Google Ads IP Engelleme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda IP engelleme yaparak Google Ads, AdWords reklamlarında gerçekleşen bot yani sahte/geçersiz tıklamaların önüne nasıl geçebileceğinizi anlatıyorum. 

Bu konu ile ilgili detaylara girmeden önce IP Nedir? Nasıl Öğrenilir? gibi bilgileri sizinle paylaşacağım.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

IP Adresi Nedir?

İnternet erişimi olan her akıllı cihazın (bilgisayar, telefon, tablet, tv) diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi için bir ip yani internet protokol adresi/numarası bulunmaktadır. IP adresleri nokta (.) ile ayrılan dört rakam dizisinden oluşur. Örnek: 88.245.245.66

Özellikle statik/sabit bir ip adresi talebi olmadığı taktirde ev ve iş yerlerinde internete bağlanan cihazların ip adresleri dinamik yani değişken olmaktadır. Dinamik ip adresi kullanan cihazlar her internete bağlandıklarında internet sağlayıcının sunduğu o an boşta bulunan bir ip adresini kullanarak internete bağlanır.

IP adreslerini internete bağlı cihazlarınızın kimlik numaraları gibi düşünebilirsiniz. IP adreslerini bildiğiniz cihazların hangi ülke yada şehirde olduğunu ve hatta cihazın bulunduğu konumu rahatlıkla tespit etmeniz mümkündür.

IP Adresi Ne Amaçla Öğrenilir?

Genel itibari ile internet kullanıcıları ya kendi ip adreslerini öğrenmek ister yada bir başka internet kullanıcısının ip adresini öğrenmeye çalışır.

Kendi ip adresini öğrenmek isteyen kullanıcı çoğunlukla kendisine ait olan wifi ağında, kendi ip adresini hariç tutarak farklı cihazların (ip adresleri) bağlantı hızını düşürür.

Diğer amaç ise farklı ip adreslerinden web sitelerine gelen kötü amaçlı ziyaret ve saldırıları önleme maksadı taşır. Saldırıları yapan ip adresleri tespit edilebildiği taktirde bu saldırıları engelleyebilmek mümkündür.

Bu yazımızın ana konusu da Google Ads yani AdWords reklamlarına spam saldırılar gerçekleştiren ip adreslerini nasıl tespit edip engelleyebileceğimiz!

Kendi IP Adresimizi Nasıl Öğreniriz?

Kendi ip adresinizi bulmanın en kolay yolu google arama motoruna girip ip adresim nedir yazmak olacaktır. Çıkan ilk sonuca girerek ip numaranızı öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçi IP’leri Nasıl Tespit Edilir?

Ziyaretçi ip adreslerini tespit etmenin birçok yolu bulunuyor. Web sitenizin alt yapısına bağlı olarak eklenecek eklenti yada kodlar sayesinde ziyaretçi ip adreslerini görmeniz mümkün. Bunun yanında web sitenizin sunucusunda ziyaretçi ip adresleri tutuluyor. Bir diğer seçenek ise web sayfanızda yer verdiğiniz canlı chat uygulamaları yine sitenize giriş yapan ziyaretçilerinizin ip adreslerini sizinle paylaşmaktadır. WordPress alt yapısı kullanan bir web sayfasına sahipseniz içeriklerinize yapılan yorumlarda yorum yapanların ip adreslerine ulaşmanız mümkün.

IP adreslerine ulaştıktan sonra yapmanız gereken ise bunlardan hangilerinin spam/bot olduğunu tespit etmektir. Bu tespiti yaptıktan sonra sahte ip adreslerini rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Sahte Google Ads Tıklamaları

Sahte tıklamalara Google Ads reklamcılığı (AdWords)  aracılığı ile ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen kişi ve işletmelerde de rastlanabilmektedir.. Bu tür zararlı çalışmaların özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren AdWords rekabeti ve (TBM) tıklama başına maliyeti yüksek evden eve nakliye, kombi servisi yada klima servisi olan işletmeler arasında yapıldığını görmekteyiz.

Maalesef kişilerdeki ahlaki ve etik olmayan davranış eğilimleri, kolay yoldan hızlı gelir elde etme hırsı ile birleşince başkalarına zarar vermek oldukça sıradanlaşabiliyor.

