Küçük Esnaflar İçin Google Reklamları

Küçük Esnaflar için Google Reklamları

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda düşük reklam bütçelerine sahip olan küçük esnaflarımızın uygun maliyetlere sahip google reklamları (Google Ads) ile nasıl satışlarını arttırabileceklerini anlatıyorum.

Google Reklamları Nedir?

Dünyanın en büyük internet reklam ağına sahip google’ın Google Ads (AdWords) hizmetine google reklamları denmektedir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir. Bu değişiklikten ötürü, AdWords Uzmanı olan reklam yöneticileri Google Ads Uzmanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Google Reklamlarını Kullanan Küçük Esnaflar

Günümüzde birçok farkı hizmet ve ürün satışında bulunan esnaf google reklamlarından aktif aktif olarak faydalanmaktadır. Özellikle bünyesinde paket servis hizmeti yada yerinde hizmet imkanı sunan esnaflar oldukça başarılı olmaktadır.

Google reklamları ile potansiyel müşterilerine ulaşmayı tercih eden küçük esnaflar; kombi servisi, beyaz eşya servisi, klima servisi, su tesisatçısı, elektrikçi, TV servisi,  bayan kuaförü, restaurant, cafe, emlak ofisi, camcı, butik, nalbur, marangoz, beyaz eşya bayi, telefon tamircisi, büfe, yufkacı, mobilyacı, petshop, pastane, dişçi, börekçi, otomobil servisi, kuyumcu, gümüşçü, su bayi, terzi, kuru temizleme, fatura ödeme merkezi, böcek ilaçlama servisi, araç kiralama, çiçekçi, taksi durağı, evden eve nakliye vb. leridir.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Küçük Esnaflar için Google Reklamlarının Avantajları

Google reklamlarının düşük reklam bütçesine sahip küçük esnaflar için sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır.

  • Esnek bütçe sayesinde ister 100 TL’lik isterseniz de 10.000 TL’lik reklam yayını yapabilirsiniz.
  • Reklam gösterimleriniz tıklandığı takdirde ödeme yaparsanız. Böylelikle binlerce kişiye hiç ödeme yapmadan dahi reklamlarınız gözükebilir.
  • Reklamlarınızı istediğiniz gün ve saatlerde yayınlayabilirsiniz. Böylelikle iş yeriniz kapalı iken reklamlarınızın gösterimi durur.
  • Reklamlarınız doğru hedefleme seçeneklerini kullandığınız taktirde sadece potansiyel müşterilerinize ulaşır.
  • Reklamlarınız broşür vb tanıtım malzemeleri gibi çöp olmaz.
  • Google reklamlarının baskı ve dağıtım maliyeti  yoktur.
  • Reklamlarınız için cihaz tercihi yapabilirsiniz. Böylelikle isterseniz reklamlarınız sadece bilgisayarlarda yada cep telefonlarında gözükebilir.
  • Sunduğu şeffaf raporlama olanağı sayesinde reklamlarınızın kaç kişiye göründüğünü ve kaç kişinin reklamlarınızı tıkladığını görebilirsiniz.

Google Reklam Ağı Nelerden Oluşur?

Google, ürün ve hizmetlerini internet yolu ile tanıtmak isteyen küçük esnafın ihtiyaçlarına yönelik olarak birçok farklı reklam türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Google Arama Ağı Reklamları

Küçük esnaflar, google arama ağı reklamları ile google arama motorunda ürün ve hizmetlerinin varlığından potansiyel müşterilerini haberdar edebilir.

Google arama ağı reklamları sayesinde, belirlemiş olduğunuz lokasyonda, yaş aralığında, cinsiyette ve yine sizin belirleyeceğiniz anahtar kelime ile arama yapmakta olan google arama motoru kullanıcılarına ulaşabilirsiniz.

Google arama motorunda arama gerçekleştiren internet kullanıcılarına reklamlarınız arama sonuçlarının ilk dört ve son üç sırasında gösterilir. Burada yayınlanacak reklamlarınıza telefon numaranızı ve adresinizi ekleyebiliyor olmanız ise yine küçük esnaflar için oldukça faydalıdır.

Küçük Esnaf Google Reklam

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google görüntülü reklam ağı sayesinde çeşitli ölçülerde tasarlayabileceğiniz görseller ile google iş ortağı olan (hürriyet, milliyet, habertürk vb) web sitelerinde reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu sitelerde reklamlarınızı yine kendi belirlediğiniz konum, anahtar kelime, cinsiyet ve yaşa sahip kişilere gösterebildiğiniz gibi ilgi alanı hedeflemesi de yapabilmektesiniz.

Böylelikle belirli mahalle ve ilçede bulunan potansiyel müşterilerinizin karşısına girdikleri bir web sitesinde çıkmanız mümkün olur.

GMail Reklamları

Görüntülü reklam ağı bünyesinde bulunan GMail reklamları ile gmail e-posta hesabı bulunan potansiyel müşterilerinizin posta kutularında ürün ve hizmetleriniz ile alakalı reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Küçük Esnaf Google Reklamı

Google Video Reklamları

Google bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın en büyük video barındırma sitesi Youtube’da ürün ve hizmetlerinizin reklamını lokasyon, cinsiyet, yaş, ilgi alanı hedeflemelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Böylelikle hizmet verdiğiniz bölgede bulunan potansiyel müşterilerinize çekeceğiniz kısa videolar ile ulaşabilmeniz mümkün olur.

Google Alışveriş Reklamları

E-Ticaret sitesine sahip olan küçük esnafların kullanabileceği oldukça etkili bir google reklamı türüdür. Alışveriş reklamları google arama motoru sonuçlarının ilk sırasında yer almaktadır. Burada web sitenizde bulunan ürünlerinizin ister bir kısmını istersenizde hepsinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Reklamlarını Görmezlikten Gelmeyin!

Google Ads (AdWords) reklamları ülkemizde küçük esnaflar tarafından yeni yeni keşfediliyor. Bu durum reklam vermeyi düşünen esnaflar için avantaj iken bu konudan haberi olmayanlar için ise dezavantaj yaratmaktadır. Farkına varıp reklam çalışması yapacak olan esnaflar henüz rekabetin çok az olması nedeniyle oldukça ucuz maliyetlerle reklamlarını geniş kitlelere ulaştırmanın yanı sıra rakiplerinin de mevcut müşterilerini kendilerine yönlendirme olanağına sahip olmakta.

Çöpe gidecek binlerce broşür vb tanıtım malzemesi yerine, anlık olarak işletmenizin hizmet ya da ürününe ihtiyaç duyan kişilere %90+ oranında ulaşmak varken neden verimsiz yöntemler kullanmayı tercih edesiniz?

Google reklamı verebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, işinde uzman bir Google Ads Uzmanı! Google reklamlarını sizde verebilirsiniz fakat şimdiden söyleyeyim bütçenizi boş yere tüketmenize gerek yok.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Küçük Esnaflar için Google Reklamları” için bir görüş

  1. Yazınız için teşekkür ederim. Birçok kişiden googlereklamlarını duyoyordum. Çok tavsiye eden oluyor bende araştırma yapıyorum bu konuda yazınız çok faydalı oldu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X