Kahoot Quiz Online Bilgi Yarışması

Kahoot Nedir, Nasıl Kurulur ve Nasıl Oynanır?

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda kendi eğitimlerimi daha renkli hale getirmek için sıklıkla kullandığım online öğrenme/yarışma platformu Kahoot hakkında en çok sorulan sorular olan Kahoot nedir, nasıl kurulur ve nasıl oynanır? gibi birçok soruya sizler için cevap vermeye çalıştım.

Kahoot Nedir?

Kahoot internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı cihaz vasıtası ile erişilebilen oyun ve eğlence tabanlı öğrenme portalıdır. Yani Kahoot’un öğrenmeyi oyunlaştırarak kolaylaştıran bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Kahoot ile yer ve zamandan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir noktasında bulunan kişilere oluşturduğunuz yarışmalar vasıtasıyla ulaşarak öğrenmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

Kahoot Nedir?

Kahoot Ne Zamandır Hayatımızda?

Kahoot, Norveç’li üç kafadar olan Johan Brand, Jamie Brooker ve Morten Versvik’in Norveç Teknoloji ve Bilim Üniversitesinde gerçekleştirdikleri bir proje olarak Mart 2013’den beri hayatımızda.

Kahoot Kullanımı Ne Kadar Yaygın?

Kahoot’un ne kadar başarılı ve yaygın bir platform olduğunu, hali hazırda 180’den fazla ülkede aylık ortalama 50 milyon kişinin Kahoot bünyesindeki 20 milyondan fazla oyundan faydalandığını öğrendiğimizde daha iyi anlıyoruz.

Kahoot ile Neler Yapabiliyoruz?

Kahoot ile bilgi yarışması (Quiz), tartışma (Discussion), anket (Survey) ve karıştırma (Jumble) olmak üzere 4 farklı kategoride oyunlaştırılmış eğitimler hazırlayabiliyoruz.

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Kahoot Kullanmak için 6 Neden

Öğrenmek, öğretmek yada eğlenmek isteyen herkes Kahoot’un sunmuş olduğu olanaklardan yararlanabilir.

 1. Esnek Yapı: Kahoot ile belirlediğiniz herhangi bir konuda hakkında eğlenceli oyunlar oluşturabilirsiniz.
 2. Basit: Kahoot’da hesap oluşturan herkes kolayca test, anket, tartışma vb oluşturabilir. Bunun yanında katılımcıların ayrıca bir hesap oluşturup giriş yapmasına gerek yoktur.
 3. Çeşitlilik: Kahoot oyunlarına internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi farklı cihazlardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 4. İlgi Çekici: Kahoot sahip olduğu oyunlaştırılmış altyapısının yanında zengin ses ve görsel yapısı sayesinde oldukça ilgi çekici olup öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.
 5. Ücretsiz: Kahoot ile oyun oluşturmak ve oyunlara katılmak herkes için ücretsizdir.
 6. Raporlama İmkanı: Düzenlediğiniz oyunlar hakkında katılımcıların performanslarını analiz edebileceğiniz raporlar alabiliyorsunuz.

Kahoot Hesabı Oluşturma

Kahoot ile online bilgi yarışması (Quiz) düzenleyebilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesap oluşturabilmek için kahoot.com adresini ziyaret edip Kaydol (Sign Up) butonunu tıklıyoruz.

Kahoot Anasayfa

Sisteme üye olmak istediğinizde Kahoot size platformu ne amaçlı (iş, öğretmen, öğrenci, sosyal) kullanmak istediğinizi 4 farklı seçenek sunarak soruyor. Bu seçeneklerden sadece iş seçeneğinde ücretsiz versiyonun yanında birde ücretli plus seçenek sunulmaktadır.

Kahoot Seçenek Öğretmen

Kahoot Ücretli Mi?

