Letgo'da Satış Yapma Rehberi

Letgo’da Satış Yapma Rehberi

Son Güncelleme Tarihi 6 Kasım 2019

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Türkiye’de ikinci el alım satımının en fazla gerçekleştiği e-ticaret sitesi olan Letgo’da satış yapmak için bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

Letgo Nedir?

Letgo ağırlıklı olarak ikinci el ürünlerin alınıp satıldığı (C2C) bir ilan (e-ticaret) sitesidir. 2015 yılında kurulan Letgo’nun mobil uygulaması Türkiye’de en çok indirilen ilk 10 uygulama arasındadır.

Letgo’yu ABD’de yapılan garaj satışlarına ya da ülkemizde ki bit pazarlarının modern versiyonu olarak da düşünebilirsiniz.

Letgo’da Satış Yapmanın Avantajları

Letgo’nun kullanıcılarına ve hatta ekonomiye birçok avantajı bulunmaktadır. Gelin bunlara bir göz atalım.

 • Letgo kullanmanız için sahip olduğunuz herhangi bir akıllı cihaz (bilgisayar, tablet, telefon) ve internet bağlantınızın olması yeterli..
 • Letgo’da evinizde kullanmadığınız atıl durumda ki ürünleri satarak ek gelir elde edebilir siniz. Aynı zamanda atıl durumda ki ürününüzü ekonomiye tekrar kazandırmış olursunuz.
 • Letgo’da satıcı profili oluşturmak ya da satış yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
 • Profilinizde kişisel bilgilerinizi (Ad Soyad, Adres, İletişim Bilgileri vb) paylaşmak zorunluluğunuz yoktur. Tüm iletişimi Letgo üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Letgo’da istediğiniz kadar ilan oluşturabilirsiniz.
 • Ürününüzü istediğiniz fiyata satışa koyabilirsiniz.
 • Letgo’da yaptığınız satış için Letgoya komisyon ödemezsiniz.
 • Ürün gönderim maliyeti yoktur. Alıcılar olduğunuz yere ya da sizin belirleyeceğiniz ortak bir noktaya gelir.
 • Letgo üzerinden yapılan satış için fatura kesip vergi ödemenize gerek yoktur.

Letgo’da Satışı Zorlaştıran Etkenler

Letgo’da satış yapmanın birçok avantajı bulunmasına rağmen, satışı zorlaştıran bazı durumlarda yok değil. Gelin birazda bu durumlara göz atalım.

 • Letgo’da satış yapmayı zorlaştıran en önemli sorun, satıcıların satış ve müşteri ilişkileri konusunda deneyiminin olmamasıdır. Bu durum müşteri ile kurulan iletişimi olumsuz etkileyerek satış ihtimalini düşürmektedir.
 • Letgo’da satışı zorlaştıran en önemli etkenlerden bir diğeri ise müşteri ile yaşanan güven problemidir. Satıcıların en çok sorun yaşadığı durum; Anlaşmaya varılıp buluşma planlanmasına rağmen, alıcının buluşmaya gelmemesi durumudur. Bu satıcıya hem zaman kaybettirmekte hemde bu süre zarfında gelen ya da gelebilecek tekliflerin geri çevirmesine neden olmaktadır.
 • Ödeme kolaylığı yani kredi kartlı ve taksitli satış imkanının olmaması yine satış gerçekleştirmeyi zorlaştıran önemli etkenlerden biridir.
 • Letgo’nun bir kargo anlaşmasının olmaması şehir içi uzak noktalara ve şehir dışına yapabileceğiniz satışları yine oldukça zorlaştırmaktadır.
 • Letgo uygulaması kullanmamak ya da uygulamanın mesaj bildirimlerini kapamak potansiyel müşterilerinizden gelen mesajlara geç dönüş yapmanıza neden olacaktır. Bu durum yine satış yapmayı olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.

Letgo’da Daha Çok Satış Yapmak İçin Yapmanız Gerekenler

Letgo’da etkili satış yapabilmeniz için önemsemeniz gereken detayları sizlerle madde madde paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Hiçbirşey İçin Acele Etmeyin!

Letgo’da satış yapmak isteyenlerin büyük çoğunluğu mecrayı tanımadan üstünkörü hesaplarını oluşturup ne kendileri hakkında ne de ürünleri hakkında yeterli içeriği oluşturmadan satış yapmaya kalkmaktadır. Bu özensiz durum satış ile sonuçlansa bile gerçekleşen satış, başarılı bir satış kriterlerini taşımayacaktır. 

Başarılı bir satış için öncelikle satış yapacağınız mecrayı ve ürününüzü iyi tanımalı ve mecranın dinamiklerine göre hareket etmeyi öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biri de maddi değeri küçük olan eşyalarınızı satmaya başlamaktır.

Letgo Profilinizi Önemseyin!

Letgo profiliniz müşterilerinizin size olan güvenini artıracak nitelikte olmalıdır. Bu yüzden kişisel bilgileriniz konusunda ne kadar şeffaf olursanız o kadar güven verici olacağınızı belirtmek isterim. Sizin için bir sakıncası yoksa gerçek ad ve soyadınızı mutlaka kullanmanızı öneriyorum. Kendinize ait temiz bir profil fotoğrafı ile bunu daha da pekiştireceğinizi unutmayın.

