Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda arama motoru nedir? sorusunu sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaktayım.

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru, internet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bilgi yada bilgileri indeksledikleri internet sayfalarını tarayarak bulabilmemizi sağlayan sisteme sahip web sitelerine verilen isimdir. Aranan, bir bilgi, haber sitesi ya da bir konum olabilir.

Neden Arama Motoru Kullanıyoruz?

İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü ilgilendikleri konu ile ilgili bilginin bulunduğu web sayfalarına ulaşabilmek için sık sık arama motorlarını kullanmaktadır. 2016 sonu rakamlarına göre Dünya’da 3.77 milyar internet kullanıcısı birbirinden farklı içeriğe sahip 1.5 milyarın üzerinde internet sitesine ulaşabilmektedir.

Bir blog sayfasında yayınlanan makaleden tutun da sosyal medya sayfalarında oluşturulan profil hesaplarına kadar tüm farklı URL adreslerinin bir web sayfası olduğunu düşündüğümüzde 1,5 milyar olan web sayfasına bağlı trilyonlarca alt internet sayfası olduğunu görüyoruz.

Tabi ki internet kullanıcılarının bu kadar çok web sayfasını hakkında bilgi sahibi olması mümkün değildir. Bu muazzam bilgi kaynağından ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilmek isteyen internet kullanıcıları da bu yüzden arama motorlarını kullanmaktadır.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama Motorlarının 3 temel işlevi bulunmaktadır.

 1.  Örümcek olarak tabir edilen web robotları internet sayfaları ile içeriklerini tarayarak arama motorunun veri tabanına ekler.
 2.  Arama motorunu ziyaret eden internet kullanıcısı sayfada bulunan arama (search) kısmına aramak istediği bilgi ile ilgili anahtar kelimeleri girerek aramayı gerçekleştirir.
 3.  Arama motoru, kullanıcının girdiği anahtar kelime ile ilgili olan internet sayfalarını kendi kriterlerine göre filitreleyerek en alakalı içeriğe sahip web sayfası başta olacak şekilde arama sonuçlarında sıralar.

İlk Arama Motoru Archie

Günümüzde en çok kullanılan arama motorları Google, Yandex, Bing gibi arama motorları olmasına rağmen hiç biri ilk aramamotoru olma imtiyazını taşımamaktadır. Dünya’nın ilk aramamotoru olma imtiyazına Archie isimli arama motoru sahiptir.  Archie, McGill Üniversitesi öğrencisi olan Alan Emtage tarafından 1990 yılında yayına alınmıştır.

Archie Arama Motoru

Arama Motorları Listesi

Hayata geçen ilk aramamotoru olan Archie günümüzdeki popüler arama motorlarına nazaran çok daha basit aramalar yapmak için tasarlanmıştır. Modern manada hayata geçen ilk aramamotoru ise 1994 yılında yayına başlayan AltaVista olmasına rağmen günümüzün en popüler aramamotoru Google’dır.

 • 1990 Archie
 • 1991 Veronica
 • 1991 Jughead
 • 1993 Wandex
 • 1993 Aliweb
 • 1994 JumpStation
 • 1994 WebCrawler
 • 1994 Lycos
 • 1994 Megallan
 • 1994 Excite
 • 1994 Infoseek
 • 1994 AltaVista
 • 1995 Yahoo
 • 1996 Yandex
 • 1998 Google
 • 2000 Baidu
 • 2009 Bing

En Çok Kullanılan 4 Arama Motoru

Dünya’da en çok kullanılan arama motorları sırasıyla Google, Bing, Baidu ve Yahoo’dur. Bu arama motorlarına gelin biraz daha yakından bakalım.

1- Google Arama Motoru

Stanford üniversitesinde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir araştırma projesi olarak 1996’da ortaya çıkan  Google %80.47’lik kullanım oranı ile Dünya’da en çok tercih edilen arama motorudur. 

