Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Google Ads Reklam Grubu Oluşturma

Son Güncelleme Tarihi 31 Temmuz 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads (AdWords) panelinde nasıl reklam grubu oluşturabileceğinizi anlatıyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Ads Reklam Grubu Nedir?

Google Ads’de oluşturduğumuz bir kampanyayı üst kategori olarak düşünürseniz, kampanyamızın altına oluşturduğumuz bir reklam grubunu da alt kategori olarak düşünebiliriz. Örnek vermemiz gerekirse oluşturacağımız Adidas  kampanyamızın altına  bayan adidas ayakkabı modelleri, erkek adidas ayakkabı modelleri gibi reklam grupları oluşturmamız mümün. Google Ads (AdWords) panelimizde oluşturduğumuz kampanyalarımızın altına istediğimiz kadar reklam grubu oluşturabilmekteyiz.

Google Ads Reklam Grubu Oluşturma

Google Ads panelinde reklam grubu oluşturabilmeniz için öncelikle bir kampanya oluşturmanız gerekmektedir.

Google Ads hesabımda hazırda bulunan Adidas adlı kampanyamı tıklıyorum.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Açılan ekranda mavi renli olan + butonuna tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Açılan ekranda ilk olarak reklam grubumuza bir ad veriyoruz. ikinci satırda ise bu reklam grubunda bulunan reklamlar için tıklama başına ödemek istediğimiz en yüksek TBM tutarını giriyoruz. Üçüncü satırda ise reklam grubumuzda olmasını istediğimiz anahtar kelimeleri yazıyoruz. (Ben burada 4 farklı anahtar kelime eşleme seçeneğini kullanarak aynı anahtar kelimeyi girdim.) Son olarak kaydet ve devam et diyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Reklam grubumuz için reklam metni oluşturacağız. Bunun için + Yeni Reklam butonunu tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

İlk satırda reklamımız tıklandığında açılacak olan web sayfamızın linkini giriyoruz. İkinci ve üçüncü satırda ürün ve hizmetimiz ile ilgili reklam başlığımızı yazıyoruz. Dördüncü satırda ise reklam metnimizde gözükmekle birlikte herhangi bir link yani yönlendirme işlevi olmayan URL adresini yazıyoruz. Beşinci satırda ise reklam başlığımızı destekleyecek bir açıklama metni yazıyoruz. Tüm yazptıklarımızı kontrol ettikten sonra sol alt tarafta bulunan Tamam butonuna tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Açılan ekranda reklam grubumuz için oluşturduğumuz reklam metnini görüyoruz. Akabinde yine sol alt tarafta bulunan Kaydet ve Devam Et butonuna tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Açılan ekranda artık oluşturmuş olduğumuz Erkek Adidas Ayakkabı reklam grubunu görebilmekteyiz (Son)

Google Ads AdWords Reklam Grubu Oluşturma

Google Ads (AdWords) reklam verenler için birçok teknik imkan sunuyor. Bunun yanında yeterli bilgi ve deneyime sahip olunmadan yapılacak çalışmalar ise  maalesef beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu yüzden google reklamları ile potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen reklam verenler bir Google Ads Uzmanı ile çalışmalıdır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads Reklam Grubu Oluşturma” için bir görüş

  1. Hedeflenen mesajı karşı tarafa vermek istediğimizde grubları oluşturmamız bizi karmaşık görüntüden kurtarıcak ve istediğimiz mesajı daha iyi vermemize sebeb olarak hedeflediğimiz noktaya gelmemizi sağlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X