Google Ads AdWords Reklamları kombi Sevisi

Kombi Servisleri için Google Ads Reklamları

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba bu yazımda kombi servisi hizmeti veren firmalar için Google Ads (AdWords) reklamlarının avantajlarından bahsediyorum.

Google Ads Nedir? (AdWords)

Google Ads, Google’ın internet reklamcılığı hizmetidir. Google Ads sayesinde kombi servisleri, kombi servisi arayan müşterilerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu yüzde birçok reklam veren gibi kombi servisleride Google Ads reklamları ile müşterilerine ulaşmayı tercih etmektedir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Özellikle son birkaç senedir Google Ads (AdWords) reklamları ile gerçekleştirilen başarılı çalışmalar büyük küçük tüm işletmelerin Google reklamlarına olan talebini her geçen gün arttırmakta. Bildiğiniz üzere Şubat 2016’da Google tarafından yapılan güncelleme ile Google arama motoru sonuçlarının ilk dört ve son üç sırasında reklam sonuçları verilmeye başlandı.  Bu değişiklikle beraber organik arama sonuçları özellikle mobil tarafta kullanıcıdan uzaklaştırıldı diyebiliriz. Bunun sonucu olarak da birçok işletme gibi kombi servisleri de Google Ads (AdWords) reklamlarına daha çok bütçe ayırmaya başladı.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için yapılan çalışmalara ait sonuçların aylar sonra alınabilmesi ve Google tarafından yapılabilecek yeni bir güncelleme ile yapılmış olan SEO çalışmalarının büyük bölümünün çöp olma ihtimali, firmaları SEO çalışmaları yerine kendi belirlediği anahtar kelimelerde tıklama karşılığında ödeme yaptığı Google Ads reklamlarını tercih ediyor.

Neden Google Ads Reklamı Vermelisiniz?

Ticaretin her alanında olduğu gibi dijital alanda da rekabet oldukça yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Yeni teknolojilerin getirdiği yeni imkanlara diğer firmalardan daha hızlı adapte olabilen büyük küçük tüm firmalar diğer işletmelere nazaran birkaç adım öne geçebilmektedir.  Bu değişime kendini adapte edemeyen firmalar ise müşterilerini rakiplerine kaptırarak pazar paylarını kaybetmektedir. Aradığı hizmet ve ürüne Google arama motoru aracılığı ile ulaşmak isteyen müşterilerinizin Google arama sonuçlarında bulunan reklamları gördüğünü ve bu sonuçlar arasında olmadığınızı düşünürsek çok fazla müşterinizi rakiplerinize kaptırdığınızı söylememiz yanlış olmayacaktır. Bu yüzden gelirlerinizi arttırmak ve işletmenizi büyütmek istiyorsanız sizin de Google da ilk sıralarda olmanız büyük önem taşıyor.

Google Ads AdWords Kombi Servisi

Neden Google Ads Arama Ağı Reklamları?

Google Ads (Adwords) arama ağı reklamlarının tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri Google arama motorunda müşterilerin satın alma gerçekleştirecekleri ürün, hizmet ya da firmaları aramasıdır. Arama ağının sunmuş olduğu bu imkan sayesinde Google arama ağı (arama motoru) reklamlarının dönüşüm oranları diğer tüm dijital reklamcılık türlerinden çok daha yüksek olmaktadır.

Google Ads Reklamları Nasıl Verilir?

Gmail e-posta hesabı olan ve Facebook profili oluşturacak kadar bilgisi olan herkes Google Ads (AdWords) hesabını kolaylıkla oluşturabilmektedir. Bunun yanında yönergeleri izleyerek kampanya ve reklam grubu kurgulayarak kendi reklam metinlerinizi ve anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Fakat yeterli uzmanlık ve tecrübe sahibi olunmadan yapılacak bu tür reklam verme girişimleri firmalarda hüsran yaratmaktadır. Google Ads reklamları bizzat Google Ads Uzmanı tarafından verilmesi gereken oldukça detaylı bir platformdur.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Google Ads Kampanya Nasıl Oluşturulmalı?

