Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Merhaba arkadaşlar, bilindiği üzere dijital pazarlama ile kıyısından köşesinden ilgilenen herkesin bilmesi gereken en temel konulardan biri anahtar kelime kavramıdır. Bu yüzden sizler için Anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi en temel bilgilerin bulunduğu bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir yazı metni içerisindeki konuyu en net şekilde ifade edebilen bir yada birden fazla kelimeye verilen addır. Öneminin daha iyi anlaşılması için metninizin odak noktası yada kalbidir diyebiliriz.

Bu yazının anahtar kelimesi nedir? diye sorduğumda ilk aklınıza gelen cevap “anahtar kelime” ise doğru yoldasınız demektir.

Anahtar Kelime Neden Belirlemeliyiz?

İnternet kullanıcıları google, yandex, yahoo vb arama motorlarında aradıkları konu ile ilgili içeriklere ulaşabilmek için en çok bilinen bir kaç kelimeyi (Anahtar Kelime) kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu kullanıcılar içerisinden bizim içeriklerimiz ile ilgilenen kullanıcıların web sitemize ulaşabilmesi için bu kullanıcıların aramalarda kullandığı kelimeleri içeriklerimizde bulundurmamız gerekir.

Bu sayede arama motorlarında içeriğimiz ile ilgili arama yapan birçok kişiye ulaşmamız mümkün olur.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve SEO İlişkisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının kilit noktası anahtar kelimelerdir. SEO uzmanları web sayfanız için belirledikleri anahtar kelimelerde sayfanızın arama sonuçlarının üst sıralarında çıkmasını sağlayarak ziyaretçi trafiğinizi arttırır.

Burada bilmeniz gereken en önemli konu, SEO uzmanının yapmış olduğu çalışmanın bir ücreti olduğudur.

SEO ile ilgili daha detaylı bilgi için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Google Ads / AdWords İlişkisi

Arama motoru optimizasyonun da olduğu gibi arama motoru reklamcılığında (SEM) da kilit noktasını anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru google olduğu için bu mecrada uzmanlaşmış arama motoru reklamcılarına Google Ads / AdWords Uzmanı diyoruz. Google Ads uzmanları doğal sonuçlarda üst sıralarda çıkmayan sayfalarınızı belirledikleri anahtar kelimelerde arama sonuçlarının ücretli kısmında çıkmasını sağlar.

AdWords ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için “AdWords mü? SEO mu? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Gözünüz korkmasın anahtar kelime belirlemek düşündüğünüz kadar zor bir işlem değil. İsterseniz örnek üzerinden ilerleyelim.

Bir diyetisyen olduğunuzu ve web sayfanızda yazı yazmaya karar verdiğinizi varsayalım. İlk yazınızın başlığını da “En İyi Zayıflama Yöntemleri” olarak belirlediniz. Fark ettiyseniz başlığınızda bile şuan kullanabileceğiniz “Zayıflama Yöntemleri” gibi bir anahtar kelimeniz mevcut. Başlıktan yola çıktığımız gibi yazılı mevcut içeriğinizden yola çıkarak da anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

Tabi yazılarınız için sadece bir anahtar kelime belirlemeniz şart değil. Bunun gibi birkaç kelime daha belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tüm anahtar kelimelerin de başlıkta yer alması gerekmiyor. Sadece sizin için en önemli olan anahtar kelimeyi başlığınızda yer vermeniz yeterli olacaktır.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Yine diyetisyen olduğumuzu varsayalım fakat bu kez aklımızda belirlediğimiz bir yazı yada yazı başlığı bulunmuyor. Üstüne birde web sayfanızın trafiğinin az olduğunu düşünüyoruz. Öyle bir kilit kelime belirleyip yazı yazmalısınız ki web sayfamızın trafiğini de hızla arttırsın.

Bu durumda önce yaptığımız iş ile ilgili en çok kullanıldığını düşündüğümüz kelimeleri bir yere not ediyoruz. Diyelim ki not ettiklerimiz arasında diyet çeşitleri, zayıflatan yiyecekler, nasıl zayıflanır gibi anahtar kelimeler bulunuyor. Şimdi bunlardan hangisinin site trafiğimize en çok katkısı olabileceğini tespit etmemiz için arama hacimlerini bilmemiz gerekir. Bunu tespit etmek için ise ücretli ve ücretsiz birçok seçenek bulunmakta. Biz ücretsiz ve aralarında en iyisi olduğunu düşündüğümüz Google Ads panelinde bulunan “Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını kullanıyoruz. Anahtar kelime planlayıcısını kullanarak yaptığımız analizde “zayıflatan yiyecekler” kelimesi ile yapılan aramaların en yüksek arama hacmine sahip olduğunu tespit ettiğimizi varsayalım.

Evet, anahtar kelimemizi bulduk (zayıflatan yiyecekler) şimdi bu anahtar kelimeye uygun başlık ve içeriğimizi yazmamız yeterli.

En Çok Kullanılan 5 Anahtar Kelime Aracı

Gelişi güzel belirlediğiniz anahtar kelimeler ile başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için oldukça şanslı biri olmanız gerekiyor. Halbuki hiç bir başarı tesadüfi değildir. (Alıntı) İçeriklerinizin kitlelere ulaşıp okunmasını istiyorsanız çok daha planlı çalışmalısınız.