Yine Biyografi kısmına ekleyeceğiniz kısa bir hakkında yazısı potansiyel müşterilerinizin size güvenini pekiştirecek bir unsur.

Tüm bunların yanında Letgo’nun sizde istediği (facebook, Google, E-Posta, Telefon) doğrulamaları yapmış olmanız büyük avantaj sağlayacaktır. Yaptığınız bu doğrulamaların profilinizde görüldüğünü belirtmek isterim. 

Ayrıca yaptığınız doğrulamalar profilinize rozet (gümüş, altın) ve yıldız kazandırıyor. Bunların varlığı müşterileriniz gözünde ne kadar güvenilir bir satıcı olduğunuzun yine en büyük göstergesi..

Satacağınız Ürünü Tanıyın!

Satmayı planladığınız ürününüzü ne kadar tanıyor sunuz? Hiç kullandınız mı? Yoksa kömürlükte, depo da bulduğunuz kardeşinize ya da eşinize ait bir ürünü mü satacaksınız? Ne olursa olsun kendinize ya da başkasına ait bir ürün de olsa önce satacağınız ürünü tanımalısınız. 

Bu konuda örnek vermek gerekirse günümüzde aynı boyut ve özelliklere sahip birçok farklı tripod markası bulunuyor. Yalnız marka farklılığından dolayı tripod fiyatları oldukça değişkendir. Tripod’a ya da fotoğrafçılığa ilginiz yok ise ve ürünü tanımak için çaba sarf etmemişseniz elinizdeki ürüne sadece tripod olarak bakar marka değerini ya da kalitesini gözden kaçırırsınız ve olması gerekenden çok daha düşük bir fiyat belirleyerek satışa sunarsınız.

Ayrıca ürününüzü tanımadan satışa koymaya kalkmanız durumunda ürünün öne çıkan özelliklerini vurgulamanız da mümkün olmayacaktır. Bu yine potansiyel müşteriniz ile yapacağınız pazarlık esnasında elinizi zayıflatan bir durumdur.

Ürünü Satışa Koymadan Önce Kontrol Edin

Satıcıların pek çoğunun yaptığı hatalardan bir tanesi de uzun süredir kullanmadıkları ürünü kontrol etmeden satışa koymaktır. Pek çok durumda satıcı ürünü teslim etmeye hazırlarken üründe o ya da bu nedenle oluşmuş bir sorunu fark eder. Fark ettiği bu sorunu alıcıya bildirdiğinde de ya satış iptal olur ya da fiyat kırmak zorunda kalır. Bazı satıcılar ise durumu gizlemeye çalışarak büyük bir hata yapar. Durum er ya da geç ortaya çıkacaktır.

Halbuki ürünü satışa koymadan önce sorunu tespit edip çözebilir ya da sorunu olduğunu belirterek belki de aynı fiyata satmayı başarabilirsiniz.

Ürününüzü Temizleyin!

Pek çok satıcı ürünlerini tozlu ya da kirli bir şekilde maalesef satışa sunuyor. Ürünü temizlemeden görsellerini hazırlayıp satışa sunduğunuz da potansiyel alıcı da ürünün hor kullanıldığına dair bir izlenim oluşacaktır. Buda pazarlık esnasında muhakkak olumsuz yönde karşınıza çıkar. 

Yine pek çok satıcı ürünü alıcıya kirli bir şekilde teslim etmektedir. Bu durum yine alıcı tarafından hoş karşılanmayacaktır. Benzer bir ürünü sizden almayı ikinci kez tercih etme olasılığı düşer. Aynı zamanda teslimat sonrasında siz ve ürün hakkında olumsuz müşteri yorumu yapabilir.

Etkili Ürün Başlığı Satışın Anahtarı

Ürün başlığını bir haber manşeti olarak düşünün ve mutlaka üründeki avantajı, ürünün markasını, ne olduğunu ya da ne işe yaradığını belirtin. Bu konuda size örnek vermek istiyorum. İlk örneğim gelişi güzel hızlıca hazırlanmış bir başlık olacak diğer örnek ise üzerine daha çok düşünülmüş bir başlık olacak.

Başlık 1

“Fotoğraf Makinesi Ayağı”

Başlık 2

“Az Kullanılmış Manfrotto Fotoğraf Makinesi Tripodu”

Gördüğünüz gibi iki numaralı başlık ürün hakkında çok daha anlaşılır bilgi sunuyor. Ayrıca başlığımızın ürünün markasını, ne olduğu ve ne için kullanıldığını belirten netlikte olması arama gerçekleştiren potansiyel müşterilerinizin size ulaşmasını da kolaylaştıracaktır. Bu kapsamda Letgo’nun da kendi içerisinde bir arama motoru olduğunu da göz önünde bulundurarak SEO uyumlu ürün başlığı üretmenizi tavsiye ediyorum.

