Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda arama motoru nedir? sorusunu sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaktayım.

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru, internet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bilgi yada bilgileri indeksledikleri internet sayfalarını tarayarak bulabilmemizi sağlayan sisteme sahip web sitelerine verilen isimdir. Aranan, bir bilgi, haber sitesi ya da bir konum olabilir.

Neden Arama Motoru Kullanıyoruz?

İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü ilgilendikleri konu ile ilgili bilginin bulunduğu web sayfalarına ulaşabilmek için sık sık arama motorlarını kullanmaktadır. 2016 sonu rakamlarına göre Dünya’da 3.77 milyar internet kullanıcısı birbirinden farklı içeriğe sahip 1.5 milyarın üzerinde internet sitesine ulaşabilmektedir.

Bir blog sayfasında yayınlanan makaleden tutun da sosyal medya sayfalarında oluşturulan profil hesaplarına kadar tüm farklı URL adreslerinin bir web sayfası olduğunu düşündüğümüzde 1,5 milyar olan web sayfasına bağlı trilyonlarca alt internet sayfası olduğunu görüyoruz.

Tabi ki internet kullanıcılarının bu kadar çok web sayfasını hakkında bilgi sahibi olması mümkün değildir. Bu muazzam bilgi kaynağından ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilmek isteyen internet kullanıcıları da bu yüzden arama motorlarını kullanmaktadır.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama Motorlarının 3 temel işlevi bulunmaktadır.

 1.  Örümcek olarak tabir edilen web robotları internet sayfaları ile içeriklerini tarayarak arama motorunun veri tabanına ekler.
 2.  Arama motorunu ziyaret eden internet kullanıcısı sayfada bulunan arama (search) kısmına aramak istediği bilgi ile ilgili anahtar kelimeleri girerek aramayı gerçekleştirir.
 3.  Arama motoru, kullanıcının girdiği anahtar kelime ile ilgili olan internet sayfalarını kendi kriterlerine göre filitreleyerek en alakalı içeriğe sahip web sayfası başta olacak şekilde arama sonuçlarında sıralar.

İlk Arama Motoru Archie

Günümüzde en çok kullanılan arama motorları Google, Yandex, Bing gibi arama motorları olmasına rağmen hiç biri ilk aramamotoru olma imtiyazını taşımamaktadır. Dünya’nın ilk aramamotoru olma imtiyazına Archie isimli arama motoru sahiptir.  Archie, McGill Üniversitesi öğrencisi olan Alan Emtage tarafından 1990 yılında yayına alınmıştır.

Archie Arama Motoru

Arama Motorları Listesi

Hayata geçen ilk aramamotoru olan Archie günümüzdeki popüler arama motorlarına nazaran çok daha basit aramalar yapmak için tasarlanmıştır. Modern manada hayata geçen ilk aramamotoru ise 1994 yılında yayına başlayan AltaVista olmasına rağmen günümüzün en popüler aramamotoru Google’dır.

 • 1990 Archie
 • 1991 Veronica
 • 1991 Jughead
 • 1993 Wandex
 • 1993 Aliweb
 • 1994 JumpStation
 • 1994 WebCrawler
 • 1994 Lycos
 • 1994 Megallan
 • 1994 Excite
 • 1994 Infoseek
 • 1994 AltaVista
 • 1995 Yahoo
 • 1996 Yandex
 • 1998 Google
 • 2000 Baidu
 • 2009 Bing

En Çok Kullanılan 4 Arama Motoru

Dünya’da en çok kullanılan arama motorları sırasıyla Google, Bing, Baidu ve Yahoo’dur. Bu arama motorlarına gelin biraz daha yakından bakalım.

1- Google Arama Motoru

Stanford üniversitesinde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir araştırma projesi olarak 1996’da ortaya çıkan  Google %80.47’lik kullanım oranı ile Dünya’da en çok tercih edilen arama motorudur. 

