Alan Adı Domain Nedir?

Alan Adı (Domain) Nedir? Nasıl Belirlenir?

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda bir web sayfası açmak isteyen internet kullanıcısının sayfasını açmadan önce belirlemesi gereken domain name yani “alan adı” ile ilgili en çok sorulan, Alan adı nedir? Nasıl belirlenir? gibi sorulara cevap veriyorum.

Bu yazıda bulunan bilgilerden kendi web ya da blog sayfasını kurmak isteyen blogger adayları, dijital pazarlamaya ilgi duyan üniversite öğrencileri ile şirketlerin dijital pazarlama departmanlarında çalışan yönetici adayları oldukça faydalanabilir.

Alan Adı Nedir?

Web sayfanızın internet ağında bulunabilmesini sağlayan web adresine domain name yani alan adı diyoruz. İnternet sayfamızın adresi olan olan adları aynı zamanda web sitemizin adıdır. Alan adları en az 3 en fazla 63 karakterden oluşabilir.

Eğer alan adlarını kullanmıyor olsaydık web sitelerine erişmek için IP adreslerini kullanmak zorunda olurduk. Bu yüzden alan adı bulunmayan bir web sayfasının var olması anlamsız olduğu gibi günümüzde mümkün de değildir.

Alan Adı Uzantısı Nedir?

Alan adı uzantıları web sayfalarının konu, konum ve amaçlarına göre sınıflandırılması için kullanılır.

En Çok Kullanılan Alan Adı Uzantıları

COM: İngilizce commercial yani ticari kelimesinin kısaltmasıdır. Ticari amaçla açılan web sayfalarının kullanımı için olmasına rağmen günümüzde her tür web sayfası bu uzantıyı kullanmaktadır.

NET: İngilizce network yani ağ uzantısının kısaltmasıdır. İşlerini internet üzerinden gerçekleştirenler kullanır.

ORG: İngilizce organization yani “organizasyon” kelimesinin kısaltmasıdır. Organizasyon firmalarının tercih ettiği bir uzantıdır.

GOV: İngilizce government yani devlet kelimesinin kısaltmasıdır. Bu uzantıyı devlet kuruluşları kullanır.

EDU: İngilizce education yani eğitim kelimesinin kısaltılmasıdır. Üniversite vb eğitim kurumları bu alan uzantısını kullanır.

TR: “Ülke uzantısı” com, net gibi uzantılardan sonra kullanılır kullanabilmeniz için faaliyet türünüzü belgelendirmeniz gerekir. TR Türkiye’ye ait anlamına gelir.

Alan Adı Nasıl Belirlenir?

Sınırsız seçeneği bulunan herhangi bir kelime veya kelime grubunu web sayfanızın alan adı olarak belirlemeniz mümkün. Fakat işletmeniz, işiniz yada farklı bir konuda doğru alan adı belirlemeden önce oturup biraz düşünmemiz gerekiyor. Aksi taktirde heyecana kapılıp aceleye getireceğiniz bir domain seçimi web sitenizi ne yazık ki daha doğmadan öldürebilir.

5 Adımda Doğru Alan Adı Belirleme

1- İşinizle alakalı, kısa, dikkat çekici ve akılda kalabilecek bir alan adı belirleyin. Alan adınızın aynı zamanda markanız olacağını unutmayın.

2- Alan adınızı başka siteleri taklit ederek yada kopyalayarak oluşturmayın. Tamamen orijinal ve farklı olun. Fakat farklı olmak için de saçma birşey yapmayın.

3- Sizin için en uygun olan alan adı uzantısını belirleyin.

4- Alan adınızda gereksiz işaretler kullanmayın.

5- Alan adınız için 2-3 tane alternatif seçenek oluşturup güvendiğiniz bu konuda uzman olan kişilerin fikrini alın.

Domain adınızı bu beş adıma bağlı kalarak belirlemeniz durumunda kritik bir hata yapmanız zor olacaktır.