Etkili ve Doyurucu Ürün Açıklaması Oluşturun

Ürün başlığından sonraki en önemli alan ise tabiki ürün hakkında vereceğiniz detayların bulunacağı ürün açıklaması (Tanım) kısmıdır. Burada ürününüz konusunda dikkat çekici özellikleri ön plana çıkarmakla beraber, ürünün mevcut durumunu, varsa hasarlı ya da sorunlu kısımlarını yanında ne gibi aksesuarlarının olduğunu, devam eden garantisini vs paylaşmanız hem size hem de ürüne olan güveni arttıracaktır.

Ürün açıklaması ile ilgili de sizinle bir örnek paylaşmak istiyorum.

Ürünün modeli “Manfrotto MK Compact Action Tripod” olarak geçmektedir. Tam boyu 155 cm olup 1,2 kg ağırlığa sahiptir ve 1,5 kg taşıma kapasitesi vardır. Ürün dünyaca ünlü İtalyan Markası olan orjinal Manfrotto’dur. Ürünün sıfır fiyatı şuan 350₺’dir.

Ürün oldukça temiz kullanılmıştır. Kullanımdan dolayı sadece ufak tefek çizikleri bulunuyor. Bu çizikleri ürün görsellerinde paylaştım.

Yanında Teslim Edilecekler

Ürünün yanında taşıma çantası ve faturası verilecektir. Ürünün 1 yıl daha garanti süresi bulunmaktadır.

Ürün teslim noktası Üsküdar Rıhtımı’dır.

Gördüğünüz gibi oldukça doyurucu bir ürün açıklaması oldu. Başlık da olduğu gibi yine ürün açıklamamızda da SEO kriterlerini göz önünde bulundurmamız gerektiğini unutmayın.

Ürün Görseli Olmadan Satış Olmaz

Ürünün satışına en çok etki eden unsurların başında eklemek de olduğunuz ürüne ait görseller yer alıyor. Unutmayın Letgo en çok mobil cihaz kullanıcıları tarafından ziyaret edilen bir platform ve mobil cihaz kullanıcıları giriş yaptıklarında ya da ürün araması gerçekleştirdiklerin de ürünün ne başlığını nede açıklamasını görmekte. Gördükleri ilk ve tek şey ürününüzün görseli. Bu yüzden ürün görsellerinizi fazlasıyla önemsemelisiniz.

Fakat Letgo’da ki birçok satıcının ürün görseli konusunda fazla özensiz olduğunu görüyoruz. Hatta satıcıların bir çoğu ürünün sadece e-ticaret sitesinde ki orjinal görselini kullanarak ürününü satışa koyduğuna sizde denk gelmişsinizdir. 

Bunun yanında ürünle ilgili tek görsel ekleyen ya da flu çekilmiş görsel paylaşan satıcılara da sıklıkla rastlıyoruz.

Ürün görseli ile ilgili sizlere birkaç tavsiyem olacak.

 • Öncelikle standart olarak en az 4-5 görsel ekleyeceğinize kendinizi alıştırın. Ürünle ilgili vurgulanması gereken durumlar varsa sayının daha da artabileceğini göz önünde bulundurun.
 • Ekleyeceğiniz görsellerin sıralaması önemli! Unutmayın ilk sırada ki görseliniz potansiyel müşterilerinizin de ilk göreceği görsel olacak. Bu yüzden ilk sıra için ürünün bütününü gösteren bir görsel tercih etmelisiniz.
 • Ürün fotoğrafı çekerken fonun zıt renk olması ürününüze ait detayları netleştirecektir. Yani siyah renge sahip ürününüz varsa fonunuz beyaz olabilir. 
 • Ürün fotoğraflarını gün ışığında ve güneşi arkanıza alarak çekmeniz görsellerin kalitesini arttıracaktır.
 • Görselleriniz arasında farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar olsun bu görsellerde ürünün marka ve logosu da bulunsun.
 • Ürüne ait fatura, kutu vb varsa bunların görsellerini de paylaşın.
 • Fiyat konusunda kendinize güveniyorsanız, mevcut satış fiyatının olduğu bir e-ticaret sitesinin ürünün satış fiyatını gösteren bir görsel de ekleyebilir siniz.

Ürüne Ait Video Paylaşmaktan Çekinmeyin

Letgo’da ürün görseli ekleyebildiğiniz gibi kendi çekeceğiniz ürün ile ilgili videolar da ekleyebilmektesiniz. Video sayesinde alıcı aynı zamanda satıcının sesini duyar ve simasını görme fırsatı yakalar. Burada ürününüze ne kadar hakim olduğunuzu ses ve mimiklerinizle alıcıya hissettirmeniz satış yapma olasılığınızı arttıracaktır. 

Letgo’da Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

En önemli konulardan bir tanesi de satışa koyacağınız ürününüze ilişkin doğru fiyatı belirleyebilmek olacak. Bu konu da duygusallıktan uzak gerçekçi bir yaklaşım sergilemeniz gerekiyor.

Ürününüzün fiyatını belirlerken öncelikle ürünün sıfır fiyatının ne olduğunu, taksit ve ücretsiz kargo seçeneği olup olmadığını bilmeniz yararlı olacaktır. Unutmayın ikinci el bir ürün satacağınız için siz müşterilerinize taksit ve kargo seçeneği sunamayacaksınız. Bunun yanında ürününüzün garanti süresi de ya bitmiş ya da azalmış olacak. 

