Mentor

Google AdWords Uzmanı

Son Güncelleme Tarihi 10 Ekim 2019

Merhaba Ben AdWords Uzmanı Ertuğrul Müyesseroğlu!

Bugüne kadar birçok ajans, firma ve kişiye AdWords Uzmanı olarak hizmet verdim, vermeye devam ediyorum. Şuan Freelance AdWords Uzmanı olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda siz ve işletmeniz adına 5 farklı AdWords reklam modelinde reklam yönetimi hizmeti vermekteyim.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

AdWords Reklam Türleri

Google AdWords reklamları bilinenin aksine google arama motoru (Arama Ağı) reklamları dışında, birçok reklam modeli ve seçeneğini bünyesinde bulundurmaktadır.

Bunlar;

 • AdWords Arama Ağı (Google Arama Motoru)
 • Alış Veriş Reklamcılığı (E-Ticaret Siteleri)
 • Görüntülü Reklam Ağı (Web Sitelerinin Banner Alanları)
 • Gmail (E-Posta Reklamları)
 • Video Reklamları (Youtube)
 • Mobil Uygulama Reklamları (Android, İOS)

Yazımın bu kısmından sonra AdWords reklamları ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum.

AdWords Nedir?

AdWords, Dünyada ve ülkemizde en çok ziyaret edilen (%92+) web sayfası olan google arama motorunun internet reklamcılığı hizmetidir. 

Türkiye’de E-Ticaret sitelerini ziyaret eden müşterilerin %72’si google arama motorunu kullanarak sitelere ulaşmaktadır. Bu ziyaretlerin %35’i ise AdWords reklamları vasıtası ile gerçekleşmektedir.

AdWords Reklamlarının Avantajları

AdWords reklamlarının sayılamayacak kadar çok avantajı bulunmaktadır. Ben bu avantajlarından en dikkat çekici olan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Üç farklı ödeme yönteminden (Havale, Kredi Kartı Manuel/Otomatik) size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Kampanyalarınızın günlük bütçelerini istediğiniz gibi belirleyip değiştirebilirsiniz.
 • AdWords Reklamları çok kısa sürede onaylanarak yayına alınır.
 • AdWords reklamlarınızın yayında olmasını istediğiniz gün ve saatleri belirleyebilirsiniz.
 • Aynı anda 5 farklı AdWords reklam modelini kullanarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetiniz ile alakalı belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri kullanarak reklam yayını yapabilirsiniz.
 • AdWords reklamları ile sadece tıklama başına ödeme yapabilirsiniz.
 • Google iş ortağı olan (Hürriyet, Sabah, Milliyet vb) internet sitelerinde reklam yayını yapabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın kaç kişi tarafından görüntülendiğini, kaç kişinin tıkladığını ve yapmış olduğunuz satış adedini takip edebilirsiniz.

AdWords Uzmanı Nedir, Kimdir?

AdWords Uzmanı, Google Arama Motorunun internet reklamcılığı hizmeti olan AdWords reklamlarını siz ve işletmeniz adına bir hizmet bedeli karşılığında yöneten kişidir. AdWords uzmanı bu kapsamda AdWords reklamlarınız için rakip analizi, reklam stratejisi, reklam planlaması, reklam kurulumu, performans takibi ve raporlamasını gerçekleştirmektedir.

Not: Google Adwords Uzmanları 24 Temmuz itibari ile Google Ads Uzmanı olarak adlandırılmaya başlamıştır.

AdWords Uzmanı Nasıl Olunur?

Google AdWords Uzmanı aynı zamanda Search Engine Marketing (SEM) ve Search Engine Advertising (SEA) uzmanı olarak da adlandırılmaktadır. Google AdWords Uzmanı olabilmek için ise mesleki deneyimin yanı sıra Google Partners ve Google Academy profili oluşturup Google Ads (AdWords) Sertifikasyon sınavlarına katılarak başarılı olmalıdır. Bu kişiler aynı zamanda Google AdWords iş ortağı statüsü kazanarak uzmanlıklarını pekiştirebilmektedir.

