Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları

Son Güncelleme Tarihi 14 Şubat 2019

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda siyasetçiler için internet reklamları ve mecraları konusunu ele alıyorum.

İnternet Reklamları Nedir?

İnternet reklamları, ürün, hizmet ve markanızı çevirimiçi olarak tabir edilen online ortamda (internet) bulunan potansiyel müşterilerinize ulaştırmak için yaptığınız ücretli tanıtım çalışmalarıdır.

İnternet reklamları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “İnternet Reklamcılığı Nedir? Türleri Nelerdir?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

İnternet Reklamlarının Siyasetçiler İçin Önemi!

İnternet dünyasının hayatımızın bir parçası haline gelmesi, bu mecrada gerçekleşen reklam ve pazarlama faaliyetlerini önemli hale getirmiştir. Günümüzde dünyaya yön veren ülkelerin siyasi liderlerinin birçoğu, seçim başarılarını dijital mecralarda yürüttükleri faaliyetler sayesinde elde etmektedir. Öyle ki birçok liderin seçim çalışmaları esnasında internet devi şirketlerin önemli yöneticilerini danışman kadrosuna kattıklarını biliyoruz.

Her ne kadar Türkiye’de siyasilerin öncelikli tanıtım mecrası geleneksel medya olsa da en etkin reklam ve tanıtım olanağını siyasilere yeni medya ve internet reklamları sunmaktadır. Hali hazırda ülke nüfusumuzun %80’i internet erişimine sahip, bunun yanında günlük internet kullanımı ortalama 8 saat! ve bu giderek artıyor. Bu iki rakam bile internet reklamlarının siyasetçiler için deyim yerindeyse bir nimet olduğunu göstermekte.

İnternet Reklamlarının Çeşitleri

İnternet reklamlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu reklam çeşitlerinden sizi hedefinize götürebilecek en uygun olanları kullanmanız gerekir. Başarılı bir internet reklamı için ise bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanız oldukça faydalı olacaktır.

Arama Motoru Reklamları

Google ve Yandex gibi arama motorlarında gösterilen reklamlardır. Reklamlar belirlediğiniz anahtar kelimelerde arama yapan kullanıcılara gösterilir. Arama motoru reklamları en etkili internet reklamı türüdür. Ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan arama motoru google olduğu için reklam verenlerin ilk tercihi google arama motoru olmaktadır. Google arama motorunda reklam verebilmek için Google Ads (Adwords) hesabınız olması gerekir. Google arama motoru reklamlarında reklam gösterimi için ödeme yapmazsınız. Sadece reklamlarınız tıklandığında ücretlendirilirsiniz.

Arama motorları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Google Ads (AdWords) hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Google AdWords Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

İyi Parti İnternet Reklamı Google

Web Sitesi Reklamları (İçerik Ağı)

Dijital ortamda bulunan milyonlarca web sitesinde (hürriyet, milliyet, sabah, sözcü, internethaber vb) yayınlanan görüntülü (banner) reklamlardır. Bu reklamlar belirli bir lokasyonda bulunan, belirlenen cinsiyet ve yaş gruplarında istenilen ilgi alanlarında bulunan internet kullanıcılarına gösterilmektedir.

Siyasetçiler web sitesi reklamları sayesinde demografik hedeflemeleri kullanarak (yaş, cinsiyet, konum) seçim bölgelerinde bulunan seçmenlerine istedikleri mesajı iletebilmektedir.

Web sitelerinde reklamlarınızı yayınlayabilmek için yine Google’ın Google Ads (AdWords) hizmetinden yararlanabilir yada ilgili web siteleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ak Parti İnternet Reklamları

Video Reklamlar

Youtube vb video barındırma sitelerinde yayınlanan reklam videolarıdır. Web sitelerinde yayınlanan görüntülü reklamlarda olduğu gibi demografik hedeflemeler yapılabilmektedir. Ülkemizde en yoğun kullanılan video barındırma sitesi Youtube’dur. Youtube videolarında video reklamlarınız videoların önünde/içinde , video arama sonuçlarında gösterilir. Youtube videolarında reklamlarınızı yayınlayabilmek için Google Ads (AdWords) hesabınızın olması gerekir.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya mecraları siyasetçilerin seçmenleriyle etkileşime (iletişim) geçebildiği en etkili internet ortamlarıdır. Ülkemizde en yoğun ziyaret edilen sosyal medya ortamları ise Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi mecralardır. Tüm bu sosyal medya mecralarında reklam veren siyasetçiler yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanı gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak rahatlıkla seçmenlerine ulaşabilmektedir.

E-Posta Reklamları

İnternet kullanıcılarının e-posta kutularına gönderilen e-posta gönderilerinden oluşur. Seçtiğiniz platforma ve sahip olduğunuz e-posta datasının kalitesine göre etkinliği oldukça artabilir.

Seçmenlerinizin ilgi alanına göre özelleştirilmiş e-posta reklamları sayesinde seçim bölgenizde oldukça etkili seçim çalışmaları yapabilirsiniz.

Siyasetçiler İçin İnternet Reklamlarının Avantajları

İnternet reklamlarının siyasetçiler için birçok avantajı bulunmaktadır. En dikkat çekici avantajlarından bazılarını paylaşmak istiyorum.