Düşünün, 900₺ satış fiyatı olan 6 taksit ve ücretsiz kargo seçeneği bulunan iki yıl garantili sıfır bir ürünün ikinci elini Letgo’da sadece az kullanılmış diyerek 750 TL’ye satışa sunarsanız muhtemelen hüsrana uğrarsınız. 

Potansiyel müşteriniz ayda 150₺ (900₺/6) ödeyerek ayağına kadar getirtebileceği bir ürün için neden 5 ayda cebinden çıkacak bir tutarı ayağınıza gelip peşin olarak size ödesin? Burada kendinizi alıcı yerine koyun ve ürününüzü bu şartlarda siz alır mıydınız? Sorusunu kendinize sorun.

Diğer kontrol etmeniz gereken durum ise ürünün ikinci el satış fiyatının ne olduğudur. Bunun için ilk olarak spot mağazalarından fiyat alabilirsiniz. Ama unutmayın spot mağazaları dahi sattıkları ürüne taksit yapıp bir süre garanti verebiliyor. Aynı zamanda bu mağazaların yeri ve yurdunun belli olması güvenilirlik açısından onlar için yine bir avantaj. Bunun yanında Letgo vb ikinci el ürünlerin satışının yapıldığı e-ticaret sitelerinde ürününüzün ne kadara satışa konulduğuna bakmalısınız. Burada ürünlerin ilan sürelerine dikkat edin. İlan süresi uzun ise belirledikleri fiyat ya gerçekçi değildir ya da ürünle ilgili bir sorun bulunuyordur. 

Bir diğer husus ise ürünün satış döngüsüdür. Yani ürün iphone gibi talep edilen popüler bir ürün mü? yoksa sınırlı bir kesime hitap eden teleskop gibi bir ürün mü? Ürünle ilgilenebilecek kişi sayısının azlığı ya da çokluğu da satış fiyatı konusunda elinizi güçlendiren ya da azaltan bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır.

Sonuç olarak ürününüz için belirlediğiniz fiyat ne kadar doğruysa müşteriniz ile yapacağınız pazarlık ve satış süresi de o kadar az olacaktır. Aksi takdirde ürününüzü satabilmek için gereğinden fazla pazarlık yapıp fiyat kırmak zorunda kalırsınız. Siz fiyat kırdıkça alıcının indirim talep etme baskısı artacaktır. Buda çoğu durumda ürününüzü satabileceğiniz fiyattan daha düşük bir fiyata satmanıza neden olur.

Potansiyel Müşterilerinizle Seviyeli İletişim Kurun

Letgo satış yapan kişilerin pek önemsemediği bir diğer konu ise müşterileri ile olan iletişim biçimidir. Burası her ne kadar ikinci el ürünlerin satıldığı bir mecra olsa da potansiyel müşterilerinizle olan iletişiminizi önemsemelisiniz.

Karşılıklı güven probleminin olduğu bu mecrada alıcıların pek çoğu düşük fiyat teklifi vermektedir. Pek çok satıcı da potansiyel müşterilerine bundan dolayı ölçüsüz tepki gösterebilmekte..  Alıcılar size ne teklif ederse etsin üslubunuzu bozmamalı potansiyel müşterilerinizle senli beni konuşmamalısınız. Kötü üslubun aynı zamanda hakkınızda kötü yorumlara neden olabileceğini unutmayın.

Doğru iletişim metotları kullanmanız durumunda ürününüze gerçek değerinin altında teklif veren birçok alıcı ile orta noktayı bulabileceğinizi bilmenizi isterim.

Adres ve Teslimat Noktalarınızı Doğru Belirleyin

Yine pek çok satıcı profil oluştururken adres bilgilerini doğru belirtmediği için alıcılarını istemeden de olsa yanıltabiliyor. Bildiğiniz gibi Letgo, ürün bakan kullanıcılara en yakından uzağa doğru sıralama yapmakta. Siz satıcı olarak doğru konum bilgisi girmediğiniz taktirde alıcı teslimat noktasını teyit ettiğinde beklemediği bir lokasyon ile karşılaşıyor. Maalesef bu da çoğunlukta satışın iptal olmasına neden olmakta.

Kendinizi ve Ürününüzü Güvenceye Alın

Letgo’da ne alıcı nede satıcı karşı taraf hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu yüzden teslimat noktası seçerken kendinizi güvende hissedeceğiniz bir yer seçmeniz önemli. Teslimat noktanızı insanların yoğun olduğu, mobesse gibi kamera sistemlerinin bulunduğu ya da emniyet müdürlüğü gibi kamu binalarına yakın bir nokta olarak belirlemeniz güvenliğiniz için yararlı olacaktır.

Ayrıca belirleyeceğiniz güvenilir teslimat noktaları gerçek alıcılara da güven vermenizi kolaylaştırarak satış yapma olasılığınızı arttıracaktır.

Güven Vermek Zorundasınız! Bu Yüzden Müşteri Yorumlarını Önemseyin

Yapılan hemen hemen tüm tüketici araştırmalarında tüketicilerin e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken en önemsedikleri konunun güven olduğunu görüyoruz. Bu yüzden tüketiciler ağırlıklı olarak pazar yeri olarak tabir edilen büyük e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. 