Google Academy Sertifikalı AdWords Uzmanı

Google Academy sertifikalı bir AdWords Uzmanı olabilmk için Google Academy for Ads tarafından gerçekleştirilen 7 AdWords uzmanlığı sınavından en az 2 tanesinden %80’in üzerinde başarı göstermeniz gerekmektedir. Bu düzeyde bir bilgi seviyesine sahip bir AdWords Uzmanı ile çalışmanız muhakkak ki reklam çalışmalarınızın başarısı için önemli bir kriterdir. Ayrıca Google AdWords sertifikasına sahip olmak isteyen uzmanlar sertifikalarını her sene yenilemek durumdadır. Böylelikle AdWords Uzmanı sürekli olarak gelişen ve değişen Google AdWords sistemine adapte olduğunu göstermiş olmaktadır.

AdWords Uzmanı Google AdWords Sertifikası

Google AdWords Uzmanı İle Neden Çalışılmalı?

Google Adwords aracılığı ile vereceğiniz (Google Arama Ağı reklamları, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamcılığı, Mobil Reklamcılık ya da Alışveriş Reklamcılığı) online reklamlarınızın verimli bir şekilde doğru kurgulanabilmesi için Google AdWords Uzmanı olan konusunda uzmanlaşmış danışmanlar ile çalışmalısınız.

Günümüzde en çok kullanılan Google Adwords arama ağı reklamları, her yeni tıklama neticesinde açık arttırma usulüne göre yeniden fiyatlanmaktadır. Reklamınızın konumu ise ödemeyi göze aldığınız tıklama başı maliyet ile kullandığınız anahtar kelime + reklam metniniz +  yönlendirme yaptığınız sayfanın içeriğinin birbiri ile ne kadar ilgili olduğu ile doğrudan alakalıdır. Bu 4 kuralı en başarılı uygulayan reklamlar rakip reklamlara göre her zaman daha yukarı sıralarda konumlanırlar. Ayrıca Google arama ağında tıklama almayan reklamlarınız için ödeme yapmamanız reklam verenlere ekonomik yönden çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Googel Adwords reklamcılığının bir reklam veren için en tehlikeli yanı, reklam verenin bu işi tek başına kendisinin de yapabileceğini düşünmesidir. Birçok reklam veren bu yüzden binlerce lirasını verimsiz reklamlar yaparak tüketmektedir. Bu işin ciddiyetinin farkında olan firmalar ise kendi bünyelerinde Google Adwords Uzmanı istihdam ederek işi profesyonellere bırakmaktadır. Bu aşamaya kadar anlattıklarım ile Google AdWords reklamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ve reklam vermeye niyetli olan kişileri bilgilendirmek istedim.

Google Adwords reklamcılığında deneyim kazanmak teorik bilginin yanı sıra birbirinden faklı konularda ki hesapları uzun bir süre yönetmekten geçmektedir.

Google adwords hesabınız yöneten Google AdWords hesap uzmanı Google eğitimlerine periyodik olarak katılmıyor, sistemde gerçekleşen güncellemeleri takip etmiyor ve yenilikleri kaçırıp kendini geliştirmiyorsa muhtemelen yeterince iyi bir Google AdWords Uzmanı değildir.

Bu yüzden bir kişinin sadece AdWords hesap yöneticisi olması tek başına yeterli değildir. Çalışacağınız kişinin AdWords bilgisi kadar kendini ne derece güncel tuttuğu da sizin için önemli olmalı ve ona göre çalışacağınız yani reklamlarınızı yönetecek kişiyi seçmelisiniz.

AdWords Uzmanı Maaşı

Her çalışan gibi AdWords uzmanları da doğal olarak verdikleri hizmet karşılığında bir hizmet bedeli/ücret almaktadır. Bir AdWords Uzmanı ile iki farklı şekilde çalışma seçeneği bulunmaktadır.

İlk seçenek olarak firmanızda bir AdWords Uzmanı istihdam edebilirsiniz. Böylelikle işletme bünyenizde tek işi AdWords reklamlarınız ile ilgilenen bir uzman bulundurmuş olursunuz. Bir AdWords Uzmanını işletme bünyesinde barındırmanın uzmanın sahip olduğu deneyime bağlı olarak 3.000 TL ila 10.000 TL arasında değişir.

İkinci seçenek ise Freelance bir AdWords Uzmanı ile çalışmaktır. Freelance bir uzmanla çalışmak, deneyim ve uzmanlığın yanı sıra hizmet verilecek olan işletmenin reklam bütçesi ve müşterinin taleplerine bağlı olarak değişmektedir. AdWords uzmanını bünyesinde barındıracak bütçesi olmayan işletmeler için bir Freelance AdWords Uzmanı ile çalışmak oldukça ekonomik bir seçenektir.

Google AdWords ile ilgili yazılarımı okumak ister misiniz?

