İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı Nedir? Türleri Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımda internet reklamcılığı hakkında herkesin bilmesi gereken temel bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

Yeni medya olarak tabir edilen online kanallarda (internet) ürün ve hizmetlerimizin varlığını bir ücret karşılığında internet kullanıcısı olan potansiyel müşterilerimize sunmak üzere yaptığımız tanıtım çalışmalarına internet reklamcılığı diyoruz.

İnternet reklamcılığı aynı zamanda potansiyel müşterilerimize ulaşmamızda kullanılan en etkili yöntemdir.

Neden İnternet Reklamcılığı?

Günümüzün en etkili reklamcılık mecrası haline gelen internet reklamcılığının reklam verenler için birçok avantajı bulunmaktadır. Gelin internet reklamcılığının reklam verenlere sunduğu avantajlara birlikte bakalım.

İnternet Reklamcılığının Avantajları

 • İnternet kullanıcısı olan geniş kitlelere erişim imkanı sağlar.
 • Konum, cinsiyet, yaş, ilgi alanı vb geniş hedefleme seçenekleri sunar.
 • Birçok farklı internet kanalı vasıtası ile müşteri ile çift taraflı etkileşime geçebilme imkanı verir.
 • Reklam verenler için kredi kartı, havale vb. birçok ödeme seçeneği bulunmaktadır.
 • Reklam verenler sadece reklamları tıklandığı zaman ödeme yapabilecekleri reklam türlerini tercih edebilir.
 • Müşterilerinizi tanımanıza olanak sağlayarak bireysel ihtiyaçlara göre kişiselleştirilmiş reklam oluşturabilme imkanı verir.
 • TV, radyo, gazete, dergi vb geleneksel reklamcılık türlerine göre çok daha düşük maliyetlidir.
 • Reklamlarınızı kaç kişi gördü? Kaçı ilgi gösterdi yada satın aldı gibi ölçümlenebilir net rapor ve analizler sunar.
 • İnternet reklamlarının ön hazırlık süresi geleneksel reklamcılık türlerine göre çok daha kısadır.
 • Esnek yapısı sayesinde reklamlarınızı istediğiniz tarih ve saat dilimlerinde yayına alabilir yada yayın esnasında reklamınızın görsellerini, metin içeriğini ve hatta hedeflemelerini değiştirebilirsiniz.
 • İnternet reklamcılığı tamamen dijital ortamda gerçekleştiği için doğaya ve çevreye zararı yok denecek kadar azdır.

İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

İnternet reklamcılığının avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Gelin birde bunlara bakalım.

 • Sadece internet kullanıcılarının hedeflenebilmesi
 • Tüketicilerin ürününüzü yakından inceleyememesi
 • İnternete duyulan güven sorunu
 • İnternet reklamcılığı hakkında bilgi yetersizliği

İnternet Reklamcılığının Türleri Nelerdir?

Reklam verenlerin potansiyel müşterilerine ulaşabilmesini sağlayacak birçok internet reklamcılığı türü bulunmaktadır. Gelin şimdi bu reklam türlerini birlikte inceleyelim.

Arama Motoru Reklamcılığı

Arama motoru siteleri (google, yandex, baidu, yahoo, bing vb) sayesinde ihtiyaç duyduğumuz içerikleri ifade eden arama terimlerini (anahtar kelime) kullanarak milyonlarca web sitesinin bulunduğu internet ortamında kolaylıkla aradığımız içeriklere sahip olan web sayfalarına ulaşabilmekteyiz.

Arama motoru reklamcılığı ise, bu siteleri kullanarak yaptığımız aramalar neticesinde çıkan sonuç sayfasında ücretsiz sıralanan sonuçlar ile birlikte yer alan reklam sonuçlarıdır. Reklam verenler ürün ve hizmetleri ile alakalı kelimeleri belirleyerek bu kelimeleri içeren arama terimleri ile yapılan arama sonuçlarında ücretsiz sonuçların yanında reklamlarının gösterilmesini sağlar. Reklam verenler arama motorlarında sadece reklamları tıklandığı zaman ödeme yapar.

Arama motorları içerisinde ise en çok tercih edilen arama motoru google arama motorudur. Google arama motorunda reklam verebilmek için ise Google Ads (AdWords) hizmeti kullanılmaktadır. Ayrıca belirtmemiz gerekirse arama motoru reklamcılığı, internet reklamcılığının en etkili türüdür diyebiliriz.