  • Reklamlarınız sadece hedeflediğiniz internet kullanıcılarına ulaşır. (farklı seçim bölgelerinde yada seçilme yaşına gelmemiş kişilere reklamlarınızın gösterilmesini önleyebilirsiniz.)
  • Reklamlarınızın görüntülenmemesi gibi bir durum yoktur. (broşür gibi çöp olmaz.)
  • Reklamlarınız görüntülendiğinde yada tıklandığında ödeme yaparsınız. (baskı ve dağıtım için bütçe ayırmanıza gerek olmaz.)
  • İnternet reklamları esnek bütçe olanağı sayesinde sizi yormaz. (ister 1.000 TL’lik ister 10.000 TL’lik reklam yayını yapabilirsiniz.)
  • İnternet reklamlarınız için zaman planlaması yapabilirsiniz. Bu sayede sadece sizin istediğiniz gün ve saatlerde reklamlarınız yayınlanır.
  • Web sitelerinde yayınlamak (görüntülü) istediğiniz reklamlarda web sitesi tercihinde bulunabilirsiniz. Böylelikle sadece kendi belirlediğiniz hurriyet, milliyet vb web sitelerinde reklamlarınız yayınlanır.
  • İnternet reklamlarında cihaz hedeflemesi yapabilirsiniz. Böylelikle isterseniz reklamlarınız sadece mobil, tablet yada bilgisayarlarda gösterilebilir.
  • İnternet reklamlarının sunduğu yeniden pazarlama olanağı sayesinde web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara farklı sıklıklarda farklı mesajlarınızın olduğu reklamlar gösterebilirsiniz.
  • İnternet reklamları şeffaf raporlama olanağı sayesinde en ölçümlenebilir reklam mecrasıdır. Böylelikle reklamlarınızı hangi şehir yada ilçede kaç kişi görmüş, kaç kişi tıklamış, cinsiyetleri ilgi alanları yaş grupları gibi birçok detayı görüp analiz edebilirsiniz.

Siyasetçiler Nerede Yanlış Yapıyor?

İster milletvekili adayı olsun ister belediye başkanı adayı, siyasetçilerin yaptığı en büyük yanlış internet reklamlarını ve dijital pazarlama çalışmalarını kısa vadeli bir çalışma olarak düşünmeleridir. Halbuki bu çalışmalar uzun soluklu planlandığı taktirde çok daha başarılı sonuçlar veren çalışmalardır.

İnternet Reklamlarına Ne Zaman Başlanmalı?

Bir siyasetçi için en ideal çalışma takvimi adaylığa niyet ettiği anda başlar. Siyasetçi kendini ve vizyonunu dijital kanallarda ne kadar önce tanıtmaya başlar ise o derece başarılı olacaktır. Burada aday gösterilmeyi beklemek bir hatadır. Aday gösterilmediği taktirde bile yapılan çalışmalar boşa gitmeyecek ve bir sonraki dönem için kendisine birikim kazandıracaktır. Aday gösterildikten sonra yapılacak planlama, strateji ve uygulama çalışmaları aceleye gelecektir.

İnternet Reklamları Ne Zaman Sonlandırılır?

İnternet üzerinden yapılan reklam ve iletişim çalışmaları seçim neticelenip aday milletvekili yada belediye başkanı seçilse bile sonlandırılmamalıdır. İnternet üzerinden yapılan çalışmalar süreklilik arz eder. Bu mecrada yakalanılan başarı üstüne konarak büyütülmelidir. Aksi taktirde gelecek seçim döneminde seçmen gözünde olumsuz bir izlenim yaratılmış olunur. Düşünün seçim zamanı seçmeni ile etkileşimde olan projelerini paylaşan aday seçim sonrasında sessizliğe bürünüyor. Seçmenler seçim süresince sorularına cevap alabiliyorken seçim sonrasında muhatap bulamıyor. Tüm bunlar aday için gelecekte eksi puan olacaktır.

Alanında Uzman Kişiler İle Çalışın!

Tüm bu reklam çalışmalarının verimli olabilmesi için her alanda olduğu gibi konunun uzmanları ile çalışmalısınız. Seçim çalışmalarınızı birlikte yürüteceğiniz profesyonel Dijital Pazarlama Uzmanı sayesinde gerçekleştireceğiniz doğru strateji ve hedeflemeler sayesinde oldukça düşük maliyetler ile seçmen kitlenize ulaşırsınız. Dijital pazarlama uzmanı sizin adınıza yapacağı çalışmalar ile sizin için en doğru anahtar kelimeleri, reklam metinlerini ve reklamlarınızın çıkacağı reklam sitelerini belirleyeceği gibi gerçekleştirdiğiniz seçim faaliyetlerinizi ilgi doğru seçmen kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Basit bir örnek vermek gerekirse, gençlere ulaşmak istediğiniz bir siyasi faaliyetiniz için uzmanınızın gerçekleştireceği hedefleme sayesinde reklamlarınız yaşlı seçmenlerinize gösterilmeyecektir. Böylelikle çalışmalarınız alakalı seçmen kitlenize direk ulaşmış olur.

Genelde yapılan en büyük hatalardan birinin bilgi ve tecrübe gerektiren dijital pazarlama çalışmalarının adaylar tarafından eşe dosta havale edilmesidir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınız ile bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X