Google Ads (AdWords) reklamları oluştururken en başta bir kampanya oluşturmamız gerekmektedir.  Kampanyanızı bir ana kategori olarak düşünebilir ve ona göre kurgulayabilirsiniz. Kombi servisleri kampanya oluştururken hizmet bölgesinin genişliğine göre konum hedeflemesi yapabilmektedir. Tüm ülkeye yayılmış bir servis ağınız var ise tüm ülkeyi hedefleyebilirsiniz. Sadece belli bir şehirde hizmet veriyorsanız sadece o şehri seçmenizde mümkün, bulunduğunuz şehrin sadece belli bir bölümünde hizmet veriyorsanız gelişmiş arama seçeneği ile şehrin belli bölgelerini hedefleyen özel alan hedeflemesi yapabilirsiniz.

Yine kampanya ayarlarında bulunan reklam yayını zaman planlaması ile hangi günlerde reklamlarınızın görünmesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Böylelikle Pazar günü ya da farklı bir gün iş yeriniz kapalı ise reklamlarınızı o günlerde göstermeyebilirsiniz. Yine Reklam zaman planlaması ile reklamlarınızın gösterileceği gün içerisindeki saatleri belirleyebilirsiniz. Böylelikle mesai saatleri dışında ya da öğle tatili zamanlarında reklamlarınızın otomatik olarak durmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu ve buna benzer ayarlamaları yine kampanya menüsünden oluşturmaktasınız.

Google Ads Reklam Grubu Nasıl Oluşturulmalı?

Reklam gruplarını ana kategorinin altındaki alt kategoriler olarak düşünebilirsiniz. Kampanyaların altında istediğiniz kadar reklam grubu oluşturabilmektesiniz. Kampanyada olduğu gibi her bir reklam grubunuza farklı adlar verebilmektesiniz. Reklam Grubu oluştururken aynı zamanda reklam metninizi ve anahtar kelimelerinizi de belirleyebilmektesiniz.

Google Ads Reklam Metni Nasıl Oluşturulmalı?

Reklam grupları altında o reklam grubu ile alakalı içeriklere sahip reklam metinleri oluşturabilmekteyiz. Burada Google Ads (AdWords) hesap uzmanının birden fazla reklam metni yazması oldukça faydalıdır. Böylelikle Google algoritması içlerinden en verimli reklam metnini kullanıcılarına daha sık göstermeye başlayarak hesabınızı bir nevi A/B testi yaparak optimize edecektir. Bunun yanında oluşturacağınız reklam metinleri harekete geçirici olmalıdır. Servisinizin yaptığı işi ve bu iş için teklif ettiğiniz ücreti yazmanız avantajlı olabilir. Rakip analizi yaparak diğer kombi servislerinden farkınızı üstünlüklerinizi reklam metninizde belirtmeniz yine firmanızı bir adım öne çıkaracaktır.

Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilmeli?

Kombi servisleri genel olarak belli bölgelerde hizmet vermektedir. Bu yüzden lokasyon bazlı anahtar kelimeler tercih edilebilir. Örnek vermek gerekirse kombi servisimiz İstanbul’un Fatih ilçesinde faaliyet gösteriyorsa anahtar kelimemiz fatih kombi servisi olabilir. Avrupa yakasında faaliyet gösteren bir servis ise Avrupa yakasında bulunan ilçeler için bu anahtar kelimeleri çoğaltabiliriz. Fiyatınız ile ön plana çıkmak istiyorsanız en ucuz kombi servisi gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Verdiğiniz hizmetler için kombi bakımı, kombi tamiri, radyatör bakımı gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Hizmetini verdiğiniz belirli markalar var ise ECA kombi servisi, Baymak kombi servisi gibi anahtar kelimelerde kullanmanız faydalı olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi belirlerken anahtar kelime eşleme seçeneklerini göz ardı ederek yapacağınız çalışmalar reklam bütçenizin alakasız tıklamalar sonucunda tükenmesine sebep olabileceğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Kombi Servisleri için Google Ads Reklamları” için bir görüş

  1. Ben bir kombi servisiyim ve google ads reklamlarını kullanıyorum maliyetler çok yüksek kombi servisi kelimesinde ayrıca bot tıklamalar yaptıran firmalar yüzünden iş almakta zorlanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X