Video Reklamcılığı

Video reklamcılığı dendiğinde ilk akla gelen internet mecrası Youtube video barındırma sitesidir. Youtube bir video barındırma sitesi olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı video arama kısmı sayesinde Google arama motorundan sonra Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olmaktadır. Bu iki platformunda Google bünyesinde olduğunu hatırlatmak isterim. Bu yüzden Youtube üzerinden video reklamlarınızın yayınlanmasını istiyorsanız yine Google’ın reklamcılık programı olan AdWords hizmetinden faydalanmanız gerekiyor.

Youtube Reklamları ve Youtube Reklam Modelleri

Youtube video reklamları ile video arama sonuçlarında, videodan önce, videonun içinde, Youtube sayfalarında görüntülü yada Youtube ana sayfasının manşet şeklinde reklamlarınızı yayınlayabilmektesiniz. Youtube reklamları izlenme süresi, gösterim başına ve tıklama başına maliyetler ile ücretlendirilebilmektedir.

Banner (Görüntülü) Reklamlar

İçerik ağı reklamları olarak da bilinen görüntülü reklamlar, çeşitli web sayfaları üzerinde farklı ölçülerde bulunan yerleşimlere konulabilen hareketli yada hareketsiz reklam görselleridir. Bu alanlar için reklam verenler gösterim başına yada tıklama başına ödeme yapma seçeneğine sahiptir. Banner reklamları ile lokasyon bazlı ve demografik hedeflemeler yapabileceğiniz gibi oluşturacağınız yeniden pazarlama kitlelerine yani web sayfanızı daha önce ziyaret etmiş potansiyel müşterilerinizi takip ederek farklı web sayfalarında reklamlarınızı gösterebilirsiniz

Görüntülü reklam yayınlayabilmek için çeşitli içerik ağı network kanallarını kullanabileceğiniz gibi en yaygın görüntülü reklam ağına sahip olan Google AdWords görüntülü reklam ağı hizmetinden de faydalanmanız mümkün.

Mobil Uygulama Tanıtım Reklamları

Mobil uygulama sahibi olan reklam verenler için en önemli husus uygulamalarının indirilebilmesini sağlamaktır. Ancak böylelikle uygulamaları üzerinden ürün ve hizmetlerinin satışını gerçekleştirebilirler. Uygulama tanıtım reklamları ile Apple App Store ve Google Play Store üzerinden uygulamaların mobil internet kullanıcıları tarafından indirilmesi amaçlanır.

Mobil uygulama reklamları birçok farklı dijital reklam ağında gösterilebilmektedir. Yine bu konuda en yaygın reklam ağına sahip olan Google AdWords hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Mobil uygulama reklamlarında reklam verenler, yükleme veya uygulama içinde gerçekleşmesini istedikleri bir işlem için ücretlendirilmektedirler.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı internet reklamcılığının vazgeçilmez kanallarından biridir. Özellikle Facebook, İnstagram, Linkedin, Twitter vb sosyal paylaşım siteleri potansiyel müşterilerine erişmek isteyen reklam verenler için olmazsa olmazlar arasındadır. Sosyal medya ağları içerisinde Facebook, internet reklamcılığı için en çok tercih edilen sosyal medya mecrasıdır. Facebook reklamları ile reklam verenler demografik, konum bazlı ve yeniden pazarlama hedeflemeleri yapabildiği gibi fotoğraf, video, döngü ve slayt gösterisi gibi reklam formatlarını seçerek reklamlarını yayınlayabilmektedir.

Sosyal medya reklamlarının en önemli avantajı potansiyel müşterinizle etkileşime geçebilme imkanı vermesidir. Aynı zamanda müşteri sadakatini arttırmanızda sosyal medya mecraları önemli rol oynar.

Facebook aracılığı ile reklamlarını yayınlayan reklam verenler yine gösterim yada tıklama başına ödeme yapabilme imkanına sahiptir.

E-Posta Reklamcılığı

E-Posta reklamcılığı en çok tercih edilen bir başka internet reklamcılığı türüdür. İşletmeler ürün ve hizmetleri için yasal yollarla elde etmiş oldukları e-posta adreslerine toplu reklam içeriğine sahip e-postalar gönderebilmektedir.

Reklam verenler kendi e-posta datalarının haricinde Yandex Mail, Gmail gibi e-posta servislerinde de demografik, ilgi alanı ve yeniden pazarlama vb hedefleme seçenekleri ile ürün ve hizmetlerinin reklamlarını gösterebilmektedir. Yandex.Mail’de reklamlarınızın yayınlanabilmesi için Yandex Direct, Gmail’de reklam yayınlayabilmeniz için ise Google Ads (AdWords) hizmetinden yararlanmanız gerekir.

