Google Trends Türkiye 2020

Google Trends Türkiye 2020 Sonuçları Açıklandı

Son Güncelleme Tarihi 11 Aralık 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımda geride bıraktığımız 2020 yılına ait Google Trends Türkiye 2020 sonuçlarını hem sizinle paylaşıyorum hemde kısa bir değerlendirmesini sizler için gerçekleştiriyorum.

İnternet kullanımına ait veriler çeşitli platformlar tarafından (Google, Youtube, Facebook, Twitter vb) her sene sonunda dünya kamuoyu ile düzenli bir şekilde paylaşılıyor. Bir dijital pazarlama uzmanı olarak paylaşılan bu verileri işim gereği sıkı bir şekilde takip etmekteyim. Aynı zamanda konuya olan kişisel ilgimden dolayı da bu sonuçları merakla beklemekte olduğumu söyleyebilirim.

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle internet kullanımının zirve yapmış olması 2020 yılına ait sonuçların önemini önceki yıllara nazaran arttırdı. Bunun yanında internet kullanımına dair alışkanlıklarda yaşanan radikal değişimler 2020 yılının sonuçlarını diğer senelere nazaran çok daha değerli kılıyor.

İnternet kullanımına dair verileri açıklayan platformların içinde hiç kuşkusuz dijital pazarlamacılar için en merakla bekleneni google arama motoruna ait google trends sonuçlarıdır diyebiliriz.

Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi olan google arama motoru, paylaştığı veriler ile tabiri yerindeyse toplumların, ülkelerin ve dünyanın eğilimlerini gözler önüne sermektedir. 

Not: Youtube 2010 yılından bu yana düzenli bir şekilde duyurusunu yaptığı Youtube Rewind sonuçlarını bu sene (2020) açıklamayacağını duyurdu. Gerekçe olarak koranavirüs salgını nedeniyle dünyada yaşanan olumsuzluklar gösterildi. Kısaca 2020 yılında hatırlamak isteyeceğimiz pek fazla gelişme olmaması youtube’un bu kararı almasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Google Trends Türkiye 2020

Google, geçen sene 11 Aralık’ta açıkladığı google trends sonuçlarını bu sene 9 Aralık’ta açıklamayı tercih etti.

Google, küresel arama eğilimlerinin yanında Türkiye ile beraber 69 ülkenin 2020’ye ait arama trendlerine yer verdiğini görüyoruz. Küreselde 12 farklı kategoride (Genel, Haberler, İnsanlar, Ölümler, Filmler, Şarkılar, Konserler, Aktörler, Sporcular, Oyunlar, Tarifler, TV Şovları) 10’ar sonuç olacak şekilde arama trendlerini paylaşan google, Türkiye için bu sayıyı 6 kategori ile sınırlandırmış. Bu hem üzücü hemde sevindirici bir durum. Üzücü çünkü bu rakam ABD için 33 kategori, sevindirici çünkü bu sayı 2019’da Türkiye için sadece 3’dü! 

Türkiye’de 2020’de En Çok Arananlar

Beklenildiği gibi 2020’de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok koronavirüs salgını ile ilgili aramalar yapıldığını görmekteyiz. En Çok araması yapılan ilk 10 başlığı incelediğimizde koronavirüs salgını ile direk alakalı 7, alakası olmayan ise üç başlık olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri “ABD Seçimleri” diğeri ikisi ise ülkemizde gerçekleşen depremlerle alakalı olarak “Kandilli Rasathanesi” ve “Deprem” aramaları olduğunu görmekteyiz.

İlk sırada ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bilişim Ağı olan “EBA” araması bulunuyor. Böylelikle koronavirüs salgını nedeniyle en çok etkilenen grubun öğrenciler olduğunu google arama sonuçlarına etkisinden görebilmekteyiz. Bunu yanında uzaktan eğitim, seminer ve toplantı yapılabilmesine olanak sağlayan “Zoom” uygulamasının ilk 10 arasında olması uzaktan eğitim ve home ofis çalışmalarının arttığını gösteren diğer bir arama sonucu.

