları

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı reklamları ile ürün ve hizmetiniz ile alakalı çeşitli boyutlarda hareketli, hareketsiz ve dinamik reklam görselleri (banner) tasarlayıp, yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi demografik hedefleme seçeneklerini kullanarak google iş ortağı olan (Hürriyet, Sabah vb) milyonlarca web sitesinde reklamlarınızın potansiyel müşterilerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

GMail Reklamları

Google Ads görüntülü reklam ağı ile aynı zamanda google’ın e-posta hizmeti olan GMail kullanıcılarına e-posta reklamları ile ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Böylelikle farklı e-posta pazarlaması hizmeti veren bir platform ve Dijital Pazarlama Uzmanı ile çalışmanıza gerek kalmaz.

Google Ads Video Reklamları (Youtube)

Google Ads Video Reklamları ile dünyanın en büyük video arama motoru olan Youtube’da yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve anahtar kelime gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak reklamlarınızı olası müşterilerinize gösterme imkanına ulaşabilirsiniz.

Google Ads Video Reklamları sayesinde reklamlarınızı, Youtube arama sonuçlarında, video önlerinde yada videoların yanında gösterme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Google Ads Mobil Uygulama Reklamları (Android, İOS)

Mobil cihaz kullanımının hızla artması sonucunda internet trafiğinin masaüstü cihazlardan mobil cihazlara kayması, mobil uygulamaların önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu trend değişimini görerek ürün ve hizmetlerini kendi mobil uygulamaları vasıtası ile müşterilerine sunmak isteyen reklam verenlerin, mobil uygulamalarını tanıtabilecekleri en iyi reklam ağı Google Ads Mobil Uygulama reklamlarıdır.

Google Ads Mobil Uygulama Reklamları ile reklam verenler mobil uygulamalarının mobil cihaz ve internet kullanıcıları tarafından indirilmesini rahatlıkla sağlayabilir.

Neden Google Ads Reklamlarını Tercih Etmelisiniz?

Reklam verenlerin, internet reklamcılığının amiral gemisi olan Google Ads reklamlarından yararlanması için birçok sebebi bulunuyor.

Google Ads AdWords Cihaz Erişimi

 • Yaklaşık 54 milyon internet kullanıcısının olduğu ülkemizde Google Ads reklamları aracılığı ile 47+ milyon (%87) internet kullanıcısına reklamlarınızı ulaştırmanız mümkün.
 • Ülkemizdeki E-Ticaret sitelerinde gerçekleşen işlemlerin %70’i Google Arama Motoru kaynaklı olup, bu işlemlerin %35’i Google Ads Reklamları ile gerçekleşmektedir.
 • Google Ads sayesinde reklamlarınız bilgisayar, laptop, cep telefonu gibi tüm akıllı cihazlarda gösterilir. Aynı zamanda reklamlarınızı göstermek istediğiniz cihaz türünü belirleyebilirsiniz.
 • Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da erişimi en yaygın reklam ağı Google Ads reklamlarıdır. Bu sayede yurt dışında reklam verebilir ve e-ihracat gerçekleştirebilirsiniz.
 • Google Ads Reklamları büyük yada küçük firma ayrımı yapmaksızın, tüm reklam verenler için eşit olanaklar sunar. Böylelikle büyük firmalar ile rekabet edebilirsiniz.
 • Google Ads reklamları, reklam stratejinize bağlı olarak 5 farklı reklam modelinden uygun olan ya da olanları seçebilmenize olanak sağlar.
 • Reklam bütçeniz için alt yada üst sınır yoktur. Kendi imkanlarınız dahilinde belirleyeceğiniz bütçeniz ile reklam yayınına başlayabilirsiniz.
 • Google Ads reklamları, gelişmiş hedefleme seçenekleri sayesinde ürün ve hizmetiniz ile alakalı potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar.
 • Remarketing yani yeniden pazarlama özelliği sayesinde reklamlarınızı sadece web sitenizi ziyaret etmiş internet kullanıcılarına göstermeniz mümkün.
 • Google Ads bünyesinde bulunan birçok reklam modelinde sadece reklamınızın alacağı tıklamalar için ödeme yaparsınız. Böylelikle size direk dönüşü olmayan gösterimler için ödeme yapmamış olursunuz.
 • Google Ads Reklamları ile istediğiniz gün ve zaman dilimlerinde reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Google Ads’in detaylı ve şeffaf raporlama özelliği sayesinde reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini, kaç kişi tarafından tıklandığını ve bu tıklamalar sonucunda elde edilen satış miktarını görebilirsiniz.

Neden Google Ads Uzmanı ile Çalışılmalı?

Google Ads aracılığı ile vereceğiniz internet reklamlarınızın verimli bir şekilde kurulup yönetilebilmesi için internet reklamcılığı konusunda deneyimli, Google Academy For Ads tarafından sertifikalanmış bir Google Ads Uzmanı ile çalışmanız oldukça önemlidir.