Tanıtım Yazısı (İçerik) Reklamcılığı

İnternet kullanıcılarının gün içerisinde ziyaret ettiği web sayfalarının sahip olduğu içeriklerin bir kısmı aslında reklam içeriği olan tanıtım yazılarından oluşmaktadır. Etkili bir internet reklamcılığı türü olan içerik reklamları okuyucu tarafından fark edilmeyen viral (gizli reklam) bir reklam türüdür.

Tanıtım yazıları daha çok trafiği yüksek haber ve blog sayfalarına konmaktadır. Diğer internet reklamcılığı türlerinde olduğu gibi konum hedeflemesi ve demografik hedeflemeler gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet Reklamcılığı Profesyonelleri

İnternet reklamcılığı bu konuda yeterli bilgisi olmayanlara teslim edilebilecek kadar basit bir konu değildir. Bu yüzden reklam verenler internet reklamcılığı konusunda profesyonel uzmanlardan hizmet almaktadır. Gelin şimdi bu uzmanları yakından tanıyalım.

Google Ads / AdWords Uzmanı

İnternet reklamcılığının amiral gemisinin Google Ads / AdWords olduğunu düşündüğümüzde bu alandaki en önemli hizmet verenin Google Ads Uzmanı olan kişiler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Google Ads uzmanları reklam verenler için arama motoru, görüntülü, video, Gmail ve Mobil Uygulama reklamlarını yönetmektedir.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Sosyal Medya Uzmanı

Adından da anlaşılacağı üzere Sosyal Medya Uzmanı olan kişiler reklam verenlerin sosyal medya hesaplarını ve sosyal medya reklamlarını yönetmektedir. Fakat burada her ikisini birlikte yapan uzman sayısının az olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun nedeni de aslına bakarsanız Sosyal Medya hesabı yönetimi ile reklam yönetiminin farklı uzmanlık alanı olmasından kaynaklanmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı kavramı oldukça geniş bir konudur. Hemen hemen her mecra hakkında bilgileri vardır fakat hesap yöneticisi değillerdir. Dijital pazarlama uzmanlarının görevi, bağlı bulundukları firma adına firmanın hizmet almakta olduğu freelance uzmanların yada ajansların performanslarını üst yönetime analiz ederek raporlamaktır

Reklam ve Metin Yazarı

İnternet reklamcılığında başarının anahtarı dikkat çekici başlık, slogan ve içerik üretmekten geçmektedir. İçeriğin kral olduğu bir ortamda internet reklamcılığının olmazsa olmazlarından biri hiç kuşkusuz metin ve reklam yazarlarıdır.

Grafik Tasarım Uzmanı

İnternet Reklamcılığının en önemli unsurlarından biri de ürün ve hizmetiniz ile alakalı görsellerdir. İnternet reklamcılığında kullanacağınız görseller vasıtası ile potansiyel müşterilerinize vermek istediğiniz mesajı çok daha kolay iletebilirsiniz. Bu yüzden işinde uzman olan grafik tasarım uzmanları ile çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

En Çok Kullanılan İnternet Reklamcılığı Terimleri

İnternet reklamcılığına ilgi göstermeye başladığınızda bazı reklamcılık terimlerini bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için mutlaka bilinmesi gereken dört reklamcılık terimini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Raklam Gösterim Sayısı

Reklam gösterim sayısı, internet kullanıcılarınızın reklamlarınızla kaç kez karşılaştığını gösteren bir internet reklamcılığı terimidir. Aynı internet kullanıcısı reklamlarınızla birden fazla kez karşılaşabilir buda gösterim sayısını oluşturur. Fakat bu özelliği sınırlayabilmeniz mümkündür. İstediğiniz taktirde bir internet kullanıcısının reklamınızla en fazla kaç kez karşılaşabileceğini belirleyebilirsiniz.

Reklam Tıklama sayısı

Reklam tıklama sayısı en az reklam dönüşüm sayısı kadar önemlidir. Eğer yayınlanan reklamlarınızın tıklanma sayısı düşük ise ya reklamlarınızda verdiğiniz mesajda bir problem vardır yada yaptığınız hedeflemeler sıkıntılıdır. Unutmayın internet reklamcılığının en önemli kuralı reklamlarınızın potansiyel müşterilerinize gösterimini sağlayıp tıklanmasını sağlamaktır.

