Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Son Güncelleme Tarihi 3 Şubat 2022

Merhaba arkadaşlar, bilindiği üzere dijital pazarlama ile kıyısından köşesinden ilgilenen herkesin bilmesi gereken en temel konulardan biri anahtar kelime kavramıdır. Bu yüzden sizler için Anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi en temel bilgilerin bulunduğu bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir yazı metni içerisindeki konuyu en net şekilde ifade edebilen bir yada birden fazla kelimeye verilen addır. Öneminin daha iyi anlaşılması için metninizin odak noktası yada kalbidir diyebiliriz.

Bu yazının anahtar kelimesi nedir? diye sorduğumda ilk aklınıza gelen cevap “anahtar kelime” ise doğru yoldasınız demektir.

Anahtar Kelime Neden Belirlemeliyiz?

İnternet kullanıcıları google, yandex, yahoo vb arama motorlarında aradıkları konu ile ilgili içeriklere ulaşabilmek için en çok bilinen bir kaç kelimeyi (Anahtar Kelime) kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu kullanıcılar içerisinden bizim içeriklerimiz ile ilgilenen kullanıcıların web sitemize ulaşabilmesi için bu kullanıcıların aramalarda kullandığı kelimeleri içeriklerimizde bulundurmamız gerekir.

Bu sayede arama motorlarında içeriğimiz ile ilgili arama yapan birçok kişiye ulaşmamız mümkün olur.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve SEO İlişkisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının kilit noktası anahtar kelimelerdir. SEO uzmanları web sayfanız için belirledikleri anahtar kelimelerde sayfanızın arama sonuçlarının üst sıralarında çıkmasını sağlayarak ziyaretçi trafiğinizi arttırır.

Burada bilmeniz gereken en önemli konu, SEO uzmanının yapmış olduğu çalışmanın bir ücreti olduğudur.

SEO ile ilgili daha detaylı bilgi için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Google Ads / AdWords İlişkisi

Arama motoru optimizasyonun da olduğu gibi arama motoru reklamcılığında (SEM) da kilit noktasını anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru google olduğu için bu mecrada uzmanlaşmış arama motoru reklamcılarına Google Ads / AdWords Uzmanı diyoruz. Google Ads uzmanları doğal sonuçlarda üst sıralarda çıkmayan sayfalarınızı belirledikleri anahtar kelimelerde arama sonuçlarının ücretli kısmında çıkmasını sağlar.

AdWords ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için “AdWords mü? SEO mu? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Gözünüz korkmasın anahtar kelime belirlemek düşündüğünüz kadar zor bir işlem değil. İsterseniz örnek üzerinden ilerleyelim.

Bir diyetisyen olduğunuzu ve web sayfanızda yazı yazmaya karar verdiğinizi varsayalım. İlk yazınızın başlığını da “En İyi Zayıflama Yöntemleri” olarak belirlediniz. Fark ettiyseniz başlığınızda bile şuan kullanabileceğiniz “Zayıflama Yöntemleri” gibi bir anahtar kelimeniz mevcut. Başlıktan yola çıktığımız gibi yazılı mevcut içeriğinizden yola çıkarak da anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

Tabi yazılarınız için sadece bir anahtar kelime belirlemeniz şart değil. Bunun gibi birkaç kelime daha belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tüm anahtar kelimelerin de başlıkta yer alması gerekmiyor. Sadece sizin için en önemli olan anahtar kelimeyi başlığınızda yer vermeniz yeterli olacaktır.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Yine diyetisyen olduğumuzu varsayalım fakat bu kez aklımızda belirlediğimiz bir yazı yada yazı başlığı bulunmuyor. Üstüne birde web sayfanızın trafiğinin az olduğunu düşünüyoruz. Öyle bir kilit kelime belirleyip yazı yazmalısınız ki web sayfamızın trafiğini de hızla arttırsın.

