Google AdWords Nedir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda internet reklamcılığının amiral gemisi olan Google AdWords reklamlarının detaylarını sizlerle paylaşıyorum.

Google AdWords Nedir?

Daha önce dijital mecralarda reklam çalışması yapmamış firma ya da kişilerin cevabını en çok aradığı soru “Google AdWords nedir?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak Google AdWords (Google Ads) dünyanın en büyük internet reklamcılığı platformudur dememiz yanlış olmayacaktır. AdWords nedir? sorusuna bu kadar kısa bir cevabın okuyucuları tatmin etmeyeceğini düşünerek biraz daha detaya inmek istiyorum. Aslına bakarsanız AdWords nedir? sorusunun tek bir cevabı bulunmuyor diyebiliriz.

Google AdWords platformu sayesinde Google’ın bünyesinde bulunan Google Arama Motoru, Youtube, gmail vb pek çok kanalda dijital reklamlarınızı yayınlayabildiğiniz gibi Google iş ortağı olan web sayfalarında da reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google AdWords Reklam Türleri

Google Ads (AdWords) reklam ağı birbirinden farklı birçok reklam türünü kullanıcılarına sunan oldukça kapsamlı bir internet reklamcılığı ağıdır. Böylelikle hizmet ya da ürün satışı yapan firmalar hedeflerine en uygun reklam modeli yada türünü seçerek reklamlarını yayınlayabilirler.

Bunlar;

Google Arama Ağı Reklamcılığı

Google arama ağı reklamcılığı Google AdWords (Google Ads) reklamcılığının temelini oluşturmaktadır. Google aramalarında gerçekleşen aramalar sonucunda verilen 17 sonucun 7 tanesi reklam gösterimidir. Bu reklamlar arama sonuçlarının ilk 4 sırası ile son 3 sırasında yer almaktadır.

Google AdWords Arama Ağı Reklamları

Google arama motorunda internet kullanıcıları tarafından sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler kullanılarak gerçekleştirilen aramalar sonucunda reklamlarınız gösterilir. Google, reklamlarınız tıklanmadığı sürece sizden bir ücret almaz.

Google arama ağı reklamlarının en büyük avantajı potansiyel müşterilerinizin bu mecrada ürün ya da hizmetiniz ile alakalı anahtar kelime ile aramalar gerçekleştirmesi sonucunda reklamlarınızın göstermesidir. Diğer hiçbir mecrada bu avantaj bulunmamaktadır. Bu mecrayı daha çok ürün ve hizmet satmak isteyen reklam verenler kullanmaktadır.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google görüntülü reklam ağına bağlı 2 milyondan fazla web sayfasında gösterilmekte olan banner reklamlardır. Ülkemizde bulunan birçok web sayfası da (hürriyet.com.tr, sabah.com.tr vb) bu ağa dahildir. Görüntülü reklamların TBM maliyetleri arama ağı reklamlarına göre çok daha düşüktür ve firmaların marka bilinirliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Görüntülü reklam ağı reklamları bünyesinde gmail reklamlarını da barındırmaktadır.

Google AdWords Görüntülü Banner Reklamları

Alışveriş Reklamcılığı

Alışveriş reklamcılığı arama ağı reklamcılığının bir parçasıdır ve yine Google arama motoru sonuçlarında karşınıza çıkmaktadır. Alışveriş reklamcılığını klasik arama motoru reklamcılığından ayıran özellik bu reklam türünün e-ticaret siteleri için geliştirilmiş olmasıdır. Alışveriş reklamcılığı sonuçları aynı zamanda ürün görseli ile fiyatını da e-ticaret sitenizden çekerek sonuçlarda verir. Alışveriş reklamcılığı sonuçları alt alta olmayıp yan yana ve karşılaştırmalı olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Google AdWords Alışveriş Reklamları

Video Reklamcılığı (Youtube)

Google’ın Video barındırma sitesi olan Youtube’u 2006 senesinde satın alması ile Google Ads (AdWords) reklamcılığı reklam mecralarına videoları da eklemiş oldu. Youtube bir arama motoru olmasa da bünyesinde barındırdığı video arama özelliği dikkate alındığında dünyanın en büyük ikinci arama motoru olma özelliği taşımaktadır. AdWords (Google Ads) sayesinde Youtube üzerinden ürününüz için hazırladığınız reklam videolarını öne çıkarabilirsiniz ya da anonim olarak yüklenen videolarda Youtube’un reklam verenler için sunduğu seçeneklerden yararlanarak reklamlarınızın görünmesini sağlayabilmektesiniz.

Youtube video reklamları marka bilinirliği ve imajına büyük katkı sağlamaktadır.

Google AdWords Youtube Video Reklamları

Evrensel Uygulama Kampanyaları

Evrensel uygulama kampanyaları ile Android ya da İOS mobil işletim sistemleri için geliştirdiğiniz uygulamalarınızın indirilmesi için veya uygulama içi dönüşüm sağlamak amaçlı reklamlar oluşturabilmektesiniz.

Google AdWords Mobil Uygulama Reklamları

AdWords Reklamlarını Kimler Vermeli?

Google Ads (AdWords) reklamlarını marka bilinirliğini, satışlarını ve işletmesini büyütmek isteyen herkes vermelidir? Eğer henüz Google Ads (AdWords) reklamı vermediyseniz bilmelisiniz ki rakiplerinize mevcut veya potansiyel müşterilerinizi kaptırmaktasınız.

Google AdWords Reklamcılığı Fiyatı Ne Kadar?

Google Ads (AdWords) reklamları ile reklam verenler sadece tıklama başına ödeme gerçekleştirmektedir. Tıklama başına maliyetler diğer reklam verenler arasında anlık olarak açık arttırmaya tabi tutulur ve tıklama başına en yüksek teklifi verenden başlayarak reklamlar sıralanır.

Google AdWords platformu üzerinden ilk reklamınızı verebilmek için havale ile ödeme yapmayacaksanız minimum 14 TL’lik bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Sattığınız ürün ya da hizmet ile alakalı olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeyine göre TBM tıklama başına maliyetleriniz değişmektedir. Bu yüzden hiç kimse için standart bir TBM fiyatı bulunmamaktadır. Firmaların aylık Google Ads (AdWords) bütçeleri hedeflerine göre 100 TL’de olabilir 1.000.000 TL’de olabilir. Bütçenizi net olarak belirleyebilmeniz için ilk önce bir deneme bütçesi belirlemek en sağlıklı seçenektir. Deneme bütçesinden elde edilecek veriler ile gerçek bütçenizi belirlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

AdWords Reklamları Kimler Tarafından Verilmelidir?

Google Ads (AdWords) reklam bütçeniz düşükte olsa büyükte olsa bir Google Ads Uzmanı (Adwords Uzmanı) ile çalışmanız AdWords reklamlarınızın performansı açısından çok önemli bir unsurdur. Google Ads reklamları günlük olarak takip edilmesi gereken son derece gelişmiş bir platformdur. Bu durumu dikkate almayan birçok firma reklamlarını bir Google Ads (AdWords) uzmanından destek almadan gerçekleştirmekte ve bütçelerinin ziyan olmasına sebep olmaktadır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google AdWords Nedir?” için bir görüş

  1. Bu konuda en detaylı ve net bilgiyi vermişsiniz, birçok sayfada aradım ancak birbirinin kopyası hiçbirşey anlaşılmıyor. Ancak siz çok güzel, anlaşılır ve görsel örneklerle anlatmışsınız. Rahatlıkla anladım, takip etmeye devam edeceğim.
    teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X