Başlangıçta’da belirttiğim gibi arama sonuçları sadece internet kullanımının arttığını göstermiyor. İnternet kullanımının uzaktan eğitim ile birlikte uzaktan çalışma için ilk defa bu kadar yoğun bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz.

 1. EBA
 2. Dolar Kaç TL
 3. Corona Virüsü
 4. Deprem
 5. Zoom
 6. HES Kodu Alma
 7. Kandilli Rasathanesi
 8. Sokağa Çıkma Yasağı
 9. Sağlık Bakanlığı
 10. ABD Seçimleri

Türkiye’de 2020’de En Çok Yapılan “Nasıl?” Aramaları

Ülkemizde “Nasıl” kelimesinin geçtiği aramalarda ilk 10’a giren aramaların hepsinin koronavirüs ile alakalı olduğunu görmekteyiz. İlk sırada ise koronavirüs salgınında seyahat edebilmenin ön koşulu olan “Hes kodu nasıl alınır?” araması bulunuyor. Yine 7. sırada bulunan “Seyahat izni nasıl alınır?” sorusu bizim için 2020’de seyahat ve hes kodunun önemli olmuş olduğunu göstermekte. Bununla beraber 2. sırada bulunan “Zoom programı nasıl kurulur?” ve 4.cü sırada bulunan “Uzaktan eğitim nasıl oluyor?” aramalarının bu kategoride de ön plana çıktığını görüyoruz.

 1. HES Kodu Nasıl Alınır?
 2. Zoom Programı Nasıl Kurulur?
 3. 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
 4. Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?
 5. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?
 6. E devlet Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?
 7. Seyahat İzni Nasıl Alınır?
 8. Öksürük Nasıl Gider?
 9. Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?
 10. Eczaneden Maske Nasıl Alınır?

Türkiye’de 2020’de En Çok Aranan “İsimler”

Burada da ilk sırada yine koronavirüs ile alakalı olarak ülkemizin sağlık bakanı olan “Dr. Fahrettin Koca” aramasının yapıldığını görmekteyiz. İkinci sırada ise eski hazine ve maliye bakanı olan “Berat Albayrak” olduğunu görüyoruz. 7. sırada da Berat Albayrak’ın yerine hazine ve maliye bakanı olan “Lütfi Elvan” aranan isimlerden biri.. Genel anlamda baktığımızda listede üç siyasetçi, iki sporcu, iki suçlu, bir din adamı, bir manken ve bir yabancı sinema oyuncusu olduğunu görmekteyiz. Aranan isimlerden sadece ikisinin kadın olması ise diğer dikkat çeken unsurlardan bir tanesi.

 1. Fahrettin Koca
 2. Berat Albayrak
 3. Ebru Şallı
 4. Ellen Page
 5. Alaattin Çakıcı
 6. Fatih Terim
 7. Lütfi Elvan
 8. Sercan Yıldırım
 9. Halil Sezai
 10. Nihat Hatipoğlu 

Türkiye’de 2020’de En Çok Aranan “Yemek Tarifleri”

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları ile birlikte yemek tarifi aramalarının artığını ve daha önce mutfakla ilgisi bulunmayan erkek ve kadınların bile bu süreçte mutfağa girdiğini biliyorduk. Sosyal medyada da sıklıkla gündeme gelen bu konunun google arama trendlerine de yansıdığını görmekteyiz. Salgın döneminde hemen hemen her evde “ekmek” yapımının popüler olduğunu görmüştük buna bağlı olarakta aramalarda ekmek yapma tarifinin arttığını da sgörmüş olduk.

 1. Ekmek
 2. Pide
 3. Aşure
 4. Çökertme Kebabı
 5. Ramazan Pidesi
 6. İzmir Bombası
 7. Lahmacun
 8. Güllaç Tatlısı
 9. Ezogelin
 10. Kalburabasti

“Kaybettiklerimiz” Kategorisinde En Çok Aranan İsimler

Oldukça tatsız bir kategoride olsa bizi etkileyen kayıpları (ölüm) görmek toplum bilimcilerin araştırmalarına yön verebilir. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de sevilen NBA’in ünü basketbol oyuncusu “Kobe Bryant” ve dünyaca ünlü eski futbolcu “Maradona” isimlerinin beklenmeyen ölümleri Google Trends Türkiye 2020 sonuçlarınıda etkilemiş görünüyor. Bunun yanında ülkemizde cinayete kurban giden “Aleyna Çakır” ve “Pınar Gütekin” isimlerinin toplumumuzu derinden sarstığını arama trendlerinde ilk onda yer almalarından anlayabiliyoruz.