Bu durumda önce yaptığımız iş ile ilgili en çok kullanıldığını düşündüğümüz kelimeleri bir yere not ediyoruz. Diyelim ki not ettiklerimiz arasında diyet çeşitleri, zayıflatan yiyecekler, nasıl zayıflanır gibi anahtar kelimeler bulunuyor. Şimdi bunlardan hangisinin site trafiğimize en çok katkısı olabileceğini tespit etmemiz için arama hacimlerini bilmemiz gerekir. Bunu tespit etmek için ise ücretli ve ücretsiz birçok seçenek bulunmakta. Biz ücretsiz ve aralarında en iyisi olduğunu düşündüğümüz Google Ads panelinde bulunan “Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını kullanıyoruz. Anahtar kelime planlayıcısını kullanarak yaptığımız analizde “zayıflatan yiyecekler” kelimesi ile yapılan aramaların en yüksek arama hacmine sahip olduğunu tespit ettiğimizi varsayalım.

Evet, anahtar kelimemizi bulduk (zayıflatan yiyecekler) şimdi bu anahtar kelimeye uygun başlık ve içeriğimizi yazmamız yeterli.

En Çok Kullanılan 5 Anahtar Kelime Aracı

Gelişi güzel belirlediğiniz anahtar kelimeler ile başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için oldukça şanslı biri olmanız gerekiyor. Halbuki hiç bir başarı tesadüfi değildir. (Alıntı) İçeriklerinizin kitlelere ulaşıp okunmasını istiyorsanız çok daha planlı çalışmalısınız.

Web sayfanız için belirlediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri her yönüyle analiz etmeniz gerekir. Anahtar kelimenizin hedef kitlesi, aylık ve yıllık trafiği gibi birçok bilgiye ihtiyacınız bulunuyor.

Anahtar kelimeleriniz ile ilgili bu bilgileri elde edebileceğiniz kelime analizi yapan araçlar mevcut. Aşağıda bu analizleri yapabileceğiniz ve en çok kullanılan beş aracı sizlerle paylaşıyorum.

Google Ads AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı
 1. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı
 2. keywordtool.io
 3. SEMrush
 4. MOZ
 5. kwfinder

İdeal Anahtar Kelime Nedir?

Maliyeti nispeten düşük olup aynı zamanda ticari (gelir getirici) olan anahtar kelimeleri ideal anahtar kelime olarak sınıflıyoruz.

Ticari değeri yüksek olan anahtar kelimelerde rekabet eden birçok firma olması, küçük işletmelerin ciddi bütçe ve zaman harcamasını gerektirmektedir.

Bu yüzden bütçe ve zaman problemi yaşayan küçük işletmelerin bu rekabete girmesi yanlış bir karardır. Bunun yerinde arama hacmi ve ticari değeri olabildiğince yüksek fakat rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri bulmaları gerekir.

İdeal Anahtar Kelime

Anahtar Kelime ve Arama Amacı İlişkisi

Arama motorlarında gerçekleştirilen her aramanın bir amacı yani hedefi vardır. Kullanıcılar yaptıkları aramalarda önce bir konu ile ilgili genel bilgi edinmek için aramalarını gerçekleştirir. Yeterince genel bilgi edindiğine karar veren kullanıcı konu ile ilgili daha niteliksel aramalar yapmaya başlar.

Kullanıcılar nasıl, kim ve nerede gibi aramalar gerçekleştiriyorsa amaçları araştırdıkları konu ile ilgili bilgi edinmektir. Satın al, sipariş ya da fiyat içeren aramalar gerçekleştiriliyorsa amaçlarının satın alma olduğunu söyleyebiliriz.

İçerik üreticilerininde bir amacı vardır ve bu amaca uygun içerik üretmeleri gerekir. Diyelim ki x bir konu ile ilgili genel bilgi vermek istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken x konusu ile ilgilenen kişilerin genel bilgi edinmek için yaptığı aramalara yönelik içerik üretmektir.

Yani içeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeye karar verirken bu anahtar kelimenin sizin ve arama gerçekleştiren kullanıcının amacıyla örtüşüp örtüşmediğini belirlemelisiniz.

Örnek vermem gerekirse, “SEO nedir?” araması yapan bir kullanıcının SEO konusunda genel bilgi edinmek istediğini ve SEO hakkında pek bir bilgisi olmadığını düşünebiliriz. Bu düzeyde arama gerçekleştiren bir internet kullanıcısına ulşmak için “En Etkili SEO Taktikleri” gibi kullanıcının ulaşmak istediği içerikten daha nitelikli bir içerik oluşturmanız kullanıcının arama amacı ya da niyeti ile örtüşmeyeceğinden size beklediğiniz faydayı sağlamayacaktır. Bu yüzden içeriklerimizde kullanacağımız anahtar kelimelerin hedeflediğimiz kullanıcıların arama amaçlarına cevap verebilecek nitelikte olması oldukça önemlidir.

