WhatsApp Grubu Nasıl Yönetilir?

WhatsApp Grubu Nedir? Nasıl Yönetilir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar bu yazımda bir yandan WhatsApp Grubu nedir? özellikleri nelerdir? gibi sorulara cevap verirken bir yandan da WhatsApp grubunun nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Sizlerde umarım bu yazımdan faydalanarak çok daha iyi yönetilen gruplara sahip olursunuz.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp grubu ile ilgili detaylara girmeden önce WhatsApp nedir? sorusunu kısaca cevaplayalım. WhatsApp internet bağlantısı üzerinden akıllı telefonlar arasında yazılı, görsel ve işitsel görüşmeyi sağlayan bir mobil uygulamadır.

Eski Yahoo çalışanı Brian Acton ve Jan Koum tarafından 2009 yılında kurulan WhatsApp, 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılmıştır. Günümüzde ise (2017) aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 1.4 milyar kişidir.

WhatsApp Grubu Nedir?

WhatsApp’ın birden fazla kişi ile aynı anda mesajlaşıp dosya alışverişi yapabilmemizi sağlayan özelliğine WhatsApp Grup Sohbeti diyoruz. WhatsApp grup sohbeti sayesinde onlarca kişiyle aynı anda iletişim kurup dosya, görsel, video, konum vb birçok paylaşımda bulunabiliyoruz.

WhatsApp Grubu Özellikleri

Bir WhatsApp grubu kurmadan önce WhatsApp’ın grup için kullanıcılara sunduğu imkanları bilmenizde fayda var.

 • WhatsApp grubunuza 25 karakteri geçmeyecek şekilde bir ad verebiliyorsunuz.
 • WhatsApp grubunuza özel logo/simge belirleyebiliyorsunuz.
 • WhatsApp Grubunuza telefon listenizde bulunanları ekleyebildiğiniz gibi grubunuza özel bağlantı linkini sosyal medya gibi mecralarda paylaşarak grubunuzu büyütmeniz mümkün.
 • WhatsApp grubunuza en fazla 256 kişi katılabiliyor.
 • WhatsApp grubunuza birden fazla yönetici atayabilmenizde yine mümkün.
 • Grup yöneticileri dışında kimse katılımcı ekleyemiyor.
 • WhatsApp grubunuza eklediğiniz kişileri gruptan çıkarabiliyorsunuz.
 • Bunun dışında WhatsApp üzerinden yaptığınız normal yazışmalar için kullandığınız tüm özellikleri grup içinde de kullanabiliyorsunuz.

WhatsApp Grubu Adı Nasıl Belirlenmeli?

Kurmayı planladığınız WhatsApp grubunuzun uzun soluklu olup yüksek katılımcı sayılarına ulaşmasını istiyorsanız öncelikle iyi bir isim tercihinde bulunmanız gerekiyor. Bu yüzden kuracağınız grubun konusuna (İş, Eğlence, Muhabbet, Siyaset, Spor, STK vb) uygun bir isim belirlemelisiniz.

Örneğin uzmanlık alanınızın dijital pazarlama olduğunu varsayalım ve bu konu ile ilgili kişilerin fikir alışverişinde bulunabileceği bir WhatsApp grubu oluşturmak istiyorsunuz. Bu grup için uygun olabilecek isimlerden bir tanesi “Dijital Pazarlama Uzmanları” olabilir. Böylelikle grubunuza ekleyeceğiniz dijital pazarlama uzmanları grubun amacını kolaylıkla kavrayıp davetinizi geri çevirmeyecektir.

WhatsApp Grubu

WhatsApp Grubu Simgesi Nasıl Belirlenmeli?

WhatsApp grubu simgenizi grubunuzun logosu gibi düşünebilirsiniz. Grup adımızı belirlerken ki hassasiyetimizi burada da göstermemizde fayda var. Dijital Pazarlama Uzmanları ismine sahip grubumuzun simgesini gülen surat olarak belirlememizin ne kadar saçma olacağını bir düşünün!

Biraz photoshop vb görsel düzenleme bilginiz varsa grubunuzun adına uygun bir logo belirlemeniz çok daha kolay olacaktır. Bu bilginiz yoksa da sorun değil internet de belirlediğiniz isimle uyum sağlayacak birçok görsel bulunduğuna eminim.

WhatsApp Grubu Kuralları

Onlarca belki de yüzlerce farklı görüş ve düşüncede kişinin olduğu bir sohbet grubunu kuralsız yönetebilmek oldukça zordur. Bu yüzden grup konuşmalarının konudan sapmasını ve hatta tatsız muhabbetlerin oluşmasını engellemek için mutlak suretle bazı kurallar koymaya ihtiyaç duyacaksınız. Aksi taktirde grupta yaşanacak gereksiz konuşmalar, tatsız muhabbetler vb olaylar grubunuzun gözden düşmesine sebep olarak gruptan ayrılmalara neden olacaktır.