Larry Page ve Sergey Brin hakkında daha detaylı bilgi için “Google’ın İlham Veren Başarı Hikayesi” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

2- Bing Arama Motoru

Microsoft tarafından 2009’da Google’a rakip olarak piyasaya sunulmuş bir arama motorudur. Bing %7.15’lik kullanım oranıyla Dünya’da en çok kullanılan ikinci aramamotoru olup Türkçe dahil 58 farklı dilde kullanıcılarına hizmet vermektedir.

3- Baidu Arama Motoru

Baidu, Çin vatandaşı olan Robin Li ve Erix Xu tarafından 2000 yılında piyasaya sunulmuş bir arama motorudur. Google’ın Çin’de yasaklanmasının ardından hızla büyüyerek Çin’de en çok kullanılan aramamotoru olmuştur. Çin nüfusunun etkisiyle birlikte Baidu %5,59’luk kullanım oranıyla Dünya’da en çok tercih edilen üçüncü arama motoru konumundadır.

4- Yahoo Arama Motoru

Yahoo, Stanford Üniversitesi öğrencisi olan Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kurulmuştur. İlk başta arama motoru olarak hizmet vermekte olan Yahoo zamanla farklı servis hizmetlerini de kullanıma sunmuştur. Günümüzde %5.55’lik kullanım oranıyla Dünya’da en çok kullanılan dördüncü arama motorudur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Web sayfanızın ziyaretçi sayısını arttırarak marka değerini arttırmanın en kolay yolu internet kullanıcılarının sitenizde verimli zaman geçirmesini sağlamaktan geçmektedir. Ziyaretçilerinizin web sayfanızda kaliteli vakit geçirmesini sağladığınızda web sayfanız aramamotoru sıralamalarında hızla yükselerek ilk sıralara gelecektir.

Ziyaretçilerinizin web sayfanızda kaliteli vakit geçirmesini sağlamak için yapılan çalışmalara aramamotoru optimizasyonu, daha çok bilinen adı ile SEO denmektedir.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarının ana amacı web sayfalarının içeriklerini arama motorlarının kalite standartlarına uygun hale getirerek hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ilgili içeriğinizn üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

SEO hakkında daha detaylı bilgi için “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Arama Motoru (SEO) Uzmanı Nedir?

Web sayfalarının arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda olabilmesi için yapılması gereken analiz, değerlendirme, tatbik, izleme, raporlama vb çalışmalar hakkında ileri seviyede bilgi sahibi olarak optimizasyon çalışmalarını yürüten kişiye aramamotoru yani SEO Uzmanı denir. SEO uzmanları optimizasyon çalışmalarının yanında piyasa ve rakip analizi gibi çalışmalarıda yürütebilmektedir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) Google, Yandex, Bing, Yahoo, Ask ve Aol gibi reklamcılık hizmeti veren arama motorlarının organik arama sonuçları ile birlikte yada arama motorlarının anlaşmalı iş ortaklarının sayfalarında gösterilen banner, video vb reklam alanlarında ücret karşılığında reklamların gösterilerek internet kullanıcılarının web sayfalarına yönlendirilmesine aramamotoru pazarlaması SEM denir.

Dünyanın en yüksek kullanım oranına sahip Google aramamotoru, 1 milyondan fazla işletmenin kullandığı Dünyanın en büyük reklamcılık platformudur. Google arama ağı ve iş ortaklarında reklam vermek isteyen işletmeler Google Ads (AdWords) paneli üzerinden reklamlarını yayınlayabilmektedir. Reklam verenler için bu çalışmaları ise Google Ads (AdWords) Uzmanı olan dijital pazarlama uzmanları gerçekleştirmektedir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 134

Arama Motoru Nedir?” üzerine 34 görüş

 1. Hala arama motoru optimizasyonu yani seo nediri bilmeyen e-ticaret sitesi sahipleri var. SEO’yu adlarını yazınca google da çıkmak sanıyorlar…

 2. Arama motoru mantığı anlaşılmadan internet ortamında başarılı pazarlama çalışması yapmak mümkün değil..

 3. Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız arama motoru mantığını çözmeniz gerekir. Bu bağlamda oldukça faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim.

