Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?

Son Güncelleme Tarihi 12 Kasım 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda SEO çalışması yapan web siteleri için olmazsa olmazlardan biri olan tanıtım yazısı ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

SEO hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Markanıza ait ürün ya da hizmetin tanıtıldığı (anlatıldığı) özgün içeriğe sahip reklam metinlerine tanıtım yazısı diyoruz. Tanıtım yazıları marka tarafından yayınlanabileceği gibi, markanın inisiyatifi dışında da yayınlanabilmektedir.

Bu yazımıza markaların kendi insiyatifi ile oluşturup yayınladığı tanıtım yazılarının mahiyetini ele alıyoruz. 

Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?

Tanıtım yazılarının birçok farklı fonksiyonu bulunmaktadır. Bunların üzerinden tek tek geçmek istiyorum.

 • Tanıtım yazısı marka bilinirliğinizi arttırır.
 • Ürün ya da hizmetinizin bilinirliğini arttırır.
 • Yayınlandığı mecraya bağlı olarak size prestij katar. (Tanıtım yazınızın Hürriyet Gazetesi gibi bir yerde yayınlandığında, potansiyel müşterileriniz tarafından nasıl algılanacağınızı bir düşünün!)
 • Web sitelerine nitelikli yüksek ziyaretçi trafiği yakalamak için SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları yapan markalar, farklı sitelerde yine tanıtım yazısı yayınlatarak bu kriteri yerine getirir.

Tanıtım Yazıları Nerelerde Yayınlanır?

Son dönemde yeni medya ortamının hızlı gelişimi ile beraber blog ve haber sitelerinin yakaladığı inanılmaz ziyaretçi rakamları, tanıtım yazılarının sadece online mecralarda yayınlanan metin içerikler olduğunun düşünülmesine neden oldu.

Halbuki tanıtım yazıları geleneksel medyanın en önemli basın organları olan gazete ve dergilerde de yayınlanmaktadır. Yani bir tanıtım yazısını hem geleneksel medya da hemde yeni medya da kullanmanız mümkündür.

Yalnız yeni medya mecralarında yayınlayacağınız tanıtım yazılarının maliyeti geleneksel medya mecralarında kinden çok daha az maliyetlidir. Aynı zamanda yeni medya ortamında yayınladığınız içeriklerinizi çok daha sağlıklı raporlayabilmeniz mümkündür..

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

Bana göre tüm içerikler dijital için üretilmiş olsun ya da olmasın SEO uyumlu olmalıdır. Bildiğiniz üzere SEO kriterlerinin bir çoğu içeriklerin okuyuca sunduğu fayda ve anlaşılabilirlik üzerinedir. Bü yüzden geleneksel medya (gazete, dergi) için bir tanıtım yazısı hazırlıyor olsanızda SEO kriterlerini uygulamanız faydalı olacaktır.

SEO Uyumlu Metin Yazarlığı hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız  “Metin Yazarı Kimdir? Nasıl Metin Yazarı Olunur?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz. 

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Başlık biraz yanıltıcı olabilir. Bu yüzden burada tanıtım yazısı almaktan kastın gazete, dergi, haber sitesi ya da blog sitesinde yazınızın yayınlanması için alınacak yer/alan olarak düşünebilirsiniz. Bu yer basılı gazetenin ekonomi sayfasında bir gündem değerlendirmesi olabileceği gibi bir blog sitesinin teknoloji kategorisinde yayınlanacak bir telefon incelemesi de olabilir.

Konuyu netleştirdiğimize göre biraz daha ayrıntıya girmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Geleneksel Medya da Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Bir dergi ya da gazetede tanıtım yazısı yayınlatmak istiyorsanız. O dergi ya da gazetenin reklam departmanında ki ilgili kişiyle iletişime geçmeniz gerekir. Bu kişinin iletişim bilgisine bizzat gazeteyi alarak ulaşabileceğiniz gibi ilgili gazetenin web sitesinden de ulaşabilirsiniz. 

Burada önemli olan tanıtım yazısı yayınlatacağınız gazetenin hedef kitlenize uygun olup olmadığı ve tirajıdır. Örneğin dini bir ürün ile ilgili bir tanıtım yazısı yayınlatacaksanız, dini duyarlılığı daha yüksek bi gazete seçmeniz daha doğru olur. Ürününüzün hitap ettiği kitle kadınlar ise tanıtım yazınızın yine kadınlara yönelik hazırlanan sayfalar da yer alması gerekir.