Hemen yukarıda da bahsettiğim üzere Kahoot’un iş amaçlı kullanıcılar için ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 seçeneği bulunuyor. Eğer ek özelliklerin bulunduğu plus seçeneğini kullanmak isterseniz 30 günlük ücretsiz kullanımdan sonra aylık 9.95$’lık bir ödeme yapmanız gerekecek.

Öğretmen Olarak Kahoot Hesabı Oluşturma

Ben bir dijital pazarlama eğitmeni olarak karşıma gelen seçeneklerden öğretmen olanı seçerek size hesap oluşturmayı anlatmaya devam edeceğim. Öğretmen seçeneğinden sonra karşınıza çıkan ekranda hesabınızı isterseniz direk google profilinizle eşleştirebilir yada farklı bir e-posta hesabı ile profilinizi oluşturmaya devam edebilirsiniz. 

Kahoot Kayıt Üyelik

Sonrasında oldukça basit olan kullanıcı adı vb bilgilerinizi girerek hesap oluşturma işlemimizi tamamlıyoruz.

Kahoot Profil Bilgileri

Kahoot ile Online Bilgi Yarışması Nasıl Hazırlanır?

Kahoot hesabımızı oluşturduk artık kendimiz için eğlenceli bir bilgi yarışması (Quiz) hazırlayabiliriz. Benim hazırlayacağım bilgi yarışması düzenlemekte olduğum kişisel markalaşma eğitimi için olacak. Böylelikle düzenlemekte olduğum kişisel markalaşma eğitimlerini katılımcılar için daha renkli hale getirmiş olacağım.

Öncelikle giriş ekranımızın sol üst tarafında bulunan mor renkte bulunan Yeni Kahoot (New K) butonuna basıyoruz.

Kahoot Bilgi Yarışması Hazırlama

Açılan ekranda karşımıza gelen dört seçenekten biri olan bilgi yarışması (Quiz) seçeneğini tıklıyoruz.

Kahoot Bilgi Yarışması Quiz Hazırlama

Gelen ekranda hazırlayacağımız bilgi yarışması için bir tanıtım içeriği oluşturuyoruz. Tanıtım içeriğimize görsel, başlık, açıklama metni, dil, kaynak, hedef kitle ve varsa tanıtım videonuzun URL adresini ekleyip kaydediyoruz.

Kahoot Quiz Hazırlama

Kaydetme işleminden sonra gelecek ekranda bulunan soru ekle (Add Question) butonunu tıklayarak sorularımızı oluşturmaya başlayabiliriz.

Kahoot Quiz Soru Ekleme

Soru ekle butonuna bastıktan sonra açılan ekranda sorumuzu (Question) yazıyoruz varsa sorumuz ile ilgili görsel yada video ekleyebiliyoruz. Bunun yanında sorumuzun zaman sınırını (Time limit) belirleyebiliyoruz. Son olarak da sorumuz için biri doğru üçü yanlış olmak üzere toplamda 4 adet şık ekleyip doğru şıkkı işaretleyip ileri (next) butonunu tıklıyoruz

Kahoot Quiz Soru Hazırlama

İlk sorumuzu ekledik artık gelen ekranda da görüldüğü gibi sizde aynı şekilde istediğiniz kadar soru eklemeye devam edebilir yada kaydet (save) diyerek soru ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kahoot Quiz Oyun Kaydetme

Soru ekleme işlemini tamamlayıp bilgi yarışmamızı kaydettikten sonra gelen ekranda bulunan seçeneklerde ister yarışmamızı yeniden düzenleyebilir, mevcut haline göz atabilir, başkaları ile paylaşabilir yada hazırsanız direk katılımcılarınızla birlikte oynamaya başlayabilirsiniz.

Kahoot Quiz Sayfası

Kahoot Oynamak İçin Gereken Teknik Gereksinimler

Kahoot bir web teknolojisi ürünü olduğu için her ne kadar hesap ve yarışma oluşturmuş olsak da uygulayacağımız ortamda bazı teknik gereksinimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Endişelenmenize gerek günümüzde aşağıda belirttiğim gereksinimleri sağlamak oldukça kolay.

