Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir? Nasıl Yönetilir?

Real Time Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi 17 Ekim 2019

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda real time marketing yani gerçek zamanlı pazarlama hakkındaki tüm sorularınıza cevap veriyorum.

Real Time Marketing Nedir?

Markaların kısa süre (birkaç saat, gün, hafta  ya da ay) içerisinde gündem (trend) olan konulara yönelik doğru zamanı yakalayarak yapmış oldukları kreatif pazarlama faaliyetlerine Real Time Marketing yani Gerçek Zamanlı Pazarlama diyoruz.

Real Time Marketing Araçları

Gerçek zamanlı pazarlama çalışması yapmayı planlıyorsanız öncelikle gündemi yakından takip etmeniz gerekiyor. Bunu yapabileceğiniz ücretsiz iki aracı aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Google Trends

Bu takibi gerçekleştirebileceğiniz en başarılı ücretsiz araç Google Trends’dir. Google’ın trends aracı sayesinde google arama motoru üzerinde internet kullanıcılarının gerçekleştirdiği arama yoğunluklarını günlük ve anlık olarak oluşan trendler olarak takip edebilirsiniz.

Google Trends hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Twitter Trend Topic Listesi

Ülkemizde en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter üzerinde oluşan trendleri takip ederek yine gündemi takip edebilmeniz mümkün. Bunun için masaüstü ya da mobil cihazınızdan twitter hesabınıza giriş yapmanız yeterli.

Real Time Marketing Yapmanın Faydaları

Başarılı bir şekilde yürütülecek gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları ile marka bilinirliği, marka etkileşimi ve marka sadakati olumlu yönde etkilenecektir. Oluşacak olumlu etki sayesinde ürün ve hizmet satışları artacak ve buna bağlı olarak markanın maddi hedeflerine ulaşması kolaylaşacaktır.

Real Time Marketing Yapmanın Zorlukları

Gerçek zamanlı pazarlama en büyük zorluklarından biri 7/24 sizin ya da ekibinizin algısının açık olması gerektiğidir. Birgün siz işe giderken dahi iş işten geçmiş olabilir.

Bunun yanında plansız gelişen konularda doğası gereği hızlı bir şekilde içerik kararı alınmasını gerektiren bir pazarlama türüdür. Akabinde de aynı hızla içerik hazırlanıp yayına alınmalıdır. Bu süreçte de hedef kitleye yanlış anlaşılabilecek içerikler üretilerek marka imajına zarar verilebilmektedir. Bu yüzden gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları kapsamında özellikle toplumumuzun hassas olduğu konularda üretilecek olan içerikler yanlış anlaşılmaya neden olmayacak netlik ve nitelikte olmalıdır.

Real time marketing çalışmalarınız için benim sizlere son tavsiyem ise mesafeli samimiyet ilkesini uygulamanız olacaktır.

Real Time Marketing Stratejileri

Real time marketing stratejinizin en önemli ayağını sabır oluşturuyor diyebilirim. Her trend olan konuda içerik oluşturmak ya da oluşturmaya çalışmak hatalı bir strateji olacaktır. Bu yüzden aceleci davranmamanızı öneriyorum. Her gün ya da her hafta bir real time marketing içeriği oluşturmanız şart olmamalı. Bunun yerine markanızın imajına uygun oluşacak gündemi yakalamayı hedefleyin.

Markanıza uygun gündemi yakaladınız artık hızlı davranma vakti! Kreatif, farkındalık yaratan ve ilk bakış ve okunuşta anlaşılabilen içeriğiniz ile uyumlu görseli bulunan bir paylaşım hazırladınız. Sakın hızlı olmak adına hemen yayına almayın, bunun yerine çekirdek ekip dışından en az iki kişinin içeriğinizin verdiği mesajı kontrol etmesini isteyerek (bunlardan biri var ise hukuk departmanından olabilir.) ilgili görüşlerini alın.

Onca mesai harcanan bu çalışmada içeriğinize reklam vermekten kaçınmayın. Unutmayın içeriğiniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar etkili olacaktır. Bunun yanında internet reklamcılığı araçlarını kullanırken hitap ettiğiniz kitleye uygun hedeflemeler gerçekleştirerek çalışmanızın etkisini bir kat daha arttırabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarınızı illa ülke çapında planlamanız gerekmez. Şehirlerin kendi özel gündemlerini takip ederek onlara özel içerikler üretebilirsiniz. İçeriğinize reklam verirkende lokasyon belirleyerek konuyla alakasız şehirlerde içeriğinizin görünürlüğünü düşürebilirsiniz.

