Google Ads AdWords Hesabı Nasıl Kurulur?

Google Ads Hesabı Nasıl Kurulur?

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda internet reklamcılığının amiral gemisi olan Google Ads reklamlarını yayınlayabilmeniz için gerekli olan Google Ads Hesabı nasıl kurulur? sorusunu görsel destekli olarak cevaplıyorum.

Google Ads Hesabı Kurulabilmesi İçin Gerekenler

Google Ads’in (AdWords) online bir hizmet olması, bu platformu kullanacak reklam verenlerin Google Ads Hesabı oluşturabilmesi için bazı teknik gereksinimlere sahip olmasını gerektiriyor. İlk kez Google Ads hesabı oluşturacakların öncelikle internet bağlantısına sahip bilgisayar yada akıllı bir cihaza sahip olması gerektiğini bilmesi gerekir. Bunun yanında Google Ads hesabı oluşturabileceğiniz bir Gmail e-posta adresiniz ile reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz bir web sayfanızın olması şarttır.

Ürün yada hizmetleriniz ile alakalı reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz web sayfası bir blog, e-ticaret sitesi yada landing page vb. olabilir.

Yazıya devam etmeden önce bilmelisiniz ki bir hesabınızı yönetecek bir Google AdWords Uzmanı ile çalışacaksanız, sizin bir Google Ads (AdWords) reklam hesabı oluşturmanıza gerek yoktur. Google Ads (AdWords) uzmanınız tüm bu işlemleri sizin için en başından itibaren gerçekleştirecektir.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Google Ads Hesabı Nasıl Kurulur?

Google Ads (AdWords) hesabınızı kurmaya başlamak için öncelikle aşağıda belirttiğim linki tıklamalısınız.

Link: https://ads.google.com

 • Linki tıkladığınızda çıkacak olan sayfada Hemen Başlayın butonuna tıklıyoruz.

Google Ads Hesabu Kurulumu (AdWords)

 • Açılan ekranda e-posta adresimiz ile reklamlarımızı yönlendireceğimiz web sayfamızın URL bilgilerini ilgili yerlere yazarak Devam butonuna tıklayarak kampanya oluşturma ekranına geçiyoruz.

Google Ads AdWords Hesabı

Google Ads Reklam Kampanyası Oluşturma

 • Google Ads (AdWords) hesabımızın 4 kısımdan oluşan ilk kampanyasını oluşturabilmemiz için gerekli olan ayarları, bu pencerede bulunan açılır başlıkları ayrı ayrı tıklayıp gerçekleştireceğiz. AdWords kampanya ayarları reklam hedefinize göre bilinçli bir şekilde yapılması gereken ayarlardır. Bu yüzden bu konuda hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.

Google Ads AdWords Kampanya Ayarları

1- Günlük Bütçe Belirleme

 • Bütçe satırını tıkladığınızda açılacak olan kısımda öncelikle kullanacağımız para birimimizi seçiyoruz. Ardından Google Ads (AdWords) kampanyamız için belirlediğimiz günlük toplam bütçe tutarımızı yazıp kaydet diyoruz. Burada unutulmaması gereken en önemli husus oluşturacağınız tüm kampanyaların bütçelerinin birbirinden bağımsız olduğudur. Yani iki farklı kampanyanızın 10’ar TL’lik bütçeleri toplamda günlük 20 TL harcanacağı anlamına gelir. Ekranın sağ tarafında ise belirlediğiniz bütçe dahilinde tahmini olarak reklamlarınızın alabileceği görüntüleme ve tıklama rakamları gözükmektedir.

Google Ads AdWords Kampanya Bütçe

2- Hedef Kitle Belirleme

Hedef Kitle kısmında Yer, Ağlar ve Anahtar Kelimeler alanları bulunmaktadır.

 • Yer satırını tıkladığımızda açılacak olan kısımda reklamlarımızın gösterilmesini istediğimiz ülke yada şehirleri belirleyebildiğimiz gibi gelişmiş arama kısmında şehirlerin belli alanlarını da hedefleyebilmekteyiz.

Google Ads AdWords Yer Lokasyon

 • Ağlar satırını tıkladığımızda açılacak kısımda Arama Ağının yanında Görüntülü Reklam Ağı bir seçenek olarak sunulmakta burada her ikisini seçebileceğiniz gibi sadece Arama Ağı reklamlarını da seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar için sadece Arama Ağı reklamlarını seçmek daha doğru bir karar olacaktır.

