Doktorlar İçin Google Reklamları

Doktorlar İçin Google Reklamları

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda kendini ve hizmetini dijital dünyada tanıtmak isteyen doktorların google reklamları ile neler yapabileceklerini anlatıyorum.

Google Reklamları Nedir?

Konumuza girmeden önce google reklamları nedir sorusuna kısaca cevap vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

Google’ın kendi ve iş ortağı olduğu dijital platformlar üzerinden verdiği reklamcılık hizmetine Google Reklamları yani Google Ads (AdWords) denmektedir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir. Bu değişiklikten ötürü, AdWords Uzmanı olan reklam yöneticileri Google Ads Uzmanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Sağlık Sektörü ve Google Reklamları

Google Ads (AdWords) reklamları ile büyükten küçüğe birçok iş kolu düşük maliyetlerle internet reklamı verebilmektedir. Sağlık sektöründen örnek vermek istediğimizde, birçok operasyonu aynı anda gerçekleştirebilen bir özel hastane google reklamları sayesinde potansiyel hastalarına ulaşabilir. Aynı şekilde mütevazı bir muayenehaneye sahip Uzman Doktor da potansiyel hastalarına Google Ads (AdWords) sayesinde ulaşabilmektedir.

Google Ads ile verilen internet reklamlarında ücretlendirme açısından hastane ya da doktor arasında bir ayrım olmayıp her iki tarafta aynı kriterlere göre reklam vermektedir. Burada maliyetleri avantajlı ya da dezavantajlı konuma getirebilecek tek faktör çalışmakta olduğunuz Google Ads uzmanına bağlı olarak değişebilir. Deneyimli bir Google Ads hesap yöneticisinin belirleyeceği doğru anahtar kelime seçimleri, doğru reklam metni kurgusu gibi birçok faktörü doğru uygulayabilen Google Ads (AdWords) Uzmanı sayesinde maliyetlerinizi rakiplerinize nazaran düşürmeniz mümkün olur.

Google Reklamları Neler?

Reklam verenlerin ihtiyacına göre kullanabileceği birçok google reklam türü bulunmaktadır. Hizmet sektöründe yer alan doktorların en çok kullandığı google reklam türleri ise, Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklam Ağı ve Video (Youtube) reklamlardır.

Google Arama Ağı Reklamları

Google arama ağı reklamları, hizmetini tanıtmak isteyen doktorlar için en iyi google reklam türüdür. Arama ağı reklamları ile google arama motorunu kullanarak arama gerçekleştiren internet kullanıcılarına reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Google arama motoru sonuçlarının ilk dört sırası ile son üç sırasında google reklamları bulunur.

Reklam Döngüsü Nasıl İşler?

  1. Reklamlarınız yayına başlamadan önce anahtar kelime ve reklam metninizi belirlersiniz.
  2. İnternet kullanıcıları google arama motoruna girerek belirlediğiniz anahtar kelimede arama gerçekleştirdiği takdirde reklamlarınız kendilerine gözükür.
  3. Arama yapan potansiyel hastanız reklamınızı tıklar ve sitenize ulaşır.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Google Arama Ağı Reklamları ile Neler Yapılabilir?

Google arama ağı reklamlarının verimliliğini arttırabilmek için kullanabileceğiniz birçok araç bulunuyor.

  • Gün ve zaman planlaması yaparak, reklamlarınızın istediğiniz gün ve saatlerde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Reklamlarınızı belirli bir bölge ile sınırlayabilir, yaş ve cinsiyet tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Cihaz tercihi yaparak reklamlarınızı sadece bilgisayarlarda, cep telefonlarında ya da tabletlerde yayınlayabilirsiniz.
  • Reklam metninizde muayehanenize ait telefon ve konum bilgilerini paylaşabilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google görüntülü reklam ağı ile google reklam ağına dahil olmuş web sitelerinde (hürriyet, milliyet, sözcü, habertürk vb) görsel reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Kullanacağınız hedefleme seçenekleri ile bulunduğunuz il, ilçe yada mahallede bulunan potansiyel hastalarınıza ulaşmanız mümkün. Görüntülü reklam ağında da aynı arama ağında olduğu gibi yaş ve cinsiyet hedeflemesi yapabilmekteyiz. Bunun yanında ilgi alanlarına göre hedefleme yapma şansınız bulunuyor.