Cihaz: Eğitmenin oyunu açıp başlatabilmesi, katılımcılarında oyuna dahil olabilmesi için yanlarında internete bağlanılabilen bilgisayar, akıllı telefon yada tablete ihtiyaç bulunmaktadır.

İnternet Bağlantısı: Bilgi yarışmasının bulunduğu mekanda katılımcıların bağlantı sağlayabileceği bir wifi noktası olması gerekiyor. Aksi taktirde yanında akıllı cihaz olsa bile internet paketi olmayan katılımcılar oyuna dahil olamayacaktır.

Ekran ve Ses: Katılımcıların rahatlıkla soruları görebilmesini sağlamanız için bulunduğunuz ortamda ya bir projeksiyon cihazı ve perdesi yada büyük bir ekran olması gerekiyor. Aynı zamanda yarışmanın gerçekleştiği ortama yeterli olacak seviyede bir ses sisteminin olması oyununuzun kalitesini arttıracaktır.

Bu teknik gereksinimlere sahip olunan bir ortamda rahatlıkla bir kahoot yarışması düzenleyebilirsiniz.

Kahoot ile Online Bilgi Yarışması Nasıl Oynanır?

İlk önce bir eğitmen/öğretmen için Kahoot hesabımızı oluşturduk. Ardından da Kişisel Markalaşma eğitimimiz için bir bilgi yarışması (Quiz) hazırladık. Şimdi sıra hazırladığımız bilgi yarışması oyununu katılımcılarla birlikte oynamaya geldi. Bu kısmı sizlere daha iyi anlatabilmek için oluşturduğum bilgi yarışmasını, düzenlediğim gerçek bir eğitimden örnek vererek anlatacağım.

Kişisel markalaşma eğitimimize başladık ve eğitim öncesi yada arasında kullanıcılara eğitim sonunda Kahoot.it ile küçük bir bir ödüllü bilgi yarışması yapacağınızı duyuruyoruz. Düzenleyeceğimiz bilgi yarışmasının sonunda küçük bir ödül/havuç olması oyunu daha heyecanlı hale getirecektir. Sonrasında da Kahoot hakkında biraz teknik birazda içerik bilgisi (eğlenceli, basit, online vb) verdik. Böylelikle eğitime katılanların daha iyi odaklanmasını da sağlamış olduk.

Düzenlediğimiz eğitim sonrasında katılımcılarımıza bilgi yarışmamızı tekrar hatırlatıp sahip oldukları cihaz vasıtası ile kahoot.it web adresine girmelerini rica ediyoruz. Bir yandan da kendi Kahoot.com’dan hesabımızı açıyoruz.

Kahoot Online Bilgi Yarışması

8 Adımda Kahoot Nasıl Oynanır?

Açtığımız hesabımızda daha önce hazırladığımız Kişisel Markalaşma başlıklı bilgi yarışmasına ulaşmak için ekranın sol üst tarafında bulanan Benim Kahootlarım (My Kahoots) menüsünü tıklıyoruz. Açılan sayfada hazırladığımız bilgi yarışmasının sol tarafında bulunan oyun (Play) butonuna basıyoruz.

Kahoot Oyunlarım

Gelen Ekranda Klasik (classic) yada Takım Modundan (Team Mode) birini seçiyoruz. Ben burada klasik mod ile devam ediyorum. Ayrıca yine bu ekranda bulunan oyun seçenekleri (Game Options) kısmında soru ve yanıtları rasgele hale getirebilme gibi seçenekler bulunuyor.

Kahoot Oyun Modu Seçenekleri

Klasik mod ile devam ettikten sonra gelen ekranda oyuna katılacaklar için Game Pin ekranı gelmektedir. Ekranda beliren ve rakamlardan oluşan pin numarasını katılımcıların kahoot.it web adresinde bulunan Game Pin kısmına girip (Enter) tuşuna basması gerekiyor.