Hizmet ve ürün kalitesi ile ön plana çıkmak yerine rakiplerinin AdWords reklamlarına saldırılarda bulunarak ön plana çıkmak isteyen kişi ve işletmeler kendilerine ve sektöre büyük zararlar vermektedir.

Rakiplerinin Google Ads (AdWords) reklamlarını saf dışı bırakabilmek için “AdWords Clicker Bot” adı verilen yazılımlar kullananlar diğer reklam verenlerin yayında olan reklamlarını sahte tıklamalar yolu ile tıklatarak bütçelerinin tükenmesine yol açar. Bu haksız rekabet doğurduğu gibi aynı zamanda bir hırsızlık biçimidir.

Google Ads bu şekilde hileli gerçekleşen geçersiz ve sahte tıklamaları gün içerisinde tespit ederek ödenen ücretin iadesini yapmaktadır. Fakat iş saatlerinde geçersiz tıklamalar ile bütçesi tüketilmiş reklam veren iş alamadığı için zor duruma düşmektedir.

Bu şekilde müşteri hırsızlığı yapan kişi ve işletmeler yüzünden zor durumda kalan diğer reklam verenlerde bu yola eğilim göstererek durumu içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Google Ads IP Engelleme

Google Ads’in sahte ve geçersiz tıklamalardan ötürü yaşadığımız bütçe kayıplarını telafi ettiğinden bahsetmiştik, fakat bu bizim sorunumuzu tam olarak çözen bir durum değil. Bizim bu tıklamaları en başında oluşmadan mümkün olduğunca engelleyebilmemiz gerekiyor. Aksi taktirde reklamlarımızın istediğimiz saat dilimlerinde gösterilmesini sağlayamayız. Bunu sağlayamadığımızda ise müşteri elde etmemiz oldukça zorlaşacaktır.

Peki Bu Durumu Nasıl Çözebiliriz?

Google Ads (AdWords) Arama Ağı kampanyalarınızın ayarlar bölümünde bulunan Hariç tutulan IP’ler bölümüne hileli geçersiz tıklama yaptıklarını tespit ettiğimiz 500 farklı ip adresini ekleyerek engelleyebiliyoruz.

AdWords hesabınıza giriş yaparak engellemek istediğiniz ip adreslerini ekleyeceğiniz kampanyanızı seçin ve ayarlar menüsünü tıklayın. Açılan ayarlar listesinin altında bulunan ek ayarları tıklayın.

Google Ads AdWords İp Engelleme

Açılacak olan ek ayarlar içerisinden Hariç tutulan IP’ler seçeneğini tıklayın.

Google Ads AdWords IP Engelleme Nasıl Yapılır?

Açılacak olan alana engellemek istediğiniz ip adreslerini ekleyerek kaydedin. Artık bu kampanyanızda bulunan reklamlarınız bu ip adreslerine gözükmeyecektir.

Google Ads AdWords IP Engelleme

Bot saldırılarını Atlatmak için Farklı Seçenekler

Sahte tıklama gerçekleştiren ip adreslerini tespit edip engelledik fakat yine de istediğimiz sonucu alamıyoruz. O zaman farklı taktikler denememiz gerekebilir. Amacımız bütçemiz tükenmeden bir şekilde yayında kalmak ise kampanyalarımız için yüksek bütçe anahtar kelimelerimiz için düşük TBM belirleyebiliriz. Bu şekilde daha uzun süre reklamlarımız yayında kalabilir. Gün sonunda ise Google Ads geçersiz tıklamalardan ötürü tükenen bütçemizi iade edecektir.

Sadece belirli zaman aralıklarında saldırı aldığınızı düşünüyorsanız bu zaman dilimlerinde reklamlarınızı durdurabilirsiniz. Bunun dışında saldırı aldığınız kalimeler sınırlıysa bu kelimeleri negatif anahtar kelime olarak belirleyerek bu saldırıları atlatmayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise sahte tıklamaları gerçekleştiren ip’leri anlık olarak tespit edip engelleyen uygulamalar (Click Guard) kullanmak olacaktır. Google Ads (AdWords) ile entegre çalışabilen bu uygulamalar tespit ettikleri ip’leri seri bir şekilde engelleyebilmektedir. Bu tarz uygulamalar ücretli olduğu için yine size ek bir maliyet olarak yansıyacağını unutmamalısınız.