Letgo gibi güvenli bir ödeme sisteminin olmadığı, satıcı ve alıcının fiziki olarak bir araya gelerek para ve ürün takası yaptığı ortamlar ise alıcı açısından güven duygusunun en az olduğu e-ticaret mecralarıdır. Bu yüzden Letgo’da güven sağlamak için yapabileceğiniz en önemli çalışmalardan biri de sizden alışveriş yapan müşterilerinizin memnuniyetini potansiyel müşterilerinize gösterebilmekten geçiyor.

Bunu sağlamanın en kolay yolu ise olumlu müşteri yorumu almaktır. Unutmayın hemen hemen tüm alıcılar satıcı hakkında yapılan müşteri yorumlarını önemser. Çoğu satıcı ise müşterilerinin yorum yapıp yapmamasını pek önemsemez. Halbuki e-ticaret yapan her satıcı müşterilerinin yorum yapmasını teşvik etmelidir. Bunun için küçük hediyeler ya da jestler yapılabilir. Hatta müşteriden yorum yapması rica edilebilir.

Mesela müşteriniz sizinle pazarlık mı yapıyor? Bir nebze indirim yapmaya karar verdiyseniz bunun karşılığında ondan yorum yapmasını rica edebilirsiniz. Yapılan her olumlu yorum bir sonraki satışınızı emin olun kolaylaştıracaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Özet
Letgo’da Satış Yapma Rehberi
Makale Adı
Letgo’da Satış Yapma Rehberi
Açıklama
Türkiye’de ikinci el alım satımının en fazla gerçekleştiği e-ticaret sitesi olan Letgo’da başarılı bir şekilde satış yapabilmek için bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.
Yazar
Yazı oluşturuldu 134

Letgo’da Satış Yapma Rehberi” üzerine 82 görüş

 1. Letgo’da tecrübeli biri olarak onlarca ürün sattım ve onlarca ürün aldım. Birşeye ihtiyacım olduğunda mağazaya gitmeden ilk önce letgoyu gezer çevremde aynı ürünün sıfıra yakın az kullanılmış muadilleri olup olmadığını gözlemlerim ve çoğunlukla da bulur ve neredeyse 3 katı fiyat ödemekten kurtulurum . Ertuğrul hocamızın yazının içerisinde de üzerinde durduğu doğru fiyat, güvenilirlik ve ürüne ait doğru bilgi ve güzel fotolar ürünü satmanızı çok kolaylaştırıyor.

 2. Letgo son zamanlarda çıkmış en iyi satış programı Bence aracısız direk kişilerden alınması büyük bir açığı kapatıyor yazı için teşekkür ederiz hocam

  1. En başarısız olduğum alan sanırım online mecralarda satış yapma. Olabildiğince bir güven ortamı sağlayabiliyorum fakat satıcıdan alıcıya geçtiğimde kendi sayfamda yarattığımı başka sayfalarda ayırt edip eleyemiyorum. Bu yüzden bence spesifik olarak Letgo örnek verilse de genel olarak online’da satış oldukça önemli bir konu

   1. İnsan herkesi kendi gibi bilince güvenlik sorunları aklına gelmiyor, ayrıca satıcı için yorum yapıldığını bilmiyordum. Teşekkürler

  1. Çok detaylı bir yazi teşekkürler bizim gördüğümüzden ne kadar çok dikkat edilmesi gereken hususlar var

   1. Hocam bende letgodan alım satım yaptım. Sayenizde ince detaylarıda öğrendim. Teşekkürler

   2. Aslında hocam bahsettiğiniz her şey sadece letgo değil diğer satış siteleri içinde geçerli bence.Empati kurmak gerekli o zaman daha kolay satış yapma olacağımız olur

 3. Bu nasıl güzel bir içerik böyle, letgo bu içeriği alıp sunum olarak anlatmalı…

   1. Letgo uygulaması Türkiyede En çok indirilen online uygulamalardan biridir. Letgoda satış yapmanın bir çok avantajı vardır aynı zamanda bazı dezavantajları da vardır letgoda satış yapmak için acele etmemek lazım. Letgoda satış yapmak için yapılması gerekenler. Letgo profilini önemsemek, Ürünü tanımak, Ürünü kontrol etmek, Ürünü müşteriye temiz bir şekilde teslim etmek, etkili bir başlık bulmak, doyurucu açıklama yapmak, etkili görsel oluşturmak, ve satışı kolaylaştıracak fiyatla satışa sunmak.

  1. Letgo’dan daha önce satış yapmış birisi olarak bu bilgiler ışığında satamayacağım ürün yok diyesim geldi 🙂 Teşekkürler hocam.

 4. Henuz letgodan ürün almış olmasamda sürekli kullandığım uygulama farklı ürün ve hizmetlerin bir arada olması kullanıcı deneyimini gizemli kılması açısından önemsediğim bir uygulama ayrıca bu güzel içerik için teşekkür ederim.

 5. Letgo’da satış yapmak istiyorum fakat biraz tedirgindim. Yazınızı okuyunca cesaretlendim diyebilirim teşekkürler..

 6. Letgo uygulamasında satış yapmak isteyenlere, tecrübelerle harmanlanmış bir klavuz değerinde yazı. Letgo kullanmadan önce mutlaka okumasını tavsiye ederim.