Google Ads Reklamları dinamik yapısı gereği anlık takip edilerek yorumlanması gereken bir platformdur. İşletmelerin birçoğu google reklam ağında belirledikleri bütçe dahilinde gün içerisinde reklamlarını yayına alırlar. Aynı anda ne kadar çok reklam verenin reklamı yayında ise reklamların TBM’si yani tıklama başına maliyeti o oranda artar yada azalır. Tüm bu artış ve azalışların Google Ads Uzmanı tarafından takip edilerek yorumlanması gerekir. Ancak bu şekilde reklam bütçenizin etkin şekilde kullanılması sağlanabilir. Aksi takdirde daha az tıklama için çok daha fazla ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

Teknik olarak her reklam veren Google Ads hesabı oluşturarak reklam yayına alabilir. Fakat bu konu ile ilgili yeterli eğitim ve deneyime sahip olunmadığı taktirde kurgulanacak reklamların hedeflenen performansa ulaşması mümkün olmayıp reklam vereni zarara uğratacaktır.

Google Ads sürekli olarak yeni reklamcılık özelliklerini reklam verenlerin hizmetine sunuyor. Bunun neticesinde Google Ads Paneli sürekli olarak güncellenmektedir. Bu değişim takip edilmediği takdirde kısa süre sonra Google Ads paneli reklam veren tarafından kullanılamayacak hale gelecektir Google Ads Uzmanı ise sürekli bu hizmeti verdiği için panelde gerçekleşen değişim ve geliştirmelere hızla adaptasyon sağlayarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Google Ads Uzmanı, mesleği gereği birçok kişi ve işletmeye pazar araştırması ve analizinin yanı sıra hesap kurulumu ve yönetimi hizmeti vermiştir. Bu tecrübe ona reklam verenin dikkate almayacağı birçok parametreyi göz önünde bulundurabilmesini sağlamaktadır.

Google Ads Uzmanı Nasıl Çalışır?

Google Ads uzmanlarının iki farklı çalışma şekli bulunmaktadır. Google Ads Uzmanı firmaların dijital pazarlama departmanlarında tam zamanlı görev alabildiği gibi freelance olarak kişi ve kuruluşlara dışarıdan hizmet verebilmektedir.

Google Ads Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Google Ads Uzmanı maaşları uzmanın çalışma şekli ile bilgi ve deneyimine bağlı olarak değişmektedir. Firma bünyesinde tam zamanlı istihdam edilmek istenen 1-3 yıl deneyimli Google Ads Uzmanı Maaşı 2500 ila 5000₺ arasında değişmektedir. (2018)

Firmalar, freelance olarak dışarıdan çalışılacak Google Ads Uzmanı için bir hizmet bedeli ödemeyi tercih etmektedir. Bu hizmet bedeli uzmanın bilgi ve deneyiminin yanında yönetilecek hesabın iş yüküne bağlı olarak 750 ila 2000₺ arasında değişmektedir. (2018)

Google Ads Uzmanı Nasıl Olunur?

Google Ads Uzmanı olmak için öncelikle internet reklamcılığı ile ilgili bir alt yapınızın olması gerekir ancak böylelikle Google Ads Reklamlarının internet reklamcılığındaki önemini kavrayabilirsiniz. Bu alt yapıya sahip olduktan sonra teorik ve uygulamalı eğitimlere katılarak Google Ads Paneli ile ilgili ince detayları kavramanız gerekir. Teorik bilgiyi aldıktan sonra bu bilgiyi vakit geçirmeden pratiğe dökmeniz gerekir. Bunun için öncelikle  var ise kendi web sitenizin reklamını yapmakla başlayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise bir yakınınıza ait web sayfasının reklamını da yapmayı düşünebilirsiniz.

Teorik bilgi ile pratiğinizi geliştirdikten sonra Google Academy For Ads tarafondan online olarak düzenlenen sertifika sınavlarını geçtiğiniz takdirde Junior Ads Uzmanı olarak dijital pazarlama ajanslarında yetiştirilmek üzere çalışmaya başlamak için başvuru yapabilirsiniz.

Tam anlamıyla bir Google Ads Uzmanı olabilmeniz için aktif olarak 1-3 yıl Google Ads Reklamlarını yönetmeniz gerekecektir. Tüm bu süreç boyunca da dijital pazarlama ve internet reklamcılığı ile ilgili gelişmeleri sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Google Ads Eğitimi

Birçok kişi ve kurum Google Ads Eğitimi vermektedir. Eğitim almaya karar verdiğiniz anda dikkat etmeniz gereken iki önemli husus bulunuyor. Bu hususlar eğitim alacağınız eğitmenin tecrübesi ve bilgiyi aktarım yeteneğidir. Eğitmeninizin hali hazırda bir hesap yöneticisi olması onun en yeni bilgilere sahip olduğunu size gösterir. Fakat her hesap yöneticisi iyi bir eğitmen olmayabilir. Bu yüzden eğitmeninizin hali hazırda aktif bir hesap yöneticisi ve iyi bir bilgi aktarıcısı olduğundan emin olmanızı öneririm.

Google Ads Eğitimi almak için benimle iletişim kurabilirsiniz.

Ertuğrul Müyesseroğlu Eğitmen

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X