Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads (AdWords) negatif anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi sorulara cevap veriyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Ürün ve hizmetimiz ile ilgisi olmayan fakat belirlediğimiz anahtar kelimemizi içeren yada benzeyen kelimelere negatif anahtar kelime diyoruz. Reklamlarımızın bu tür alakasız aramalarda gözükmemesi için bu kelimeleri negatif olarak Google Ads panelimize eklememiz gerekir.

Örnek:

Anahtar Kelime: Saç Ekimi

Arama Terimi: Saç Ekimi Şakası = Negatif Anahtar Kelime

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Google Ads Uzmanları olarak belirlediğimiz anahtar kelimeleri anahtar kelime stratejimiz doğrultusunda tam, sıralı, geniş eşleme ve geniş eşleme düzenleyici seçeneklerini kullanarak reklam gruplarına eklemekteyiz. Bu seçenekler belirlediğimiz strateji kapsamında anahtar kelimelerimizin arama hacmini arttırıp ya da düşürmektedir.

Özellikle geniş eşleme seçeneği ile kullanacağımız anahtar kelime arama hacmini arttırdığı gibi anahtar kelimelerimizin farklı varyasyonlarına ait aramaları ya da kelimelerimizin eş anlamlarını içeren aramalarda da reklamlarımızın görüntülenmesine sebep olabilmektedir. Anahtar kelime varyasyonlarının alakasız arama terimleri ile eşleşme ihtimali yüksektir. Bu alakasız eşleşmeleri önlemek için Google Ads arama terimleri raporlarından anahtar kelimelerimizle eşleşen arama terimlerini takip ederek tespit ettiğimiz alakasız arama terimlerini Google Ads (AdWords) kampanyamıza ya da reklam grubumuza negatif anahtar kelime olarak tanımlayabilmekteyiz. Eklediğimiz Negatif Anahtar Kelime sayesinde de alakasız arama terimi eşleşmesinin önüne geçmiş oluruz.

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Kampanyanızı reklam yayınına başlatmadan önce anahtar kelimeniz ile ilgili bir ön araştırma yaparak negatif aramalara karşı önlem almanız faydalı olacaktır. Bunun için keywordtool.io aracını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi keywordtool.io da saç ekimi ile ilgili benzer aramaları taradığımızda saç ekimi ekşi, saç ekimi sonrası, saç ekimi sonuçları gibi reklam verenin işine yarama olasılığı düşük aramaları negatif olarak ekleyebileceğimiz kelimeleri tespit etmiş olduk.

Google Ads AdWords Negatif Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

 

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Eklenir?

Öncelikle negatif anahtar kelime eklemek istediğimiz kampnyamızı tıklıyoruz. Ardından soldan ikinci sütunda bulunan anahtar kelimeler menüsünü tıklıyoruz. Açılacak olan ekranda üst tarafta bulunan Negatif Anahtar Kelimeler menüsünü tıklıyoruz. Akabinde belirtilen alana önceden tespit etmiş olduğumuz negatif anahtar kelimeleri ekliyor ardından da kaydet diyerek işlemi sonlandırıyoruz. Böylelikle daha reklamlarımız yayına girmeden bu kelimeler ile arama yapan internet kullanıcılarını engellemiş olduk.

Google Ads AdWords Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Negatif Anahtar Kelime Takibi

Önceden negatif anahtar kelimeleri tespit etmek kısmen faydalı olmakla beraber maalesef kesin çözüm değildir. Her tıklamanın ücretlendirildiği Google Ads reklamlarında alakasız arama terimlerinden doğacak olan tıklamalar ile bütçemizin büyük bir bölümünün boşa gitmesini önlemek için alakasız arama terimlerinin, Google Ads Arama Terimleri Raporu ile günlük olarak takip edilerek gösterim almış alakasız kelimelerin negatif anahtar kelimeler panosuna eklenmesi gerekir. Belirlediğimiz negatif anahtar kelimelerimizi hesap kurgumuza göre reklam grubu yada kampanya bazlı olarak ekleyebilmekteyiz. Negatif anahtar kelime takibi yapmadığınız takdirde sizinle aynı anahtar kelimelerle reklam veren rakipleriniz karşısında geride kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu ve buna benzer önemli ayrıntılara dikkat edilmediği taktirde doğabilecek zararlarınızı minimize etmek için profesyonel bir Google Ads Uzmanı ile yolunuza devam etmeniz faydalı olacabilir.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakında daha detaylı bilgi edinebilmek için “Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir?” üzerine 14 görüş