Arama Amacı Nedir?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Teknik olarak üç ve daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelime (long tail keywords) olarak adlandırılır. SEO çalışmalarında uzun kuyruklu kelimeler stratejik bir öneme sahiptir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin, kuyruksuz anahtar kelimelere nazaran çok daha az arama hacmine sahip olmasına rağmen, dönüşüm oranları yüksektir. Bunun nedeni ise kelime sayısı artıkça arama amacının netleşmesidir. Böylelikle uzun kuyruklu arama gerçekleştiren arama motoru kullanıcılarına yönelik çok daha kişiselleştirilmiş hedefe yönelik arama sonuçları göstermek mümkün olur.

Bu yüzden SEO çalışmalarında hedefe yönelik uzun kuyruklu anahtar kelimelerin tespiti oldukça önemlidir.

Örnek olarak kendimizi Türk kahvesi makinesi satıcısı olarak düşünelim. Sizce satışlarımızı arttırma potansiyeline sahip anahtar kelime aşağıdakilerden hangisidir?

A- Türk Kahvesi
B- Türk Kahvesi Makinesi
C- Türk Kahvesi Makinası Fiyatı

Tabiki de “Türk Kahvesi Makinesi Fiyatı” kelimesi ile arama gerçekleştiren kullanıcıların kahve makinesi alma olasılığı diğer kelimelere nazaran çok daha yüksek olacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?” üzerine 54 görüş

 1. İyi günler ben kombi sektöründe is yapmaktayım sizce en iyi eşleşme türü hangisi ( +kombi +servisi ) ( ” kombi servisi “) ( kombi servisi ) en çok müşteriye hitap edecek olan hangisi bizde sizin ile irtibat kurabilirmiyim
  İyi günler teşekkür ederim

  1. Merhaba Emre Bey Her eşleme seçeneğinin getirisi ve riskleri bulunnuyor. Burada dikkat etmeniz gereken hedefiniz, bütçeniz, anahtar kelime seçimleriniz ve negatif anahtar kelime sayınızın durumudur. Daha detaylı bilgi için Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri ile ilgili blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

  1. Farkındalık sağlayacak kelimeler yada müşteri ararken ne yazar bizim düşündüğümüz değilde müşterinin bu ürünü ne olarak arayacağım kelimesine odaklanmak farkındalık sağlayacak isimler üzerinde durmak gorunumlu gü üst sıralara taşıyacağıdır. Saygilarimizla

 2. Tam aradığım yazı anahtar kelime mevzusunu her yönüyle ala alan tek yazı sizinki diyebilirim. Kaleminize sağlık.

 3. Bloğunuzu tebrik ederim dün ve bugün bu bedelsiz Google Adwords anahtar kelime bulucu imkanından istifade etmek için denemeler Yaptım fakat bunun mümkün olmasını bir türlü sağlayamadım

  Google Adwords anahtar kelime bulucuyu bedelsiz olarak kullanmak için ne yapmak gerekiyor?

  1. Merhaba Bülent Bey,

   Anahtar kelime planlayıcıyı ücretsiz kullanmak için Google Ads (AdWords) hesabı oluşturmanız yeterli. Ödeme kısmıda takılıyorsanız havale seçeneğini seçerek ilerlemeye devam edebilirsiniz.

   Saygılarımla

 4. Anahtar kelime kavramı dijital pazarlamanın özü gibi birşey anladığım kadarı ile.

  1. Hocam bende aramalarımda uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullandığımı yazınız sayesinde öğrendim. Teşekkürler

  2. Detaylı bir yazı olmus bende arama yaparken uzun kuyruklu anahtar Kelime kullanıyorum daha detaylı bilgiye ulaşabiliyorum yaptigimiz iş ile alakalı anahtar kelime belirlemek digital pazarlamanın en önemli noktası sanırım okudukça daha da bilgilenicez umarım konularla ilgili

 5. Anahtar kelime mantığını bu yazıdan sonra daha iyi oturtturacağımı düşünüyorum teşekkürler..

  1. Anahtar kelimeler kullanıcılar için oldukça yararlı bir uygulamadır sitemizin öne cıkmasını sağladığı için arayıcaların işi kolaylaşmakta zamandan tasarruf etmekte doğru anahtar kelimelere yer vererek biz de sitemizin bulunabilirliğini trafiğini artırabiliriz anahtar kelimeler 2 taraf için de avantajlı olur.

