Backlink Nedir?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi 12 Kasım 2019

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları içerisinde önemli bir yere sahip backlink çalışmaları hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Backlink Nedir?

Bir web sitesinin bir başka web sitesine verdiği link bağlantısı backlink olarak adlandırılmaktadır. Güvenilir ve kaliteli içeriğe sahip web sitelerinden alınan backlinklere sahip web siteleri arama motoru sıralamalarında yükselerek daha fazla trafik yani ziyaretçi elde edebilir.

Daha net anlaşılması için günlük hayatımızdan örnek vermek istiyorum. İş başvurusu yaparken kullandığınız CV’nizin (iş başvuru formu) referans kısmında başvuru yaptığınız iş ile alakalı size kefil olacak yönetici vb statüde kaliteli referanslarınızın olması ilgili insan kaynaklarının sizi işe alma olasılığını arttırır. Aynı şekilde web sitenizin kaliteli web sitelerinden alacağı bağlantılar yani referanslar sitenizin google gibi arama motorları tarafından pozitif yönde değerlendirilmesini sağlayarak web sitenizi arama sonuçlarında yükseltir.Backlink Çalışması

Anchor Text Nedir?

Makale içerisinde link verilen kelimelere Anchor Text denir. Anchor text, metin içerisinde genellikle mavi renkte, altı çizgili olup tıklanabilir haldedir. Anchor text bağlantısı farklı bir siteye link veriyorsa bu bağlantı backlink olarak adlandırılır.

Bu makalemizin içerisinde de birçok Anchor Text olduğunu görebilirsiniz.

Backlink Neden Önemli?

Web sitelerinin temel amacı sahip oldukları içeriklerine trafik/ziyaretçi gelmesini sağlamaktır. Ancak böylelikle içerikleri üzerinden hedefledikleri pazarlama, satış, markalaşma vb hedeflerine ulaşabilirler. Web siteleri için trafik elde edebilmenin en kolay yolu ise içeriklerinin google vb arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer almasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için web sitelerinin sahip olduğu içeriklerin arama motorlarının belirlediği 200 civarı kritere olabildiğince uyması gerekir. Arama motorlarının belirlediği 200 civarı kriterin hepsi aynı değerde değildir. Fakat 200 kriterden biri olan backlink kriterinin en önemli üç SEO (arma motoru optimizasyonu) kriterinden biri olduğunu düşündüğümüzde backlink çalışmalarının web siteleri için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Not: Web sitelerinin arama motoru kriterlerine uyumlu hale getirilmesine yönelik yapılan çalışmalara arama motoru optimizasyonu (SEO) denir.

Backlink Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bağlantı aldığınız web sitesi ve içeriğinin web sitenizin içeriği ile uyumlu olması gerektiğini unutmayın.
 • Kaliteli içerikten, kaliteli içeriğinize bağlantı (backlink) alın.
 • Bağlantı alacağınız içeriğin güncelliğini kaybetmemiş, yorum ve trafik almaya devam eden bir içerik olup olmadığını kontroledin.
 • Bağlantı alacağınız sitenin, bağlantı verdiği siteler arasında +18, kumar, ilaç vb içeriğie sahip siteler olmadığından emin olun.
 • Aldığınız bağlantıların “follow” ağırlıklı, verdiğiniz bağlantıların da “nofollow” ağırlıklı olması gerektiğini unutmayın.
 • Bağlantı alacağınız web sitesini önceden araştırın aksi taktirde google tarafından cezalandırılmış web sitesinden bağlantı alarak sitenize zarar verebilirsiniz. Web sitelerinin ceza alıp almadığını tespit etmenin en kolay yolu Site:siteadi.com denetimi yapmaktır. Bu denetim sayesinde bağlantı alacağınız web sitesinin google tarafından indekslenip indekeslenmediğini görmeniz mümkün.
 • Backlink çalışmalarınızı zamana yayın, birden çok yüklenip sonrasında çalışmayı ihmal etmeniz google tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Doğal Backlink Nedir?

Herhangi bir maddi karşılık ödenmeden sadece içeriğinizin kalitesinden ötürü, diğer web siteleri tarafından web sayfanıza verilen bağlantılar doğal backlink olarak adlandırılır.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik belirlediğiniz bir konuda hedeflenen okuyucunun rahatlıkla anlayabileceği (okuyucu dostu) açıklıkta özgün (kopya olmayan) olarak hazırlanan içeriktir.

Doğal ve Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink elde edebilmenin başlıca şartı içeriğinizin okuyucuya/ziyaretçiye fayda sağlacak kalitede olmasıdır. Ancak böylelikle diğer web siteleri bir beklentileri olmaksızın kendi içeriklerinden size bağlantı verebilir. Not: Doğal yollarla elde edilen bağlantılar belirli süreler ile kontrol edilmelidir. Bu kontroller esnasında kalitesiz sitelerden içeriklerinize verilen bağlantıları tespit ederek bu bağlantıları reddetmeniz gerekir.

