Google Ads Cihaz Hedefleme

Son Güncelleme Tarihi 29 Temmuz 2018

Google Ads (AdWords) kullanıcı paneli reklam verenler için birçok imkan ve kolaylık sağlamaktadır. Bu imkanlardan biride ayarlar menüsü altında bulunan cihazlar sekmesinden yapabildiğimiz cihaz hedefleyebilme özelliğidir. Google Ads Cihaz Hedefleme sayesinde reklam stratejiniz doğrultusunda ister kampanya düzeyinde isterseniz de reklam grubu düzeyinde Mobil cihazlar, Bilgisayarlar ve Tabletler için TBM tekliflerinizi ayrı ayrı arttırıp azaltabilirsiniz. Bunun yanında reklamlarınızın yayınlanmasını istemediğiniz cihaz türlerinde teklif tutarınızı %100 azaltarak reklam yayınlarınızı durdurabilmektesiniz.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Cihaz Tekliflerini Değiştirme

Teklif ayarlarınızı Cihazlar sütununun yanında bulunan Teklif Ayarlaması sütununda ki değişiklik yapmak istediğiniz cihazın satırını tıklayarak yapabilmekteyiz. Tıklama sonrası açılacak olan pencerede öncelikle teklif yönteminizi seçerek arttırmak yada azaltmak istediğiniz oranı yazıyorsunuz. Diyelim ki tüm cihazlarda 1 lira olan TBM teklifinizi mobil cihazlarda %100 oranında arttırdınız. Artık mobil cihazlarda yapılan aramalar sonucunda gerçekleşecek tıklamalar için TBM maliyetiniz 2 TL’ye kadar çıkabilecektir.
Google Ads AdWords Mobil Cihaz Hedefleme

Mobil Cihaz Hedefleme

Mobil cihazları ile ürün yada hizmet araması gerçekleştiren kişilerin arama yaptıkları ürün yada hizmeti %93 oranında aldıkları görülmektedir. Yine mobil cihazları ile arama gerçekleştiren kişilerin %80’in üzerinde ilk sıradaki reklamları tıkladığı tespit edilmiştir. Bu rakamlardan yola çıkarak bir değerlendirme yaptığımızda Google Ads reklamları ile ürün yada hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen firmaların mobil cihazlarda gerçekleşecek aramalarda ilk sırada olmalarının ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden gerçekleştireceğiniz reklamlarda mobil cihaz hedefleme ile ilgili stratejinizi doğru belirlemeniz gerekmektedir.

Bilgisayarları Hedefleme

Bilgisayarlar üzerinden ürün yada hizmet araması gerçekleştirmekte olan kullanıcıların ilk 4 sıradaki reklamları daha çok incelediği görülmektedir. Kullanıcılar bu reklamları ayrı ayrı değerlendirip kendileri için en iyi olanakları sağlayan firmada karar kılmaktadır. Bu yüzden bilgisayarlar üzerinden arama gerçekleştirmekte olan kullanıcılar için tekliflerimizin bilgisayar hedeflemesi ilk 4 sıra içinde kalmamızı sağlayacak şekilde olmalıdır.

Tablet Hedefleme

Tablet ile gerçekleştirilmekte olan ürün yada hizmet aramalarının hacminin düşük olduğu görülmektedir. Burada reklam verenin istemesi halinde teklif ayarı azaltma seçilip oranı da %100 olarak belirlenerek reklamlarınızın tablet cihazlar üzerinden yapılan aramalarda görülmesini engelleyebilirsiniz. Fakat tablet aracılığı ile gerçekleştirilen aramalarda da yer almak oldukça faydalı sonuçlar sağlayabilir. Reklam stratejiniz ve elinizdeki veriler ışığında da tabletler için olan tekliflerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır.

Cihaz Hedefleme Stratejisi

Cihaz hedefleme stratejisi belirlemeden önce her sektör ve ürünün kendine has özellikleri olduğunu ürün yada hizmetinizin güçlü ve zayıf yanlarının bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yine belirleyeceğiniz strateji öncesi rakip analizi yaparak rakiplerinizden sizi pozitif yönde ayıran özellikleriniz olduğunu belirlemeli ve rakiplerinize nazaran olan eksikliklerinizi de olabildiğince azaltarak ürün yada hizmetinizi avantajlı bir konuma getirmelisiniz.

Doğru dataları elde edebilmek ve daha iyi stratejiler oluşturabilmek için Google Ads (AdWords) hesabınızın ayarlarınızı olabildiğince detaya inerek yapmanızda fayda vardır. Bu yüzden cihaz hedeflemelerinizi tek bir kampanya üzerinden yapmak yerine her bir cihaz hedeflemesi için ayrı ayrı kampanya oluşturmanız strateji belirmenizi kolaylaştıracaktır. Tekbir cihaz hedeflemek için hedefleme dışı olacak cihazlarınızın teklif ayarını azaltma olarak belirleyip oranıda %100 yapmanız yeterli olacaktır.

Tüm bu detaylı analizleri gerçekleştirip doğru stratejileri ortaya koyabilmeniz için ya bir Google Ads Uzmanı ile çalışmalı yada bir Google Ads uzmanından danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Yeterli bilgi ve donanım olmadan gerçekleştirilecek ayarlamalar ile doğru stratejileri oluşturmak maalesef mümkün olamamaktadır. Google Ads danışmanına ayırabilecek kadar bütçesi olmayan reklam verenler ise en azından Temel Seviye Google Ads Eğitimi almalıdır. Aksi taktirde hiçbir şekilde verimli bir reklam gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads Cihaz Hedefleme” üzerine 2 görüş

  1. Daha önceleri aldığım eğitimlerde cihaz hedefleme öğrenmediğim bir konuydu, çoğu kişinin dikkat etmediği fakat önemli bir nokta, sayenizde öğrenmiş oldum, teşekkürler.

    1. Cihaz hedeflemenin ne oldugunu bilemezken Makaleniz öğrenmeme katkıda bulundu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X