Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads / AdWords ile yeni tanışanlar için çok mühim bir konu olan Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıyorum.

Tabi detaylara girmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmeniz adına önceden bilmeniz gereken bazı kavramlar hakkında kısa bilgiler vermenin daha doğru olacağına karar verdim.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google’ın internet reklamcılığı hizmetidir. Google Ads (AdWords) sayesinde reklam verenler, Google arama motorunda, Youtube videolarında, Youtube arama sonuçlarında, İnternet sitelerinin görsel banner alanlarında, Gmail gelen kutusu ile mobil uygulamalar üzerinde reklamlarını yayınlayabilmektedir.

Not: Anahtar kelime eşleme seçenekleri en çok Google’ın arama ağı reklamcılığı ile alışveriş reklamcılığı modelinde kullanılmaktadır.

Arama Ağı Reklamcılığı Nedir?

Google, Yandex gibi arama motorlarında gösterilen reklamlara arama ağı reklamcılığı diyoruz. Arama ağı reklamcılığı, hedef kitlemize en kolay şekilde ulaşmamızı sağlayan ve en çok tercih edilen internet reklamcılığı modelidir. Bu yüzden internet reklamcılığının amiral gemisi olarak da adlandırılır.

Ülkemizde ve dünyada en çok ziyaret edilen web sayfasının Google arama motoru olduğunu düşündüğümüzde de arama ağı reklamcılığının amiral gemisinin Google arama motoru olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, milyarlarca internet sitesi içerisinden aradığımız konu ile alakalı web sayfalarına ulaşmamızı sağlayan bir araçtır. Arama motoru kullanıcıları ihtiyaç duydukları bilgi ile alakalı anahtar kelimeleri yazarak ilgili web sayfalarına ulaşırlar.

Arama motorları olmasaydı aradığımız konu ile alakalı web sitelerinin domain adreslerini bilmemiz gerekirdi. Milyarlarca web sitesi ve buna bağlı trilyonlarca web sayfasının olduğu bir ortamda tabi ki bu pek mümkün değil.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Google Ads (AdWords) için anahtar kelime, reklamınızı tüketici ile buluşturmanızı sağlayan aradaki bağlantıdır. Bu yüzden reklamını yapacağınız ürünü doğru tüketiciye ulaştırabilmeniz için anahtar kelime seçiminde titiz olmanız gerekir. Aksi taktirde reklamlarınız ürününüz ile ilgilenmeyen internet kullanıcılarına gözükerek reklam performansınızın düşmesine neden olabilir.

Anahtar kelimeler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Reklamların İşleyiş Süreci

1- Ürün ve hedef tüketiciyi tanımlama

2- Reklam ile hedef tüketiciyi buluşturacak anahtar kelimeleri belirleme

3- Anahtar kelimeye uygun tüketiciyi cezbedecek reklam metni yazımı

4- Belirlenen anahtar kelimeler ile reklamın yayına alınması

5- Google arama motoru üzerinde reklam verenin belirlediği anahtar kelimeleri kullanarak arama gerçekleştirenlere reklamlarımızın gösterilmesi..

Örnek Eşleşme Mantığı

Anahtar Kelime: Saç Ekimi Fiyatları

Eşleme Seçeneği: Sıralı Eşleme

Reklam Başlığı: En Uygun Saç Ekimi Fiyatları

Tüketicinin Kullandığı Arama Terimi: İstanbul’da saç ekimi fiyatları

Tüketicinin Google arama motorunda yaptığı aramada saç ekimi fiyatları geçtiği için reklamlarımız gösterilir.

Buraya kadar anlattıklarımla arama ağı reklamcılığının temel işleyiş şeklini sizlere açıklamaya çalıştım. Bu aşamadan sonra Google Ads (AdWords) arama ağı reklamcılığının en önemli noktalarından biri olan anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında ki detaylardan bahsetmek istiyorum.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olunmadan ve mantığı anlaşılmadan yayına alınacak olan arama ağı reklamlarının başarısız olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bilmeliyiz. Öyle ki anahtar kelime eşleme seçenekleri dikkate alınmadan yapılacak reklam yayını sonucunda bütçenizin %95’inden fazlasını alakasız tıklamalar sonucunda yitirmeniz büyük olasılıktır.