Sadece belirli bir bölge ya da şehirde faaliyet gösteriyorsanız yine ulusal bir gazetenin bölgesel baskısında veya yerel bir gazetede yer almanız ekonomik açıdan da doğru bir karar olur.

Gazetelerde bir seferlik yer alabileceğiniz gibi mecranın sunduğu farklı paketlerde satın alarak tanıtım yazılarınızı yayınlayabilirsiniz.

Yeni Medya da Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Geleneksel medyadan farklı olarak yeni medya da tanıtım yazısı yayınlamanın en yaygın amacı markanın SEO çalışmasına katkı sağlamaktır. Bunun yanında yeni medya da binlerce farklı kategorideki sitede tanıtım yazınızı yayınlatmanız mümkün. Burada yapmanız gereken tanıtım yazısı almak istediğiniz site sahibi ya da yetkilisi ile iletişime geçmektir.

Tanıtım Yazısı Alma Kriterleri

Tanıtım Yazısı Alma Kriterleri

Yeni medya’da SEO kapsamında tanıtım yazısı yayınlayacağınız için öncelikle tanıtım yazısını yayınlayacağımız site için kriterler belirlemeniz gerekir. Bu kriterler aynı zamanda tanıtım yazısı alacağınız site için birer SEO kriteridir. Gelin bu SEO kriterlerini daha yakından inceleyelim.

Site Alaka Düzeyi

Tanıtım yazısı yayınlayacağınız web sitenizin içeriği markanızın ürün ve hizmeti ile uyumlu olmalıdır. Bu yüzden aynı veya benzer kategorideki web sitelerine yönelmeniz gerekir. Aksi takdirde bir otomobil sitesinde gümüş yüzük ile alakalı bir tanıtım yazısı yayınlamanın SEO’ya katkısı olmayacaktır.

Sitenin Bulunduğu Lokasyon

Tanıtım yazınızın yazım dili Türkçe ise ve Türkiye’de bulunan potansiyel müşterilerinizi hedefliyorsanız, tanıtım yazısı yayınlayacağınız web sitesinin de Türkçe içeriğe sahip olması ve hosting lokasyonu ile search console da belirtilen uluslararası hedeflemesinin (dil, ülke) hedeflenen ülkeye uygun yapılmış olması sizin için avantaj olacaktır.

Sitenin Yaşı

Sitenin yaşı yayında kaldığı süreyi ifade eder. Uzun süredir yayında olan kaliteli bir site google arama motoru algoritmalarında öncelikli bir konuma sahiptir. Aynı zamanda sitenin daha uzun süre yayında kalacağına dair bir işarettir. Bu da bu sitede yayınlanacak tanıtım yazısının uzun süre yayında kalabileceği anlamına gelir.

Sitenin Aldığı İndeks Sayısı

Sitenin aldığı indeks sayısı aynı zamanda sitenin internet ortamında kapladığı alanı ifade eder. Bunun yanında İndeks alan sayfa sayısı backlink veren siteler için oldukça önemlidir. İndekslenen sayfa sayısı ile sitenin verdiği backlink sayısında bir orantı olması gerekir. Az sayıda indekslenmiş sayfası bulunan fakat aşırı sayıda backlink bulunan web sitelerinden uzak durmak gerekir.

Sitenin Alexa Sıralaması

Alexa web sitelerinin performansını ölçerek sıralayan bir web aracıdır. Tanıtım yazısı yayınlayacağınız web sitelerinin Alexa sıralamasının sıfıra yakın olması sizin için bir kriter olabilir. Burada tercihinizi kendi web sitenizin Alexa sıralamasından daha iyi konumda ki siteleri seçmek olmalıdır.

Google News Kaydı

Bir haber sitesinde tanıtım yazısı yayınlayacaksınız o sitenin Google News kayıtlı olması önem kazanır. Haber sitelerinin google news’e kayıt olabilmesi için güvenilirlik, özgünlük gibi bazı önemli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterleri sağlayabilen siteler Google News’e kabul edilerek google’ın haber aramalarında öncelikli konuma sahip olur.

Sitenin Analytics Verileri

Tanıtım yazısı yayınlayacağınız web sitesinin Analytics verileri oldukça önemlidir. Özellikle sitenin günlük, haftalık, aylık ve yıllık tekil ziyaretçi sayısı, bu ziyaretçilerin demografi bilgileri ile sitede kalma oranlarını bilmeniz gerekir. Ayrıca yazınızı yayınlatacağınız kategorinin ziyaretçi sayısı ve demografisini de sorgulamanızı öneririm. 