Alan Adı Domain Sorgulama

Alan adımızı belirlemiş olmamız, belirlediğimiz alan adını alabileceğimiz anlamına gelmiyor. Belirlediğimiz domain adını alabilmemiz için öncelikle başkası tarafından alınmamış olması gerekir. Bu yüzden belirlediğimiz domain adresinin alınabilir olup olmadığını sorgulamalıyız. Alan adı sorgulamasını, domain satışı yapan birçok firmanın internet sayfasında ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Domain Sorgulama Bulma

Alan adı sorgulama işlemi oldukça basit bir işlemdir. Web sayfasındaki sorgu kısmına belirlediğiniz domain adını yazıp sorgula butonuna bastığınızda, alan adınızın daha önce alınıp alınmadığını görebiliyorsunuz.

Fakat belirlemiş olduğunuz alan adınız, almak istediğiniz alan adı uzantısında alınmışsa ya alan adınızı yeniden belirlemeniz gerekir yada farklı bir alan adı uzantısını tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Domain Nasıl Alınır?

Alan adımız ile kullanacağımız uzantıyı belirledik ve sorgulamamızı yaptık. Yaptığımız sorgulama sonucunda da alan adımızın istediğimiz uzantıda alınabilir olduğunu gördük.

Burada yapmamız gereken şey öncelikle alan adımızı alacağımız firmanın güvenilir bir firma olup olmadığıdır. Bu yüzden ilgili firmalar için yapılan yorumlara bakmakta fayda var. Bunun dışında firmaların, alacağınız domain haricinde ek olarak ne gibi avantajlar sunduklarına bakabilirsiniz. Bu avantajlar arasında 7/24 destek, indirim, promosyon yada ücretsiz hosting paketi vs olabilir.

Tüm bunları değerlendirdikten sonra sizin için en uygun olan firmadan kredi kartınızı kullanarak alan adınızı alabilirsiniz.

Domain Süresi Nedir?

Alan adını yani domain adresini maalesef süresiz daimi olarak satın alamıyoruz. Bu yüzden belirlediğimiz domain adlarını şuan için 1 yıldan başlayarak 10 yıla kadar alabilmekteyiz.

Domain Yenileme Nedir?

Yukarıda alan adlarını 1 ila 10 yıl arasında ki süreler dahilinde alabildiğimizi söylemiştim. Bu süreler dolduğunda eğer aynı alan adında faaliyetlerimizde devam etmek istiyorsak alan adımızı yenilememiz gerekir.

Domain sahipleri çoğunlukla senelik olarak satın alma yaptıkları için yenileme işlemini de her sene tekrarlamaktadır.

Domain Transferi Nedir?

Alan adınızı aldığınız firmayla eğer sorunlar yaşıyorsanız firmanızı değiştirebilirsiniz. Yani alan adımızı daha iyi hizmet alacağımızı düşündüğümüz firmaya domain transferi yaparak taşıyabiliyoruz.

Fakat domain transferi için bazı prosedürler ve süre gerektiğini bilmelisiniz

SSL Sertifikası Nedir?

SSL, internet ağı üzerinde gerçekleşen bilgi alışverişi esnasında güvenlik ve gizliliğin garanti altına alınabilmesi amacıyla oluşturulmuş bir güvenlik protokolüdür. Yeni kurulan web sayfaları alan adlarını SSL sertifikalı almaktadır. Hali hazırda SSL sertifikası bulunmayan web sayfaları da hızla SSL’e geçmektedir.

Bu sertifikanın hızla yaygınlaşmasının sebebi ise google arama motoru tarafından yapılan algoritma değişikliğidir.Google arama motoru yaptığı değişiklikle arama sonuçlarında artık SSL sertifikası bulunan web sayfalarına sıralamalarda öncelik veriyor. Bu yüzden SEO çalışması yapan siteler hızla SLL sertifikası edinmektedir.

