Google Ads Mesaj Uzantısı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Son Güncelleme Tarihi 1 Ağustos 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda özellikle metin reklamlarımızı zenginleştirmek için kullandığımız reklam uzantıları arasıdan kullanacağınızı düşündüğüm mesaj uzantısı hakkında tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Ads Mesaj Uzantısı Nedir?

Mobil cihazları ile arama ağında arama gerçekleştiren potansiyel müşterilerinizin sitenize girmeden size mesaj (SMS) göndermesini sağlayan reklam uzantısına mesaj uzantısı diyoruz. Mesaj uzantıları daha çok form toplama yolu ile müşterilerine ulaşmak isteyen reklam verenlerin tercih ettiği bir uzantıdır.

Mesaj uzantısı kullanmayan reklam verenler, potansiyel müşterilerinin form doldurtmak için önce reklamlarını tıklatmak ardından web sitesini ziyaret eden kullanıcıları ilgili forma bir şekilde yönlendirmek zorundadır. Mesaj uzantısı sayesinde bu süreç oldukça kısaltılarak dönüşüm oranları arttırılabiliyor.

Mesaj Uzantısı Nasıl Çalışıyor?

Mobil cihazlarda gösterim sağlayan mesaj uzantısına tıklanıldığında kullanıcılar reklam veren yada Google Ads Uzmanı tarafından önceden belirlenmiş olan hazır bir kısa mesaj şablonu ile karşılaşıyor. Kullanıcı bu hazır kısa mesajı kullanabileceği gibi kendi yazmak istediklerinide ekleyerek gönderebilmektedir. Akabinde mesajı alan müşteri ilişkileri biriminiz alınan bilgiler eşliğinde potansiyel müşterinizle iletişime geçebilmektedir.

Not: Mesaj uzantılarını kullanabilmek için kullandığınız telefonun kısa mesaj alma özelliği olması gerektiğini unutmayın.

Neden Mesaj Uzantıları Kullanmalıyız?

Reklamları vasıtasıyla müşterilerini yönlendirdikleri “Landing Page” sayfalarında bulunan iletişim formları ile sayfa ziyaretçilerinin e-posta, telefon gibi iletişim bilgilerini almayı amaçlayan ve elde ettikleri iletişim bilgileri ile de müşterilerine geri dönüş yapan reklam verenler için “Mesaj Uzantıları” potansiyel müşterilerine çok daha kısa yoldan ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Kullanıcının landing page sayfalarında 5-6 aşamadan geçerek gerçekleştirdiği form doldurma işlemi yerine görecekleri reklam metninde bulunacak mesaj uzantıları ile direk iletişime geçebilmesini sağlamak dönüşüm oranlarını arttırabilir.

 • Mesaj uzantıları için ekstra bir maliyetiniz olmaz. Tıklama başına ne kadar ücretlendiriliyor sanız mesaj uzantısı kullanımında da o kadar ücretlendirilir siniz.
 • Mesaj uzantısını kampanya ve reklam grubunuzda ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi birlikte de kullanabilirsiniz.
 • Birden fazla mesaj uzantısı oluşturarak oluşturduğunuz mesaj uzantılarının performanslarını karşılaştırabilirsiniz.
 • Reklam uzantıları ile zenginleştirilmiş reklamların anahtar kelimelerinizin kalite puanını pozitif yönde etkilediğini ve yüksek kalite puanının tıklama başına maliyetlerinizi düşürdüğünü unutmayın.

Google Ads Mesaj Uzantısı Oluşturma

Mesaj uzantısı oluşturma işlemini ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Google Ads (AdWords) hesabımıza giriş yaptıktan sonra Reklamlar ve Uzantılar menüsünde bulunan Uzantılar kısmına geçiyoruz. Uzantılar kısmında bulunan mavi daire içerisindeki + butonuna basıyoruz.

Google Ads AdWords Mesaj Uzantısı Oluşturma

Açılan reklam uzantıları menüsünde mesaj uzantısı satırını tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Mesaj Uzantısı Oluşturma

Açılacak olan mesaj uzantısı ekle sayfasında bazı işlemler yapmamız gerekiyor;

 1. Ekle kısmını benim gibi Hesap seçerseniz tüm reklam kampanyalarınızda mesaj uzantısı aktif olacaktır. Bunun dışında siz kampnaya ve reklam grubu düzeyinde ekleme şansına sahipsiniz.
 2. Bulunduğumuz ülkeyi seçiyoruz.
 3. Mesajı almak istediğimiz mobil telefon numarasını yazıyoruz.
 4. Reklam metnimizde gözükecek mesaj uzantısımetnimizi giriyoruz.
 5. İşletmemizin adını giriyoruz.
 6. Hazır fakat kullanıcı tarafından değiştirilebilir mesaj içeriğini giriyoruz.
 7. Mesaj uzantımızın aktif olmasını istediğimiz tarih aralığını giriyoruz. Bu alana dokunmazsanız her zaman aktif olur.
 8. Mesaj uzantımızın aktif olmasını istediğimiz günleri belirliyoruz. Dokunmaz iseniz haftanın her günü reklamlarınızda gözükür.
 9. Mesaj uzantımızın günün hangi saatlerinde aktif olmasını istediğimizi giriyoruz. Dokunmazsanız reklamlarınız aktif olduğu sürece mesaj uzantısı yayında kalacaktır.
 10. Son olarak uzantımızı kaydediyoruz.

Google Ads AdWords Mesaj Uzantısı Oluşturma

Gördüğünüz gibi kaydet işleminden sonra başladığımız noktaya yani reklam uzantılarının listelendiği sayfaya geri döndük.

Google Ads AdWords Mesaj Uzantısı Oluşturma

Not: Google Ads reklamlarından daha etkili performans alabilmek için alanında uzman deneyim sahibi Google Ads Uzmanı ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 133

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X