Google Trends Türkiye 2019

Google 2019 Türkiye Arama Trendleri Açıklandı

Son Güncelleme Tarihi 11 Aralık 2020

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, geride bırakmaya hazırlandığımız 2019’a ait arama trendlerini (Google Trends 2019) 11 Aralık da açıkladı. Geleneksel hale gelen ve ilgilileri tarafından merakla beklenen 2019’a ait Türkiye’ye ait arama trendlerini gelin hep beraber yakından inceleyelim.

Google Trends Nedir?

Detaylara girmeden önce Google Trends hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için kısaca google trendleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bilenler bu başlığı atlayabilir.

Google Trends, google arama motoru üzerinde internet kullanıcılarının yoğunlaştığı aramaları gösteren bir google aracıdır. Tüm internet kullanıcıları Google Trends aracını kullanarak insanların hangi konulara ilgi gösterdiğine dair bilgiye ulaşabilir.

Google Trends hakkında daha detaylı bilgi için “Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Kimler Google Trends’i Takip Etmeli?

Yazımın başında da belirttiğim gibi google arama motoru dünyada internet kullanıcılarının aradıkları konulara (Web Sitesi) ulaşmak için en çok tercih ettiği arama motoru olma özelliği taşıyor. 

Bu yüzden google arama motoru vasıtasıyla internet kullanıcılarının ilgisini çekerek ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen yani arama motoru pazarlaması ile ilgilenen herkes (SEO, Google Ads) google trends’i takip etmelidir/ediyor diyebiliriz. Bunun dışında blog sitesi sahipleri ya da bir internet sitesinde içerik üreten ve sitelerinin trafiğini arttırmak isteyen kişiler de google trends’in sağladığı bilgilerden faydalanabilir.

Google Trends Türkiye Neden Önemli?

Arama motorlarında arama gerçekleştiren internet kullanıcılarının çoğunlukla yerel dilde arama gerçekleştirdiğini biliyoruz. Yani ülkemizde (Türkiye) arama gerçekleştirenlerin büyük bir çoğunluğu Türkçe arama gerçekleştiriyor diyebiliriz.

Bunun yanında global trendler ile yerel trendler arasında büyük farklılıklar olabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse 2019’da Türkiye’de gerçekleşen en trend aramanın “İstanbul seçim sonuçları 2019” olduğunu görüyoruz. Dünya’da ise yapılan en trend arama Türkiye’de çok da önemsenmeyecek olan “India vs South Africa” araması olarak gözüküyor.

Bu yüzden google, google trends sonuçlarını açıklarken hem global hemde yerel yani ülke bazlı arama trendlerini bizlerle paylaşıyor. Bu sayede içerik üreticileri bulundukları ülkeye bağlı trendleri takip ederek ülke bazlı olarak insanların ilgilendiği konularda içerik üretebilme imkanına sahip oluyor.

Google Trends Türkiye 2019

Bu yıl (2019) Google Trends, global de dokuz farklı kategoride trendleri (Genel, Haberler, Kişiler, Aktörler, Sporcular, Filmler, Geçişler, Şarkılar, TV Şovları) paylaşırken Türkiye için üç kategori (Genel, Kişiler, Nasıl Yapılır?) ile sınırlı kaldı. Bu rakam 2018’de dört 2017’de ise altı idi.

Türkiye’de 2019’da En Çok Arananlar

Ülkemiz için 2019’un en önemli olaylarından biri 31 Mart da gerçekleştirilen yerel seçimlerdi. Ülkemizin en büyük ve önemli şehri olan İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi ve belediye başkanlığının el değiştirmesine olan yoğun ilginin google arama motoruna da yansıdığını görüyoruz.

İstanbul seçimlerinden sonra Türk internet kullanıcılarının en çok ilgilendiği konu ise “Geleceğe Nefes” sloganı ile 11 Kasım’da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 11 milyon adet ağaç fidanı dikilmesine yönelik kampanya olduğunu görüyoruz. Kampanya kapsamında Çorum’da 1 saat içerisinde en çok fidan dikimi gerçekleştirilerek Guinness Rekoru kırılmıştı.