Tüm bunların yanında ziyaretçi trafiğinin ağırlıklı olarak sosyal medya ya da arama motoru kaynaklı olup olmadığı dikkat edilmesi gerekir. Ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden trafik alan bir web sitesine tanıtım yazınızı koyduğunuz da alacağı trafik sınırlı olabilir. Burada trafik kaynağı dağılımının homojen olup olmadığıdır.

Anahtar Kelime Sayısı ve Backlink Türü

Tanıtım yazınızda belirleyeceğiniz anahtar kelime sayısı yine önemlidir. Belirlediğiniz anahtar kelimelere backlink ekleyebilirsiniz fakat bu sayı makalenin uzunluğuna bağlı olarak en fazla 3 adet olmalıdır. 

Aynı zamanda backlink bağlantınızın dofollow ya da nofollow etiketlerinden hangisine sahip olduğu tanıtım yazınızın SEO etkinliği açısından önemlidir. Ençok tercih edilen backlink etiketini genel itibari ile dofollow olduğunu söyleyebiliriz.

Burada önemli olan nokta yaptığınız çalışmanın arama motoru tarafından doğal algılanmasını sağlamaktır. Bunun için Alaka düzeyi ve Alexa sıralaması yüksek olan bir siteden backlink alıyorsanız bu baclink’in nofollow olması daha mantıklı olacaktır.

Trafiği ve Alexa sıralaması sitenizden görece daha düşük olan içeriklerden alacağınız backlinkler ise dofollow olması yine daha uygundur.

Backlinkler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Yayınlanma Süresi

Tanıtım yazısı yayınlayacağınız web sitesinde arayacağınız kriterlerden biri de yayınlanma süresidir. Birçok site tanıtım yazılarını yayında kalma süresini 1 sene ile sınırlar ve bu süre dolduğunda yazınızı kaldırır. Bazıları ise sadece tanıtım yazısında bulunan backlink’i kaldırır. Bu yüzden aldığınız tanıtım yazılarını takip ederek süreleri dolduğunda yenilemeniz gerekir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

Tanıtım yazısının uzunluğu SEO Uyumlu olacak şekilde en az 600 kelimeden oluşmalıdır. Başlığınız harekete geçirici ve kolay anlaşılabilir nitelikte olmalıdır. İçeriğinizi görsel, video ve ses ile zenginleştirmeniz avantajlıdır.

SEO Uyumlu makale yazımı hakkında daha detaylı bilgi almak için “SEO Uyumlu Makale Yazımı” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Tanıtım Yazısını Kim Yazmalı?

İletişim kuracağınız bazı siteler tanıtım yazılarını kendilerinin yazmasını şart koşabildiği gibi belirledikleri kriterler doğrultusunda sizden de talep edebilmektedir. Burada unutulmaması gereken markanızı, ürün yada hizmetinizi sizden iyi kimsenin tanımıyor olduğudur. Bu yüzden bu işi uzun süredir çalıştığınız sizi ve markanızı tanıyan SEO Uyumlu içerik üretme tecrübesine sahip bir reklam yazarı ya da ajansa vermelisiniz. 

Tanıtım Yazısı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Tanıtım yazısı yayınlamak için ödeyeceğiniz fiyat tamamen yukarıda belirttiğim tanıtım yazısı alma kriterleri ile doğru orantılıdır. Bir site belirttiğim bu kriterleri sağladığı ölçüde sizden bir yayınlama bedeli talep edecektir. Fakat olması gereken kriterler konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz yeterli kriterlere sahip olmayan web sitelerine ödemeniz gerekenden çok daha yüksek ücretler ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz profesyonel bir destek almanızı öneririm.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?” üzerine 24 görüş

 1. Mükemmel bir yazıydı çok işime yaradı bir türlü tanıtım yazısı yazamıyordum makale için çok teşekkür ediyorum kaleminize sağlık sayın hocam….

 2. Ertugrul hocam eline sağlık güzel makale olmuş, konuyla alakalı kaynak arayıpta bulamayanlar için bir yol haritası niteliğinde yazı.

