Google Ads Arama Ağı Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Son Güncelleme Tarihi 1 Ağustos 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads (AdWords) arama ağı reklamı nasıl oluşturulur konusunu ele alıyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Bildiğiniz üzere 2016’nın ortalarında Google tarafından yapılan güncelleştirme ile birlikte arama ağı reklamları bugünkü halini almıştı. Bu güncelleme ile birlikte reklam metinlerimizde çok daha fazla metin içeriği kullanabilir hale gelmiştik. Böylelikle google arama motorunda reklam saonuçlarına ayrılan alan çok daha fazla yer kaplamaya başladı. Tüm bu yenilikler doğru değerlendirildiğinde reklam verenler için çok daha fazla tıklama ve buna bağlı olarakda dönüşüm getirecektir.

Google’ın tüm bu yeniliklerinin arkasında, SEO çalışması yaparak organik sonuçları manipüle edenlerin önüne geçmek istemesi yatıyor diyebiliriz.

Google Ads Metin Reklamların Özellikleri

Google Ads (AdWords) reklam metini oluşturmadan önce konunun daha iyi kavranabilmesi için metin reklamlarının teknik özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Nihai URL Nedir?

Nihai URL, reklam metnimiz tıklandığında açılacak web sayfamızdır. Buraya ekleyeceğimiz URL’in reklam metnimiz ile ilgili sayfaya ait olması gerekiyor. Çoğu reklam veren buraya ana sayfaya yönlendirme yaparak hata yapmaktadır.

Reklam Başlığı 1

Reklam başlığımız reklam metnimizin en önemli kısmıdır. Unutmayın potansiyel müşteriniz başlığınızdan etkilenir ise reklamınızı tıklayacaktır. Bu kısımda boşluklar dahil 30 karakterlik etkileyici bir metin oluşturmalısınız.

Reklam Başlığı 2

Reklam başlığı 1’in devamı niteliğindedir. Reklam başlığı 1 başlığınızın sol tarafında gözükürken, reklam başlığı 2 sağ tarafta gözükür. Reklam başlığı 2 yine reklam başlığı birde olduğu gibi 30 karakterden oluşmaktadır.

Yolu Görüntüleyin / Görünen URL

Bu kısım biraz akıl karışıklığına sebep olabiliyor. O yüzden detaylı anlatmaya çalışacağım. Bu alan reklam metnimizde gözüken yeşil renkli URL kısmıdır. Fakat burada görünen URL’nin link işlevi yoktur, sadece görüntüdür. Reklam tıklandığında yeşil kısımda gözüken link yerine Nihai URL olarak belirttiğimiz linke yönlendirir. Bu kısım Yol 1 ve Yol 2 olmak üzere iki kısımdan oluşur. Her iki kısımda boşluklar dahil 15’er karakter kullanabiliyoruz. Bu kısımlarda mümkün olduğunca belirlediğimiz anahtar kelimeleri kullanmanız uygundur.

Reklam Açıklaması

Reklam açıklaması alanımız 80 karakterlik, geniş diyebileceğimiz bir alana sahiptir. Yine bu alanda reklam başlığımızı destekleyici nitelikte reklam metni oluşturmamız tıklama oranınızı arttırabilir.

Reklam Metni Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam metni oluştururken teknik özelliklerin yanında dikkat etmemiz gereken Google’ın reklam politikaları bulunmaktadır. Bu politikalara dikkat etmediğimiz taktirde reklamlarımız onaylanmayabilir.

Rakip Marka İsimlerini Kullanmayın!

Anahtar kelimelerinizde rakiplerinizin marka ismini kullanabilirsiniz. Fakat reklam metninizde size ait olmayan bir marka ismini kullanmanız Google Reklamcılık Politikaları gereği yasaktır. Sistem reklamlarınızı şehven onaylasa bile er yada geç reklamlarınız durdurulur yada hesabınız askıya alınabilir.

Bulunduğunuz Sektördeki Kanuni Kısıtlamaları Öğrenin!

Ülkemizde özellikle sağlık ve hukuk ile ilgili reklamcılık kısıtlamaları bulunmaktadır. Google Reklamcılık Politikaları açısında bu sektörlerde reklam yayını yapmanızın bir sakıncası bulunmaz. Bu yüzden reklamlarınız Google Ads ile yayına alınabilir. Fakat bu reklam yayını yüzünden kanunen cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için reklam yayını yaptığınız sektördeki kısıtlamaları araştırmanız yararlı olacaktır.

Google Ads Arama Ağı Reklamı Oluşturma

Google Ads (AdWords) arama ağı reklamı oluşturabilmemiz için öncelikle reklamı oluşturacağımız kampanya ve onun altında bulunan reklam grubunu seçiyoruz. Akabinde Reklamlar ve Uzantılar menüsünde bulunan Reklamlar kısmındaki mavi daire içerisindeki + butonunu tıklamalıyız.

Google Ads AdWords Reklam Metni oluşturma

Açılan kutucukta bulunan Metin Reklam satırını tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Metni Oluşturma

Açılan ekranda yukarda ayrıntıları ile bahsettiğim şekilde ilgili alanları doldurarak Kaydet ve Devam Et butonuna tıklıyoruz. Sağ tarafta oluşturduğumuz reklam metninin ön izlemesini görebilirsiniz.

Google Ads AdWords Reklam Metni Oluşturma

Akabinde sağ tarafta bulunan kutucuğu işaretleyerek Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Reklam Metni Oluşturma

Açılan pencerede reklam oluşturmaya başladığımız noktaya geri döndük. Gördüğünüz gibi oluşturduğumuz Google Ads (AdWords) Arama Ağı reklamımız yerini almış durumda.

Google Ads AdWords Reklam Metni Oluşturma

Google Ads (AdWords) Reklam Metni Yazımı konusunda daha detaylı bilgi için “Etkili Google Ads Reklam Metni Yazımı” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Not: Google Ads reklamlarından daha etkili performans alabilmek için alanında uzman deneyim sahibi Google Ads Uzmanı ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads Arama Ağı Reklamı Nasıl Oluşturulur?” üzerine 2 görüş

  1. Ertugrul hocam daha oncesinde reklam deneyimi olmamıs kisiler icin rehber niteliğinde bir yazı olmus, emeğinize sağlık…

  2. Reklam konusunda bir cok faydalı bilgiler var kendini geliştirmek ve öğrenmek isteyenler için cok faydalı bir makale olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X