Alexa Wordpress Site Ekleme

ALEXA’ya Web Sitesi Nasıl Eklenir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere ziyaretçi sayısına ve bazı güvenilir kriterlere göre web sitelerini sıralayan (PageRank) en köklü (1996) ve yaygın web ölçümleme araçlarından biri olan ALEXA‘ya web sitenizi nasıl ekleyebileceğinizi görsel destekli olarak anlatmaktayım.

Alexa Nedir?

ALEXA internet sitelerinin detaylı SEO performansını kullanıcılarına sunan ücretli bir web sayfasıdır. ALEXA ile web sitenizin SEO performansını takip edebildiğiniz gibi rakip sitelerin SEO performansınıda görebilirsiniz. Bunun yanı sıra ALEXA ile kendi web sayfanızın ya da rakibinize ait web sayfasının Global ya da Yerel sıralamasını ücretsiz takip edebilirsiniz.

Bir diğer önemli hususta bilinenin aksine google siteniz ile ilgili istatistiklerin hiçbirini ALEXA’dan almamaktadır. Bu yüzden SEO çalışması yapan uzmanlar ALEXA verilerinden yararlanır fakat %100 ona bağlı kalmazlar.

Alexa web sitelerini kendi kendine listesine ekleyebildiği gibi sizde sitenizi ALEXA’ya ekleyebiliyorsunuz. Google arama motorunda SEO çalışması yapan SEO Uzmanları muhakkak ALEXA verilerine göz atmaktadır. Fakat ALEXA her zaman web sayfanızı kendi kendine eklemiyor ya da sıralamaya girmeniz biraz vakit alabiliyor. Bu yüzden ALEXA verilerine önem veren SEO uzmanları ya da kullanıcılar web sitelerini ALEXA’nın vermiş olduğu bir kodu sitelerine ekleyerek sıralamaya girmektedir.

Page Rank Nedir?

Web sitelerinin bilinen ve bilinmeyen kriterlere bağlı olarak değerlendirilip sıralandırılmasına Page Rank (sayfa sırası) denmektedir. Web sitelerinin page rank değeri ne kadar düşük ise kalitesi o kadar yüksektir. Bu sıralamadan özellikle SEO çalışması yapan web sayfaları yararlanmaktadır.

SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) google, yandex, yaani gibi arama motorlarının belirlediği 200’den fazla kritere göre web sitenizi düzenlemeyi ifade eder. Web siteleri bu kriterlere uygun oldukları ölçüde arama motoru sonuçlarında ilk sayfa ve sıralarda yer alırlar.

SEO hakkında daha fazla bilgi için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilir.

Arama motorlar hakkında daha fazla bilgi için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilir.

ALEXA’ya WordPress Sitesi Ekleme (Resimli)

Bu kısımda vereceğim bilgiler tüm web sayfalar için uygulanabilmektedir. Sadece örnek olarak WordPress sayfasını vermekteyim.

ALEXA’ya web sayfanızı eklemek için ilk önce alexa.com’ da kendi adınıza bir hesap oluşturup giriş yapmalısınız. bunun için 14 gün ücretsiz deneme süresi olan bir Alexa ölçümleme paketi seçmeniz gerekiyor. Paketi seçip hesabı oluşturmaya başladığınızda 14 günlük deneme sonunda sizi ücretlendirebilmek için ise kredi kartınızı tanımlamanızı istemekte. Niyetiniz sadece web sitenizi ALEXA’ya tanımlamak ise kredi kartınızı tanımlayıp sitenizi ALEXA’ya ekledikten hemen sonra ya da 14 gün bitmden kartınızı kaldırmalısınız.

Alexa hasabınızı oluşturup giriş yaptıktan sonra anasayfa’nın sağ üst tarafında bulunan site arama kısmına “Search for a site” yazan kısma aşağıda görüldüğü gibi web sitemizin URL adresini girip klavyemizin Enter tuşuna basıyoruz.

Alexa Web Site Ekleme 1

Açılan sayfada yeşil renkli “Get Certified” butonuna tıklıyoruz.

Alexa Web Sitesi Ekleme 2

Açılan sayfada iki seçeneğimiz bulunuyor. Eğer WordPress sitesi sahibi iseniz isteğe bağlı olarak WordPress yönergelerini takip edebilirsiniz. Bende bir WordPress sitesi sahibi olmama rağmen 2. yöntem ile devam edeceğim. Bunun için kutu içerisindeki kodu kopyalıyorum.

Alexa Web Site Ekleme 3

Kodu kopyaladıktan sonra WordPress sitemin admin panelini açıyorum. Sol menüde bulunan Görünüm başlığını tıklıyorum. Akabinde Görünüm menüsünün altıda bulunan Düzenleyici menüsünü tıklıyorum. Açılan ekranda sağ taraftaki menüde bulunan Tema Üst Bölümü (header.php) menüsünü tıklıyorum. Akabinde ekranın orta alanında bulunan kod sayfasının  “<head> </head> “ satırlarının arasına Alexa kodumuzu ekliyoruz. Son kontrolleri yapıp emin olduktan sonra sol alttaki Dosyayı Güncelle butonuna tıklıyoruz.

Alexa Web Site Ekleme 5

WordPress sitemizdeki işlemleri tamamladıktan sonra Alexa hesabımıza geri dönüyoruz. Burada sitemize kodumuzu doğru şekilde ekleyip ekleyemediğimizi görebilmek için “Scan My Site” butonuna basarak doğrulama yapıyoruz.

Alexa Web Site Ekleme 5

 

Doğrulama işlemi için bir müddet beklemeniz gerekiyor. Bu işlem birkaç saat yada gün sürebilmektedir.

Alexa Web Site Ekleme 6

Bir müddet sonra sayfamızı yenilediğimizde işlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Alexa Web Site Ekleme 7

Site verilerinizin Alexa’da yer alabilmesi iki gün sürebiliyor. Hesabınıza girerek bunu kontrol edebileceğiniz gibi alexa.com/siteinfo sayfasında yapacağınız arama ile ister tanımlamasını yaptığınız kendi sitenizin yada merak ettiğiniz bir başka sitenin global yada lokal sırasını takip edebilirsiniz.

Alexa Sıralama

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

ALEXA’ya Web Sitesi Nasıl Eklenir?” üzerine 26 görüş

 1. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Yazınız için teşekkür etmek istedim. Oldukça faydalı oldu benim için.

 2. sertifiklndır die bişi çıkıyor ama pasif tıkladığınızda açılan sayfada tekrar arama yptırıp bşa döndürüyor yani parayı almadan bi cacık yapmıyorlar

  1. Merhaba Murat bey,

   Alexa 7 gün ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Kartınızı kurulum esnasında tanımlamanız isteniyor fakat 7 gün bir çekim gerçekleştirmemekte. Siz kurulumu tamamladıktan sonra kartınızı kaldırarak 7 gün sonunda çekim yapmasına mani olabiliyorsunuz.

   Saygılarımla

 3. merhaba,

  Şu anda sitenizi 1 güne kadar sürebilecek Sertifika Kodu için tarıyoruz.
  Lütfen tarama sonuçları ve sitenizin güncellenmiş Sertifikasyon durumu için tekrar kontrol edin

  bu yazı çıktığında kartı kaldırabilirmiyiz yoksa bir kaç gün beklemek gerekirmi

 4. Merhaba,
  Öncelikle tebrikler hiç bir sayfa ve video sizin kadar detaylı ve düzgün anlatım sağlayamıyor.

  Alexa sonuçları yükseltmek için ne kadar bir süre beklememiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X