Google Ads AdWords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Google Ads reklamlarında kullanabileceğiniz 4+1 farklı anahtar kelime eşleme seçeneği bulunuyor. Gelin bu eşleme seçeneklerine daha yakından bakalım.

Tam Eşleme Seçeneği

Google Ads ile yeni tanışanların başlangıç olarak kullanmaları gereken eşleme seçeneğidir. Tam eşleme seçeneği anahtar kelimenin başına ve sonuna köşeli parantez konarak kullanılır. Örnek: [saç ekimi]

Tam eşleme yapılarak çıkılan reklamlarda arama yapan kullanıcının sadece bu kelimeleri kullanması istenir. Yani Google’da saç ekimi nedir araması yapan kullanıcıya reklamlarınız gözükmeyecektir. Sadece saç ekimi yazılarak yapılan aramalarda reklamlarınız gözükebilir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime [saç ekimi]

Arama Terimi: saç ekimi

Tam Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Tam eşleme seçeneği, Google Ads panelini yeni yeni kullanmaya başlayan kişilerin hata yapma ihtimalini büyük oranda kısıtlar ve alakasız gösterimlerde reklamlarınızın gözükerek bütçenizin tükenmesini önler.

Tam Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Tam eşleme seçeneği başlangıç için iyi bir seçenek olmakla beraber arama hacmi düşüklüğü nedeniyle ulaştığınız kişi sayısı oldukça kısıtlı olacaktır. Düşük arama hacimlerinde beklediğiniz hedeflere ulaşmanız güç olabilir.

Sıralı Eşleme Seçeneği

Google Ads (AdWords) paneline biraz hakimiyet sağlamaya başladığınızda sıralı anahtar kelime eşleme seçeneğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Sıralı eşleme seçeneğini kullanabilmeniz için belirlediğiniz anahtar kelimenizin başına ve sonuna tırnak işareti koymamız gerekiyor. Örnek: “saç ekimi”

Sıralı eşleme yapılarak kullanılan anahtar kelimeleriniz ile reklam yayını yaptığınızda anahtar kelimenizin sağına ve soluna farklı kelimeler eklenerek yapılan aramalarda dahi reklamlarınız gözükecektir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: “saç ekimi”

Arama Terimi: saç ekimi, saç ekimi nedir, en iyi saç ekimi merkezi vb

Sıralı Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Sıralı eşleme seçeneği tam eşleme seçeneğine göre daha fazla kişiye reklamlarınız vasıtası ile ulaşmanızı sağlar. Bunun yanında muhakkak belirlediğiniz anahtar kelime arama teriminde kelimelerin yeri değişmeden (ekimi saç) bulunması gerekir buda alakasız gösterimlerin büyük ölçüde önüne geçecektir.

Sıralı Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Sıralı eşleme seçeneği ile alakasız aramalarda görünme ihtimali bulunmaktadır. Bunu önüne geçebilmek için negatif anahtar kelimeler ile birlikte kullanılması gerekir. Bunu yanında arama hacmi tam eşleme seçeneğine göre fazla olmakla beraber yetersiz kalma olasılığı da bulunur.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneği

Anahtar kelime eşleme seçenekleri arasında geniş eşleme düzenleyici seçeneği en çok tercih edilen eşleme türüdür. Google Ads (AdWords) panelinde yeterince hakimiyet oluşturduğunuzu düşündüğünüzde kullanmaya başlayabilirsiniz. Geniş eşleme düzenleyiciyi kullanabilmeniz için anahtar kelimelerinizi başına artı işareti koymanız gerekir. Örnek: +saç +ekimi

Geniş eşleme olarak kullandığınız anahtar kelimeleriniz ile reklam yayını yaptığınızda aramalarda anahtar kelimenizin sağına, soluna ve ortasına farklı kelimeler gelebilmektedir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: +saç +ekimi

Arama Terimi: saç baş ekimi, ağrısız saç ve sakal ekimi vb.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Geniş eşleme düzenleyici seçimi oldukça geniş kitlelere ulaşmanıza olanak sağlar. Belirlediğiniz kelimeler muhakkak arama terimlerinde bulunur. Buda alakasız aramalarda gözükmenizi sınırlandırmanızı sağlar.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneğinin Negatif Yönleri

Bir Google Ads Uzmanı ile çalışmıyor ve yeterince deneyime sahip değilseniz bu eşleme seçeneğini kullanmamalısınız. Geniş eşleme düzenleyici ile oldukça geniş bir kitleye ulaştığınız için reklam bütçeniz çok çabuk tükenebilmektedir. Bunun yanında alakasız aramalarda fazlasıyla reklamlarınız çıkabilir. Bunu engellemek için hatırı sayılır bir sayıda negatif anahtar kelime ile birlikte kullanmanız gerekir.