Reklam Dönüşüm Sayısı

Reklam dönüşüm sayısı tamamen reklam verenin beklentisi ile ilgili bir konudur. Reklam veren bazen bir form doldurulmasını, telefon aramasını, online chat görüşmesini yada web sitesinde geçirilen bir süreyi dönüşüm olarak değerlendirebilir. Fakat internet reklamcılığında en önemli dönüşüm değeri hiç kuşkusuz satın alma işlemidir.

Her bir satın alma işlemi için harcadığınız bütçe ürününüzün maliyetini artırmaktadır. Bu maliyeti takip edebilmeniz için ise dönüşüm rakamlarınızı izlemeniz gerekir. Aksi taktirde ürün maliyetiniz satış tutarının üzerine çıkarak sizi zarara uğratabilir.

Yeniden Pazarlama (ReMarketing)

İnternet reklamcılığının en büyük nimetlerinden biri olan ReMarketing yani Yeniden Pazarlama sayesinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bıraktığı çerezler vasıtası ile onları takip edebilir ve farklı web sayfalarını ziyaret ettikleri sırada reklamlarınızla karşılarına çıkabilirsiniz.

ReMarketing Yeniden Pazarlama

İnternet Reklamcılığının Geleceği

Dünya genelinde internet kullanıcı sayısının artmasına paralel bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısının da artması reklam verenlerin reklam bütçelerinden internet reklamcılığı için ayırdıkları payın her geçen gün artmasına yol açmaktadır.

Türkiye özelinde konuyu ele aldığımızda 50 milyona yaklaşan internet kullanıcımız olmasına rağmen online müşteri sayımızın hala 10 ila 11 milyon kişi arasında seyrettiğini düşündüğümüzde internet reklamcılığının geleceğinin ülkemiz için çok daha parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun dışında önümüzdeki dönem e-ihracat alt yapısının hızla gelişeceğini ve burada başarılı olan firmaların oldukça ön plana çıkacağını düşünüyorum.

İnternet Reklamcılığı Eğitimi

Tüm gelişmeler reklam verenler için internet reklamcılığının öneminin artacağını gösteriyor. Bu açıdan baktığımızda internet reklamcılığındaki fırsatları görüp değerlendirebilen firmalarımıza hızla yenilerinin ekleneceğini söyleyebiliriz. Fakat bu alandaki yetişmiş insan gücünün azlığı ve özellikle geleneksel pazarlama ve satış kanallarına adapte olmuş işletme departmanlarının internet reklamcılığına defansif bir yaklaşım sergilemesi işletmelerimizin bu alandaki fırsatları değerlendirebilmesinin önüne geçebiliyor.

Bu noktada işletmelerimizin internet reklamcılığı konusunda ön yargılarını kırıp departmanlarını bu konudaki yeteneklerini geliştirecek kurum içi internet reklamcılığı eğitimlerine ağırlık vermesi gelecek adına önemli bir adım olacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

İnternet Reklamcılığı Nedir? Türleri Nelerdir?” üzerine 33 görüş

 1. İnternet reklamcılığı hakkında eğitim almak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmanız mümkün mü?

  1. Merhaba Metin bey,

   Eğitim talebiniz ile ilgili sizi e-posta ile dönüş yaptım.

   Saygılarımla

 2. İnternet reklamcılığı ile ilegili tavsiyeleriniz neler? nereden başlamamız gerekiyor?

  1. Merhaba Serdar Bey,

   İnternet reklamcılığı ile ilgili ilk tavsiyem bu konuda geç kalmamanız yönünde olacaktır. İkinci tavsiyem ise uygulayıcısı olmasanız bile internet reklamcılığı eğitimi almanız yönünde olacak. Böylelikle yapılan çalışmaları izlemeniz çok daha rahat olur.

   Saygılarımla

 3. Merhaba

  İnternet reklamcılığı konusunda uzmanlaşmak için sizden hangi eğitmleri alabliriz?

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   İnternet reklamcılığı konusunda uzmanlaşmak için aşağıdaki eğitimleri tarafımdan alabilirsiniz.