 7. Yazınız sayesinde artık çok daha kolay satış yapabiliyorum. Sıf bu yüzden dönüp teşekkür etmek istedim. Mükemmelsiniz..

 8. Çok güzel olmuş. Tavsiyelerinizi hemen hayata geçireceğim. Herkese bol bereketli satışlar diliyorum.

  1. Örnekleme ile açıklayıcı bilgilendirme çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Bu platformda bir kaç ürün sattım. Ancak, satamadığım birkaç ürünü tekrar ücretsiz yayınlamak istediğimde, sistem, bir süre sonra, doping, öne çıkartma vb gibi talebim olmamasına rağmen “ödeme yaparak tekrar yayınla” mesajı veriyor. Bu durumda aynı ürünü bir yılda ücretsiz olarak kaç defa yayınlayabilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 9. Letgoda çok iyi anlayan biri varmı bişey sormak istiyorum çözemedigim yardım lütfen zor bı soru ama çözemedim bı turlu

 10. Yazınız çok aydınlatıcı ve açıkça yazılmış;büyük bir zevk ve ilgiyle okudum. Teşekkür ederim.

 11. Letgo da satışa sunduğum ürünümün fiyatını düşürmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

 12. Günümüz dünyasında ek gelir elde etmek herkesin isteği gibi. Çalışmadan ek gelir elde etmek oldukça zor. Ancak bazı olanakları avantaja çevirmek sonucunda kaybettiğimiz paranın bir kısmını geri alarak ek gelir elde edebiliriz. Bu da daha önce aldığımız ve kullanmadığımız ürünleri satarak olabilecektir. Ancak ürün satma ya da doğru bir şekilde satmayı bu makaleye göz atarak öğrenebiliriz. Letgo’da satış yapmanın en önemli detayı şüphesiz profilimiz ve verdiğimiz güvendir. Tabi bunun yanında satacağımız ürün hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir. Tüm bilgiler için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık.

 13. Letgodan haberdar olduğumda çok mutlu olmuştum, hiç bir şey çöpe atılmayacak, işine yarayana gidecekti.. Ama işte sizinde belirttiğimiz olumsuzluklar düzeltilmediği sürece uygulamadaki keşmekeşlik sürüp gidecek.. Bilgiler için teşekkürler..

 14. İnsan herkesi kendi gibi bilince güvenlik sorunları aklına gelmiyor, ayrıca satıcı için yorum yapıldığını bilmiyordum. Teşekkürler

 15. Bu yazıyı okuduktan sonra letgodaki hesabımla artık daha iyi satışlar yapacağıma eminim 😊

 16. Ben de Letgo vb birkaç uygulama satış yapmak istiyordum. Kullanma kılavuzu tadında bir makale olmuş. Kafama takılan bir sorun olduğunda direkt bu makaleden yardım alabilirim diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık

 17. Birkaç kez Letgo üzerinden satış gerçekleştirdim. Gerçekten sabır isteyen bir iş. Hocamızın belirttiği hususları eski satışçı olmanın verdiği tecrübe ile uygulamama rağmen son derece rahatsız edici durumlarla karşılaştım. Hocam umarım bir de bu yazının “Letgo’dan ürün alma rehberi” versiyonunu da yazarsınız 🙂

 18. Gayet sade anlaşılır bir dil ile anlatım olmuş. Bu bilgilerde tam ders kitabı niteliğinde, kitaplaştırmak isterseniz mizanpajını yapmaktan onur duyarız, emeğinize sağlık.

 19. öncelikle çok teşekkürler, adres ve lokasyon konusunda kesinlikle katılıyorum, hiç dikkatli değiliz, defalarca konumunu doğrudan istanbul (sirkeci) olarak paylaşan, fakat aslında beylikdüzü, esenler gibi bölgelerden satış yapan insanlar var, bazen otomatik konum açık olsa dahi ciddi sapmalar meydana gelebiliyor, bazense adrese bakmadan ilanı beğenip, o kadar yol çekemem diyerek vazgeçenler var, hakikaten zor uygulama 😀

  1. Letgo yu tercih etmememdeki sebep, kargo anlaşması olmadığı için, ev adres bilgisi paylaşmak ve maddi kısmı da birebir müşteri ile her hangi bir hesap ya da kredi kartı olmadan yapılması. Ödeme kısmı yine daha kolay çözülebilir ama teslimat ile ilgili verdiğiniz tavsiyeler çok daha güvenilir bir süreç yaşamayı sağlayacaktır. Değerli bilgi ve katkılarınız için emeğinize sağlık 👌8

 20. Sık sık satış yapan biri olarak; bilgilerimi güncellemiş oldum . Çok faydalı içerik👍

 21. Bence de güzel bir satış mecrası.yakın çevre den elden ürünü görüp hissetmek isteyenler için ve kargoyla uğraşmak istemeyenler için birebir.gün için de sıcak satış ve biran evvel ürününü almak isteyenler için de. Ben de 100’lerce ürün sattım letgo üzerinden. Böyle bir siteye İhtiyaç varmış.