Kahoot Oyuncu Katılım Ekranı

Pin numarasını girdikten sonra kullanıcıların kendileri için bir takma ad (Nick Name) belirleyerek oyuna dahil olmaları gerekiyor

Kahoot Oyuncu Katılım Pin

Tüm katılımcılar oyuna dahil olduktan sonra hesap sahibi yani eğitmen başla (Start) butonuna basarak bilgi yarışmasını başlatabilir.

Kahoot Quiz Oyun Start

Oyunun başlaması ile birlikte sistem melodi eşliğinde ilk sorumuzu ekrana yansıtıyor. Sorumuzun cevap şıkları ise A, B, C, D yerine şekil ve renklerden oluşuyor. Katılımcılar cevaplarını ise belirlenen süre içinde giriş yaptıkları cihazlarından şekil ve renkleri kullanarak veriyor. Uygulanan bu soru cevap metodunu deneyimlediğinizde göreceksiniz ki oldukça eğlenceli, özellikle takılan ve şaşıranlar renkli anlar yaşanmasına sebep oluyor.

Kahoot Bilgi Yarışması Quiz

Cevaplama süresi sona erdiğinde doğru cevap ve katılımcıların kaçının hangi şıkları işaretledikleri ekrana yansıyor. Bu ekranda yarışmayı düzenleyen eğitmen ileri (Next) butonuna bastığında katılımcıların sıralamasını görüyoruz. Bu sıralama doğru ve en hızlı cevaplayanlardan başlayarak sistem tarafından oluşturuluyor.

Kahoot Quiz Bilgi Yarışması Quiz

Hazırladığınız tüm sorular cevaplandığında bilgi yarışmanızda ilk üçe giren katılımcılar açılan podyum sayfasında kürsüye çıkıyor. Artık başarılı yarışmalarınızı sahneye davet edip tebrik ederek ödüllerini verebilirsiniz.

Kahoot Bilgi Yarışması Sonuçları

Kahoot ile Öğrenmeyi Zevkli Hale Getirin

Bir eğitmen yada eğitmen adayı iseniz sizin için en önemli hususlardan bir tanesi eğitim içeriklerinizi katılımcılar için anlaşılır ve zengin hale getirmektir. Ancak böylelikle katılımcılarınızın kaliteli bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Eğitim içeriğini zenginleştirmek isteyen birçok eğitmen içeriklerinde görsel, video, özlü söz, soru/cevap gibi etkileşimi arttıran içerik zenginleştiricileri kullanmaya hali hazırda özen gösteriyor.

Fakat siz eğitimlerinizi katılımcılarınız için daha kaliteli hale getirmek için bir arayış içindeyseniz içerik zenginleştirici olarak kullandığınız soru/cevap kısmını Kahoot ile daha eğlenceli hale kolaylıkla getirebilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 129

Kahoot Nedir, Nasıl Kurulur ve Nasıl Oynanır?” üzerine 40 görüş

 1. lise de okuyan 2 oğlumla 4 kişilik aileyiz. Kahoot için yeni başlıyoruz. Çocuklarımın sosyalleşmesi için boş zamanlarda beraber bilgi yarışmalarına katılmak istiyoruz. Bunun için hazırlanmış yarışmalar varmıdır, bundan (hazır) bizde yararlanabilirmiyiz. Kısaca yapmamız gerekenlerle ilgili bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler.

  1. Merhaba Ertuğrul Bey,

   Kahoot uygulamasının ücretli kısmında hazır quizler vs bulunmakta fakat bunların çoğu yabancı dilde.. Benim size tavsiyem kendi quizlerinizi hazırlamanız yönünde olacak.. Hatta bunu kendi aranızda dahi oyunlaştırabilirsiniz. Her aile bireyi kendi yarışmasını hazırlayarak bu konuda da rekabet edebilir.