   Google Ads (AdWords) Eğitimi
   SEO Eğitimi
   E-Ticaret Eğitimi
   Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi
   Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi
   Metin Yazarlığı Eğitimi
   Markalaşma Eğitimi

   Saygılarımla

 4. Özellikle sosyal medyada etkisini son günlerde sıkça gösteren internet reklamcılığı pastasında ki pay çok büyük diye düşünüyorum. İnternet reklamcılığı bu çağın yeni mesleklerinden, bu anlamda gençlerin bu konu üzerine yönelmesi gerekmektedir. Tabiki eğitim bu konuda da şart. Bu anlamda sizin gibi ufku açık eğitmenlerin varlığı bize umut veriyor. Güzel ve katkı sunan bir makaleydi kaleminize sağlık…

  1. Merhaba internet reklamcılığı eğitiminin detaylarını e-posta adresinize gönderiyorum.

   Saygılarımla

  2. İnternet reklamcılığı yazınız aynı zamanda hepsi aynı işi yapıyor sanılan mesleklerin farklarını çok açık bir şekilde açıklıyor teşekkürler

 5. Hocam nternet reklamcılığı konusunu bu kadar anlaşılablir anlatan br tek szin yazınız..

 6. İnternet reklamcılığı yazıyorum siz, online reklamcılık yazıyorum yine siz çıkıyorsunuz bu konuda anlaşılan sizden ötesi yok..

 7. İnternet reklamcığı hakkında fikir sahini olabilmek için çok açık bir yazı.. İçinde dijital iş analizide var..

 8. Uzaktan bu işlere bakılınca sanki tek bir kişi herşeyi yapıyor gibi görünüyor ama detays girince herşeyin bir eğitimi ve uzmanı olduğunu görüyoruz bizde sizinle birlikte geleceğin mesleklerine adım atmış oluyoruz teşekkürler

 9. İnternet reklamcılığının en büyük avantajı nokta atışı yapılabilmesi. Hedef kitle belirlenebilir. Verilen reklamın dönüşü net bir şekilde görülebilir.

 10. çok mu kişisel düşünüyorum bilemeyeceğim ama, e posta üzerinden yapılan reklamcılık, geri dönütü çok güçlü olmayan bir reklamcılık gibi, bilhassa bankacılık mailleri, anlamsız mağazalarda anlamsız indirimler, bir tek bana garip geliyor olmasa gerek

 11. İnternet reklamcılığı. Yeni medya olarak tabir edilen online kanallarda ürün ve hizmetlerimizi internet kullanıcısı olan potansiyel müşterilere ulaştırmak için beli bir ücret karşılığında yaptığımız çalışmalar internet reklamcılığı oluyor.günümüzün en etkili reklam mecrasıdır.avantajları dezavantajlarından daha çoktur.birden fazla türleri vardır .türlerden bazıları şunlardır.arama motoru reklamcılığı.videolu reklamcılık.bener hareketli reklamlar.mobil uygulama reklamları.sosyal medya reklamları facebook instagram vb.e posta reklamları.içerik reklamları.ayrıca internet reklamcılığı uzmanlık gerektiren bir iştir bunun için arama motoru sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanları vardır.

  1. İnternet Reklamcılığı nı tek bir kavram zannederken, tüm detayları ile anlatmanızla Farkındalık sağladım. Bu farkındalığı şirket sahiplerine yada üst yönetimlerine de anlatabilmemize destek çok değerli bilgiler olmuş👌Avantajlarını çok iyi anlatıp yaşatarak önemli adımlar atıp, geleceğe kadar sürdürülebilirlik sağlamalıyız

 12. İnternet reklamcılığı online kanallarda müşteriye ulaşımda en etkili yöntemdir. Avantajları dezavantajlarına göre çok daha fazladır. Günümüz çağında her ihtiyaca internetten ulaşım sağlanabilmesi ve bunu analiz edebilmek potansiyel müşteriye ulaşım açısından kolaylık sağlamak önemlidir. Internet reklamcılığının zamanla daha popülaritesi artacağından insanların bu konuda daha fazla bilinçlenmesi ve ağırlık verilmesi önemli bir adım ve gelişme olacaktır.

 13. İnternet reklamcılığının avantajları, dezavantajlarından ne kadar fazla da olsa bu konuda bilgisi olmayan kişilerin reklam vermeye çekindikleri ya da bir uzmandan yardım almak yerine bilinçsizce rastgele reklam vermek daha kolaylarına geliyor.

 14. Günümüzde avantajları çok fazla. En kötü dezavantajı müşterinin ürünü detaylı inceleme fırsatının olmaması. Ama onun dışında uzun yıllar sürekliliğini koruyacak gibi.

 15. İnternet reklamcılığı ile ilgili oldukça açıklayıcı bir içerik olmuş. Emeğinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X