  1. Arama motorunu ve mantığını kavramamıza yardımcı olan bir makele olmuş teşekkür ederiz emeğinize sağlık hocam

 4. Arama motoru anlaşılması zor ama işlevselliği bakımından e-ticaret yapacak kişi ve/veya şahıs için mecburi bir konu. Bu makale olabildiğince net ve detaylı olmuş. Benim hala biraz daha zamana ve araştırmaya ihtiyacım var tabiki. Makale için teşekkürler. Emeğinize sağlık

 5. Arama motorları hayatımızın en önemli parçası, bu denli gelişim göstermesi insan hayatına kolaylık sağlamak açısından çok faydalı olmuştur.

  markamız ya da kurumumuzun marka imajı, e-ticaret hacmi gibi konularda öncelikli olarak seo hayati önem taşımaktadır. Makale için teşekkürler hocam.

 6. Arama motoru kritik bir konu başlığı.. çok çalışmam lazımm çookk..

  1. Makaleleriniz çok açıklayıcı olmuş en çok kullanılan goggle artık reklamsız hiç bişey araştırılamaz durumda diyebilirim.

 7. Arama motoru buda bu mecranin kilit kelimesi sanırım digital pazarlama dışardan bu kadar detaylı görünmuyor içine girince okuyup araştırnca basit gibu görünen konuların aslında ne kadar emek gerektiğini bize anlatmış oluyorsunuz iyi araştırılıp anlamak gerekli bu işleri 🤔

 8. Arama motoru şüphesiz internet kullanırken bir kolaylaştırıcıdır. Çünkü aramak istediğimiz bir şeyi arama motoruna yazarak bulabiliyoruz. Eğer ki arama motorları olmasaydı web sayfasını bilmemiz ve arama çubuğuna onu yazmamız gerekecekti. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru 1998 yılında yayına başlayan Google’dir. Arama motorlarında, arama sonuçlarıyla beraber çeşitli reklamlar ile kullanıcıları web sayfasına yönlendirerek arama motoru pazarlamasını sağlamaktadır. Google en çok kullanılan arama motoru olduğu için aynı zamanda en büyük reklamcılık platformudur. Bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 9. Aslında bir nevi web dünyasının dijital ansiklopedileridir denebilir. İnternet üzerinde ihtiyaç duyduğumuz bilgi, belge vb. içeriklere en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlayan aracı yazılımlardır arama motorları. Arama motoru yazılımları gelişmiş algoritmaları sayesinde istediğimiz bilgiyi kendi algoritmalarına uygun şekilde filtreleyerek bize ulaştırırken bizlerin de ulaşılabilir olmamız yine bu algoritmalara uygunluğumuz neticesinde mümkündür.
  Tşk.

 10. Yazılarınızda aralara link koyarak yönlendirmeleriniz bilgiye bilgi katıyor, emeğinize saglik

 11. çinli abilerimiz de çoğu işi tekelleştirmeye doğru itiyor, veri gizliliği açısından sadece google’a mahkum olmamamız iyi bir şey, bu durum çin ihracatını etkilemeyebilir, dış ithalatçıların da müşteri analizi konusunda zorlanmasına sebep olacağından, sadece “uyanık çin” diyorum, çok uyanık adamlar :))

 12. Arama motorlarının hayatımıza girişi her ne kadar kısa bir süre olsa da şu an ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Her ne herkes sadece google’ı bilsede ilk arama motorunu ve tarihcesini öğrenmek benim için çok faydalı oldu.

 13. Arama motorları olmasaydı web sayfasını bilmemiz ve direk yazmamız gerekecekti, arama motorları ile kolaylıkla bulabiliyoruz.

 14. Merhabalar,

  Örneğin organik gıda ve ürün satın almak isteyen ya da organik gıda hakkında bilgi sahibi olmak isteyen birinin arama motorunda web siteme ve blog sayfama kolaylıkla ulaşabilmesi için doğru seo çalışması yapmalıyım. Hedeflenen anahtar kelimelerle doğru ve kaliteli içerikler oluşturulmalı ki arama motorunda üst sıralara çıkılabilsin. Gerekirse Google ads paneli üzerinden arama motoru optimizasyonuyla reklam verip siteye ilgililerin çekilmesi de sağlanabilir.