 1. Kobe Bryant
 2. Pınar Gültekin
 3. Nur Yerlitaş
 4. Aytaç Yalman
 5. Aleyna Çakır
 6. Maradona
 7. Ares Özdemir
 8. Cemil Taşçıoğlu
 9. Seyfi Dursunoğlu
 10. Emre Gönlüşen

Türkiye’de 2020’de En Çok Aranan “Diziler”

Google Trends Türkiye 2020 dizi kategorisine ait google arama motoru sonuçlarında ilk sırayı Kanal D‘de yayınlanan “Sadakatsiz” dizisinin aldığını görüyoruz. Dikkatimi çeken diğer bir unsur reyting rekoru kıran bazı Türk dizilerinin aramalarda rağbet görmemesi oldu. Tüm bunların yanında bir diğer dikkat çekici unsurun Fox TV‘de yayınlanan üç dizinin ilk 10’a girmiş olması diyebilirim. Yani ilgi çekici dizi seçme konusunda Fox TV’nin başarılı olduğunu düşünebiliriz.

 1. Sadakatsiz – Kanal D
 2. Mucize Doktor – Fox TV
 3. Masumlar Apartmanı- TRT
 4. Sen Çal Kapımı – Fox TV
 5. Alev Alev – Show TV
 6. Kırmızı Oda – TV8
 7. Bay Yanlış – Fox TV
 8. Menajerimi Ara – Star TV
 9. Bir Başkadır – Netflix
 10. Aşk 101 – Netflix

Farklı Ülkelerde Trend Olan Türkiye İle İlgili Aramalar

Türkiye ile ilgili Google Trends 2020 sonuçlarını incelerken hem küresel hemde ülkemizle ilişkisi olan bazı ülkelerin sonuçlarını da biraz inceledim ve oralarda da arama sonuçlarına girdiğimiz bizimle ilgili sonuçlar gördüm. Açıkçası bu durum hoşuma da gitti diyebilirim. Tespit ettiklerimi aşağıda sizinle paylaşıyorum.

 • Küresel aramalarda tarif kategorisinde “lahmacun” tarifi araması ilk 10’da
 • Yunanistan’da “Ayasofya” ve “Navtex” aramaları ilk 10’da
 • Rusya’da “Zalim İstanbul” dizisi ilk 10’da
 • Pakistan’da oyuncu “Esra Bilgiç” ile Türk dizileri  “Diriliş Ertuğrul” ve “Kuruluş Osman” ilk 10’da
 • BAE’de “Diriliş Ertuğrul” dizisi ilk 10’da
 • Kazakistan’da “Zalim İstanbul” dizisi ilk 10’da
 • Macaristan’da “Macaristan – Türkiye” maçı ilk 10’da
 • Ukrayna’da “Zalim İstanbul” dizisi ilk 10’da

Google Trends Türkiye 2020 sonuçlarına ulaşabilmek için tıklayınız.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Trends Türkiye 2020 Sonuçları Açıklandı” üzerine 9 görüş

 1. Araştırmalar çok doğru olmuş. Benimde ençok kullandığım eba, zoom, google haber, filmler,dizi, yemek tariflerini kullanıyorum. Güncel olan olaylar takip eederim. Yazınız için teşekküer ederim.

 2. Bu veriler aslında gündemi takip etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
  Özelliklede e-ticaret alanında faaliyet gösteren ya da niyetinde olan herkesin gündemi bilmenin önemini en iyi kavrayanlar bana göre influencerlar.
  Birkaç takip ettiğim influencerın paylaşımlarında farkedilen ilk nokta bence; reklamlarını oluştururken gündemdeki dizi tiplemeleri ya da güncel olayları baz alan genelde mizahi bazende dramatik skeçler hazırlıyorlar ve bu insanların merakını çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X