AdWords Uzmanı Maaşı Nasıl Hesaplanır?

AdWords Uzmanı Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Son Güncelleme Tarihi 21 Ekim 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda google’ın internet reklamcılığı hizmeti olan Google Ads (AdWords) reklamlarını yöneten bir AdWords Uzmanının alması gereken maaşı nasıl hesaplayabileceğinizi tüm detaylarıyla sizlerle paylaşıyorum.

Böylelikle hem AdWords uzmanlığına yeni başlayacak arkadaşlarımıza hemde bir AdWords Uzmanı ile çalışmayı düşünen işletmelere bu konuda aydınlatmış olmayı umuyorum.

AdWords Uzmanı Olarak Standartlarınızı Belirleyin

Bir AdWords Uzmanı olarak öncelikle kişi ya da kuruma göre bir ücret ve hizmet standardı belirlememeniz gerekir. En büyük ilkeniz tüm müşterilerinize aynı kalite ve standart da hizmet vermek olmalı. Bu ilkeli tavrınız aynı zamanda ilerleyen dönemde size olan güveni ve müşteri memnuniyetini artırarak sektörde markalaşmanızı sağlayacak en önemli hususlardan biri olacaktır.

Kendinizi Konumlandırın

AdWords Uzmanı Maaşı belirlerken yapmanız gerekenlerden biri de kendinizi konumlandırmaktır. Doğru konumlandırma için kendinize şu soruları sorun; 

 • Daha önce AdWords Eğitimi aldım mı?
 • AdWords ile ilgili hangi sertifikam var?
 • AdWords ile ilgili hangi tecrübelerim bulunuyor?
 • Referanslarım var mı? 
 • Kaç senedir bu işi yapıyorum?
 • Bu konu da ki rakiplerim kimler?
 • Beni rakiplerimden ayıran avantajlı/dezavantajlı yönlerim neler?

Bu vb sorulara vereceğiniz cevaplar AdWords Hizmeti veren diğer uzmanlar arasında kendinizi  konumlandırmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle vereceğiniz AdWords hizmeti karşılığında almanız gereken maaşı/ücreti belirlemeniz kolaylaşır.

Giderlerinizi Belirleyin

AdWords Uzmanı Maaşı belirlenirken gözden kaçırılan hususlardan bir tanesi de hizmet giderlerinin göz ardı edilmesidir. Halbuki verilen hizmetin uzmana aynı zamanda bir maliyeti bulunmaktadır.

Bu giderler;

 • Kira Gideri
 • Vergi Gideri (KDV, GV, Stopaj vb)
 • Sigorta (SGK)
 • Demirbaş/Donanım Gideri 
 • Tasarım Gideri
 • Çalışan Gideri
 • Yemek Gideri
 • Yol Gideri

Bu listeden  freelance ya da ajans olmaya bağlı olarak giren ya da çıkan birçok farklı gider olabilir. Fakat sonuç olarak tüm bu giderler AdWords Uzmanı Maaşına eklenmelidir..

AdWords Uzmanı Maaşının Kapsamını Belirleyin

AdWords Uzmanı Maaşı belirlenirken bu ücretin içinde neler olduğunu iyi belirlemek gerekir. 

Hizmete nelerin dahil olduğunu gözden geçirelim. Verdiğim örneklere ekleme ya da çıkarma yapmanız mümkün.

 • Oryantasyon
 • Ürün Analizi
 • Rakip Analizi
 • Site Analizi
 • Hesap Kurulumu
 • Hesap Yönetimi
 • Raporlama
 • Telefon Görüşmeleri
 • Değerlendirme Toplantıları
 • Yolda harcanan süre
AdWords Uzmanı Maaşı

Yukarıda örnek olarak sizlerle paylaştığım her kalem iş için AdWords Uzmanı bir zaman harcamaktadır. Bu da aşağıda belirleyeceğimiz toplam çalışma süremizde göz önünde bulundurmamız gereken bir husustur.

Günlük, Haftalık ve Aylık Toplam Çalışma Sürenizi Belirleyin

AdWords Uzmanı Maaşı belirlerken ki en önemli hususlardan biri ise  günlük, haftalık ve aylık olarak ne kadar süre çalışacağınızdır. Haftada 5 gün, günde 7 saat mi? haftada 7 gün, günde 4 saat mi? çalışmayı planlıyorsunuz?

Unutmayın bir AdWords Uzmanının saat ve gün kavramı olmamaktadır. Yeri geldiğinde Pazar günü çalışabileceğiniz gibi gece 11’de de bir düzenleme yapma ya da bir kampanya  yetiştirme durumunuz olabilir. Yani bu çalışma sürelerini saba 09:00 akşam 17:00 gibi düşünmeyin. Çalışma zamanlarınız oldukça esnek olacak. Bu yüzden yaşadığınız zorluğu hizmet bedeline yansıtmanız gerekir.