 1. Negatife eklenecek kelime(ler) verdiğimiz reklamı çok farklı bir yere götürebilir (olumlu-olumsuz). Bı noktada sürekli takipte olmak önemli anladığım kadarıyla..

 2. Negatif anahtar kelimeler ile aranma sonuçlarında hedef kitle tarafından bulunmamıza çok büyük fayda sağlayacaktır. İhtiyacı olmayan kişilere sayfamızın ulaşmamızdansa nokta atış yaparak asıl ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmem hem kullanıcıların hem de bizlerin zaman ve maliyetten tasarruf sağlamamızı sağlayacaktır.

  1. Bize kimin hangi kitlenin ulaşmasını istemiyorsak negatif kelimelerinde o denli dikkatli seçmeliyiz ki yaptığımız reklam dogru yere ve kitlelere ulaşın

 3. Google Ads Arama Terimleri Raporu ile nasıl takip yapacağımızı tam anlayamadım hocam. Diğer bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık

 4. Bizim yazdığımız negatif kelimelerle arama yapanlar bizim sitemize gereksiz yere ulaşamayacak gereksiz tıklanmayacak doğru mu anlıyorum Hocam. Selamlar

 5. Sitemiz veya ürünümüz için verdiğimiz reklamların, bize dönüşü olumsuz olduğun da kelimeler ve analiz sayesinde reklamımızı daha iyi hale getirebileceğimizi anladım hocam.tesekkürler

 6. Reklamlarımızın alakası olmayan konularda gözükmesini engellemek için negatif anahtar kelimeleri kullanıyoruz. Bu da hedef kitle tarafından tıklanmamızı ve diğer ihtiyacı olmayan kişileri eleyecektir. Bu da hem reklamı izleyerek ulaşmak isteyen kullanıcılar hem de reklamı paylaşan kişi yani bizler için büyük bir tasarruf demektir. Bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 7. Negatif kelimeleri bulmak hedef müşteri portföyüne reklam yapacak ancak çok yerinde belirlemek gerekir..Güncel takipte bulunmak gerektiği ni anlıyoruz.

 8. Google Ads da en önemli konu bence bu verdiğiniz anahtar kelimeden çok negatif kelimeleri yönetmek. Anlatiminiz için teşekkür ederiz gayet açıklayıcı olmuş. Yalnız “..yazan yere tıklıyoruz” gibi menü anlatımında sanki altta da ekran görüntüsü varmış beklentisi ile okudum. Yazi gayet net açıklayıcı ve yönlendirici ama bir ekran görüntüsü ile daha bütün olur diye düşünüyorum.

 9. negatif anahtar kelimelerin seçimini yaparken de dengeyi ayarlamak işi zorlaştırıyor, öbür türlü tam eşlemeye dönüyor, ben ağır ağır yapılacak bir iş olduğunu düşünüyorum, hele ki 2000 küsür kelime söz konusu, ağır bir iş 😀

 10. Pozitif reklamı oluşturan en önemli unsulardan biri dogru takip ediilen negatiflik 😉😊

 11. Doğru anahtar kelimeler kadar verimli bir etkileşim için negatif anahtar kelimelerini de belirlemek önemli, makaleniz için teşekkürler hocam.

  1. Negatif anahtar kelimeyi anlamamıştım bu makale daha çok pekiştirmeme sebeb oldu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X