Web sayfanızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız SSL sertifikası almanız sizin için faydalı olacaktır.

SEO hakkında daha detaylı bilgi almak için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

URL Nedir?

URL başlı başına incelememiz gereken önemli bir konu olmakla beraber sizin için kısaca tanımlamak istiyorum. Web sayfamızın tüm ayrıntılarının bulunduğu detaylı adresine URL diyoruz. Bir URL adresi protokol, alt alan, alan adı ve alan adı uzantısından oluşur.

URL Domain Alan Adı Nedir?

Protokol: http:/ yada https:/

Alt Alan: www

Alan adı: Site Adınız

Alan Adı Uzantısı: com, net, org vb

Alan Adı Domain Fiyatları

Domain fiyatlarını belirleyen iki temel unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki kullanacağınız domain uzantısı ikicisi ise döviz kurudur.

Domain uzantılarının fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Bunun da en büyük nedeni doğal olarak uzantıya olan talep ile alakalıdır. Eğer bütçeniz kısıtlı ise daha az talep edilen ve nispeten daha ucuz uzantıları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda alan adı fiyatları döviz kurlarına bağlı olarak yükselip azalmaktadır. Bu yüzden fiyatların her gün değişkenlik gösterdiğini bilmenizde fayda var.

Son olarak daha öncede bahsettiğim gibi kampanyaları takip edebileceğinizi unutmayın.

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır?

Arkadaşlar işin içine ücretsiz kavramı girdiğinde bazı olası riskleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Bütçeniz kısıtlı olsa bile bu şekilde açacağınız web sayfasına vereceğiniz emekler bu hizmeti veren servisin başına birşey gelmesi sonucunda boşa gidebilir.

Bunun yanında bazı domain satışı yapan firmalar hosting paketi alımı karşılığında ücretsiz domain almanıza olanak sağlıyor. Bu tip kampanyaları takip edin

Benim size tavsiyem ucuza kaçarak emeklerinizi riske atmamanız olacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Alan Adı (Domain) Nedir? Nasıl Belirlenir?” üzerine 20 görüş

 1. Önceden com uzantılı alan adlarının bir albenisi ve katkısı vardı, şimdi hala devam ediyor mu acaba. Birde istanbul uzantıları çıktı katkısı ne kadar merak ediyorum…

  1. Merhaba Muzaffer bey,

   Hala com uzantıları ilk tercih olmaya devam ediyor. Şehir uzantısı bulunduğunuz şehirde SEO açısından öne çıkmanıza katkı sağlayacaktır. Fakat sadece şehir uzantısına güvenerek yola çıkarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Organik aramalarda yükselmek için 200 civarı SEO kriterini göz önünde bulundurmak gerekir.

   Saygılarımla

 2. Kuracağımız web sitesinin alt yapısının ileride bize fayda sağlaması açısından alan adı,site güvenliği gibi belirtilen etkenler fayda sağlayıcı. Gerçek bir iş yeri açıyor gibi düşünmemiz gerekiyor.

  1. Aldığımız alan adı markamızi bizi ve yaptığımız işi temsil edecek kadar önemli olması çok dikkat edilmesi gereken bi konu ve bence kendi başımıza değilde işin uzmanından yardim alarak karar verilmelidir

 3. Dijitalde bir algoritma değişikliği ile bilgi hemen bayatlıyor.. Bu bilgileri güncel ve hızlı takip etmenin bir yolu var mı acaba?

 4. Google ın sıralama yaparken özellikle SSL sertifikali web sitelerine öncelik verdigini bilmiyordum. Gayet açıklayıcı ve aydınlatıcı bir anlatım olmuş. Teşekkür ederiz.