Sahte Tıklamaları %100 Engellemek Mümkün Mü?

Reklamlarınızın gerçekten bir saldırı altında olduğunu düşünüyorsanız bunu muhakkak Google Ads destek ekibine bildirmeniz gerekir. Bu sayede hesabınız incelenir ve aynı anahtar kelimeyi kullanan ve saldırı almayan hesaplar tespit edilerek izlemeye alınır. Google Ads (AdWords) sahte tıklamaları gerçekleştiren hesabı tespit ettiği zaman gerekli işlemleri yaparak ilgili hesabı kapatacaktır.Aksi taktirde sahte tıklamaları bir şekilde engelleyip azaltsak bile maalesef %100 olarak engellememiz şuan için mümkün değil.

Neden Bir Google Ads Uzmanı ile Çalışmalısınız?

İnternet reklamcılığının amiral gemisi Google AdWords reklamcılığıdır. AdWords reklamları sayesinde reklam verenler, Google arama motorunda, Youtube videolarında, internet sitelerinin banner alanlarında, mobil uygulamalarda ve e-posta kutularında reklamlarının yayınlanmasını sağlayabilir.

Tüm bu mecralarda etkin ve başarılı reklam kampanyaları oluşturmak muhakkak ki bilgi, deneyim ve uzmanlık gerektirecektir. Yeterince bilgi sahibi olunmadan kurgulanacak olan reklamlar bütçenizi hızlıca tüketerek büyük oranlarda zarar etmenize sebep olacaktır.

Tüm bu ve buna benzer sebeplerden ötürü bir Google Ads Uzmanı ile çalışmanızı önermekteyim. Google Ads Uzmanı sizin için rakip analizini gerçekleştirecek ve en uygun kampanya stratejinizi belirleyecektir. En doğru kampanya, anahtar kelime ve reklam metni kurgusunu belirledikten sonra hesabınızı günlük, haftalık ve aylık olarak izleyecek gerekli durumlarda optimizasyon çalışmalarını sizin adınıza yapacaktır.

Böylelikle reklam bütçenizi AdWords Uzmanı sayesinde olabilecek en verimli şekilde kullanarak muhtemel zararların önüne geçebilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 130

Google Ads IP Engelleme Nasıl Yapılır?” üzerine 7 görüş

 1. adwords ten ıp engellediğim zaman çoğu ıp leri geçersiz ıp diyor
  analyticsten aldığımız ıp leri nasıl yazacağız adwordse
  8 rakam 9 rakam 10 rakam lı ıp ler nasıl yazılacak

  1. Merhaba Kadir bey,

   Ülkemizdeki ip yapsının dinamik olmasından ötürü iplerin Google Ads (AdWords) üzerinden engellenmesi pek işe yaramıyor. Bu açığı gören firmalarda bu işi bir sektöre dönüştürmüş durumda clickguard vb adlarda AdWords ile entegre çalışan ip engelleyici ücretli araçlar bulunuyor. Fakat düşük bütçeli olanlar için bu araçlar biraz pahalı.

   Saygılarımla

 2. Merhabalar, Biz sahte tıklamalar Clickbrainiacs kullanıyoruz oda Adwords entegre ama verim alamıyoruz çünkü adamlar her girdiğinde farklı ip den giriyor. Click Guard farklı bir mantıklamı çalışıyor? Verim alabilir miyiz?

 3. Makale için teşekkürler spam saldırılarından kaçınmak için şuan etkili çözüm sanırım Adwords Clicker bot kullanmak

 4. Tam aradığım içerik. klima servisiyim bot saldırılarından bıktık usandık.. Bilgi için teşekkürler

 5. bot saldırılarına karşı manuel olarak IP engelleme oldukça meşakatli oluyor. Google’ın bu sorunu biran önce çözmesi gerekir. Müşterileri olarak maadur oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X