Tüm bunları değerlendirerek haftalık çalışma sürenizi 6 gün, 36 saat yani günlük 6 saat olarak belirlediğinizi varsayalım. Bu aylık toplam 144 saat edecektir. 

Yaşam Standardınızı Belirleyin

Tüm bunların yanında geçinmeniz için gereken aylık tutarı ve buna bağlı olan yaşam standardınızı belirleyerek elinize geçmesi gereken net ücreti belirlemeniz gerekiyor. Tabi belirleyeceğiniz bu ücret AdWords Uzmanı olarak verdiğiniz hizmet kalitesi ile doğru orantılı olmak zorunda. 

Kendinize Bir Saat Ücreti Belirleyin

AdWords Uzmanlığı ile ilgili hizmet standardınızı, yetkinliğinizi, çalışma sürenizi, giderlerinizi ve net olarak elinize geçmesi gereken tutarı belirledikten sonra müşterilerinize sunmanız gereken brüt maaşa ulaşacaksınız.

Belirlediğiniz brüt maaşın tüm gider ve vergiler dahil 7.500₺ olduğunu varsayalım. Bu rakamı daha önce belirlediğimiz aylık çalışma süremiz olan 144 saate böldüğümüzde yaklaşık olarak saatlik hizmet bedelinin 50₺ olacağı sonucuna ulaşıyoruz. Unutmayın bu tutardan elinize net olarak geçecek olan bu tutardan çok daha az olacaktır.

Müşterileriniz için Çalışma Süresi ile Hizmet Bedeli Belirleyin

Buraya kadar ele aldığımız konular sayesinde bir saatlik brüt hizmet bedelimizi belirlemiş olduk. Burada artık hizmet edeceğimiz müşterilerimize ayıracağınız ortalama vakti belirlemeye geldi. 

Diyelim bir müşterinize günlük 1 saat ayırıyorsunuz. Bu aylık 30 saat x 50₺ = 1.500₺ yapacaktır. Bu hesaba göre benzer çalışma sürelerine sahip olduğunuz 144/30= 4,8 (5) müşteriye ihtiyacınız bulunuyor.

Müşteri sayınız hizmet sürelerine bağlı olarak azalıp ya da artabilir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.


Yazı oluşturuldu 134

AdWords Uzmanı Maaşı Nasıl Hesaplanır?” üzerine 14 görüş

 1. İlgilisine kaynak oluşturabilecek nitelikte bir makale olmuş eline sağlık Ertuğrul hocam.

 2. Hocam elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.. Ben musterilerime fiyat verirken adam * saat + KDV fiyat veriyorum. Bugüne kadar hem ben hem müşteri hemde beraber çalışan arkadaşlarimiz mutlu oldu. En mantıklı hesap sanırım bu

 3. Teşekkürler hocam güzel bir yazı olmuş birçok arkadaşımızın merak ettiği bir konu aslında 😉

 4. Bundan sonra istediğim ücreti fazla bulan müşterilerime u içeriği göndereceğim. Çok teşekkür ederim.

 5. Belirlenen hak edilmiş ücret taleplerinin karşılandığı işlerde çalışmak ümidiyle 🙂 Emeğinize sağlık hocam

 6. anlayışlı isveren şart ama adwords uzmanı na karşı anlayışın max. olduğu günler görelim

 7. Teorik bilgilerin yanı sıra hayatın gerçeklerinden de söz ettiğiniz için teşekkür ederim. Kolay kolay kimseden yanıt alınamayacak bir konuda son derece içten ve açıklayıcı bir makale paylaşmışsınız, emeğinize yüreğinize sağlık.

 8. Öncelikle standartlarımızı belirlemeli ve kendimizi doğru bir şekilde konumlandırmalıyız. Müşteri memnuniyetini ve güvenini oluşturmak ve markalaşma yolunda ilerlememiz gereken şeylerin temeli bunlardır. Maaş hesaplamada öncelikle hesaba neler dahil bu belirlenir. Giderler belirlenir. Çalışma sürelerimiz günlük, haftalık ve aylık olarak belirlenir. En son saatlik ücret belirlenir. Böylece kolaylıkla brüt ve net ücretler hesaplanabilir. Bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık hocam.

 9. bu kriterlere uygun olarak çizilmiş sınırlar, her şeyi yapsın, ama 2324 lira maaş alsın diyen iş verenlerin peşinden koşturmayı bıraktırıp, müşterinin bizi bulmasını sağlayacaktır,
  işveren zihniyetinin değişmesi ümidiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X