Google Ads (AdWords) ile ilgili yazdığım tüm yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 134

Google AdWords Uzmanı” üzerine 48 görüş

 1. Oldukça ilgili bir uzman. kendisine bize yardımcı olduğu için teşekkür etmek istiyorum. Kendisine güvenebilirsiniz.

 2. Oldukça ilgili tüm olasılıklı değerlendiren vu bu konuda bilgilendiren bir uzman. Kendisi ile çalışmaktan çok mutluyuz.

 3. Biz kendisinden hem eğitim hemde danışmanlık aldık . Güvenilir ve samimi biri hizmet kalitesinden çok memnunuz.

 4. Sevgili Ertuğrul Müyesseroğlu ile partner olarak çalışmaktayız. Uzmanlığına ve bilgisine güvenip tüm müşterilerimizin çalışmalarında farkındalık oluşturup, gelişmemizi sağladı. Kendisine teşekkür ederim.

  Banu Kalyoncu / Kalyoncu Teknoloji

  1. Merhaba Ahmet bey,

   Danışmanlık talebiniz ile ilgili sizinle paylaştığınız iletişim bilgileri üzerinden ulaşacağım.

   Saygılarımla

  1. Merhaba Ömer Bey,

   AdWords uzmanı olmanın en verimli yolu adwords eğitimi alarak reklam vermeye başlamaktır. Eğitim almadan oluşturulan reklamlarda bilgi eksikliğinden ötürü hata yapma olasılığın çok yüksek.

   Saygılarımla

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Danışmanlık ücretini belirleyebilmemiz için bulunduğunuz sektör, rekabet düzeyi, sizin için ayırmamız gereken süre gibi hususları incelememiz gerekiyor.

   Saygılarımla

 5. Merhaba Ertuğrul bey,

  Size AdWords danışmanlığı ile ilgili bir e-posta gönderdik. En kısa sürede dönüş yapmanızı bekliyoruz.

 6. Merhaba Ertuğrul bey,

  Bayramdan sonra sizinle adwords danışmanlığı için iletişime geçmek istiyoruz.

 7. Ertuğrul bey oldukça ilgili bir danışman kendsine yönelttiğimiz sorulara her zaman içtenlikle cevap verdi veriyor.. AdWords’de yaşanan gelişme ve yeniliklerden bizi bilgilendirerek öneriler getirmesinden çok memnunuz. Kendisiyle çalışmak gerçekten keyif vericidir.

 8. Ertuğrul Bey Merhaba.

  Düzenli olarak sizi takip ediyorum. Yeni kurduğum şirketimde ürünlerimizi belirledik ve sıra satışa geldi ama dijital pazarlama konusunda uzman değiliz. Bu konuda tavsiyeleriniz veya yönlendirmeleriniz bizim için oldukça değerli olur. Hatta beraber nasıl bir çalışma yürütebiliriz konusunda da görüşebiliriz.

  1. Merhaba Sergen bey,

   Dijital pazarlama konusunda size tavsiyem profesyonel uzmanlarla çalışmanız olacaktır. Bu konu ile ilgili sizinle iletişime geçeceğim.

   Saygılarımla

 9. Kesinlikle aradığınız AdWords Uzmanı Ertuğrul bey’dir. Kendisi samimi ve öz verili biri..

 10. Diğer arkadaşlara katılıyorum tanıdığım en iyi google adwords uzmanı kendisidir. Deneyin pişman olmazsınız..

 11. AdWords Uzmanı olmak istiyorsanız Eğitim alabileceğiniz en iyi AdWords Eğitmeni yine Ertuğrul bey’dir.

 12. Tüm yorumlara içtenlikle katılıyorum. Ertuğrul hoca iyi bir AdWords Uzmanı olmasının yanı sıra iyi de bir insandır..

 13. Daha önce çalıştığım kurumda sizden adwords eğitimi almıştım. Konu ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıktınız. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 14. Merhaba Ertuğrul bey,

  Adwords ile ilgili sizinle görüşmek istiyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim.

  1. Merhaba Süleyman bey,

   Dijital reklam ajanslarında bu konuda staj yapmanız mümkün.