Geniş Eşleme Seçeneği

Deneyimsiz ve anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından istemsiz bir şekilde kullanılan eşleme seçeneğidir. Bu eşleme seçeneğini kullanmak için anahtar kelimelerinizin başına yada sonuna herhangi bir simge koymanıza gerek yoktur. Örnek: saç ekimi

Geniş eşleme olarak kullandığınız anahtar kelimeler ile reklam yayınına başladığınızda anahtar kelimenize eş anlamlı ve benzer kelimeler ile yapılan aramalarda da reklamlarınız gözükebilir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: saç ekimi

Arama Terimi: saç şampuanı, saç tarağı, sakal çıkarıcı

Geniş Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Anahtar kelimeniz ile direk yada dolaylı tüm aramalarda reklamlarınız gözükür. Bu sayede arama ağındaki tüm potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Geniş Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Geniş eşleme seçeneği Google Ads u-Uzmanı olan yada en az Google Ads Uzmanı kadar kendini geliştirmiş kişilerce kullanılmalıdır. Aksi taktirde geniş eşlemelerde ağırlıklı olarak alakasız reklam gösterimleri yaparsınız. Bununu önüne geçebilmek için ciddi sayıda (2000+ negatif kelime) negatif anahtar kelimenizin olması gerekir. Bu yüzden hemen hemen 1 sene boyunca günlük olarak arama terimleri raporunuzu kontrol ederek reklamlarınızın gösterim sağladığı alakasız kelimeleri belirleyip negatif kelime olarak eklemeniz gerekecektir.

Negatif Eşleme Seçeneği

Negatif anahtar kelime eşleme seçeneği diğer eşleme seçeneklerinin tam tersi bir göreve sahiptir. Negatif olarak belirlediğimiz anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda reklamlarımızın gözükmesini engelliyoruz.

Belirleyeceğiniz amaca göre başına eksi işareti yada artı (+) hariç diğer eşleme seçeneklerindeki işaretleri ile kullanabilmekteyiz. Örnek: -nedir

Örnek Gösterimler 1

Negatif Anahtar Kelime: nedir

Arama Terimi: saç ekimi nedir

Saç ekimi nedir kelimeleri kullanılarak yapılan aramalarda nedir kelimesi geçtiği için reklamlarınız gösterilmez.

Örnek Gösterimler 2

Negatif Anahtar Kelime: [saç ekimi]

Arama Terimi: saç ekimi

Tam eşleme olarak belirlenen negatif kelime (saç ekimi) ile arama yapıldığında reklamlarınız bu aramayı yapanlara gözükmez. Fakat saç ekimi nedir şeklinde bir arama yapıldığında reklamlarınız gösterilir.

Negatif Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Yeterli sayıdaki negatif anahtar kelime varlığı reklamlarınızın alakasız gösterimler almasını engelleyerek bütçenizin tükenmesinin önüne geçer. Böylelikle sadece potansiyel müşterilerinize reklamlarınızı göstermiş olursunuz.

Negatif Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Negatif anahtar kelimeleri belirlemek ciddi bir çalışma ve zaman gerektirir.

Google Ads Uzmanı yada Danışmanı İle Çalışmanın Önemi

Gördüğünüz gibi sadece anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmamak dahi reklamlarınızın performansını oldukça kötü etkileyebiliyor. Daha önce sosyal medya profili oluşturmuş yada bir e-ticaret sitesinden kredi kartı ile alışveriş yapmış herhangi bir reklam veren rahatlıkla bir Google Ads (AdWords) hesabı oluşturarak reklamlarını yayına almayı başarabilir.

Fakat Google Ads paneline yeterince hakim olunmadan yapılacak çalışmalar reklam veren için muhtemelen hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Reklam verenlerin hayal kırıklığı yaşamaması için bir Google Ads Uzmanı ile çalışması daha doğru bir tercihdir.

