Google Ads Mi AdWords MÜ SEO Mu

Google Ads mi SEO mu?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda dijital pazarlama ile potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen ürün ve hizmet satıcılarının en çok sorduğu sorulardan biri olan Google Ads (AdWords) mi SEO mu? sorusuna cevap veriyorum.

Günümüzde işletmelerin birçoğu Google aramalarında üst sıralarda yer alabilmek için bu iki aracı etkin bir şekilde kullanmaya çalışmaktadır. İki farklı uzmanlık gerektiren bu platformlarda Google Reklamı vermek istiyorsanız Google Ads (AdWords) Uzmanı ile Google arama motorunun organik sonuçlarında yukarılarda çıkmak istiyorsanız SEO Uzmanı ile çalışmanız gerekmektedir. Bu iki uzmanlık alanı doğru strateji ile birlikte kullanıldığında oldukça verimli sonuçların alındığı da bir gerçektir.

Google Ads (AdWords) Nedir?

Google araçları ile google iş ortağı web sitelerinde gösterilen internet reklamlarına Google Ads yani Google Reklamları denmektedir. Google Ads (AdWords) ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Google AdWords Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

SEA (Arama Motoru Reklamcılığı) Nedir?

Google Ads reklamlarının amiral gemisini google arama motorunda gösterilen arama sonucu reklamları oluşturmaktadır. Arama motoru reklamcılığı ingilizce Search Angine Advertising (SEA) olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru hakkında daha detayli bilgi için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, web sitemizin teknik alt yapısı (hız, mobil uyumluluk vb) ile sitemize ait içeriklerin google tarafından belirlenen 200’ü aşkın kritere uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmalara verilen addır. SEO ile ilgili daha detaylı bilgi için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Bu iki aracı değerlendirirken atlanılan en önemli konu, tüm SEO çalışmalarının organik doğal arama sonucu olarak kabul edilmesidir ki bu eksik bir bilgidir. Doğal ve organik sonuçlardan kasıt müdahale edilmemiş yani arama sonuçları manipüle edilmemiş sonuçlar demektir. Bir eksik bilgide SEO içinde SEA ’de olduğu gibi işletmelerin belli bir bütçe ayırmak zorunda olduğudur. Yani SEA ücretli SEO ücretsiz gibi bir yaklaşım yanlış bir yaklaşımdır işletmeler her iki hizmet içinde ödeme yaparlar. SEO uzmanlarına Organik ve doğal sonuçlar için ödeme yapmanın da uzun bir kuyrukta öne geçmek için ödenen rüşvetten farkı var mıdır? diye düşünmek gerekir.

Google Ads ve SEO Arasındaki Farklar

Google Ads mi SEO mu? sorusuna cevap vermek için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında göz ardı edilenleri sizlerle başlıklar halinde paylaşacağım.

SEO Mu Google Ads Mi AdWords Mü

SEO Dönüşümü Uzun Sürelidir

SEO çalışmaları Google tarafından banlanılmamak yani yasaklanmamak için Google’a hissettirilmeden yapılması gereken çalışmalardır. Çalışma esnasında mayına basmamak gerekir bu yüzden uzun solukludur. Sonuçlarını 6 ay ila 1 sene arasında almaya başlarsınız. Bunun yanında gelir elde etmeye  6 ay gibi bir sürede başlayacağınız SEO çalışması için ödeme yapmaya hemen başlamak zorundasınızdır.

 Google SEO Çalışmalarını Teşvik Etmez

Google kar elde etmek isteyen bir ticari işletme ve en temel gelir kalemi hiç kuşkusuz ki Google Ads (AdWords) reklamlarıdır. Bunun yanında SEO uzmanları SEO çalışmaları üzerinden gelir elde edebiliyorken Google, SEO çalışmaları üzerinden gelir elde edememektedir. Bir anlamda Google, SEO çalışmaları yüzünden gelir kaybına uğramaktadır diyebiliriz. Bu yüzden Google’ın en son yapılan güncellemeler neticesinde organik arama sonuçlarına oransal olarak daha az yer verdiğini biliyoruz.

SEO Dalgalıdır Sürekli Algoritma Değişir

Çalışacağınız SEO uzmanlarından sık sık duyacağınız sözlerden biri “Google algoritması güncellendi arama sonuçlarında dalgalanma yaşanıyor bu yüzden sonuçlarda geriye düştük” olacaktır. İster buna rastlantısal bir güncelleme deyin ister Google, SEO uzmanlarını ters köşe yaptı deyin, bu durum istediğiniz verimi almanıza engel olacaktır. Üstelik Google sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahip ve sürekli olarak algoritmasını yeniliyor bugün çok önem verdiği bir parametreye yeni güncelleme ile birlikte ya daha az önem verebiliyor ya da artık o parametre sizin için eksi puan oluyor. Hal böyleyken bu dalgalanmaların sürekli olduğunu bilmelisiniz.