Aşağıda her WhatsApp grubuna uyarlanabilecek bir kurallar listesini sizler için paylaşıyorum. Bu kuralları hatırlatma amaçlı olarak konuşmaların gidişatına bağlı olarak periyodik paylaşmanız yararlı olacaktır. Bunun dışında gerekli uyarılara uymayıp kural dışı davranmaya devam edenleri yaptırım olarak gruptan çıkarmanız faydalı olacaktır. Aksi taktirde yaptırımı olmayan kuralların etkisi de olmuyor.

Örnek WhatsApp Grubu Kuralları

Aşağıdaki kurallar yukarıda örnek olarak verdiğimiz Dijital Pazarlama Uzmanları grubuna uygun bir şekilde hazırlanmıştır.

 1. Grup paylaşımları sabah 08:00 ila 24:00 arasında yapılır.
 2. Gruba yeni katılanlar kendilerini tanıtmakla yükümlüdür.
 3. Grubun konusu sadece dijital pazarlamadır. Farklı konularda konu açılamaz.
 4. Kendinize ait olmak kaydı ile dijital pazarlama ile ilgili yazılarınızın linkini paylaşabilirsiniz.
 5. Grupta dijital pazarlama ile ilgili iş ve staj ilanları paylaşılabilir.
 6. Grupta reklam paylaşımları yapılamaz.
 7. Grupta mesaj olarak günaydın, iyi günler, iyi bayramlar vb. gibi tetikleyici paylaşımlar yapılamaz.
 8. Kanka, hey millet gibi paylaşımlar uygun değildir.
 9. Grup üyelerinden rahatsız edici mesaj alanlar grup yöneticisini bilgilendirmelidir.
 10. Grup kuralları, grup üyeleri tarafından gerekli hallerde paylaşılabilir.

Bu kurallara gerektiği taktirde ekleme ve çıkarmalar yapabilirsiniz.

Whatsap Grubu Nasıl Kurulur?

Olaya ciddiyetle yaklaştık ve bunun sonucunda da daha grubumuzu kurmadan isim, simge ve kurallarımızı belirledik. Neden böyle söylüyorum; Çünkü genel itibari ile WhatsApp kullanıcıları önce grubu kurar kişileri ekler ve sonrasında onlarca kez guruplarının ad ve simgesini değiştirir durur. Tecrübe ettikçe de kural koyma ihtiyacı hisseder. Biz izlediğimiz bu yolla tüm bunların önüne geçeceğiz.

Şimdi gönül rahatlığıyla WhatsApp grubumuzu kurmaya başlayalım. WhatsApp uygulamasında yeni sohbet oluştur işaretine tıkladığımız alanda Yeni Grup işaretine dokunup grubumuza eklemek istediğimiz kişileri seçiyoruz. Kişilerimizi belirledikten sonra ileri diyoruz. Gelen ekranda grup konusunu yani adını yazıp grup simgemizi belirliyoruz ve son olarak oluştur diyerek grup kurma işlemimizi tamamlıyoruz.

Gördüğünüz gibi oldukça kolay bir şekilde WhatsApp grubu oluşturulabiliyor.

WhatsApp Grubu Nasıl Yönetilir?

Başlangıç için tüm teknik gereksinimleri yerine getirmiş olmamız grubumuzu çok iyi yönetebileceğimiz anlamına gelmiyor. Grubumuzu iyi denecek seviyede yönetebilmemiz için aşağıda belirttiğim hususlara dikkat etmelisiniz.

Grup yönetimindeki öncelikli hedefimiz grubu açma hedefimiz dahilinde iletişimi üst seviyede tutmak olmalıdır. Yani dijital pazarlama uzmanları grubunda iletişimi arttırmak için komik videolar yada fıkralar paylaşmak grubu amacından saptırıp bir geyik ortamına dönüştürecektir. Bu yüzden grubunuzda soru/cevap, görüş yada düşünce temelli karşılıklı etkileşimi arttırabilecek paylaşımlara ağırlık vermelisiniz.

Gereksiz tetikleyici mesajların grup üyelerini oldukça rahatsız ettiğini unutmayın. Onlarca katılımcının olduğu gruplarda gereksiz tetikleyici mesajlardan ötürü gelen bildirimler takipçilerinizin tepki gösterip grubu terk etmesine neden olur. Bu yüzden iyi haftalar. iyi günler gibi onlarca kişinin cevap vermeye kalkabileceği tetikleyici mesajların önüne geçmenizde fayda var.