Yine de AdWords reklamlarını kendi yönetmek isteyen reklam verenler için tavsiyem; Reklamlarınızı yayına almadan önce lütfen bir Google Ads Eğitimi programına katılın ve reklamlarınızı bir Google Ads Danışmanı gözetiminde takip edin.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri” üzerine 17 görüş

 1. Ön çalışması uzun ve meşagatli bir süreç. Sürekli analitik düşünmek ve süreci yönetmek gereken önemli bir konu.. anahtar kelime önemlim evet ama megatif kelimeler bir o kadar daha önemli..

 2. Negatif Eşleme meselesini tam oturtamamıştım zihnimde. Makaleyle çok temiz bir şekilde oturttum. Teşekkürler emeğinize sağlık

  1. Arama ağı reklamcılığı, hedef kitlemize en kolay şekilde ulaşmamızı sağlamakta bu yolda anahtar kelimeler sayesinde daha pratik şekilde hedef kitleye ulaşmamızı sağlamakta negatif ve geniş eşlemeyi daha iyi anladım

 3. detaylar için teşekkürler hocam sanırım ufak çapta bir uygulamaya ihtiyacım var.

 4. Google ads ile reklam verebilmek için konuyu iyice anlayıp yönetim şekillerini iyi süzgeçten geçirmek ve iyi bir şekilde yönetmek gerekli olduğunu daha iyi anladım. Tecrübe edebilmek için deneyimlemek gerekli. Aksi halde başarısızlık kaçınılmaz.

  1. Bu işi yaparken müşterimizin ne istediğini ve tam olarak hizmet verdiğimiz alanı iyi analiz etmeliyiz ki anahtar kelime ve negatif kelime seçimlerimiz doğru olsun dikkatli ilerleme gerektiren bı konu

 5. Google ads reklamları için kesinlikle tecrübe, deneyim ve dikkat gerekli. Düzgün bir strateji oluşturularak hedeflenen kitleye ulaşmak için nokta atış yapabilmek son derece kolay. Ancak işinin ehli birilerine projenin emanet edilmesi gerekir. Yazınızda da belirttiğiniz gibi aksi takdirde bütçe heba olacaktır.
  Negatif kelimelerin seçilmesi en çok dikkat edilmesi gereken konu sanırım. Ancak derste de belirttiğiniz gibi bazı durumlarda müşteri marka bilinirliğini tercih ediyorsa ve bütçesi de sağlamsa yanlış aramalarda da görünmesi sorun olmayacaktır.

 6. İnternet üzerinden vereceğimiz reklamın analizi iyi yapılmış ve bir uzman tarafından tasarlanarak yapılan reklamların başarılı olması bu makalenin bana kattığıdır.Bu yüzden teşekkür ediyorum hocam

 7. Google Ads, Google’ın kendine ait internet reklamcılığıdır. Google Ads kullanlar reklamlarını çeşitli platformlarda yayınlayabiliyorlar. Ancak bu reklamların doğru kitleye ulaşması için kilit noktaları yani anahtar kelimeleri bilmek ve doğru bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Eşleme çeşitlerinde en dikkat çekici negatif eşlemedir bence. Çünkü diğer eşleme çeşitlen tam tersi göreve sahiptir. Yani yapılan aramalarda yayınladığımız reklamların görünmesini engelleyebilmekteyiz. Bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

  1. Google Ad. Reklam mantığı ni anlamak adına güzel bir bilgi kaynağı olmuş..teşekkür ederiz.

 8. Google Ads in örneklerle verdiğiniz bu anlatımı çok açıklayıcı ve anlaşılır nitelikte olmuş. Özellikle negatif kelime kullanımınin önemi çok yüksek çünkü butcesi sınırlı reklam veren için dediğiniz gibi hayal kırıklığından öteye geçmez. Bu noktada anladığım ya işi ehline bırakmak ya da işin ehli olmak en doğru adım olacaktır.

 9. negatif eşleme yaparken ki zahmete girmeden önce, kesinlikle bir pratik yapılması gerektiği dersini almış olduk, epey zahmetli, o sebeptendir ki şimdilik tam eşleme ile başlamak en mantıklısı, kalanında boğuluruz, her gün kontrol etmesi de cabası

 10. Eğer ads uzmanı veya kullanım tecrübesine sahip degilsen oluşturacağını yanlış reklam ve pazarlama strateji maliyeti işin uzmanına harcamak kayıp değil başarının başlanıcıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X