İçeriği hazırladınız, paylaştınız, reklam verdiniz bunun sonucunda da etkileşim almaya başladınız. Sizin için artık gerçek zamanlı etkileşim zamanı! İçeriğinize yorum yapan, soru soran takipçilerinize mesafeli samimiyet ilkesi kapsamında iletişim kurmayı ihmal etmeyin aksi takdirde bu çalışmanın gerçek meyvesini yememiş olursunuz.

Real Time Marketing Nasıl Yapılır?

Real time marketing çalışması yapmayı planlayan markaların ilgili personelleri öncelikle daha önce bu konuda ülkemizde ve yurtdışında yapılmış olan başarılı, başarısız çalışmaları incelemeli ve bu konularda ortaya konmuş makaleleri okumalıdır. Aksi takdirde yapılacak çalışmalar tecrübesizlikten ötürü faydadan çok zarar getirebilir. Bunun yanında real time marketing çalışmalarını planlı ve plansız olmak üzere ikiye ayırmamız mümkündür.

Planlı Real Time Marketing Nasıl Yapılır?

Gündem olacağı önceden kestirilebilen ay ya da güneş tutulması, doğum günü ya da ölüm yıl dönümü, en uzun gece ya da gündüz, iftar saati, vizyona girecek bir film gibi gündem olma potansiyeli yüksek konular için çok daha önceden gerçek zamanlı pazarlama çalışması yapılabilir.

Aynı zamanda  anneler günü, sevgililer günü, babalar günü, dini ve milli bayramlar gibi trend olacağı önceden tahmin edilebilen günler içinde yapılan pazarlama çalışmaları da gerçek zamanlı pazarlama faaliyetidir. Fakat bu günlerde yapılacak çalışmalarda tüketicilerin reklam farkındalığının yüksek olduğu, birçok rakip markanın aynı anda rekabet halinde olduğu ve yüksek bütçeli reklamların ön plana çıktığını göz önünde bulundurmalısınız.

Planlı Real Time Marketing Örnekleri

Redbull’un 21 Haziran en uzun gündüz süresi çalışması..

Redbull Real Time Marketing

Algida’nın mikro blog sitesi twitter’ın favori butonunun yıldız simgesini, kalp simgesi olarak değiştirmesi üzerine yaptığı çalışma..

Algida Gerçek Zamanlı Pazarlama

31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz’ın yürüttüğü dijital seçim kampanyası real time marketing kapsamında değerlendirilebilir.

AK Parti Gerçek Zamanlı Pazarlama

Oreo’nun güneş tutulmasının gerçekleştiği gün yaptığı çalışma

Oreo Gerçek Zamanlı Pazarlama

Duracell tarafından merakla beklenen Star Wars filminin vizyona girmesini takiben gerçekleştirdiği çalışma

Duracell Real Time Marketing

Ayakkabutik tarafından 1 Nisan’a yönelik yapılan çalışma

Ayakkabutik Gerçek Zamanlı Pazarlama

Plansız Real Time Marketing Nasıl Yapılır?

Aşırı dolu, yağmur ya da kar yağışı, elektrik kesintisi, gökkuşağı, UFO ya da Van Gölü Canavarı gibi fenomenlerin gözlemlenmesi gibi anlık gelişen ve trend olabilecek konular üzerinden yapılan gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarıdır. Beklenmedik anlarda oluşan bu gündemlerle ilgili yapılacak olan çalışmalarda oldukça dikkatli davranılmalı ve oluşturulan içeriklerin uygun olup olmadığı farklı birimler tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Plansız Real Time Marketing Örnekleri

Ülkemizde UFO görüldüğüne dair paylaşımların artması üzerine Kütahya Porselen tarafından gerçekleştirilen gerçek zamanlı pazarlama çalışması..