Google arama ağı ile birlikte görüntülü reklam ağını aynı anda kullanmak doktorların marka bilinirliğine büyük katkı sağlamaktadır. Hizmet verdiğiniz bölgede yaşamakta olan internet kullanıcılarının karşısına hürriyet, habertürk gibi saygın web sitelerinde reklamlarınızın gözükmesi arama ağı reklamlarınızı desteklerken kişisel markalaşma yolunda da siz büyük katkı sunacaktır.

Goktorlar için Google Ads Reklamları

GMail Reklamları

GMail reklamları görüntülü reklam ağının bir parçası olarak reklam verenlerin hizmetine sunulan google reklam türlerinden biridir. GMail reklamlarında yine görüntülü reklam ağına ait hedefleme seçeneklerini kullanabilmekteyiz. Böylelikle GMail e-posta servisini kullanan potansiyel hastalarınıza ulaşmanız mümkün olur.

Video Reklamlar (Youtube)

Dünyanın en büyük video barındırma sitesi ve Google reklam ağının bir parçası olan Youtube’da anahtar kelime, lokasyon, yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak video reklamlarınızın gösterilmesi kişisel markalaşma çalışmalarınıza katkı sağlayacağı gibi hasta sayınızı da arttıracaktır.

Doktorlar için Google Reklamları

Hangi Uzmanlık Alanları Google Reklamı Veriyor?

Farklı uzmanlık alanlarına sahip birçok tıp doktoru google reklamları ile potansiyel hastalarına ulaşmaktadır. Bunların en başında psikiyatrist doktorlar, çocuk doktorları, beyin cerrahları, saç ekimi, burun, göğüs, dudak, kulak vb estetik konularda hizmet veren uzman doktorlar bulunmaktadır.

Doktorlar Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Ülkemizde doktorlar dahil tüm sağlık çalışanlarının reklam ve tanıtım çalışması yaparken uyması gereken kanunlar bulunmaktadır. Yapılacak reklamlar sırasında sağlık sektörüne olan güveni sarsabilecek ve hasta haklarına aykırı bir şekilde yanıltıcı ticari yaklaşımlar sunulması yasaklanmıştır. Bu yüzden en iyi, son teknoloji, en ucuz vb talep arttırıcı kelimeleri reklamlarınız da kullanamazsınız.

Doktorlar bu yüzden kendi reklamlarında sadece isim, uzmanlık alanı, akademik ünvan, muayehane konumu, iletişim bilgileri ve çalışma saatlerini içeren bilgiler kullanabilir.

Bu kurallara riayet edilmediği taktirde gelebilecek şikayet ve cezalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Reklam Vermemenin Zararı Var Mı?

Burada en dezavantajlı konumda olanlar ise hiçbir google reklam çalışması yapmayan doktorlardır. Birçok doktor google arama motoruna ismini yazdığında başka firma ve doktorların gerçekleştirdiği reklam çalışmaları ile karşılaşıyor. Reklam vermeyen bir doktor hakkında bilgi almak isteyen potansiyel hastalar aradıkları kişi yerine reklam verenlerin reklamları ile karşılaşıp tercih değiştirmekte. Bunun sebebi ise reklamı gerçekleştiren tarafın doktorun ismini hedefleyerek doktorla iletişime geçmek isteyen potansiyel hastaları, kurguladığı reklamla kendi kurumuna çekme stratejisinden kaynaklanmaktadır. Bu stratejinin farkında olmayan doktorlar potansiyel hastalarını farklı doktor ya da sağlık kurumlarına kaptırmaktadırlar.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Doktorlar İçin Google Reklamları” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X