 22. Bilgilendirici bir anlatım.Ben Letko da çok yeniyim.2 ürün koydum . İkisini de dün müşterilerime teslim ettim.Yazınızdan çok yararlanacağım.Teşekkürler

 23. Farklı şehirdeki birine ürününü satarken nasıl bir yol izlemeliyim ödeme konusunda sonuçta kimse ürün eline ulaşmadan ödeme yapmak istemez ben de ürünümü güvenceye almak isterim ne yapmalıyım

  1. Merhaba Yasemin Hnm,

   Maalesef bu konuda elimizde fazla seçenek bulunmuyor. Şuan için ödemeyi havale ile alıp ürünü göndermek en güvenilir olanı.

   Saygılarımla

 24. Letgo üyeliğinde istenilen bilgilerin tam girilmesi;adres vs.
  Ürün ile ilgili anlatıldığı gibi resim video vs bilgilerin girilip soru sormaya fırsat vermeden her bilginin girilmesi
  Gerekli tecrübede zamanla kazanılacaktır
  hangi ürüne talep var sorulan sorular vs

 25. Ürün görseli ve fiyat sahası oldukça önemli bu tarz platformlarda satış potansiyeli iyi bir site

 26. Daha önce letgo kullanmamış birisi olarak yazınızdan sonra indirmeye karar verdim teşekkür ederim

 27. Çok detaylı bir içerik olmuş, çok faydalandım. Daha önce Letgo vb.. uygulamalarından satılan ürünleri incelemiştim ancak bir ürün satmamıştım, bugün evimde kullanmadığım ancak kullanılabilir durumda olan bir ürünümü ekledim. Teşekkürler hocam.

 28. Letgo ‘da daha önce satış yapmaya çalıştım. Halen bir ürünüm mevcut. Yalnız birçok kategoride binlerce belki daha fazla ürün arasından sıyrılmak ve farkedilmek oldukça zor ve çok ölücü teklifler gelebiliyor. Belki spot işi yapan kişiler de bu platformu kullanıp ticari amaca yönelik kullanıyor olabilirler. Daha kategori bazında ayrışmış sitelerde ikinci el ürün satmak daha kolay olabilir. Örneğin çocuk ve anneye yönelik tutumluanne. Com sitesinde bu güne kadar yirmiye yakın ürün sattım.

 29. Merhabalar,

  Ben Letgo’ da çok satış yaptım. Dediğiniz gibi ürünün bütün görselini kapak fotoğrafı yapardım. Herşeyi detaylı yazardım. Evet, çok faydalı bir site, atıl bir ürünü kazandırıp, siz de kazanıyorsunuz. Ancak maalesef eklemiş olduğum eşyaları satana kadar alıcı gibi yazanlar, sonra sapıklığa çevirenler, almaya geleceğini söyleyip gelmeyenler vb durumlarla da karşılaştım. Bu sebeple gerçek isim, soyisim ve fotoğraf kullanamadım. Hatta bayan fotoğrafı kullanamadım. Ve sattığım ürüne değil yorum istemek hemen sildim profilden. Neyse ki engelleme var, engelliyorum. Ama insanın moralini bozuyor, bir daha ki alıcıya karşı güvensiz ve tepkili hale getiriyor, zaman alıyor. Dolapta ise tam da dediğiniz gibi yaptım. Kendi fotoğrafım, ismim soyisim ile sayfam var.

  Güzel tavsiyeler için teşekkürler. İnternette spot eşya alımının yoğunlaştığı bu dönemlerde yazınızı daha çok kişinin okuması gerekiyor.

 30. Sorulabilecek tek bir soru bırakmaksızın yapılan en güzel açıklama…
  Teşekkürler…

 31. Herkesin evde kalmak zorunda olduğu ve ekonominin sürekli kötüye gittiği günümüzde Letgo- Dolap gibi uygulamalar gerçekten çok değerli. İnsanların bilmedikleri mecralara girmesi de zor oluyor tabiki. Letgo uygulamasındaki engelleme-şikayet gibi güvenliğe yönelik tedbirler konusunda bilgi ekleyebilirsiniz. Emeğinize sağlık.

 32. Teşekkürler emeğine sağlık aydınlatıcı bir çalışma olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 33. Tesekkur ederiz bu aydınlatıcı bilgiler için.
  Mümkünse bir kaç sorum olacak yanitlarsaniz sevinirim.
  1.letgoda kargo ile satış yapmak mümkünmü?
  2.letgo gibi baska ikinci el siteleri varmi?
  Uzun yillar sonra Türkiyeye döndüm o nedenle burdaki ticarete biraz uzağım
  Bu nedenlerle sorularimi yanitlarsaniz sevinirim

  1. Merhaba Murat bey, Öncelikle hoşgeldiniz.

   1- Letgo’nun maalesef kargo hizmeti bulunmuyor. Fakat alıcı ile satıcı güven sorununu aşabiliyorsa kendi aralarında bunu yapabiliyorlar.
   2- Dolap uygulaması bulunuyor. Burada kargo, kredi kartı ile ödeme ve taksit olanakları bulnuyor. Fakat bunlar için ekstra bir komisyon gideriniz olacaktır.