 5. Tüm steplerde dikkatlice adım atılmalı ve en güvenilir kişilerle iletişime geçilmeli, uyarılarınız için teşekkürler

 6. domain piyasasının, artık 70’lerde şişli’den arsa alma meselesine evrildiğini düşünüyorum, zira en baba fikirlerinizin dahi üstüne yatılıp, yüksek fiyatlardan geri satışa çıkarıldığını görmek çok muhtemel…
  net, com.tr gibi uzantılar topluca işgal edildiği için tam kapasite çaresiz bırakılma durumu da ihtimaller içerisinde

 7. Google’ın SSL sertifikasıyla sıralama yaptığını bilmiyordum. Ve bu ücretsiz domain sorgulama meselesi kolay,hızlı ama güvenilirliği tartışılır gibi geliyor. Zira alınan domainin globalde bir sahibi olması gerekirken hangi sitede sorguluyorsak sadece kendi sistem havuzunu sorguluyor sanırım.

 8. Alan adı, web sitemizin internet ağında bulunabilmesini sağlar. Alan adı uzantıları nelerdir ve bu uzantıların nasıl belirlenir bunlara dikkat edilmelidir. Alan adı almadan önce daha önceden bu alan adının kullanılıp kullanılmadığını ücretsiz bir şekilde sorgulayabiliriz. Alacağımız domain adreslerinin belirli bir süresi bulunmaktadır. 1 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Alan adı uzantılarının fiyatları da birbirinden farklıdır. Döviz kuruna bağlı olduğu için sürekli değişkenlik göstermektedir. Tüm bilgiler için teşekkürler.

 9. Alan adı belirlemek zor bir süreç, birde kullanılmamış alan adını bulmakta oldukça zor. Özel bir kelime yada isim kullanılmıyor, kolay akılda kalıcı anahtar kelimelerle alan adı arıyorsak neredeyse bir çoğu alınmış gözüküyor. Devir ücretleri de bir hayli yüksek.

 10. Alan adı seçerken gerçekten ince eleyip sık dokumak ve özgün olmak gerekiyor. hatta mümkünse seçilen alan adının .com .net. vs diğer uzantılarını da satın almak gerekir. bazen bir harf değişikliği bile gözden kaçarak dolandırıcıların tuzağı haline gelebiliyor.

  1. Merhaba,

   Web ve blog sayfası açacağımız da gözü açık olup, güvenilir birileri ile çalışmamız şart ve bu kısım beni çok zorlayacak gibi bunu anlamış oldum 🙂

   Bilgiler için teşekkürler

 11. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Ayrıca alan adı satın aldığımız değil kiraladığımız bir hizmettir.
  Değişen Google algoritması sebebiyle arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebilmek adına SEO açısından SSL sertifikasının hemen tüm sitelerde bulunması gerekliliğini buradaki yazınızdan öğrendim.
  Tşk.

 12. Alan adı domain web sayfamızın internet ağında bulunabilmesi için bir domain yani alan adına ihtiyacımız vardır alan adı belirlerken doğru bir ad bulmalıyız bulduğumuz ad işimizle alakalı olmalıdır başka siteleri taklit etmemeli işimize uygun uzantısı olmalı yani .com .net .org .gow .edu .tr gibi

 13. Alan adını ilgi çekici ve işimizle alakalı bulmak ileriki süreçler için büyük önem taşıyor.

 14. Alan adı almadaki bütün adımlar net bir şekilde açıklanmış. Güvenli firmalardan almak ve doğru adı seçmek galiba en önemli kısım.

 15. Kurmak istediğimiz Web sitesinin bizim için yararlı olması için alan adının, site güvenliğinin çok iyi olması gerekir ki ilerleyen zaman diliminde zorluk yaşamayalım

 16. Her ayrıntısıyla ince detaylar barındıran bir süreç. Geçmişte araştırmalarımı yaparken herkes “SSL Sertifikası” konusunun altını özellikle çiziyordu. Google Adv. tabi önemli ancak sıralamada yukarıda çıkmanın yerini bir şeyin tutması çok zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X