Kütahya Porselen Gerçek Zamanlı Pazarlama

Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın BBC Türkçe’nin paylaştığı “NASA, uzaya gidecek komedyen arıyor.” paylaşımına verdiği cevap kişisel markalaşma alanında real time marketing için güzel bir örnek olabilir.

Cem Yılmaz Gerçek Zamanlı Pazarlama

Fenerbahçe futbol takımının eski teknik direktörünün aşırı yağmurlu bir günde taşan suyun içinde Migros poşetleri ile birlikte görüntülenmesinin gündem olması ile birlikte Migros tarafından gerçekleştirilen çalışma.

Migros Gerçek Zamanlı Pazarlama

İstanbul’da yaz ayında gerçekleşen dolu yağışı ile araçların zarar görmesi üzerine araç sahiplerinin aldığı önlemlerin gündem olmasını en iyi değerlendiren markalardan biri İKEA olmuştu.

İKEA Gerçek Zamanlı Pazarlama

Dünya kupasında gösterdiği performans ile yıldızı parlayan Beşiktaşlı Hırvat futbolcu Domagoj Vida üzerinden Koçtaş’ın yapmış olduğu çalışma..

Koçtaş Gerçek Zamanlı Pazarlama

2015 yılında ülkemizin büyük bölümünde gerçekleşen elektrik kesintisi sonrasında Okey tarafından gerçekleştirilen çalışma

Okey Gerçek Zamanlı Pazarlama

Real Time Marketing Nasıl Yapılmaz?

Sevilen halk ozanımız Neşet Ertaş’ın 25 Eylül 2012’de vefat etmesi üzerine aynı gün Turkcell kullanıcılarına bir SMS mesajı gönderdi. Mesajın içeriğinde ”Türk Halk Müziğinin unutulmaz ozanı Neşet Ertaş’ı anıyoruz! 3 gün boyunca sizi arayanları Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri NEREDESİN SEN ile karşılamak için NESET yazıp bu mesajı cevaplayabilirsiniz.(1TL)” yazmaktaydı.

Oldukça hassas bir konuda hazırlanan anma içeriği oldukça kreatif (yaratıcı) düşünülmüş fakat bu hizmet için markanın bir ücret talep etmesi kullanıcıları tarafından hoş karşılanmamıştır. Akabinde ise sosyal medyada marka aleyhine binlerce tepki içeriği üretilmiştir. Turkcell gelen tepkiler üzerine aşağıdaki görselde gördüğünüz özür metnini paylaşmak durumunda kalmıştır.

Neşet Ertaş Turkcell Özür

https://goo.gl/tNQEs3

Real Time Marketing Analizi

Yapacağınız çalışmanın sonuçlarını sosyal medya ve web sitesi ölçümleme araçlarını kullanarak analiz edin. Yine rakiplerinizin gerçekleştirdiği çalışmaları değerlendirip kendinizin ki ile karşılaştırın ve elde edeceğiniz veriler ışığında artık bir sonraki çalışmanın hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Real Time Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 36 görüş

 1. Detaylı ve bol örnekli bu yazı için teşekkür ederim. Bu kadar uzun bir yazıyı bir solukta bana okuttunuz elinize sağlık.

 2. Çok doyurucu bir içerik hazırlamışsınız. Okuduktan sonra Real time marketing nedir? sorusu hakkında aklımda soru işareti kalmadı.

 3. Gerçek zamanlı pazarlama daha net nasıl anlatılabilirdi bilemiyorum. Kaleminize sağlık..

 4. Dijital pazarlama ile ilgilenen herkese bu yazıyı okumasını tavsiye ederem. çok önemli bir ayrıntı gerçek zamanlı pazarlama..

 5. örneklere bakarken çok eğlendim. çok yaratıcı içerikler çıkarılmış gerçekten. bu hususta dikkat edilmesi gereken; evet hızlı olmalıyız fakat daha sonra başınızın ağrımaması için içeriğin mutlaka bir kaç kişi tarafından kontrol ettirilmesi gerek. toplumun ve dünyanın hassasiyetlerinin farkında olarak paylaşımlar yapmak gerek.

 6. Bu paylaşımızı keyifle okudum.. “Planlı real time marketing “dense, plansızları daha keyifle okudum. analitik ve kıvrak zeka gerektiren örnekler yol gösterici oldu benim için. Gündemi takip etmenin önemini daha iyi anladım..

