WeTransfer Nedir? Nasıl Kullanılır?

WeTransfer Nedir? Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, blog sayfamda zaman zaman WeTransfer gibi kullanmakta olduğum ve işimi kolaylaştıran web araçlarının detaylarını sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda da oldukça faydalandığım WeTransfer aracının detaylarını sizlerle paylaşacağım.

WeTransfer Nedir?

WeTransfer, 2009 yılında Hollandalı Ronald Hans tarafından kurulan ve yılda bir milyar adetin üzerinde dosya transferinin gerçekleştiği bir dosya paylaşımı sitesidir. 

ABD ve Hollanda merkezli olarak faaliyetlerini devam ettiren WeTransfer, 1,5 milyar $’a yaklaşan piyasa değeri ile Dünyanın önde gelen firmalarından bir tanesidir.

Ronald Hans Kimdir?

WeTransfer’in kurucusu Hollanda doğumlu Ronald Hans aynı zamanda çocuk denecek yaşta (13) kurduğu Nalden.net blog sayfası ile 6 ay içerisinde gelir elde etmeye başarmış başarılı bir bloggerdır. Ronald Hans, We Transfer dışında Dünyaca ünlü yıldızlara hizmet veren “Present Plus” adında bir tasarım ofisinin de sahibidir.

Ronald Hans WeTransfer

Dosya Paylaşımı Nedir?

WeTransfer’in bir dosya paylaşım sitesi/servisi olduğunu söyledik. Peki dosya paylaşımı nedir? Bilgisayar ve diğer akıllı cihazlarımızda bulunan word, excel, resim, video, pdf gibi dosya formatlarını günlük hayatta ister özel, ister iş için olsun diğer insanlarla paylaşmamız gerekebiliyor.

Bu dosyaları paylaşabilmemiz için ise iki temel seçeneğimiz bulunuyor. Birinci ve zaman kaybına neden olan zor seçenek, USB bellek gibi ek donanımlar vasıtası ile bir şekilde elden dosyalarımızı iletmek. Diğer seçeneğimiz ise internet alt yapısını kullanan web servislerini kullanmak. We Transfer gibi bulut teknolojisi kullanan web servisleri sayesinde dosyalarımızı bulunduğumuz yerden ayrılmamıza gerek kalmadan rahatlıkla istediğimiz kişilere gönderebiliyoruz.

Neden WeTransfer Kullanmaya Gerek Duyuyoruz?

Dosyalarımızı internet üzerinden iletebileceğimiz birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan ilk ve belki de ençok kullanılanı ise e-posta servisleridir. Fakat e-posta servislerinin asıl işlevi dosya transferi olmadığı için bu servisler oldukça küçük boyutlarda dosyalar gönderebilmemize olanak sağlıyor. Bu yüzden daha yüksek boyutlarda dosya transferi yapmak istediğimizde We Transfer gibi yüksek boyutlarda dosya paylaşımı yapabileceğimiz servisleri tercih ediyoruz.

WeTransfer Özellikleri

WeTransfer’in ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok özelliği bulunuyor. Ücretsiz standart olan özellikleri bile oldukça tatmin edici olan We Transfer’in ücretli plus kısmı için aylık 12$ yada yıllık 120$ ödemeniz gerekiyor. Tabi ödeme yapabilmek içinde bir kredi kartına sahip olmanız lazım.

WeTransfer Ücretsiz Özellikler

 • Tek seferde 2 GB’a kadar dosya gönderimi
 • Aynı anda 20 farklı e-posta adresine gönderim
 • Bağlantı linki ile gönderim
 • 7 gün indirme süresi
 • Alıcıya dosya ile ilgili mesaj yazabilme

WeTransfer Plus Özellikler

 • Profil oluşturma
 • Tek seferde 20 GB’a kadar dosya gönderimi
 • 100 GB’a kadar saklama alanı
 • Dosya şifreleme
 • Sınırsız İndirme Süresi
 • Kişisel arka plan seçimi

WeTransfer Nasıl Kullanılır?