   Saygılarımla

 15. Ertuğrul bey tertemiz iyi niyetli bir insandır. Kendisinden Allah razı olsun bize çok yardımcı oldu.

 16. Ertuğrul hocanın düzenlediği AdWords eğitimine katıldım gerçekten muazzam bilgilere sahip bu konuda..

 17. Merhaba Ertuğrul bey, Halı yıkama firmamız var desteğinizi rica ediyoruz. Size özelden yazacağım.

 18. Ertuğrul bey ile uzun zamandır çalışıyoruz. Kendisine verdiği kaliteli hizmet için teşekkür ediyorum. Kendisi abartmayı sevmeyen vaadlerle sizi kandırmayı çalışmayan olması gerekeni sizinle paylaşan dürüs biridir.

 19. Kendisi ile tanışalı 2 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen çalışma ahlakı ve özverisi bizi gerçekten çok mutlu etti. Kendisine göterdiği ilgi için teşekkür ediyoruz.

 20. Kendi reklamlarımı kendim veriyorum. Fakat memnun değilim sizinle özelden iletişime geçeceğim.

 21. Her eğitim alanın bu işi uzman.olarak yapabileceğini düşünmek basit olur 7 sınavın en az 2sinde %80 başarılı olmakta bunun ne kadar detaylı ve dikkatli olunması gereken bir mecra olduğunu gösteriyor

 22. Güncel kalmak ve google ads uzmanligi eğitiminin yanısıra dijital pazarlamaya da hakim olmak gerekiyor, yol uzun rakip çok başarılar dilerim hocam

 23. Google Adwords detayları olan bir alan. Göründüğü gibi basit bir reklam verme işleminden çok daha fazlası. bu nedenle işi bilen birilerine emanet etmekte fayda var.

 24. Günümüzde olmazsa olmaz bir reklam modeli ve geleneksel reklam kanallarına göre oldukça avantajlı. Gerçek ölçülebilir verilerle raporlanabilmekte. Değişen perakende alışkanlıklarında firmaların ihtiyaç duyduğu ve bir çok kişinin uzak olduğu bu konuda uzman olmak ve tabiki bunu kazanca çevirmek mümkün.

 25. Google Ads kullanımı bir uzman ile olmadıkça istenilen başarıya ulaşması mümkün olmuyor. Her e-ticaret sitesinin önemsemesi gereken bir konu.

 26. Anlatımınız, yazılarınız çok faydalı Ertuğrul hocam. Ancak pratik yapmak şart anlamak için teşekkürler

 27. Makalenizi okuyunca derste anlattıklarınız daha pekişti. Her ne kadar biz öğrencilerinize Konuyu detaylı anlatsanız da işi bilişim olmayan bir İşverenin sizin gibi ads uzmanına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Mesleğimiz gereği her ne kadar adwors uzmanı olamasak da verdiğiniz bilgiler sayesinde doğru ADS UZMANI nı seçmesini bileceğiz. Teşekkürler hocam. Umarım işletmelerimiz büyür ve Sizinle çalışma fırsatı buluruz
  Saygılar

 28. Merhaba yine harika bir makale hazırlamışssınız hocam derste anlattıklarınızı dinledikten sonra makaleleri okumak pekiştirmemiz açısından önemli bir role sahip bilgileriniz ce tecrübeleriniz bulunması zor bir hazine bizimle paylaşıp öğrettiğiniz için teşekkür ederiz 😊

 29. Merhabalar,
  Bence iyi bir geri dönüş almak için ileri uzmanlık gerektiriyor, edinilen uzmanlığı da sağlayabilmek için sürekli kendini güncel tutmak değişimi takip etmek ciddi bir zaman harcamak gerekiyor.

  Ads uzmanlığını iş ilanlarında görürdüm. Dersinizde bilgi edindim. Makaleler ile pekiştiriyorum. Bugün kursumuz bitiyor ancak ben sık sık sitenizi ziyaret edip makalelerinizden yararlanacağım. Tabi ki bu değerli makalelerinizden yaralanırken edindiğim değerli bilgiye karşın buradan küçük bir ses çıkaracağım. 🙂

  İyi ki eğitiminize katıldım. Tüm aktardığım değerli bilgiler ve keyifli dersiniz için teşekkürler.

 30. Reklamlarınızın gerçekten verimli olmasını istiyorsanız bir AdWords Uzmanı ile çalışmalısınız. Ben bunu deneyimledim Adwords ap ayrı bir dünya bir bilginiz yada tecrübeniz yoksa kendi kendinize debelenip duruyorsunuz ve haberiniz olmuyor.

 31. merhaba adwords destegi almak istiyoruz bize yapacagınız islemlerden ve alınacak odemeden bassedermisiniz?

  1. Merhaba Selami bey,

   Bana açık iletişim bilgilerim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X