Bunun yanında benzer rakip içeriklere bağlantı veren web sayfalarını belirleyip bu web sitelere içeriğinizin daha kaliteli olduğu konusunda bilgilendirme yapar ve oluşturduğunuz içeriğe bağlantı vermelerini sağlayabilirsiniz.

Backlink için kaliteli olduğunu tespit ettiğiniz web sitelerinde yapacağınız konuk yazarlık ile web sitenize bağlantı sağlayabilirsiniz.

Hacklink Nedir?

Kasıtlı olarak sitenize zarar vermek için kalitesiz sitelerden verilen bağlantılara hacklink denir.

Hacklink Nasıl Tespit Edilir?

Doğal görünümlü bu zararlı bağlantıları tespit edebilmenin en kolay yolu google’ın search console aracıdır. Search console aracının bağlantılar menüsünde bağlantı veren siteleri görebiliyoruz. Bu menüyü düzenli kontrol ederek kalitesiz bağlantıları tespit etmemiz mümkün.

Hacklink Nasıl Kaldırılır?

Search console vasıtası ile tespit ettiğiniz hacklink bağlantıları yine search console aracılığı ile kaldırabilmekteyiz. Bunun için tespit ettiğiniz kalitesiz siteleri txt dosyasına kaydederek bağlantıları reddet kısmına yüklemeniz yeterli.

Hacklink Backlink Kaldırma

Backlink Nasıl Satın Alınır?

Doğal yollarla backlink elde etmek, emek ve zaman isteyen uzun soluklu bir çalışmadır. Uzun soluklu çalışmalara vakti olmadığını düşünen ve ticari (satış vb) hedefleri olan web siteleri backlink çalışmalarında daha hızlı yol alabilmek için bir bedel karşılığında backlink satınalması gerçekleştirmektedir. Backlink satın alırken önemli olan husus ise satın alınacak backlinklerin aynı doğal yollardan edinilmiş gibi izlenim yaratması gerektiğidir. Aksi taktirde satınalınan bağlantılar kaliteli dahi olsa istenilen etkiyi yaratmadığı gibi sitenize zarar da verebilir.

Yapacağınız analizler sonucunda bağlantı almaya karar verdiğiniz web sitesi içeriği için ilgili web sitesinin iletişim bilgileri (telefon e-posta vb) vasıtasıyla iletişime geçerek backlink şartlarını öğrenebilirsiniz. Belirtilen şartlar beklentilerinizi karşıladığı taktirde de satınalma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Backlink Ücretleri

Backlink satın alacağınız web sitesinin kalitesi backlink ücretlerini de belirlemektedir. Bunun yanında bağlantı alacağınız içeriğin türü de talep edilen ücretlerde farklılık olmasına neden olmaktadır. Backlink alacağınız içerik bilgilendirici bir blog yazısı, röportaj ya da tanıtım yazısı olabilir. Yine içeriğin uzunluğu alınacak bağlantı sayısı gibi etkenlerde istenilecek olan ücrete etki etmektedir.

Backlink satın alırken 10-15 TL gibi fiyat veren, backlink paketi satan ve 3/4 aylık yani süreli backlink verenlerden uzak durmak gerekir.

Backlink Almanın Faydaları

Kaliteli ve doğal backlink almanın web sitesine birçok faydası bulunmaktadır.

 • Baclink alan siteler google gibi arama motorları tarafından daha değerli kabul edilir.
 • Backlink alan içerikler arama motorlarında yükselir.
 • Arama motorlarında yükselen içeriklerin trafiği yani ziyaretçi sayısı artar.
 • Kaliteli içeriklerden alınan backlinkler sitenin güvenilirliğini arttırır.
 • Uzak Durulması Gereken Backlinkler

Backlink Analiz Araçları

Backlink çalışması yapan SEO uzmanları hem rakiplerini analiz etmek hemde bağlantı alacakları sitelerin kalitesini belirleyebilmek için ücretli SEO ve backlink analizi yapan web araçları kullanmaktadır.

En Çok Kullanılan SEO Araçları

 1. Majestic SEO
 2. Moz
 3.  Ahrefs
 4. Open Site Explorer

Ücretsiz Backlink Alabileceğiniz Siteler

Arkadaşlar son olarak hem güvenilir hemde ücretsiz bir şekilde backlink alabileceğiniz web sitelerini sizinle paylaşmak istiyorum. Paylaştığım web sitelerinde profil oluşturup web sitenizin adresini paylaşmanız yeterli olacaktır.

www.scoop.it
slideshare.net
linkedin.com
wordpress.com
blogger.com
pinterest.com
flickr.com
youtube.com
vimeo.com
twitter.com
facebook.com
mix.com
quora.com
instagram.com

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?” üzerine 29 görüş

  1. Wep sitemizin trafiğinin artması açısından backlink almanın kullanmanın önemini kavradım. Seo dünyasında önemli yere sahip olan bir konu oldugunu düşünüyorum. Makaleleriniz ışık gibi bizi aydınlatıyor teşekkürler 😊

 1. Her mecrada SEO çalışması çok önemli ve backlink etkileşim için çok faydalı.. Yazınız ve anlatımınızla daha da pekişti..