Grup üyelerinizin sayısı belli bir sayının üzerine çıkmaya başladığı zaman tek başınıza grubunuzu yönetememeye başlayacaksınız. Bu yüzden üzerinizdeki yükü paylaşabileceğiniz grup yöneticileri belirleyebilirsiniz. Grup yöneticilerinizi grup içerisinde aktif olan katılımcılardan belirlemeniz oldukça faydalıdır. Böylelikle grup içerisinde bir motivasyon oluşmasını da sağlamış olursunuz.

Grup yöneticisi olarak grubun sessizleştiği durumlarda sektörünüz ile alakalı iş ilanı, makale, video, özlü söz gibi paylaşımlarda bulunmanız iletişimin tekrar artmasını sağlayacaktır.

Grup kuralları başlığında belirttiğim gibi kurallara uyulup uyulmadığının sıkı takipçisi olun uymayanları uyarın ısrarcı olanları gruptan uzaklaştırın ve bu konuda muhakkak adil olun. Grup üyelerinden birine uyguladığınız yaptırımı diğerine uygulamazsanız içten içe tepki çekip katılımcılarınızın gruptan soğumasına neden olursunuz.

WhatsApp Grubu Kriz Yönetimi

WhatsApp grubunuz büyüdükçe grubunuz spam saldırılarla karşılaşmaya başlayacaktır. Genel itibari ile +18 içerikler ile yapılan bu saldırılar  karşısında WhatsApp grubunun yöneticileri oldukça aktif olup ilgili paylaşımı gerçekleştiren numaraları gruptan çıkarmalı ve grup üyelerine durumu uygun bir üslup ile açıklamalıdır. Aksi taktirde grup üyeleri huzursuz olup gruptan ayrılacaktır.

Bunun yanında grup davet linkini dönem dönem yenilemeniz yada şifrelemeniz spam saldırılarını önemli ölçüde azaltacak önlemler arasındadır.

WhatsApp Bildirimlerini Kapatma

Bu konuya ayrı bir başlık ayırmamdan da anlaşılacağı üzere bu konu grubunuz için çok önemli! Onlarca üyesi olan gruplarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri her atılan mesaj için telefonlara bildirim gitmesidir. Bu durumdan ötürü bunalan birçok kullanıcı bildirimleri kapatmak yerine grubu terk ediyor. Bunun önüne geçmek için kullanıcılarınıza WhatsApp bildirimlerini yada sadece grup bildirimlerini kapatmalarını ara ara önermenizde fayda var. Böylelikle gelen bildirimlerden ötürü ayrılanların sayısını azaltabilirsiniz.

WhatsApp Grubu Nasıl Kapatılır?

Maalesef grubunuzu doğru yönetememeniz sonunda grubunuzu kapatmanıza yol açacaktır. Grubunuzu tamamen kapatmanız için öncelikle tüm katılımcılarınızı grubunuzdan çıkarmanız gerekir. Aksi taktirde gruptan çıktığınızda grup sistemin belirlediği grup üyelerinden birine devir olur. Tüm kullanıcıları gruptan çıkardıktan sonra sizde gruptan çıkın ve son olarak sohbet bölümünde grubu sil seçeneğini kullanarak grubunuzu tamamen sonlandırın.

Değerlendirme

WhatsApp ve WhatsApp grup sohbeti özelliği her ne amaçla kullanıyor olursanız olun kullanıcısı için taşıdığı özellikleri ile tam anlamıyla bir nimet. Bu mecrayı kullanarak yapabileceklerinizin bir sınırı bulunmuyor. Bu yüzden WhatsApp’ın sunduğu imkanları olabildiğince iyi değerlendirmenizi öneriyorum.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

WhatsApp Grubu Nedir? Nasıl Yönetilir?” üzerine 5 görüş

 1. Selamlar, hafıza problemi medeniyle whatsapp geçmişim tamamen silindi, arşivleme yapmıyordum, geri getirme ihtimalim var mıdır acaba?

  1. Merhaba Murat Bey,

   WhatsApp konuşmalarınızın yadeğini almadıysanız silinen kayıtları geri getirmeniz mümkün değil.

   Saygılarımla

 2. Whatsup üyesi olduğum bir grupta yanlışlıkla bir videoyu paylaşa bastım ancak karşı tarafa gitmedi sanırım çünkü sil deyince hepsini sil seçeneği çıkmadı “benden sil” seceneği vardı sadece.Ve hemen sildim.Bu durumda iletinin tam yüklenmeden zamanında silinip karşıya gitmediğinden emin olabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X