Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme Tarihi:

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Google Trends nedir? sorusunu sizler için cevaplıyorum. Google trends nedir? sorusuna cevap vermeden önce trend kelimesini biraz açalım istiyorum.

Trend Nedir?

Bildiğiniz üzere trend kelimesini günlük hayatta yönelme, meyil, eğilim vb anlamlarda kullanmaktayız. Aklımızda daha iyi canlanması için TV dizilerindeki reyting sonuçları ile kıyaslayabiliriz. Bir dizi diğerlerinden daha çok izlenip reyting sonuçlarında 1. oluyorsa o dizi artık trend olmuş diyebiliriz. Google trends sorusunun cevabı da benzer şekilde verebiliriz. Yani google trends, google arama motorunda normalin üzerinde artış gösterip diğer aramalardan ayrışan aramaları ifade etmektedir.

Google Trends Sonuçları

Google trends sayfasında içlerinde Türkiye’nin de olduğu 28 ülkenin google arama eğilimlerini aşağıda belirteceğim 6 farklı kategoride anlık olarak görebilme imkanına sahibiz. Fakat google’da gerçekleşen aramalar o kadar fazladır ki google trends sonuçları saatlik, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak birbirinden çok büyük farklılıklar gösterir. Bu değişimleri hesaba katmadan yapacağınız değerlendirmeler sizi yanıltabilir.

Google Trends Kategoriler

 • Bilim/Teknoloji
 • Eğlence
 • En Çok Okunan Haberler
 • İş
 • Sağlık
 • Spor

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Trends sonuçları dışında google trends aracı sayesinde arama eğilimini öğrenmek istediğiniz anahtar kelimelerin bölge (ülke) ve kategori bazlı olarak istediğiniz tarih aralığında kaç kez arandığını grafikler üzerinde görebiliyorsunuz. Ayrıca baktığınız kelimelere benzer olan aramaları da trend sonuçları bize gösteriyor.

Google Trends Karşılaştırma

Google trend aracı sayesinde arama eğilimlerini karşılaştırmak istediğiniz kelimeleri yazarak hangi kelimenin diğerinden daha çok arandığını coğrafi ve zaman bazlı olarak görebilirsiniz.

Google Trends Neden Takip Edilmeli?

Google trends dijital pazarlama ile ilgilenen tüm profesyonellerin özellikle de Google Ads (AdWords) ve SEO uzmanlarının yakından takip etmesi gereken en önemli araçlardan bir tanesidir. Google’ın sunduğu bu ücretsiz hizmet vasıtasıyla gerçekleştireceğiniz trend analizleri sayesinde sektörünüzdeki potansiyeli belirlemeniz oldukça kolay olur. Böylelikle internet kullanıcılarının eğilimlerine göre stratejilerinizi oluşturarak çalışmalarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Trends Sonuclari

Google Trends ile Google Ads (AdWords)

AdWords uzmanlarının en temel amaçlarından biri tıklama başına maliyetlerini (TBM) düşürüp sıralamada daha yüksek reklam sonu elde etmektir. Bu yüzden Google AdWords uzmanlarının en çok kullandığı araçlardan bir tanesi de google trend aracıdır. Google Ads Uzmanı eski adı ile AdWords Uzmanı reklam verdiği sektör ile ilgili trend olan aramaları takip ederek reklam vereceği anahtar kelimeleri bu hizmet sayesinde belirleyebilmektedir. Bildiğiniz gibi AdWords anahtar kelime kalite puanında dikkate aldığı üç kriter beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimidir. Eğer AdWords uzmanları google trend eğilimlerini dikkate alarak anahtar kelime belirleyip bu anahtar kelimelere göre  landing page ve reklam metni içeriklerini oluşturursa kalite puanı doğal olarak yüksek olacaktır. Böylelikle de TBM düşecek ve reklam sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer bulabileceklerdir.