Web sayfanız için belirlediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri her yönüyle analiz etmeniz gerekir. Anahtar kelimenizin hedef kitlesi, aylık ve yıllık trafiği gibi birçok bilgiye ihtiyacınız bulunuyor.

Anahtar kelimeleriniz ile ilgili bu bilgileri elde edebileceğiniz kelime analizi yapan araçlar mevcut. Aşağıda bu analizleri yapabileceğiniz ve en çok kullanılan beş aracı sizlerle paylaşıyorum.

Google Ads AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

 1. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı
 2. keywordtool.io
 3. SEMrush
 4. MOZ
 5. kwfinder

İdeal Anahtar Kelime Nedir?

Maliyeti nispeten düşük olup aynı zamanda ticari (gelir getirici) olan anahtar kelimeleri ideal anahtar kelime olarak sınıflıyoruz.

Ticari değeri yüksek olan anahtar kelimelerde rekabet eden birçok firma olması, küçük işletmelerin ciddi bütçe ve zaman harcamasını gerektirmektedir.

Bu yüzden bütçe ve zaman problemi yaşayan küçük işletmelerin bu rekabete girmesi yanlış bir karardır. Bunun yerinde arama hacmi ve ticari değeri olabildiğince yüksek fakat rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri bulmaları gerekir.

İdeal Anahtar Kelime

Anahtar Kelime ve Arama Amacı İlişkisi

Anahtar kelime belirlemede en önemli husulardan biri kullanıcıların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimelerde ki amaçlarıdır.

Kullanıcılar nasıl, kim ve nerede gibi aramalar gerçekleştiriyorsa amaçları araştırdıkları konu ile ilgili bilgi edinmektir. Satın al, sipariş ya da fiyat içeren aramalar gerçekleştiriliyorsa amaçlarının satın alma olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden içeriklerimizde kullanacağımız anahtar kelimelerin hedeflediğimiz kullanıcıların arama amaçlarına cevap verebilecek nitelikte olması gerekir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Teknik olarak üç ve daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelime (long tail keywords) olarak adlandırılır. SEO çalışmalarında uzun kuyruklu kelimeler stratejik bir öneme sahiptir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin, kuyruksuz anahtar kelimelere nazaran çok daha az arama hacmine sahip olmasına rağmen, dönüşüm oranları yüksektir. Bunun nedeni ise kelime sayısı artıkça arama amacının netleşmesidir. Böylelikle uzun kuyruklu arama gerçekleştiren arama motoru kullanıcılarına yönelik çok daha kişiselleştirilmiş hedefe yönelik arama sonuçları göstermek mümkün olur.

Bu yüzden SEO çalışmalarında hedefe yönelik uzun kuyruklu anahtar kelimelerin tespiti oldukça önemlidir.

Örnek olarak kendimizi Türk kahvesi makinesi satıcısı olarak düşünelim. Sizce satışlarımızı arttırma potansiyeline sahip anahtar kelime aşağıdakilerden hangisidir?

A- Türk Kahvesi
B- Türk Kahvesi Makinesi
C- Türk Kahvesi Makinası Fiyatı

Tabiki de “Türk Kahvesi Makinesi Fiyatı” kelimesi ile arama gerçekleştiren kullanıcıların kahve makinesi alma olasılığı diğer kelimelere nazaran çok daha yüksek olacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 126

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?” üzerine 14 görüş

 1. İyi günler ben kombi sektöründe is yapmaktayım sizce en iyi eşleşme türü hangisi ( +kombi +servisi ) ( ” kombi servisi “) ( kombi servisi ) en çok müşteriye hitap edecek olan hangisi bizde sizin ile irtibat kurabilirmiyim
  İyi günler teşekkür ederim

  1. Merhaba Emre Bey Her eşleme seçeneğinin getirisi ve riskleri bulunnuyor. Burada dikkat etmeniz gereken hedefiniz, bütçeniz, anahtar kelime seçimleriniz ve negatif anahtar kelime sayınızın durumudur. Daha detaylı bilgi için Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri ile ilgili blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

 2. Tam aradığım yazı anahtar kelime mevzusunu her yönüyle ala alan tek yazı sizinki diyebilirim. Kaleminize sağlık.

 3. Bloğunuzu tebrik ederim dün ve bugün bu bedelsiz Google Adwords anahtar kelime bulucu imkanından istifade etmek için denemeler Yaptım fakat bunun mümkün olmasını bir türlü sağlayamadım

  Google Adwords anahtar kelime bulucuyu bedelsiz olarak kullanmak için ne yapmak gerekiyor?

  1. Merhaba Bülent Bey,

   Anahtar kelime planlayıcıyı ücretsiz kullanmak için Google Ads (AdWords) hesabı oluşturmanız yeterli. Ödeme kısmıda takılıyorsanız havale seçeneğini seçerek ilerlemeye devam edebilirsiniz.

   Saygılarımla

 4. Anahtar kelime mantığını bu yazıdan sonra daha iyi oturtturacağımı düşünüyorum teşekkürler..

 5. Doğru anahtar kelimeleri belirleyebilmek hen Google Ads tarafında hemde SEO tarafında oldukça önemli bu konuda paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X