   Size tavsiyem letgo ve dolap uygulamalarını birbirii tamamlayıcı şekilde kullanmanız yönünde olacaktır.

   Saygılarımla

 34. Çok güzel bir anlatım. Ancak aklıma takılan 2 soru var. 1. Si letgo herhangi bir kayıt ücreti yada satışlardan komisyon almıyorsa kârını nereden yapıyor. Birisi ” eğer size bedava bir hizmet veriyorsa ürün sizsinizdir” demiş. 2. Sorum. Eğer ürünü kargo ile göndereceksem karşı taraf ödemeyi nasıl yapacak. Banka numarası açıkça mesajlara yazılıp havale yapılınca mı ürün gönderiliyor. Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nurcan hnm,

   1- Letgo sitesinde yayınladığı google adsense vb reklamlardan gelir elde etmekte. Uygulamayı kullanırken bu reklamlara sizde denk geliyorsunuzdur. Bunun yanında letgo’da ürün satmak isteyen kullanıcılar ürünlerini ön plana çıkarmak için letgo’da ücreti karşılığında yine ürünlerinin reklamını yapıyor.

   2- Maalesef Letgo ben sadece satıcı ile alıcıyı bir araya getiririm gerisine karışmam diyor. Bu yüzden letgo’da en güvenilir yöntem elden takas işlemini gerçekleştirmek. Ama yinede havale yapmak durumunda iseniz satıcıya yada alıcıya güven duymaktan başka bir seçenek yok. Referans olarak satıcının ya da alıcının bugüne kadar yapmış olduğu işlemler kaç yıldızı olduğu kaç olumlu yoruma sahip olduğu size yol gösterici olabilir.

   Saygılarımla

 35. Merhabalar, letgoda satış yapabilmek için açıklayıcı net olup doğru görseller seçerek güven vermeli ve iyi iletişim kurmalıyız aslında tüm pazarlamacı kurallarını bu mecrada da öne çıkarmalıyız. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 36. Doğru fiyat değerlendirmesi, ürünün çekiciliğini arttıran özenli bir fotograf çekimi, güvenilirlik ürün satışlarını gerçek anlamda olumlu etkiliyor. Yazınızda ürün ile ilgili sesli video çekiminin ekstra katkısı olabileceğini farkettim ve bana bir ışık oldu detaylı ve değerli bilgiler için teşekkürler hocam

 37. Neden satış yapamadığımı düşünüp kapattığım çok hesap oldu. Adımların detaylı anlatılması aslında önemsiz gibi görünen bir çok adımın fazlasıyla önemli olduğunu farketmeme neden oldu.

 38. Merhabalar daha önce Letgodan hiç satış yapmamış insanlara yardımcı olacak bir yazı olmuş. Ürünün özelliklerinin iyi belirtilmesi, görsel kullanımı ve müşteri ile doğru iletişimin kurulması mutlaka satış yapmamızı etkileyecektir.

 39. Ürünün satışı için doğru fiyatlandırılmasının, kaliteli bir fotoğraf çekiminin, karşı tarafı daha çok aydılatan bir açıklamanın, ve karşı taraf ile kurulan iletişimin ve güvenin önemi hakkında fark yaratan bir yazı olmuş teşekkürler 🙏🏽

 40. Merhaba ben uzun zamandır letgoda bi iki ürün satışa çıkarıyorum ama hiçbir ürünümü satamadım fiyatları da diğerleriyle aynı ya da daha ucuza koyuyorum ama yine de bi sonuç elde edemiyorum

  1. Merhaba,

   Ürünün başlığı ve açıklamalarının yeterli seviyede olup olmadığı burada çok önemli. Bu ürüne ilgi gösteren kişilerin bu ürüne ulaşmak için kullanabileceği kelimelere muhakkak açıklama kısmında bulundurmanızı öneririm.

   Saygılarımla

 41. Letgo en çok alış ve satış yaptığım bir site aldığım veya sattığım hiç bir üründende magduriyet yaşamadım teşekkürler letgo

 42. Letgodan satiş yaptım ödemeniz hesabınız da gözükmüyor diyor burayı açtığım mail hesabım şuan kullanılmıyor kurtarma kesinlikle olmuyor param gitti karşı taraf yatırdı ama ben paramı alamadım

 43. Merhaba ben Diyarbakır dan İstanbul’a bir ürün satışı yaptım da letgo da diğer uygulamalar gibi kargo kodu çıkmıyor yardımcı olur musunuz kargoyu gonderemedik

 44. Merhabalar,
  Satış yapmak isteyenler için çok açıklayıcı ve yol gösterici bir yazı olmuş. Daha önce ürün alımı gerçekleştirilecektir ve ürünü almaya giderken son dakika da satıcı vazgeçti, ondan sonra letgo ya girmedim bile. Çünkü; emek ve zaman verdim görüşürken filan. Ürün satışını da güvenden dolayı düşünmüyordum, fakat bu bilgilerden sonra kullanmadığımız fakat iyi durumdaki ürünlerimizi, eşyalarımızı ücretsiz vermek yerine satarak bütçeye minik detek sağlayabiliriz.
  Teşekkürler Ertuğrul Bey 🙏🌼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X