 6. Doğru anahtar kelimeleri belirleyebilmek hen Google Ads tarafında hemde SEO tarafında oldukça önemli bu konuda paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.

 7. Anahtar kelimenin önemli ve elzem olduğunu biliyordum. Fakat bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum. Konunun her detayına yazınızda yer vermişsiniz. Gayet açıklayıcı bir makale olmuş. Emeğinize sağlık

 8. Anahtar kelimeler yaptığım iş gereği beni instagram boyutu ile ilgilendiriyor.. # lerde instagramın anahtar kelimeleri sanırım..

 9. anahtar kelimelerle alakalı çok faydalı bir içerik olmuş. Google’da reklam verirken özellikle bu içerikten faydalanacağım. kaydedilenlere ekledim 🙂 teşekkürler Ertuğrul hocam.

 10. Anahtar kelime olarak belirttiğiniz kelimeleri belirledikten sonra ona göre yazı yazmamız kısmını blog sayfaları için uygun gordum. Fakat satış yapan siteler icin anahtar kelime nasıl içeriğe dahil edilecek o konuda da aydınlatabilirseniz çok sevinirim 😊

 11. Anahtar kelime, şüphesiz bir paragraftaki en dikkat çekici ve o paragrafı anlatan kelime ya da kelime bütünüdür. Bir konu hakkında araştırma yapmak istiyorsak internet üzerinde araştıracağımız konuyu özetleyen anahtar kelime ile araştırma yapmalıyız. Üç ve daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler ise uzun kuyruklu anahtar kelimeyi oluşturur. Daha çok kişiselleştirilmiştir. Yani hedefe yönelik net sonuçları göstermektedir. Bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 12. Anahtar kelime, içeriğimizin veya sayfamızın yani dijitalde var olmamızın sebebidir. Diğer bir anlatımla, içeriği özetleyen bir veya birden fazla kelimenin bir araya gelmesi neticesinde görünür, erişilebilir olmanın en başta gelen unsurudur.
  Tşk.

 13. Hep duyduğum fakat içine girince biraz kafamın karıştığı bir konu. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kısa anahtar kelimeleri de kapsar mi ki acaba çok teşekkürler

 14. Anahtar kelime sayısının yazı içerisinde %2’lik bir orana sahip olması gerektiğini hatırlıyorum. Doğru mudur?

 15. instagram’da bulunan fotoğraf paylaşım sayfaları da şu yazıyı bir okusalar ülke bir parça hafifleyecek sanki :D, anahtar kelime araçlarından ne bulurlarsa ctrl + c yapıp destan şeklinde sunuyorlar bize

 16. Ne kadar çok detay bilgi o kadar çok başarı. Detaylı okuyup anlamak lazım. Teşekkürler

 17. Doğru anahtar kelimelerin seçimi dikkatsiz olduğumuz bir konu, unutmamak adına notlar alarak makalelerinizi okuyorum artık teşekkürler hocam

 18. Eğitim üzerine örneklerle anlatmış olduğunuz yazınızı okumanın çok faydasını gördüm. Teşekkür ederim hocam.

 19. Merhabalar,

  Örneğin; etkili bulup paylaşacağımız blog yazısı içerisinden yine en etkili olacak anahtar kelimeyi bulup SEO uygun hale getirmek. Ya da alanımızla ilgili en çok aranan anahtar kelimeyi ücretsiz planlayıcıdan bulup o kelimeyi kapsayacak etkide yazı yazmak, içerik belirlemek.

  Bunun dışında Türk Kahvesi makinesi fiyatı örneği ve uzun kuyruklu anahtar kelime bilgisi konuyu net anlamamı sağladı. Satış sitesi isem üründe ayırıcı spesifik özellikli (uzun kuyruklu) ve fiyat satın alma özellikli anahtar kelimelere yer vermeliyim.