 3. Medyaya tanıtım yazısı sunmak adına, öncesinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıklayıcı şekilde sunan ve içinde google kriterlerinin çok iyi örneklerle ifade edildiği bir yazı olmuş. Emeginize sağlık.

 4. Tanıtım yazısı mağazanın vitrini diye düşünüyorum. ilginizi çekerse içeri girerseniz.. Yönlendirmeler ve bilgiler çok faydalı..

 5. Tanıtım yazısıyla ilgili tüm aşamalar gayet açıklayıcı teşekkürler

 6. Bir tanıtım yazısı için bu kadar çok kriter olduğunu hiç düşünmemiştim. Sayenizde aydınlanıyoruz hocam teşekkürler

 7. Tanıtım yazısının içeriği kadar bu yazıya nereden ulaştığımız da çok önemli. Konuya ve/veya ürüne ilişkili bir araç bulmak işi kolaylar. Kalan kısım tanıtım metninin içeriği olur. Bu da reklam yazarının yapacağı iş olur. Reklam yazarlığı yapmayı hedeflemiş biriyim ve bu makale bir metnin bana gelene kadar,bendeyken olacak hikayesinin özeti niteliğinde olmuş. Emeğinize sağlık

  1. Dışardan bakıldığında yazı site blog ne kadar kolay geliyor ama konular ilerledikçe herşeyin ne kadar önemli olduğu denetlendigi dikkatli adım atılması gereken bir mecra olduğu daha çok gün yüzüne çıkıyor

  2. Tanıtım yazıları bence wep sitemizin olmazsa olmazı gibi bir kriter bu yazılar bizi sitemizi tanıtmak açısından gerekli tanıtım yazıları Bi nevi sitemizin referansı niteliğinde

 8. Tanıtım yazısı, firmanın tanıtımında ziyade kullanılan anahtar kelimeler sayesinde firmanın üst sıralara çıkabilmesini sağlıyor. Bu detayı makaleniz sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

 9. Sitemize ait tanımlamaları , teknik kriterlere uygun ve detaylı olarak anlattığımız da üst sıralarda olacağımızı öğrendim. Teşekkürler Ertuğrul hocam.

 10. Tanıtım yazılarının da SEO standartlarında olması sitemizin bilinirliğini ve bulunurluğunu arttıracaktır.

 11. okumadan önce tanıtım yazısı için sadece seo uyumlu olması, ve karşı tarafla anlaşmanın yeterli olacağını düşünürdüm, meğer ne kadar çok detaylıymış bu konu…

 12. tebrik ederim oldukça başarılı bir anlatım olmuş tanıtım yazısı daha iyi anlatılmazdı.

 13. Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim. Konu hakkında fazlasıyla aydınlandığımı söyleyebilirim.

  1. Tanıtım yazısı bilmediğim bir konuydu. Derslerimiz ve makalenizi okuduktan sonra içeriğini anladığımı düşünüyorum artık teşekkür ederim.

 14. Merhabalar, tanıtım yazımızın seo kriterlerini karşılaması, en fazla 3 link alması gibi detayların yanı sıra tanıtım için yayınlattıracağımız siteyi de iyice incelememiz gerekiyor. Yayınlanacak site içinde birçok kriteri göz önünde bulundurmalıyız. Tanıtım yazısının ve yayınlamasının bile yeni medya da etkileşimi çok geniş.

  Yeni adapte olduğum konular, normalde metin içeriği oluştururum instagram ve dergi için ama böylesine detaylar olabileceği aklıma gelmezdi. Beynim yanabilir 🙂

  Bazı teknik dil ve konular beni zorlasa da yeni bilgiler öğrendikçe böylesine güncel bir konuda adım adım geliştiğim için seviniyorum.

 15. SEO uyumlu tanıtım yazıları markamızın kelimelerden oluşan yüzüdür de diyebiliriz.
  Kısa net ve anlaşılır olması gereken bu yazılarımız yayınlanacağı platform hangisi olursa olsun aslında kurumsal itibara da hizmet etmektedir.
  Bu çalışmaların aslında ne kadar önemli olduğunu ve satış için açtığım 5 yıldır açık olan instagram hesabımın neden hala yerinde saydığını bu eğitimleri alıp makalelerinizi okuduktan sonra anladım.
  Değerli bilgileriniz ile bana kattıklarınız için teşekkürler Hocam.

 16. Tüm haber sitelerinde saç ekim merkezlerinin tanıtım yazıları var hocam gına geldi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X