Google Trends’de Seçim Atmosferi Nasıl?

Son Güncelleme Tarihi 16 Aralık 2019

24 Haziran Pazar günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala hemen hemen herkes seçim sonuçları ile ilgili araştırma sonuçlarından yola çıkarak tahminlerde bulunuyor. Tamda bu noktada Google Trends bizlere yeni bir fikir ve bakış açısı yada ipucu verebilir.

Neden Google Trends?

Google dünyada ve ülkemizde internet üzerinden arama yapmak için en çok kullanılan arama motoru olma özelliğini taşıyor. İnternet kullanıcılarının burada gerçekleştirdiği aramalar google tarafından kayıt altına alınarak Google Trends vasıtası ile kamuoyu ile kısmen de olsa paylaşmakta. Bizlerde Google Trends sayesinde google arama motoru vasıtası ile yapılan aramalardaki artan yada azalan eğilimleri bu sayede görebiliyoruz.

Böylelikle 24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok hangi aday yada ittifak ile ilgili google’da aramalar yapıldığını görebilmekteyiz.

Google Trends hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için Google Trends Nedir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Google Trends’i Nasıl Okumalıyız?

Özellikle belirtmek isterim ki; google’da en çok aranan adayın, kesinlikle en çok oyu alacağını söylemek muhtemelen aldatıcı olacaktır. Google Trends bize google’da yapılan arama eğilimleri hakkında bir bilgi veriyor fakat! kimin ne amaçla arama yaptığı konusunda bize birşey söylemiyor. Yani google’da arama yapanların aday ile ilgili olumlu yada olumsuz bilgi edinmek için mi arama yaptığını yada yaptığı bir gaf ile ilgili bilgi edinmek istediği için mi arama yaptığını kesin olarak bilemiyoruz.

Google Trends’i tek başına ele aldığımızda gördüğümüz şeyin taze, çürük, iyi, kötü bütün elmaların tek çuvalda toplanmış olduğudur diyebiliriz.

Bir başka noktada 72 milyonluk Türkiye nüfusunun 48 milyon civarında internet kullanıcısı bulunduğunu, 24 Haziran’da oy kullanacak toplam seçmen sayımızın ise 59 milyon civarında olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Yine bu noktada internet kullanıcılarımızın sadece 45 milyonunun google arama motoru kullandığını bilmeliyiz. Değerlendirme yaparken göz önünde bulundurmamız gereken diğer bir husus ise tüm google arama motoru kullanıcılarının seçmen olmadığıdır. Yani 18 yaşının altında olup oy kullanmayacak olan birçok google arama motoru kullanıcısı olduğunu yine söyleyebiliriz.

Bu açıdan bakıldığında sadece google trends üzerinden yapılacak olan değerlendirmeler aldatıcı olacaktır. Benim tavsiyem seçim sonuçları üzerinde tahminlerde bulunurken doğru olan google trends’in yardımcı bir veri olarak kullanılmasıdır.

Arama motorları hakkında daha detaylı bilgi için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Google Trends’e Göre 5 Adayın Durumu!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde birbirinin rakibi olan Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Selahattin Demirtaş’ı Google Trends üzerinden son 30 günü karşılaştırdığımızda aşağıdaki grafik oluşuyor.

Google Trends Seçim 2018

Oluşan grafikte de görüldüğü gibi ilginin Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sistematik bir şekilde grafikte yükselmekte olduğunu görürken, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olduğu görülüyor. Burada Muharrem İnce’nin TV programlarında ki performansının ilginin iyi yada kötü kendisine yönelmesini sağladığını söyleyebiliriz.

Büyük Şehirlerde Adaylar Ne Durumda?

Öncelikle Google Trends, İzmir, Antalya, Adana ve Kocaeli ile ilgili bize bir data sunmuyor. Bu yüzden sizlere burada Google Trends’in data verdiği ilk 12 büyük şehirden 8’i olan İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da ki Google Trends sonuçlarına yer vereceğim.

Google Trends 2018 Seçim

Büyük şehirlerdeki durumu ele aldığımızda İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen arama sonuçları eğilimlerine göre kıl payı Muharrem İnce’nin önde olduğunu görüyoruz. Fakat diğer tüm büyük şehirlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz.

Siyasi Partiler Ne Durumda?

Hepinizin bildiği üzere seçimlerde adaylar kadar adayların bağlı olduğu siyasi partilerde önemli!

Google Trends 2018 Seçimleri

Son 14 günlük grafikte de gördüğünüz gibi adayların bağlı olduğu siyasi partilere ait aramalarda açık ara AK Parti’nin önde olduğunu görmekteyiz. Burada CHP ve HDP’nin birbirine yakın performans sergilediğini görüyoruz.

Bu grafikte MHP’nin bir adayı olmadığı için ve Google Trends’in sadece 5 karşılaştırmaya izin vermesinden ötürü yer veremedim.

Siyasi Parti Liderlerinde Durum Ne?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP kendi liderlerini Cumhurbaşkanı adayı gösterirken, CHP, MHP ve BBP farklı adayları desteklediler. Bu yüzden farklı adayları destekleyen liderlerin Google Trends performanslarını değerlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tabloda fazladan mevcut başbakanımız Binali Yıldırım da bulunuyor.

Google Trends Seçimleri 2018

Burada da destekledikleri adayı göz önünde bulundurduğumuzda Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli ve Mustafa Destici’nin performansının Recep Tayyip Erdoğan’a Kemal Kılıçdaroğlu’nın performansının da Muharrem İnce’ye yarayacağını söyleyebiliriz.

Cumhur İttifakı Ne Durumda?

Bildiğiniz üzere bu seçimlerde adayların performansı kadar ittifkların performansı da bir o kadar önemli! Şimdi de Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti, MHP ve BBP’nin performansına bakalım. Burada değerlendirme yaparken ittifaklara en çok katkı sağlayan trendleri bir araya getirdiğimi belirtmek istiyorum.

Google Trends Cumhur İttifakı

Gördüğünüz gibi Cumhur İttifakı ile ilgili en çok yapılan aramalar Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti üzerinde yoğunlaşmış durumda..

Millet İttifakı Ne Durumda?

Bildiğiniz üzere Millet İttifakı CHP, İyi Parti, Saadet Patisi ve Demokrat Partiden oluşuyor. Burada yine cumhur ittifakında olduğu gibi ittifaka ençok katkıyı sağlayan 5 google trendini değerlendirmeye aldım.

Google Trends Millet İttifakı

Millet ittifakına en büyük katkıyı açık ara Muharrem İnce’nin yaptığını görmekteyiz. Bunun yanında millet ittifakında olan CHP, İyi Parti ve SP’nin kendi adaylarının olması Muharrem İnce için bir handikap olarak değerlendirilebilir.

Son Olarak!

Google Trends sonuçları ve veri olarak kabul edilebilecek tüm diğer çalışmalar bize 24 Haziran seçimleri hakkında bir tahmin yapma fırsatı veriyor. Yaptığımız tahminlerin ne kadar isabetli olup olmadığını ise 25 Haziran sabahı hep beraber göreceğiz.

24 Haziran seçimlerinin ülkemiz, milletimiz ve hatta umudunu bize bağlamış tüm mazlumlara huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X