Larry Page ve Sergey Brin hakkında daha detaylı bilgi için “Google’ın İlham Veren Başarı Hikayesi” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

2- Bing Arama Motoru

Microsoft tarafından 2009’da Google’a rakip olarak piyasaya sunulmuş bir arama motorudur. Bing %7.15’lik kullanım oranıyla Dünya’da en çok kullanılan ikinci aramamotoru olup Türkçe dahil 58 farklı dilde kullanıcılarına hizmet vermektedir.

3- Baidu Arama Motoru

Baidu, Çin vatandaşı olan Robin Li ve Erix Xu tarafından 2000 yılında piyasaya sunulmuş bir arama motorudur. Google’ın Çin’de yasaklanmasının ardından hızla büyüyerek Çin’de en çok kullanılan aramamotoru olmuştur. Çin nüfusunun etkisiyle birlikte Baidu %5,59’luk kullanım oranıyla Dünya’da en çok tercih edilen üçüncü arama motoru konumundadır.

4- Yahoo Arama Motoru

Yahoo, Stanford Üniversitesi öğrencisi olan Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kurulmuştur. İlk başta arama motoru olarak hizmet vermekte olan Yahoo zamanla farklı servis hizmetlerini de kullanıma sunmuştur. Günümüzde %5.55’lik kullanım oranıyla Dünya’da en çok kullanılan dördüncü arama motorudur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Web sayfanızın ziyaretçi sayısını arttırarak marka değerini arttırmanın en kolay yolu internet kullanıcılarının sitenizde verimli zaman geçirmesini sağlamaktan geçmektedir. Ziyaretçilerinizin web sayfanızda kaliteli vakit geçirmesini sağladığınızda web sayfanız aramamotoru sıralamalarında hızla yükselerek ilk sıralara gelecektir.

Ziyaretçilerinizin web sayfanızda kaliteli vakit geçirmesini sağlamak için yapılan çalışmalara aramamotoru optimizasyonu, daha çok bilinen adı ile SEO denmektedir.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarının ana amacı web sayfalarının içeriklerini arama motorlarının kalite standartlarına uygun hale getirerek hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ilgili içeriğinizn üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

SEO hakkında daha detaylı bilgi için “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Arama Motoru (SEO) Uzmanı Nedir?

Web sayfalarının arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda olabilmesi için yapılması gereken analiz, değerlendirme, tatbik, izleme, raporlama vb çalışmalar hakkında ileri seviyede bilgi sahibi olarak optimizasyon çalışmalarını yürüten kişiye aramamotoru yani SEO Uzmanı denir. SEO uzmanları optimizasyon çalışmalarının yanında piyasa ve rakip analizi gibi çalışmalarıda yürütebilmektedir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) Google, Yandex, Bing, Yahoo, Ask ve Aol gibi reklamcılık hizmeti veren arama motorlarının organik arama sonuçları ile birlikte yada arama motorlarının anlaşmalı iş ortaklarının sayfalarında gösterilen banner, video vb reklam alanlarında ücret karşılığında reklamların gösterilerek internet kullanıcılarının web sayfalarına yönlendirilmesine aramamotoru pazarlaması SEM denir.

Dünyanın en yüksek kullanım oranına sahip Google aramamotoru, 1 milyondan fazla işletmenin kullandığı Dünyanın en büyük reklamcılık platformudur. Google arama ağı ve iş ortaklarında reklam vermek isteyen işletmeler Google Ads (AdWords) paneli üzerinden reklamlarını yayınlayabilmektedir. Reklam verenler için bu çalışmaları ise Google Ads (AdWords) Uzmanı olan dijital pazarlama uzmanları gerçekleştirmektedir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Yazı oluşturuldu 126

Arama Motoru Nedir?” üzerine 4 görüş

 1. Hala arama motoru optimizasyonu yani seo nediri bilmeyen e-ticaret sitesi sahipleri var. SEO’yu adlarını yazınca google da çıkmak sanıyorlar…

 2. Arama motoru mantığı anlaşılmadan internet ortamında başarılı pazarlama çalışması yapmak mümkün değil..

 3. Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız arama motoru mantığını çözmeniz gerekir. Bu bağlamda oldukça faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X