Google Ads AdWords Arama Ağı

 • Anahtar Kelimeler satırını tıkladığınızda açılacak olan kısımda ise ürün ve hizmetiniz ile alakalı size müşteri kazandırabilecek belirlediğiniz anahtar kelimeleri ekliyoruz. Burada önemli olan husus anahtar kelime eşleme seçeneklerini ne kadar doğru kullanabildiğinizdir. Yeni başlayanlar için anahtar kelime eşleme seçeneklerinden (geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme ve tam eşleme) tam eşleme seçeneği daha uygundur.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri daha detaylı bilgi alabilmek için “Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Google Ads AdWords Anahtar Kelime

3- TBM Teklifi Belirleme

 • Teklif satırını tıkladığınızda açılacak olan pencerede Tekliflerimi manuel olarak ayarlayacağım satırını işaretleyerek bir tutar girmeniz isabetli bir karar olacaktır. Burada gireceğiniz tutar bir tıklama için ödemeyi taahhüt ettiğiniz en fazla ücreti ifade etmektedir.

Google Ads AdWords TBM Tıklama Başına Maliyet

4- Reklam Metni Oluşturma

Kampanya ayarları sayfasında Metin Reklam satırını tıkladığınızda açılacak olan alanda Google arama motorunda gözükecek olan reklam metninizi oluşturmaktasınız.

 • Açılış Sayfası: Reklamlarınızı yönlendireceğiniz sayfanızın URL adresini giriyoruz.
 • Başlık 1: Reklam metnimizin sol tarafta yer alacak birinci başlığını 30 karaktere sığacak şekilde yazıyoruz.
 • Başlık 2: Reklam metnimizin sağ tarafta yer alacak ikinci başlığını 30 karaktere sığacak şekilde yazıyoruz.
 • Açıklama Satırı : Bu kısımda ürün ve hizmetiniz ile alakalı dikkat çekecek açıklamaları 80 karaktere sığacak şekilde yer vermektesiniz.

AdWords Reklam metinlerimizde rakiplerinize göre avantajlı konumda olduğunuz bilgileri içermelidir. Bunun yanında %10 indirim, son gün vb harekete geçirici mesajlar kullanmanız oldukça etkili bir yöntemdir.

Google Ads AdWords Reklam Metni

Kampanya ayarlarımızdan sonuncusu olan reklam metnimizi oluşturup Kaydet ve devam et diyerek bu kısmı sonlandırıyoruz.

Ödeme Bilgileri

 • Ödeme ekranında herhangi bir e-ticaret sitesinde ne gibi bilgiler isteniyorsa burada da aynı bilgiler istenmektedir. Burada ayrıntı olarak ödeme yönteminizi Manuel Ödemeler olarak seçmenizi tavsiye ederim.

Google Ads AdWords Odeme Bilgileri

 • Ayrıca minimum ödeme tutarının 14 TL olduğunu bilmelisiniz. Gerekli bilgileri Kaydet ve devam et diyoruz.

Google AdWords Ads Ödeme Yöntemi

İncele Ekranı

Evet, AdWords hesabı oluşturabilmek için tüm ayarlamaları yaptık reklam metnimizi girdik ve kampanyamızı oluşturduk ve işin sonuna geldik. İncele kısmında yaptığımız tüm işlemlerin bir özetini görüp bir yanlışlık yapıp yapmadığımızı son kez kontrol ediyoruz. Ardından alttaki Google Reklam Verme Programı Şartlarını okuyup bu şartlarıda kabul ettiğimizi işaretliyorsak son olarak Ödeme yap ve onaylayı tıklayarak AdWords Hesabımızı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Google Ads AdWords Kurulum Özeti

Son olarak ödeme yap ve tamamlayı tıklayarak bir Google Ads (AdWords) hesabının sahibi olduk. Buraya kadar anlattığımız bilgilerle hiçbir destek almadan hesabınızı oluşturmanız mümkün fakat Google Ads reklamları ile işletmenizi büyütüp gelirlerinizi gerçekten arttırmak istiyorsanız Google Ads (AdWords) reklam hesabınızı ya bir profesyonel Google Ads Uzmanına emanet etmeli yada Temel Seviye Google Ads Eğitimi almalısınız. Aksi taktirde yaptığınız çalışmalar istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X