SEO Çalışmaları Arama Sonuçlarını Manipüle Ediyor

SEO çalışmalarının genel mantığı normal şartlardan çok daha hızlı bir şekilde belirlediğiniz anahtar kelimelerde web sayfanızın arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşmesini sağlamaktır. Bunun içinde normal olmayan ve bazen de illegal metotlar kullanılmaktadır. Böylelikle doğal arama sonuçlarında oyunu kurallarına göre oynayan web sayfalarının üstüne çıkarak doğal sonuçlar manipüle edilmiş olur. Google’ın karşı olduğu durumlardan biride budur.

SEO Çalışmalarında Sonuç Almanın Garantisi Yoktur

SEO çalışmalarında her şeyin yolunda gittiği varsayımı ile hareket ettiğinizde bile en erken 6 ay ila 1 sene sonunda sonuç almaya başlayacağınız bir çalışmaya ne kadar sabredebilirsiniz? Ya da Altı ay sonunda yaşanacak bir algoritma güncellemesi veyahut SEO uzmanınızın yapacağı bir illegal çalışma sonucunda arama sonuçlarından çıkarılma olasılığınız çalışmalarınızın kısmen ya da tamamen çöpe gitmesine neden olabiliyorken bu riski almaya hazır mısınız?

SEO Biraz Ahlaksızdır

Biraz ağır fakat gerçeklik payı olan bir ithamdır. Organik doğal arama sonuçlarını çeşitli yöntemlerle manipüle ederek gerçek doğal sonuçların üstünde yer almak ilk başta haksız rekabet doğurmaktadır. Google’ı bir polis olarak düşünürsek ona yakalanmadan gerçekleştireceğiniz her çalışma SEO için mubahtır. Fakat yakalandığınızda ise Google sizi acımadan cezalandıracaktır. Cezalandırılan bir yönteminde çok da ahlaklı olduğu söylenemez.

Google Ads mi SEO mu?

Bu yazıyı yazmamda ki en önemli etken Google Ads mi SEO mu? başlığı ile yazılan yazılarda Google Ads (AdWords) karşısında SEO’nun bir nevi Robin Hood olarak betimlenmesinden kaynaklanmaktadır. Gerçek şu ki bir bedel karşılığında alınan hiçbir sonuç organik doğal bir sonuç değildir. Bu yüzden iki yöntemde de ödeme yapan amiyane tabirle düdüğü çalmaktadır.

Google, organik arama sonuçlarında kullanıcılarına temel olarak orijinal, anlaşılabilir güncel içerik sunarak popülaritesini korumak isteyen bir platform bu yüzden gerçek başarı için 6 aylık ya da 1 senelik çalışmaların ötesinde çok daha uzun vadeli plan yapmanız gerekmektedir.

Bir plan dahilinde Google’ın standart kurallarına uyarak işletmeniz ile alakalı düzenli bir şekilde güncel ve orijinal içerik üretmeniz halinde Google tarafından fark edilmemeniz için bir neden olmayacaktır.

Son olarak ne Google Ads nede SEO çalışmaları birbirinin alternatifi değildir. Dijital pazarlamayı 360 derece olarak kabul edecek olursak SEO da SEA da bu çarkın birer dişlisidir. Bu dişliler birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Dijital Pazarlamanın diğer dişlilerini de Sosyal Medya, E-Mail Marketing, blog vs. olarak düşünebilirsiniz.

Google Ads mi SEO mu? Sorusuna hemen hemen tüm reklam verenler bir cevap aramaktadır. Bu yazımda bu sorunun cevabını sizler için vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads mi SEO mu?” üzerine 4 görüş

    1. Merhaba Gökhan bey SEA (search engine advertising) yani arama motoru reklamcılığı anlamına gelmektedir.

      Yazının içeriğinde ise aynen şu ifade bulunmakta “Son olarak ne Google Ads nede SEO çalışmaları birbirinin alternatifi değildir. Dijital pazarlamayı 360 derece olarak kabul edecek olursak SEO da SEA da bu çarkın birer dişlisidir. Bu dişliler birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Dijital Pazarlamanın diğer dişlilerini de Sosyal Medya, E-Mail Marketing, blog vs. olarak düşünebilirsiniz.”

      Saygılarımla

  1. Seo ve reklam çoğu kişinin kararsız kaldığı bir durum. Günümüzde seo uzmanlarının stratejilerinden biride reklam verip trafik elde etmek olduğu gibi, Reklam uzmanlarının da kalite puanını artırmak ve reklamda üst sıraya çıkmak için seo stratejisine yönelmesi, durumu biraz daha flu hale getiriyor. Yazınız bu konuyu oldukça netleştirmiş emeklerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X