 1. İstanbul Seçim Sonuçları 2019
 2. Geleceğe Nefes
 3. YSK
 4. Deprem
 5. Sigara Fiyatları
 6. Dolar Kuru
 7. Askerlik Son Dakika
 8. EYT
 9. İstiklal Marşı 10 Kıta
 10. Notre Dame Katedrali

Türkiye’de 2019’da En Çok Aranan Kişiler

2019 maalesef kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddet olaylarının yoğun olarak gerçekleştiği bir yıl oldu. Bu olaylardan biri olan ve eski eşi tarafından öldürülen “Emine Bulut”un ölmeden önce yaşadıklarının kameralara yansıması toplumda büyük bir infial yaratmıştı. Toplumda yaşanan bu büyük şokun google aramalarına da yansıdığı görülüyor.

En çok arananlar listesinin başında İstanbul seçimlerinin olduğunu belirtmiştik. İstanbul seçimlerinde ipi göğüsleyerek birinci olan sayın Ekrem İmamoğlu’nun adaylığından önce seçmen tarafından tanınmıyor olmasının aramalara da yansıdığını görüyoruz.

 1. Emine Bulut
 2. Ekrem İmamoğlu
 3. Neslican Tay
 4. Palu Ailesi
 5. Tarık Ünlüoğlu
 6. Kerimcem Durmaz
 7. Dilber Ay
 8. Ayşen Gruda
 9. Devran Çağlar
 10. Demet Akbağ

Türkiye’de 2019’da En Çok Yapılan “Nasıl Yapılır?” Aramaları

Nasıl yapılır? kategorisinde en popüler aramaların yemek tarifleri üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz.

2019 gece bekçiliği müessesesinin yeniden canlandırıldığı bir yıl oldu. Akabinde de bekçi olmak için yapılan başvurulara ilişkin aramaların yoğunlaştığını görmekteyiz. 

 1. revani nasıl yapılır
 2. bekçilik başvurusu nasıl yapılır
 3. kestane nasıl yapılır
 4. tilavet secdesi nedir nasıl yapılır
 5. limonata nasıl yapılır
 6. sütlaç nasıl yapılır ev yapımı
 7. yks başvuru nasıl yapılır 2019
 8. kapuska nasıl yapılır
 9. barbunya nasıl yapılır
 10. piyaz nasıl yapılır

Google Trends Türkiye 2019 sonuçlarını Google Trends Türkiye sayfasında incelemek için tıklayınız.

Türkiye’nin 2020 yılına ait arama trendlerine incelemek için tıklayınız.

2019’da Dünya da Neler Arandı?

Dünya genelinde trend olan google aramalarına baktığımızda dikkatimi çeken ve kayda değer tek arama trendinin “Notre Dame” araması olduğunu düşünüyorum. Diğer arama trendlerinden yola çıktığımızda dünya genelindeki internet kullanıcılarının dünyanın sorunlarına pek ilgi göstermediğini düşünebiliriz.

Google Trends 2017, 2018, 2019 Karşılaştırmaları

Bu bölümde sizlere son üç yılın google arama trendlerini kısaca hatırlatmak istiyorum.

Google Trends 2017, 2018, 2019 Genel Arama Trendleri

Son üç yılın google arama trendlerini incelediğimizde aramalarda ülkemizde gerçekleşen seçimlerin etkili olduğunu görüyoruz. 

Google Trends 2017, 2018, 2019 En Çok Aranan Kişiler

Kişilere yönelik google trends sonuçlarında ağırlıklı olarak ünlü olan ya da medyaya yansıyan vefat, kaza ve cinayet haberlerine yönelik aramaların ağırlıkta olduğunu görüyoruz.

Google Trends 2017, 2018, 2019 “Nasıl Yapılır?” Aramaları

Nasıl yapılır? aramalarında zengin Türk ve dünya mutfağına ait yemek tariflerinin ağırlıklı olarak arandığını görmekteyiz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google 2019 Türkiye Arama Trendleri Açıklandı” üzerine 3 görüş

 1. Geçmiş yıllara yönelik yapmış olduğunu trend karşılaştırmaları, yaptığınız yorumlar ve görselleriniz çok güzel olmuş elinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X