  En çok Google kullanıldığı için Google Arama motoruna uygun çalışmaların yapılmasının etkili olacağını anladım.

  1. Düzeltme: “Arama motoru optimizasyonuyla reklam verip siteye ilgililerin çekilmesi sağlanabilir. ” şeklinde yazmışım arama motoru pazarlaması SEM olacaktı 🙂

 15. Arama motoru öğrenilmesi gereken en ana konulardan biri digital pazarlama için olmazsa olmazlardan

 16. Arama motoru aslında internetin icadı gibi önemli bir araçtır desek yeridir.
  Kendi yerli firmamız olan yaani gibi arama motorlarının tutmamış olmasıda üzücü bir durumdur.
  kullanıcıya en büyük kolaylığı sağlayan seo kriterleri bazen sorunada neden olabiliyor mesela ben hobi malzemelerini uygun fiyatlara bulabileceğim sitelerin olduğunu biliyor ve ciddi araştırmalar yapıyorum hatta fiziksel mağaza müşterisi olduğum firmalara ancak kendilerinden bilgi alıp ulaşabiliyorum
  Bunun sebebi seo kriterleri nedeniyle ve o sitelerin yönetimini yapan kişiler yetersiz bilgi ile bir şeyler yapmaya çalıştığı için aslında başarısız oluyor
  gerçek hedef kitleye ulaşabilmek için seo çalışmaları tüm e ticaret sitelerinin ciddiye alması gereken bir konudur.

 17. Bir şeyi merak ettiğimizde, öğrenmek istediğimizde, alışveriş yapmak istediğimizde, bir yere gitmek isteyip yol tarifine başvurduğumuzda; hemen hemen her konuda arama motorlarına başvuruyoruz. Pandemi sürecinde de bunu çok fazla kullandık. İnternetten alışverişin patladı. Şirketler de güven açısından e- ticaret sitelerine önem vermeleri gerekiyor. Alışveriş yapacak bir müşteri hem dijital pazarda mağazanın ürünlerine bakarken hem kendi e ticaret sitesine girip de alışveriş yapabiliyor. Sitenin doğru ve anlaşılır olması da büyük önem arz ediyor.

 18. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde arama motorları olmazsa olmazımız oldu. Arama motoru algoritmaları günden güne değişiyor. Düzgün, kaliteli içerik yazmak SEO açısından önemli. Birde SEO nun aktif çalışma gerektirdiğini sitenin açılışından itibaren özenle çalışma yapılmasının ve sürekliliğinin sağlanması gerektiğini, 1.sırada olmak isteyenlere anlatabilsek mükemmel olacak. Güzel makale için Teşekkürler Ertuğrul Müyesseroğlu.

  1. Arama motoru internete aradığımız bilgi haber beya indeksleri tarayarak önümüze getiren araçlardır.arama motorları pazarlama için internet ortamında reklam vererek ürünlerimizi markamızı ön plana çıkarabileceğimiz çok önemli mecralardır

 19. Valla hocam arama motoru bilhassa google ben de dahil olmak üzere herkesin eli ayağı.. bilgiye ulaşmak için büyük kolaylık.

 20. Google’a alternatif olarak ve gizlilik esaslarına tam riayet eden duckduckgo’yu da öneririm sevgili hocam. Hiç değilse takip etmiyor.

 21. Arama motoru artik hayatimizin olmazsa olmazlarindan. Google gecmisten bu yana tum rakiplerini geride birakarak marka olarak one cikmayi basaran ve digital pazarlama araclarina yaptigi farkli yatirimlarla ve egitimleriyle de sirketlerin pazarlama faaliyetlerine yon veren cok basarili bir sirket.

 22. Merhabalar,
  Yine bilgi dağarcığımıza bilgi katan bir makale olmuş, makaleden önce ” Google ” öncesi yoktu. Arm motoru nedir,Ne zaman doğdu, seçenekler nelerdi, reklamlar nasıl veriliyor gibi soruların cevabını bulduğumuz bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık 🙏🌼

 23. Arama motoru ve arama motoru pazarlaması olaylarını çözmeden e ticarette yol alınamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X