Google Trends ile SEO

Google trends aracı en az Google AdWords uzmanları kadar SEO uzmanlarının da tercih ettiği yada etmesi gereken bir araçtır. SEO uzmanları yapacakları optimizasyon çalışmalarında sektörleri ile ilgili arama hacmi yüksek olan kelimeleri google trend aracılığı ile tespit edebilmektedir. Böylelikle tespit ettikleri trend olan sektörel aramalara uygun içerikler üreterek çalışma yaptıkları web sayfalarının yüksek arama hacmine sahip trend olan kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlamaları çok daha rahat olur.

Google Trends Aboneliği

Google trend aracının en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de belirlediğiniz kelimelere abone olabilmenizdir. Sizin için önemli olan arama terimlerini belirleyip ülke tercihini yaptıktan sonra hangi sıklıkla bilgilendirme almak istediğinizi seçiyorsunuz. Sonrasında da google trend size abone olduğunuz anahtar kelimelerin arama hacimlerinin ne kadar yükseldiğini yada azaldığını gösteren raporlar göndermeye başlıyor. Bence her dijital pazarlama uzmanının kullanması geren çok güzel bir özellik

Google Hot Trends Türkiye

Google hot trends hizmeti anlık olarak belli bir arama sayısının üzerine çıkan aramaları görsel bir şov eşliğinde bizlere gösteriyor. Bu şovu izlemek isteyenler Google Hot Trends Türkiye sayfasını ziyaret edebilir.

Google Hot Trends Türkiye

Google Trends Size Para Kazandırır Mı?

Google trends tabiki size direkt olarak para kazandırmayacaktır. Fakat google trend ile yapacağınız Google Ads (AdWords) ve SEO çalışmalarının başarısı sayesinde yüksek kazançlar elde etmeniz oldukça mümkün. Buda bize direkt olması bile dolaylı yoldan trends hizmeti sayesinde para kazanabileceğimizi gösteriyor.

Yıllık Arama Trendleri

Bildiğiniz üzere google her sene sonunda “yılın arama trendleri” başlığı altında Diziler, Genel Aramalar, Kişiler, Yemek Tarifleri gibi konularda trend olmuş sonuçları bizlerle paylaşıyor. Bizlerde böylelikle ülkemizde ve dünyada nelerin insanların daha çok dikkatini çektiğini anlayabiliyoruz. Türkiye’nin 2017 yılına ait arama trendlerine bakmak için tıklayınız.

Aylık Arama Trendleri

Google Trend’in “ayın arama trendleri” başlığı altında şuan için bir hizmeti bulunmuyor. Fakat ben sizler için aşağıda belirlediğim kategorilerde bundan sonra her ay “ayın arama trendlerini paylaşacağım. Ayrıca bu konuda fikir ve önerilere açığım benle bu konuda iletişime geçmek isteyen okuyucularım bana e-posta ile rahatlıkla ulaşabilirler.

Ayın Arama Trendleri Kategorileri

Arkadaşlar bundan sonra aşağıda bulunan kategorilerde en çok aramaya sahip 5 sonucu ayın arama trendi olarak sizlerle blog sayfamdan paylaşacağım.

 • Siyasiler
 • Partiler
 • Futbol Takımları
 • Teknik Direktörler
 • Diziler
 • Sosyal Medya Mecraları
 • Bilim Adamları
 • Ünlü Tarihçiler
 • Markalar
 • Bankalar
 • Şehirler
 • E-Ticaret Siteleri

Değerlendirme

Google trends sonuçlarını pek çok internet kullanıcısı sadece yıl sonlarında google tarafından açıklanan bir veri olarak biliyor. Aslında google trend bir araç ve bu araç tüm internet kullanıcılarına açık ve ücretsiz olarak sunuluyor. Günümüzde her internet kullanıcısının bir dijital profili olduğunu düşündüğümüzde bu profile katkı yapmak isteyen her internet kullanıcısının google trends aracını kullanmasında büyük yarar olacaktır. Bunun yanında bu aracın varlığından haberi olup faydalanmayan dijital pazarlama uzmanları, size ne demeliyim bilemiyorum 🙂

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X