Google Ads (AdWords) HTML5 Reklam Ekleme

Google Ads’e (AdWords) HTML5 Reklam Ekleme Şartları

Son Güncelleme Tarihi 25 Şubat 2019

Merhaba arkadaşlar bu yazımda müşterilerine Google Ads görüntülü reklam ağını kullanarak ulaşmak isteyen reklam verenlerin html5 formatında hazırladıkları bannerları yüklerken karşılaştıkları “html5 reklam yüklenemedi. hesabınız html5 reklamları desteklemiyor.” uyarısını nasıl aşabileceğinizi anlatıyorum.

HTML5 Banner Reklam Nedir?

HTML5 banner için hareketli, kendini tekrarlama özelliği olan görsel kalitesi yüksek banner formatıdır diyebiliriz.

Neden HTML5 Reklam?

Google Ads (AdWords) görüntülü reklam ağı için hazırlanan bannerlar gif, jpg, png ve html5 gibi farklı banner formatlarında hazırlanabilmektedir.

HTML5 formatında hazırlanan görüntülü bannerların video kalitesinde akıcı hareket özelliği sayesinde yayınlandığı sayfalarda kolayca dikkat çekerek daha yüksek oranlarda tıklama alması, html5 formatında hazırlanan reklamların diğer banner formatlarına göre çok daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır.

Google Ads HTML5 Reklam Ekleme Şartları

Google Ads (AdWords) hesabınız üzerinden görüntülü reklam vermek istediğinizde hesabınızın bazı yeterliliklere sahip olması gerekir.

Hesabınız yeni açılmış bir hesap ise öncelikle hesabınızdan 1000$ karşılığı Türk Lirası reklam yayını yapılmış olmalıdır. Burada hangi reklam türünde (arama ağı, video vb) reklam harcaması yapıldığının bir önemi bulunmamaktadır.

Bu süre içerisinde hesabınızda Google Ads (AdWords) reklam politikalarına aykırı olabilecek çalışmalar yapmamalısınız. Bu konularda hesabınızın uyarı alması html5 reklamların aktif olmasına engel olabilir.

Düzenli bir ödeme geçmişinizin olması Google Ads tarafından önemsenen bir kriter. Limiti tükenmiş kart uyarıları vs onay sürecinizi riske atabilir.

Yeni açılan hesabınız tüm bu gereksinimleri karşıladıktan sonra html5 formatının kullanıma açılması için bir başvuru formu doldurmanız gerekecek. Başvuru formunu doldurup gönderdikten sonra bir hafta içerisinde hesabınız google tarafından incelenecek ve  başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair bir e-posta alacaksınız.

HTML5 formatının kullanımı ile ilgili hiçbir başvuru yapmadığınız takdirde Google Ads 90 günlük geçmişe ve 9000$ karşılığı reklam harcaması yapmanız durumda otomatik olarak html5 formatını hesabınız için aktif hale getirecektir.

HTML5 Formatında Banner Reklam Nasıl Hazırlanır?

HTML5 formatında hareketli banner hazırlayabileceğiniz birçok program bulunuyor. Ben bunların içerisinde google’ın reklam verenler için sunduğu Google Web Designer aracını kullanmanızı öneririm.

Google Ads Tarafından Desteklenen HTML5 Reklam Boyutları

Google Ads için hazırlayacağınız html5 reklamları için aşağıdaki paylaşacağım boyutları dikkate almanız gerekiyor. Bununn yanında uygun ölçülerde hazırlayacağını bannerlar 150 KB’ı geçmemelidir.

Google Ads (AdWords) HTML5 Boyutları

Bir Tavsiye

İlk defa bir Google Ads hesabına sahip oluyorsanız, yapacağınız reklam çalışmalarında yanlış uygulamalar yapma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Bu yüzden imkanlarınız ölçüsünde ya bir Google Ads (AdWords) Uzmanı desteği almanızı ya da Google Ads Eğitimi alarak kendinizi bu konuda geliştirmenizi öneririm. Aksi taktirde yapacağınız yanlış uygulamalar neticesinde bütçenizin yaklaşık %90’nını verimsiz kullanarak zayi etme ihtimaliniz çok yüksek.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X