WeTransfer’in yaygın bir şekilde kullanılmasının nedeni muhtemelen oldukça basit ve sade bir arayüzünün olmasıdır. Wetransfer.com web sayfasına girdiğinizde ekranın sol tarafında bir form alanı göreceksiniz. Bu formda dosya ekleme, alıcı, gönderici ve gidecek olan mesajınızın alanları bulunuyor.

Göndereceğimiz dosyaları ekleyip gerekli olan alanları doldurduktan sonra aktar diyoruz. Aktardığımız dosyaların We Transfer tarafından depolanmasından sonra bize dosya bilgisinin başarılı bir şekilde gönderildiğine dair e-posta geliyor. Aynı şekilde gönderdiğimiz kişiye de mail yolu ile bilgilendirme yapılıyor. Alıcı, gelen e-posta’da ki bağlantıyı tıklayıp gönderdiğimiz dosyaları indirdiğinde yine dosyaların başarılı bir şekilde alıcı tarafından indirildiğine dair e-posta bilgilendirmesi alıyoruz.

WeTransfer Mobil

WeTransfer’in mobil uygulamasını İOS yada Android işletim sistemine sahip telefon, tablet gibi akıllı cihazlarımıza indirebiliyoruz. Fakat mobil uygulamada maalesef sadece fotoğraf ve video transferi gerçekleştirebiliyoruz. Bunun yanında normalde 2 GB’lık ücretsiz transfer hakkımız mobil tarafta 10 GB olarak belirlenmiş. Hatırlatmamda fayda var eğer kotalı bir mobil internet kullanıcısıysanız wifi’ye bağlanmadan bu kadar yüksek bir transfer işlemi yapıp kotanızı tüketmeyin derim.

WeTransfer Android Uygulaması

Google Play üzerinden ücretsiz indireceğiniz We Transfer uygulaması hali hazırda 10 milyona yakın Android kullanıcısı tarafından kullanılıyor. We Transfer uygulaması indirmek isteyen kullanıcıların ise en kötü Android 4.1 sürümüne sahip olması lazım. Bu sürümden daha aşağı bir sürüme sahipseniz ya Android sürümünüzü güncelleyeceksiniz yada akıllı cihazınızı yenileyeceksiniz.

WeTransfer İOS Uygulaması

WeTransfer’i App Store üzerinden ücretsiz indirebilmeniz için İOS işletim sisteminizin 7.0 veya üstü olması gerekiyor. Ayrıca We Transfer mobil uygulamasını Iphone, Ipad ve Ipod touch cihazlarında da kullanabiliyorsunuz.

WeTransfer Nasıl Gelir Elde Ediyor?

WeTransfer’in iki çeşit gelir modeli bulunmaktadır. Biri yukarıda da bahsettiğim gibi arttırılmış transfer özelliklerinin “WeTransfer Plus” adı ile satışından  elde edilen gelir. Diğeri ise We Transfer ana sayfasının arka planına konan reklamlar üzerinden elde edilen gelir. Reklam verenler We Transfer’in arka planına görsel ve video reklamı vererek oldukça başarılı reklam sonuçları elde edebiliyor. We Transfer’in Türkiye’de de oldukça fazla kullanıcısı olduğunu düşünürsek bu reklam alanını henüz kullanmamış dijital pazarlama yöneticilerinin bu alandan faydalanmalarını önerebiliriz.

WeTransfer Reklamları

WeTransfer’e Alternatif 3 Dosya Transfer Servisi

WeTransfer en popüler dosya transfer servisi olmasına rağmen kullanabileceğimiz farklı alternatif dosya transfer servisleri de mevcut. Eğer We Transfer sizi memnun etmez ise aşağıda paylaştığım servisleri de deneyimleyebilirsiniz.

 1. HighTail
 2. DropSend
 3. SendSpace

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

WeTransfer Nedir? Ne İşe Yarar?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X