   Saygılarımla

 2. Merhaba ertuğrul ben yanlislikla ücretli üye oldum galiba. Üyeliğimi nasil iptal edebilirim. En kısa sürede dönerseniz sevinirim

  1. Merhaba Sevde hnm

   Kredi kartı bilgilerinizi girdiyseniz bu bilgileri kaldırmanız gerekiyor.

   Saygılarımla

 3. Merhaba,

  Soruları ve cevapları aynı anda kendi ekranlarında göremiyorlar mı? Örneğin bir kişi Erzurum’da bir kişi Sivas’ta diğeri Ankara da yarışmak isterlerse soru ve cevapları göremiyorlar mı?

  1. Merhaba Hakan bey,

   Göremiyorlar sadece cvp şıkları kendi ekranlarında gözüküyor. Soruları siz kendiniz sisteme giriş yaparak ekrana yansıtıyor ve oyunu başlatıyorsunuz. Bu yüzden dediğinizi sistem üzerinden gerçekleştirmek mümkün görünmüyor. Fakat internet üzerinden farklı lokasyonlarda kendi ekranınızı paylaşarak gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.

   Saygılarımla

 4. Merhaba böyle güzel anlaşılır bir şekilde kahootu anlattığınız için çok teşekkürler.. ben de bir eğitimciyim, yarın arkadaşlarıma okulda bir etkinlikte kahoot kullanacağım. Emek verip adım adım anlattığınız için teşekkürler

 5. Ertuğrul Bey Merhaba,
  Bende Kurumsal Danışmanlık Ve İş Geliştirme Eğitimleri düzenliyorum.Ve bu basit , açıklayıcı aktarımınız için teşekkür ederim 👍

 6. Bu güzel anlatım içn öncelikle teşekkür ederim. Bu uygulamayı sizin vesilenizle tanıdım. Gerçekten çok faydalı öğrenmeyi heyecanlı hale getirmesi ayrı bir güzellik..Bu tarz uygulamaların mevcut eğitim sistemine alınması gerekliliğini düşünüyorum. Saygılar

 7. bilgi yarışması olusturdum fakat link gönderip cocukların evde istediği zaman yapmaları gerekiyor fakat dogru cevaplarla birlikte görünüyür bu sekilde ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Hesap ayarlarınızı nasıl yaptığınızı bilemediğim için maalesef bu konuda size yardımcı olamayacağım.

   Saygılarımla

 8. Merhaba Ertuğrul Bey,
  Bu uygulamayı sınıfça kullanmayı düşünüyoruz. Sonuçları nasıl görünüyor? Yani herkes sadece kendi sonucunu mu görüyor yoksa tüm katılımcıların da sonucunu görebiliyor mu?

  1. Merhaba Hülya Hnm,

   Sonuçları admin projeksiyon vasıtası ile tahtaya yansıtıyor.

   Saygılarımla

 9. merhabalar kahootla yeni tanıştım ve evet dersleri eğlenceli hale getirebileceğini bilmem dışında pek bilgim yok açıkcası. Sınıf ortamına akıllı tahtaya nasıl taşıyabilirim.teknik olarak yardımcı olursanız çoook sevinirim.Öğrencilerim telefon veya tablet getirmeliler mi?

  1. Merhaba Aslı Hnm

   Bilgisayar ekranını akıllı tahtaya yansıtmanız yeterli olacak. Yarışmaya katılacakların maalesef tablet ya da telefona ihtiyacı var. Siz bilgisayrdan giriş yapıp bir quiz oluşturacaksınız. Akabinde oyunu başlatacaksınız sonrasında ekrana bir pin kodu yansayacak, yarışmaya katılacaklar bu pin kodunu girerek oyuna dahil olacaklar.

   Saygılarımla

 10. Bu kadar tafsilatlı anlatımınız için teşekkürler.Okullardaki bilgi yarışmaları için uygun bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

 11. merhaba, öncelikle yazınız çok güzel olmuş fakat size bir sorum olacaktı bu yazılımın hedef kitle özellikleri nelerdir ?