 7. Gün içerisinde 17 kez twitter trend topic listesi değişen bir ülkede real time marketing faaliyeti yürütmek gerçekten zor olsa gerek 🙂 Anladığım kadarı ile biraz daha suya sabuna dokunmayan konular üzerinden ilerlemek gerekiyor. Yoksa birileri güncel ifade ile “duyar kasmak” için hazırda bekliyor olabilir.

 8. Çok açıklayıcı bir yazı çok açık ve ama Mesafeli samimiyet ile ilgili de bir örnek görseydim benim için daha açık olabilirdi. Adından belli sanırım, belli resmiyet seviyesini gecmeyen bir samimiyetten bahsediliyor sanırım ama yinede bir örnek çok iyi olabilirdi.

 9. real time marketing reklam fikir sahiplerini tebrik ediyorum, ben bu çalışmayı ilk kez duyuyorum ve bu pazarlama stratejisi bence çok etkili teşekkürler

 10. Özellikle planlı reel marketing kısmında anladığım kadarıyla ön görmek gündemi yakından takip etmek zamanlamayı iyi ayarlamak önemli erkenlerden biri. Bu sebepten sürekli aktif ve araştırmacı olmak gerekiyor.

 11. İsminden de anlaşılacağı için gerçek zamanlı pazarlama yapmak için en temel nokta gündemi çok iyi takip etmektir. Tabi ki bunu yaparken zorluklarının olması yanında faydaları da oldukça fazladır. Böyle bir çalışma yapacak isek aynı sektördeki rakiplerimizin de yaptığı çalışmaları takip etmek çok önemlidir. Tüm bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 12. Real Time Marketing’ te gündem takip etmek evet önemli, fakat vermiş olduğunuz örneklerdeki gibi olaya zeka katabilmek bence işin en önemli kısmı.

  1. Real marketing.doğru zamanda doğru içerik ve doğru mesajla yapılan reklam çalışmasıdır hızlı fakat çok iyi düşünülmüş birkaç kişinin fikri alındıktan sonra yayınlanmalı.

 13. Doğru kurgulanmış gerçek zamanlı pazarlama çalışması firmaya ve/veya markaya duyulan ilgi ve sempatiyi çok kısa zamanda yukarılara çıkarabilir. Bu etkileşimi sürdürülebilir kılmakda son derece önem arz etmektedir.
  Tşk.

 14. ‘Plansız real time marketing’ refleksif gelişen pratik zekanın işi gibi gözüküyor fakat ‘planlı real time marketing’te de rakiplerin de aynı konuda planlama yaptığının düşünürsek belki de daha yaratıcı daha günü okuyan bir fikir gerekir. Burada sanırım mesele yine güncel kalabilmek ve tabiki pratik zeka. Ayrıntılı makale için teşekkürler

 15. Anlık ve güncel olayların üzerine kurgulanmış reklam eşleştirmelerin, sahip olunan markaya olumlu ve olumsuz farkındalıklar katmakta.Bu yüzden eğitimin katkısını daha iyi anlayabilmek adına örnekleri inceleyip faydalanacağım.

 16. bu konuda artık kullanılması epey güç olan bir unsur var, o da twitter trend topic listesi,
  çünkü twitter’da örgütlenme, hashtag kampanyası mantığı, artık gerçek zamanlı mini reklamlara döndü

  örneğin; #…istifa gibi hashtaglerde, etiket ile alakasız konularda sırf etkileşim olsun diye paylaşım yapanları, daha önceleri yine görüyorduk… ama dün bu oran 10/1 ise bugün 10/4 bazen 5, yani bir çoğu satırlarca reklam flood’u,
  + bir de karşıt görüşlü insanların, aynı hashtag üzerinden geri dönüt vermeleri, aslında gereksiz etiketlere de prim vermiş oluyor, saçma sapan gündemler ortaya çıkıyor, bu da asıl gündemi bulmayı epey zorlaştırıyor

 17. Güncel olan olayların üzerine yapılan kurgularin etkileri … Reel marketing ilk duyduğumda çok etkilendim ozellikle Ikea reklamında. Hem esprili hem akılda kalıcı hem de görsel olarak gündemi taze tutarak reklam yapmak çok zekice.

