Google AdWords Nedir?

Google Ads (AdWords) Nedir?

Son Güncelleme Tarihi 6 Mart 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımda internet reklamcılığının amiral gemisi olan Google AdWords reklamlarının detaylarını sizlerle paylaşıyorum.

AdWords Nedir?

AdWords, google arama motoru ile arama yapan, youtube videoları izleyen yada google iş ortağı web sitelerinde gezinen internet kullanıcılarını, reklam verenlerin web sayfalarına yönlendiren internet reklamcılığı uygulamasıdır.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google, google arama motoru sayfasında internet kullanıcılarının gerçekleştirdiği binlerce arama sorgusundan reklam verenlerin faydalanabilmesini sağlar. Böylelikle firma ve hizmetiniz için reklamlar oluşturabilir ve reklamlarınız google arama motorunda sizinle ilgili arama yapan kullanıcılara  gösterebilirsiniz. Google arama motorunda reklamlarınız doğal arama sonuçlarının ilk dört  yada son üç sırasında görünür. Reklamlarınızın ne kadar sıklıkla ya da hangi zaman aralıklarında gösterilebileceğini de belirlenebilmektedir.

Google çevrimiçi reklamcılık modeli gayet basit olup kullanıcı dostudur. Rahat bir şekilde sisteme ürün ya da hizmetiniz ile ilgili belirlediğiniz anahtar kelimelerinizi girersiniz ve sonrasında google kelimeleriniz ile ilgili arama yapan kullanıcılara reklamlarınızı gösterir.

AdWords Nasıl Çalışır?

Google çevrimiçi reklamcılık modeli gayet basit olup kullanıcı dostudur. Rahat bir şekilde sisteme ürün ya da hizmetiniz ile ilgili belirlediğiniz anahtar kelimelerinizi girersiniz ve sonrasında google kelimeleriniz ile ilgili arama yapan kullanıcılara reklamlarınızı gösterir.

Kompresör servisi ile ilgili arama yaptığınızı düşünelim. Google milyonlarca web sitesini tarayarak kompresör servisi ile ilgili en yüksek alakaya sahip siteleri bulur. Fakat binlerce kompresör servisine ait web sitesi, google arama sonuçlarında yüzlerce sayfa olarak listelenecektir. Bu yüzden tüm işletmeler en üst konumda olamamaktadır. Tam da bu noktada AdWords devreye girer ve doğal arama sonuçlarında üst sıralarda olmasanız bile google reklamları sayesinde en üst sıralarda görünürlük elde edebilirsiniz. Böylelikle google işletmenizin sunduğu ürün ya da hizmete ihtiyacı olan potansiyel müşterilerinize ulaşmanızda size yardımcı olur.

AdWords Nedir?

AdWords Konum ve Zaman Hedefleme Avantajı

Kompresör servisimizin bulunduğu bölgede ki potansiyel müşterilerine ulaşmak istediğini varsayalım. AdWords yayınlayacağınız reklamlarınızın ne zaman ve nerede göstereceğinizi belirlemenize olanak sağlar. Böylelikle reklamlarınız sadece işletmenizin bulunduğu ülke, şehir, ilçe ya da mahallede bulunan, belirlediğiniz saat dilimlerinde ve belirlediğiniz anahtar kelimeler doğrultusunda arama yapan potansiyel müşterilerinize gösterilir.

Google İş Ortakları

Reklamlarınızı google arama sonuçlarının yanı sıra google iş ortağı programına dahil olan milyonlarca web sayfasında da gösterebilirsiniz. Reklamlarınız böylelikle verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürünle alakalı web sayfalarında gösterilerek bu sayfaları ziyaret eden potansiyel müşterilerinize gösterilir.

Reklam Bütçenizi Yönetin

Adwords, firmanızın yeni müşteriler kazanmasına ve işletmenizi internet pazarlamacığı konusunda geliştirmenize yardımcı olur. AdWords ile reklamlarınızı ürün ve hizmetlerinizi satın alma potansiyeli yüksek olan internet kullanıcılarına, satın almaya en yakın oldukları zamanda gösterirsiniz. Tüm bunların yanı sıra reklam harcamalarınız ile kendi bütçenizi belirlemenize olanak sağlar. AdWords için ayırdığınız bütçeyi sisteme girer ve yalnızca potansiyel müşterileriniz reklamınızı tıkladığı zaman ödeme yaparsınız.

AdWords Uzmanı Kimdir?

Reklam verenler adına Google AdWords (Google Ads) hesabını yöneten profesyonel kişiler AdWords Uzmanı olarak adlandırılmaktadır. AdWords Uzmanı, rakip ve pazar araştırmasını gerçekleştirerek reklam verenin ürün yada hizmetine en uygun AdWords reklam mecralarını belirleyerek reklamları yayına alır. Akabinde reklam performansını izler ve gerekli geliştirmeleri gerçekleştirerek reklam verene raporlar.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads (AdWords) Nedir?” üzerine 3 görüş

  1. Bir önceki yazılarınızda belirttiğiniz gibi insanlar aramalarında üst sıralardaki sitelere ilgi gösteriyor, iyi bir site trafiği için ads çalışması oldukça gerekli olduğunu düşünüyorum.

  2. Artık günümüz teknoloji çağında, artık hiçbirşeye kafa yormadan ve kimseye danışmadan ne ararsak arayalım “google amcaya bakalım diyerek” Google da arama yaptığımız bir gerçek! Ve aramalarımızda elbetteki karşımıza ilk çıkanı reklamı verilene bakıyoruz. İşletmemiz için İyi bir uzman ile ads çalışması Yapıldığı takdirde üst sıralarda olma şansımız yükselecektir. Anlatımlarınız için teşekkürler.

  3. Adwords duyduğum İnternet reklamcılığı programlarından daha kapsamlı program verdiğiniz bilgiler programı öğrenmek ve kavramak acısından bize yol gösterici ışık olmakla birlikte bilmediklerimizi öğrenmemize yarayan yine harika bir makale ile karşımızdasınız teşekkürler değerli bilgileriniz için hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X