  1. Merhaba Esra Hnm,

   Soracağınız sorulara ve kullanacağınız görsellere bağlı olarak hedef kitleyi siz belirliyorsunuz.

   Saygılarımla

 12. Kahoot u yazınızla öğrendim ve bir quiz hazırladı m teşekkür eserim yeterince aydınlatıcı oldu.Benim de bir sorum var.Kahoot uygulamasında hazırladığım quizi aynı anda faklı okullarda bir arada uygulama şansım var mı acaba?

  1. Merhaba

   Aynı anda uygulanabilir fakat oralarda da bunun ekrana ansıtılması gerekecektir.

   Saygılarımla

 13. Merhabalar;
  Uygulamanın ücretsiz versiyonunu kullandım. Lâkin birkaç grupta oyunun ortasında herkesi attı. İnternet bağlantısından kaynaklandı diyeceğim ama bunu birkaç defa yapınca programla alakalı olabileceğini düşünüyorum. Nasıl çözebilirim?

  1. İyi günler bende quiz olusturdum fakat sorularda cevaplarda cocukların telefonunda gözükmüyor sadece benim ekranımda gözüküyor?
   Yardımcı olabilir misinz?

   1. Merhaba Bahar hnm.

    Sorular bilgisayarda tek bir ekranda gözüküyor. Bilgisayarınızı TV’ye bağlayabilirsiniz yada projeksiyonla duvara yansıtabilirsiniz. Yarşmaya katılanlar yansıtılan soruda bulunan şıkları sadece telefondan seçebilmekte.

    Saygılarımla

 14. kahootla yarışma düzenlemek isteyenler.siz kendi yönetici sayfasını (soruları ve şıkları) instagram üzerinden canlı yayın yaparak katılımcılara gösterebilirsiniz.telefondan instg canlı yayını başlatıp bilgisayar ekranının karşısına koyuyorum.Canlı yayına katılanlar görebiliyor.Bir diğer secenek de zoom gibi canlı görüşme yapılabilen programlardan ekran paylaşımı yapabilirsiniz.

 15. Merhabalar,
  Kahoot ücretsiz kısımdan firma olarak bilgi yarışması yapmak istiyoruz, katılımcı sınırı var mıdır? Bilgi verebilir misiniz? Yaklaşık 200 kişi aynı anda yarışmaya katılabilir mi 🙂 Tesekkür ederim.

 16. Merhaba yarışmayı düzenledim fakat öğrencilerim soruları hangi ekrandan girecekler sadece şıkları görebiliyorlar

  1. Merhaba Hale Hnm,

   Evet onlar sadece şıkları görebiliyorlar. Siz soruları onların ekranlarına yansıtmalısınız.

   Saygılarımla

   1. Kahoot ile öğrencilerime soru hazırladım. Soru ve şıkları test yaparken nasıl görebilirler? Onlarda soruyu okuyup okudukları şıkları isaretlesinler istiyorum. Nasıl?

 17. Merhabalar. Kahootu aslında uzun zaman önce duymuştum ama fırsat olmamıştı kullanmaya. Uzaktan eğitimde çok yararlı oldu. Yazınızdan da faydalandım. Ücretli kullanıyorum. Ben poll ve slide kısmından da yararlanmak istiyorum. Buralarda soru nasıl hazırlanıyor? Poll quizden farkı nedir? Bu arada telefonda uygulama üzerinden soru hazırlıyorum. Survey ya da sizin yazıklarınız çıkmıyor. poll ve slide kısmından soru hazırlamayı açıklayabilir misiniz? Veya ben Türkçe nereden öğrenebilirim?

 18. Kahoot ile ilgili tüm detayları madde madde anlatmış olmanız oldukça yararlı oldu benim için teşekkürler..

 19. Bende öğretmen olarak girdim ama 14 günlük süre sonunda ücretli oldu. Bence birde quizziz var o daha iyi gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X