Google Ads AdWords Telefon Uzantısı Oluşturma

Google Ads Telefon Uzantısı Oluşturma

Son Güncelleme Tarihi 6 Ağustos 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads Uzmanı adayları için reklam uzantıları seçeneklerinden “Telefon Uzantısı” seçeneğini reklamlarımıza nasıl ekleyebileceğimizi anlatıyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir. Bu değişiklikten ötürü, AdWords Uzmanı olan reklam yöneticileri Google Ads Uzmanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Telefon Uzantısı Nedir?

Google Ads (AdWords) reklamlarımızın işlevselliğini arttıran en önemli yeteneklerden biride “Reklamlar ve Uzantılar” menüsü altında bulunan “Telefon Uzantısı” özelliğidir. Telefon Uzantısı sayesinde Google Ads (Adwords) arama ağı reklamlarımız içeriğine reklamını yaptığımız işletmenin telefon numarasını ekleyebiliyoruz. Eklediğimiz telefon numarası arama sorgularında kullanıcılar tarafından görülebiliyor. Böylelikle arama gerçekleştiren kullanıcılar yani potansiyel müşterilerimiz sitemize dahi girmeden bizi arayabiliyor.

Telefon Uzantısı olarak eklediğimiz telefon numarası özellikle mobil cihazlarda etkisini gösteriyor.  Bunun nedeni ise eklenen telefon numarasının mobil cihazlarda “Telefon Et” butonu ile arama yapma olanağını kullanıcılara sunmasıdır.

Telefon Uzantısı Oluşturma

Eklemek istediğimiz telefon numarasını Kampanya ya da Reklam Grubu bazlı olarak reklamlarımıza ekleyebiliyoruz.

Bunu belirledikten sonra menü seçeneklerinden “Reklamlar ve Uzantılar” menüsünü tıklıyoruz gelen ekranda Uzantılar menüsünü tıklıyoruz. Sonrasında telefon uzantısını oluşturabilmek için mavi daire içerisindeki + butonuna basıyoruz.

Google Ads AdWords Telefon Uzantısı

Açılan uzantı seçenekleri arasından Telefon Uzantısı satırını tıklıyoruz.

Google Ads AdWords Telefon Uzantısı

Açılan ekranda sırasıyla;

 1. Telefon uzantımızın hesap, kampanya yada reklam grubu düzeyini belirliyoruz.
 2. Telefon uzantımızın yayınlanacağı ülkeyi Türkiye olarak belirliyoruz.
 3. Arama gelmesini istediğimiz telefon numarasını giriyoruz.
 4. Telefon numaramızın sadece Mobil cihazlarda gösterilmesini istiyorsak işaretliyoruz.
 5. Sadece belli bir tarih aralığı için telefon numarası araması almak istiyorsak, başlangıç ve bitiş tarihi giriyoruz.
 6. Belirli gün ve saatlerde sadece telefon numaramız gözüksün istiyorsak zaman planlaması ekliyoruz.
 7. Sağ tarafta bulunan ön izlemede sorun yok ise kaydet butonuna basarak telefon uzantısı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Google Ads AdWords Telefon Uzantısı

Kaydet işleminden sonra açılan pencerede başladığımız noktaya geri dönmüş oluyoruz. Burada başarılı bir şekilde telefon uzantısını eklediğimizi görebiliriz.

Google Ads AdWords Telefon Uzantısı

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 133

Google Ads Telefon Uzantısı Oluşturma” üzerine 5 görüş

 1. Hocam kolay gelsin ben telefon uzantısı ekledim ama gözükmüyor nedeni nedir acaba şimdiden kolay gelsin 05072446954 çağrı atarsanız ben ararım sizi

  1. Merhaba Tarık Bey,

   Google AdWords reklamlarında arama uzantılarını eklemiş olmanız eklediğiniz uzantının tüm arama sonuçlarında gösterileceği anlamına gelmemektedir. AdWords sistemi performans kriterlerini değerlendirerek en uygun uzantıları göstermektedir. Bunun dışında bir sebep arayacak olursak reklamlarınızı yönlendirdiğiniz web sitesinde bulunan telefon numarası ya da numaraları ile AdWords paneline telefon uzantısı olarak eklediğiniz telefon numarasının uyuşmamasından kaynaklanabilir.

   Saygılarımla

 2. Site içerisinde bazen iletişim bilgilerini bulmak zor veya zahmetli olabiliyor, potansiyel müşterinin numarayı görmesi ulaşılabilirlik açısından ayırt edici ve satım alımı arttırıcı etkisi var.

 3. Telefon uzantısı eklemek işletmemizin markamızın büyümesi ve ulaşabilirlik açısından oldukça önemli ads ile telefonumuzu ekleyerek daha iyi kitlelerin ulaşmasını sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X