  Bilgi sunan bir blog sayfası isem nedir nasıl sorularını kapsayacak özellikte anahtar kelimeleri bulmalıyım gibi…

 20. Öncelikle anahtar kelimelerimizi tespit edip, metin ve başlıklarda kullanmak arama motoru açısından önemli.

 21. Müşteriyi kendimize çekecek olan nokta isminden de belli olduğu gibi anahtarı.
  Uzun kuyruklu anahtar kelime ya da anahtar kelime seçimi yaparken anahtar kelime yardımcılarından yararlanmak ve yasal sınırları aşmayacak belirlemeler yapmak itibarımıza zarar vermeden piyasada yer edinmek için önemli bir diğer noktalardandır
  konuya dair detayları verdiğiniz bu yazı için pekiştirmek için tekrar tekrar onuyacağım kaynaklardan oldu teşekkürler.

 22. Gerçekten anahtar kelime belirlemek oldukça önemli yazınızla bunu daha iyi anladım.

 23. Bir blog yazıyoruz veya bir sitemiz var. Anahtar kelimelerle sayfamızın ön plana çıkmasını sağlayabiliyoruz. Yazının kalitesi ve içeriği kadar anahtar kelimelerin önemi de oldukça büyük.
  Kendimizde bir ürün aradığımızda örnek verirsek; cep telefonu fiyatları, faydalı besinler, bağışıklığı güçlendiren yiyecekler… sürekli böyle bir sürü arama yapıyoruz. Anahtar kelimelerimizi bu aramalara göre belirlersek siteye çekebileceğimiz kişi de o kadar çok oluyor.

 24. İnternet reklamcılığının en önemli konusu bence anahtar kelime olayını çözmekten geçiyor. Makaleniz oldukça aydınlatıcı oldu benim için emeğinize sağlık..

 25. Dijital Pazarlama konusunda başarılı olmak istiyorsanız anahtar kelime ile ilgili tüm detaylara hakim olmanız gerekiyor. Bu kapsamda verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

 26. Web sitemize müşteri cekmek için anahtar kelime önemli. Anahtar kelimesinin iyi belirlenmesi gerekiyor.

 27. Hocam yine ”diyetisyen” örneğinden giderek bir iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Kendimiz bir diyetisyen olarak makalenizde belirttiğiniz gibi ”En İyi Zayıflama Yöntemleri” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi kendi sitemize ekledik. Peki bu anahtar kelimeyi elbette diğer diyetisyenlerde kullanacak ki bir diyetisyen için kaçınılmaz bir anahtar kelime. Bu rekabette sıralama da biz onu nasıl geçiyoruz? İki diyetisyen iki aynı anahtar kelime ve sıralama nasıl oluşuyor?

 28. Aslında sorun bizim değil çoğunluğun önemli saydığı kelimeler. Mesela ben oyun delisi web sitem için oyun kelimesini önemli sayarken çoğunluk artık oyun ararken oyun kelimesini kullanmıyor. Bu yüzden kendi beynimizde boğulmadan çoğunluğun ne istediğini ve aradığını bilmeliyiz.

 29. Anahtar kelime konusunda hazırladığınız bu içeriğiniz için teşekkür ederim.

 30. MErhaba, anahtar kelime yazdığım zaman o kelimeye ne kadar ücret vermeliyim ortalama? Bunu bulabilleceğim sayfa ya da site bar mı acaba?

  1. Merhaba,

   Öncelikle hangi analiz aracını kullanırsanız kullanın sabit bir tıklama başına fiyata ulaşamayacağınızı söylemem gerekiyor. Anahtar kelime fiyatlaması anlık olarak ortaya çıkar anahtar kelimenin o an kaç kişi tarafından aratıldığı, kaç reklam verenin o an o anahtar kelime için reklam verdiği hedefleme seçenekler ve kalite puanınız fiyatı anlık olarak ortaya çıkarmaktadır. Anahtar kelime analizi yapmak için kullanabileceğiniz yegane araç ise Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı aracıdır.

   Saygılarımla

 31. SEM Arama motoru Pazarlaması değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum? Anahtar Kelime ve Google Ads / AdWords İlişkisi başlığı altında öyle yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X