Yerli Arama Motoru Yaani

Turkcell’in Yerli Arama Motoru Yaani

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Geldi geliyoo derken Turkcell karşımıza Yerli Arama Motoru Yaani ile çıkıverdi. Biliyorsunuz ocak (2017) ayında yerli arama motoru iddiası ile herkesi heveslendiren yerli ve milli arama motoru olduğu iddia edilen geliyoo’nun lansmanı yapılmıştı. Detaylarına girmeyeceğim, geliyoo arama motoru çok geçmeden yeterince yerli ve milli olmaması nedeniyle herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Şimdi karşımızda ülkemizin en büyük şirketlerinden biri olan Turkcell’in büyük bir lansmanla tanıttığı yerli arama motoru yaani var. Aslına bakarsanız geliyoo, yaani gibi isimler benim kulağıma pek hoş gelmiyor. Bu konuda ülkemiz için olabilecek en iyi ismin arama motoru olduğunu düşünüyorum. Benim için aramamotoru.com.tr alan adı ülkemiz için olabilecek en ideal arama motoru adı gibi duruyor. Bu alan adını yazdığınızda bir arama motoru karşınıza çıkıyor fakat nedir ne değildir bilmiyoruz.

Arama motorları hakkında detaylı bilgi edinmek için Arama Motoru Nedir? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Yerli Arama Motoru Yaani

Turkcell’in CEO’su Kaan Terzioğlu tarafından tanıtılan yerli arama motoru yaani tamamen Türk yazılım mühendislerinin bir eseri olarak 2,5 senelik bir çalışma sonrasında ortaya çıkmış.

İlk olarak sadece mobil uygulamalar üzerinden kullanıma sunulan yerli arama motorumuzu web üzerinden kullanmak isteyenler https://yaani.com.tr adresi ile ulaşıp  arama yapabilir. Bunun yanında yaani arama  motoru üzerinde gerçekleşecek olan arama verilerinin datası Turkcell’in Gebze’de bulunan veri merkezinde depolanıp saklanacakmış böylelikle bilgilerimizin yurt dışına çıkışını önlemiş olduklarını vurguluyorlar.

Türkiye’de ki hedeflerinin ilk başta %25’lik bir pazar payına erişmek olduğunu söyleyen Turkcell CEO’su Terzioğlu bölgesel ve küresel pastadan da pay almak istediklerini söylüyor.

Bunun yanında kısa bir süre sonra yaani üzerinden dijital reklamlarda verilebilecek. Böylelikle dijital pazarlama uzmanları için çalışma yapabilecekleri yeni bir mecra daha ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Daha önce duyurulan arama motorlarımızın akıbetinden mi etkilendiler bilinmez ama yaani arama motorunun logosu da nazar boncuğu olarak belirlemişler. 🙂

Yaani Arama Motoru

Yerli Arama Motoru Yaani’nin Özellikleri

Verilen bilgilere göre yerli arama motorumuzun en büyük özelliklerinden biri Türkçe biliyor olması. Açık söylemek gerekirse bundan tam olarak neyi kastettiklerini anlayamadım.

Bir diğer özelliği konum tabanlı aramalarda Türkiye’de diğer arama motorlarından daha iyi olması, fakat bunun için yerli bir harita alt yapısı kullanılmamış olmaması akıllarda soru işareti doğuruyor.

Diğer bir özelliği de arama yaparken 4 farklı kategoride (yeme-içme, haberler, hava durumu ve filmler) özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Böylelikle aralara alakasız sonuçların girme olasılığı azalıyor.

Verilen bilgilere göre yaani gelecekte google chrome gibi bir internet tarayıcısı olarak da hizmet verecek böylelikle yaani aynı zamanda yerli internet tarayıcımız da olmuş olacak.

Yaani’de arama yaptıktan sonra arama sonuçlarında aynı google arama motorunda olduğu gibi 10 sonuç listeleniyor. Yine arama sonuçlarına 6 farklı kategoride (Tümü, Haberler, Görseller, Haritalar, Müzik ve Videolar) filtre uygulayabiliyorsunuz.

Diğer tüm arama motorlarında olan aile koruma modu, gizli mod, varsayılan tarayıcı olabilme gibi özelliklerde yaani arama motorunda bulunuyor.

Yaani Arama motorunu Google Play’den indirmek için tıklayınız.

Yaani Arama motorunu App Store’dan indirmek için tıklayınız.

Değerlendirme

Açık söylemek gerekirse tarayıcı tabanlı bir uygulama kullanılması ve konum servisinde yerli harita kullanılmaması gibi nedenlerden ötürü hayal kırıklığına uğramamak için yaani arama motorumuzu daha fazla incelemekten çekindim.

Turkcell gibi ülkemizin iftihar duyduğu bir şirketin toplumumuzun milli hassasiyetleri ile oynamayacak kadar kurumsal bir firma olduğuna inanmak isteyen biri olarak inşallah bu konuda beni yanıltmaz.

Benim için yerli arama motorumuzun mevcut piyasada yer etmiş arama motorları ile aynı yada daha iyi özelliklere sahip olması şuan için gerekmiyor. Benim için özgün ve milli olması başlangıç için yeterli, diğer tüm özellikler zamanla kazanılabilir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X