 2. Hocam derste anlayamadım demiştim tekrar anlatmıştınız. Meğer makaleyle pekiştirmem gerekiyormuş. Şuan gerçekten tam olarak anladım. Teşekkür ederim

 3. Çok teşekkürler hocam sizin yazınızı okuyupta Backlinkle alakalı akıllarda soru işareti kalması gerçekten imkansız gibi bir şey ..Ayrıca Ücretsiz Backlink alabileceğimiz siteleri de paylaşmanız ayrıca güzel olmuş emeğinize sağlık.

 4. Web Sitemize uygulayacagımız Backlink sayesinde, üst sıralarda olma, kullanıcı açısından güven oluşturma gibi kolaylıklar sağlaması gerçekten kolaylık. Bu güzel bilgi için teşekkür ederim hocam

 5. Sitemize trafik oluşturmak, arama motorunda üst sıralarda yer almak için kullanacağımız backlinklerin kalitesi konusunda çok titiz ve dikkatli olmamız bizim artımız olacaktır. Makale için teşekkürler.

 6. Backlinkin, değişik mecralara reklam vermekten daha etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Süre bakımından da sitemizi tanıtmak ve faydalarını anlatabilmek adına yeterli ama iyi değerlendirilmesi gerekir.

 7. kısa yazılarınızda çokca rastgeliyoruz backlink’lere, bir makaleden 5 makale okuyup çıkıyoruz, güzel oluyor :))

 8. Backlink nasıl yapılır bilmiyordum sizden öğrenmiş oldum. Eğitim sonrasi pekiştirmek için makalenizin faydalı olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürler hocam.

 9. Merhabalar,
  Örneğin; doğal ürün/gıda satıyorum. Ve doğal ürün/gıda alanın uzmanlaşan alternatif tıp doktorunun sitesinde bulunan makalede ya da ürün fayda önerisinde, ürün özelliklerinin görülmesi maksatlı benim sitemin linki veriliyor. Ya da bahsettiği ürünün nereden bulunacağına dair verdiği link benim sitem oluyor. Başka bir örnekle sattığım ürünü güçlendirmek için bir alternatif tıp doktorunun site linkini de verebilirim.

  Hocam bunun dışında ben aşağıdaki cümle içeriğini atladım sanırım. Bunu kısaca açmanız mümkün mü?
  “Aldığınız bağlantıların “follow” ağırlıklı, verdiğiniz bağlantıların da “nofollow” ağırlıklı olması gerektiğini unutmayın.”

  Teşekkürler

 10. 2008’de blogları takip etmeye başladığımda bloglar arası birbirlerinin içeriklerine verilen bağlantıları anlamlandıramamıştım. Aslında tüm bunların etkileşimi arttırmak ve ziyaretçi trafiğine yönelik olumlu çalışmalar olduğunu eğitim sonrası anladım.
  Blacklink satın alırken sayfamızla eş değer sayfalardan almaya özen göstermezsek ve kitlemize olumsuz izlenim verecek ya da o sayfalardan bizimle hedefimiz olmayan kitleyi getirmesi yaradan çok zarar sağlayacaktır.
  Her şeyde olduğu gibi organik olan en iyisi diyoruz 🙂

 11. Web sitemizin ziyaretçi sayısını pozitif yönde etkinleştirmek için backlink önemli bir unsur ama backlink alirkende çok dikkatli olmalıyız. Titizlikle ve iyi araştırma yapmalıyız

 12. Backlink’ten makalelerinizde çok istifade ettik hocam. Makalelerinizi okurken bir yandan da onlara tıklayıp beklettik ve sonra onları okumaya döndük. Kişisel bir web sitesinde bu tür uygulama müthiş bir iş yapar. Whatsapp gruplarına attığımız twitter, youtube linklerini de backlink olarak değerlendirebiliriz 🙂

 13. Merhabalar,
  Backlink nedir, nasıl çalışır, nasıl alınır, faydası veya zararı, etkisi nedir, ne işe yarar gibi sorularının cevabının yer aldığı, yine bilgilendirici ve hiç bilmediğimiz fakat site kurarken özellikle bilmemiz gereken bilgilerin yer aşdığı bir makale. Sadece iş hayatı için değil sosyal yaşam için de gerekli olduğunu düşündüğüm bilgiler elde ediyoruz.
  Emeğinize sağlık 🙏🌼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X