Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads (AdWords) negatif anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi sorulara cevap veriyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Ürün ve hizmetimiz ile ilgisi olmayan fakat belirlediğimiz anahtar kelimemizi içeren yada benzeyen kelimelere negatif anahtar kelime diyoruz. Reklamlarımızın bu tür alakasız aramalarda gözükmemesi için bu kelimeleri negatif olarak Google Ads panelimize eklememiz gerekir.

Örnek:

Anahtar Kelime: Saç Ekimi

Arama Terimi: Saç Ekimi Şakası = Negatif Anahtar Kelime

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Google Ads Uzmanları olarak belirlediğimiz anahtar kelimeleri anahtar kelime stratejimiz doğrultusunda tam, sıralı, geniş eşleme ve geniş eşleme düzenleyici seçeneklerini kullanarak reklam gruplarına eklemekteyiz. Bu seçenekler belirlediğimiz strateji kapsamında anahtar kelimelerimizin arama hacmini arttırıp ya da düşürmektedir.

Özellikle geniş eşleme seçeneği ile kullanacağımız anahtar kelime arama hacmini arttırdığı gibi anahtar kelimelerimizin farklı varyasyonlarına ait aramaları ya da kelimelerimizin eş anlamlarını içeren aramalarda da reklamlarımızın görüntülenmesine sebep olabilmektedir. Anahtar kelime varyasyonlarının alakasız arama terimleri ile eşleşme ihtimali yüksektir. Bu alakasız eşleşmeleri önlemek için Google Ads arama terimleri raporlarından anahtar kelimelerimizle eşleşen arama terimlerini takip ederek tespit ettiğimiz alakasız arama terimlerini Google Ads (AdWords) kampanyamıza ya da reklam grubumuza negatif anahtar kelime olarak tanımlayabilmekteyiz. Eklediğimiz Negatif Anahtar Kelime sayesinde de alakasız arama terimi eşleşmesinin önüne geçmiş oluruz.

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Kampanyanızı reklam yayınına başlatmadan önce anahtar kelimeniz ile ilgili bir ön araştırma yaparak negatif aramalara karşı önlem almanız faydalı olacaktır. Bunun için keywordtool.io aracını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi keywordtool.io da saç ekimi ile ilgili benzer aramaları taradığımızda saç ekimi ekşi, saç ekimi sonrası, saç ekimi sonuçları gibi reklam verenin işine yarama olasılığı düşük aramaları negatif olarak ekleyebileceğimiz kelimeleri tespit etmiş olduk.

Google Ads AdWords Negatif Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

 

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Eklenir?

Öncelikle negatif anahtar kelime eklemek istediğimiz kampnyamızı tıklıyoruz. Ardından soldan ikinci sütunda bulunan anahtar kelimeler menüsünü tıklıyoruz. Açılacak olan ekranda üst tarafta bulunan Negatif Anahtar Kelimeler menüsünü tıklıyoruz. Akabinde belirtilen alana önceden tespit etmiş olduğumuz negatif anahtar kelimeleri ekliyor ardından da kaydet diyerek işlemi sonlandırıyoruz. Böylelikle daha reklamlarımız yayına girmeden bu kelimeler ile arama yapan internet kullanıcılarını engellemiş olduk.

Google Ads AdWords Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Negatif Anahtar Kelime Takibi

Önceden negatif anahtar kelimeleri tespit etmek kısmen faydalı olmakla beraber maalesef kesin çözüm değildir. Her tıklamanın ücretlendirildiği Google Ads reklamlarında alakasız arama terimlerinden doğacak olan tıklamalar ile bütçemizin büyük bir bölümünün boşa gitmesini önlemek için alakasız arama terimlerinin, Google Ads Arama Terimleri Raporu ile günlük olarak takip edilerek gösterim almış alakasız kelimelerin negatif anahtar kelimeler panosuna eklenmesi gerekir. Belirlediğimiz negatif anahtar kelimelerimizi hesap kurgumuza göre reklam grubu yada kampanya bazlı olarak ekleyebilmekteyiz. Negatif anahtar kelime takibi yapmadığınız takdirde sizinle aynı anahtar kelimelerle reklam veren rakipleriniz karşısında geride kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu ve buna benzer önemli ayrıntılara dikkat edilmediği taktirde doğabilecek zararlarınızı minimize etmek için profesyonel bir Google Ads Uzmanı ile yolunuza devam etmeniz faydalı olacabilir.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakında daha detaylı bilgi edinebilmek için “Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 126

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X