 18. İnce bir zeka ve yaratıcılık gerekiyor. tabiki sıkı takip, gündemi yakalamak, hızlı düşünmek ve hayata geçirmek.

 19. Planlı Real Time Marketing her ne kadar rekabet olma olasılığı yüksek olsa da plansız real time marketing tam bir pratik zeka ile ortaya çıkıyor.Örnekler ile çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz.

 20. Gündemi çok iyi takip ederek doğru bir şekilde hayata geçirilirse Real Time Marketing marka sadakati olumlu yönde etkilediğini açıkça görebiliriz.

 21. Bir pazarlamacının gündemi sıkı takip etmesi, algısının sürekli açık olması ve üretici olması lazım…

  Bu pazarlama çeşidi samimi bir dil içeriyor. Gündemi takip eden kişilerin gündemi konuşurken “x marka bugün için böyle birşey yapmış gördün mü?” demesi bile etkili sonuçlar doğuracaktır.

  Örnekleriniz çok belirgin olmuş. Teşekkürler.

 22. Realtime marketing için en önemli noktalardan biri reklama çevireceğimiz konu olacak güncel olayı doğru değerlendirebilmekten geçmektedir. Konuyu doğru açıdan yakalamak önemli örneğin turkcell çalarken dinlet nedeniyle özür dilemek zorunda kalması mesajın birçok müşteri tarafından kötü bir olay üzerinden yapılan fırsatçılık olarak algılamasından kaynaklanmıştır. Konu ölüm bile fırsatçı olarak addedilemeyecek yaratıcı kurgular üretmek ciddi başarıları getirecektir.

 23. Gerçek zamanlı pazarlama gerçeken çok faydalı özellikle yaratıcılıkla birleştiğinde mükemmel işler çıkıyor.. Bunun yanında düşüncesiz bir paylaşım markanıza çok fazla zarar verebilir. Çok dikkatli olmak lazım.

 24. İlk defa duyduğum bir tanım ama paylaştığımız her içeriğin belli bir süresi varmış. Real time marketing nasıl yanlış yapılmaz bunu da öğrendim.

 25. Gerçek zamanlı pazarlama ortaya içerik açısından zengin bir ürün sunulursa fayda getirir.

 26. Merhabalar,
  Yazınızda bulunan karşılaştırmalı örnekler çok titiz ve detaycı bir bakış açısıyla hazırlanmış. Konuların alt başlıkları ve yazının içeriği çok kaliteli olmuş.
  Emeğinize sağlık.

 27. Burada bu fikirleri ortaya çıkarmak çok değerli. Evet önümüzde değerli gün ve haftalar var. Bunların tarihi belli ancak bu konuda içeriği üretecek kişinin Cem Yılmaz gibi olması gerekiyor. İşte bu esnada bunu yapabilen kişi olmak gerek. Bunun için gündemi tüm dünya nezdinde takip etmek gerek, tüm dünya üzerinde bir takım hikayeler, tepkiler, tarih bilmek gerek. Ve kitap okumak aşırı değerli olunan bir husus olacaktır bu konuda.

 28. Black Friday’in ülkemizde ismiyle ilgili oluşturduğu tepki sebebiyle Efsane Cuma , Muhteşem Cuma vs olarak adlandırılması konusu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum

 29. Gündemdeki konular dikkate alınarak yapılan reklam pazarlaması çeşididir.
  Benim aklıma Filli boyanın yaptığı reklamlar geliyor.

 30. Merhabalar,
  Satış ve pazarlama ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir makale olmuş. Pandemiden sonra daha da artan online satış da, satıcılar olarak digitalde veya trend olacak konularda nasıl reklam ve bilgi verilmeli, pazarlama stratejileri hakkında açıklayıcı, teşvik edici bilgilerin yer aldığı, keyifli ve bol örnekli bir yazı olmuş yine 😊
  Emeğinize sağlık 🙏🌼

 31. Mona Lisa tablosuna yapılan son saldırı sonrasında Cif markasının hazırladığı görsel güncel bir örnek olacaktır. Doğru ve hızlı alınan kararlar güzel bir içerikle de birleşince adından bahsedilen bir iş ortaya koyuyor. Cif’in herhangi bir hesabını takip etmiyor olmama rağmen karşıma çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X