Google Ads AdWords Arama Ağı Demografik Hedefleme

Google Ads Arama Ağı Demografik Hedefleme

Son Güncelleme Tarihi 9 Eylül 2017

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google Ads Uzmanı adayları için arama ağında demografik hedefleme seçeneği ile yaş ve cinsiyet hedeflemesinin nasıl yapılabileceğini anlatıyorum.

Not: Google, Adwords hizmetinin adını 24 Temmuz 2018 itibari ile Google Ads olarak değiştirmiştir.

Demografik hedefleme özelliğini daha önce Görüntülü Reklam Ağı ve Video Kampanyalarında uygulanabiliyorken bu özelliğin Arama Ağı reklamlarına eklenmiş olması Google Ads (AdWords) hesabı yöneticilerinin elini güçlendiren gelişmelerden bir tanesi oldu diyebiliriz.

Demografik Hedefleme Nedir?

Demografik hedefleme ile reklamlarınızı istediğiniz yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirine sahip potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Fakat şuan için hane geliri hedeflemesi maalesef Türkiye’de kullanımda değil.

Arama Ağı Demografik Hedefleme

Görüntülü reklam ağı ve Video reklamlarında sunulan 4 hedefleme seçeneği Arama ağı demografik hedefleme seçenekleri için yaş, cinsiyet ve hane geliri olarak sınırlandırılmış bu seçeneklerden hane geliri hedeflemesinin ülkemizde kullanımda olmadığını hesaba kattığımızda bizim kullanabileceğimiz geriye iki seçenek kalmış bulunuyor.

Yaş Hedefleme

AdWords Demografik hedefleme seçenekleri arasında bulunan “18-24”, “25-34”, “35-44”, “45-54”, “55-64”, “65 ve üstü”, ve “Bilinmeyen”  hedefleme seçeneklerinden bir veya birkaçını seçerek reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz.

Cinsiyet Hedefleme

Cinsiyet hedefleme seçeneği ile “Erkek”, “Kadın” ve Bilinmeyen olarak 3 farklı seçeneği kullanabiliyorsunuz.

Demografik Hariç Tutma

Bu Hedefleme özelliğini demografik hariç tutma olarak da kullanabilmekteyiz. Böylelikle reklamlarımızın gösterilmesini istemediğimiz yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirini belirleyerek hedef kitlelerimizi daraltmamızda mümkün.

Arama Ağı Demografik Hedef Ayarlaması

  • Google Ads (AdWords) hesabınızda oturum açın.
  • Hedefleme yapacağınız arama ağı kampanyasını seçin
  • Demografi seçeneğini tıklayın.
  • Hedeflemesini yapmak istediğiniz Demografik hedefleme (Yaş, Cinsiyet ve Hane Halkı Geliri) seçeneklerinden birini seçin.
  • Yeni demografik hedeflerinizi belirleyin.

Google Ads AdWords Arama Ağı Demografik Hedefleme

Demografik Teklif Ayarlaması

Hedefleme ayarlamalarını gerçekleştirirken aynı cihaz hedefleme ekranında olduğu gibi teklif ayarlaması yapabilmekteyiz. Böylelikle istediğimiz yaş ve cinsiyet gruplarında TBM tekliflerimizi arttırıp azaltabilme şansımız bulunuyor.

Google Demografik Bilgileri Nasıl Belirliyor?

İnternet kullanıcıları google araç yada hesaplarında oturum açıp google araçlarında gerçekleştirdikleri ayarlamalar google tarafından kullanılabilmektedir. Bunun dışında google’a bağlı veya google’ın anlaşmalı olduğu web sayfaları kullanıcıların demografik bilgilerini google ile paylaşabilmektedir. Bazen de google tarayıcı kullanan internet kullanıcılarının ziyaret ettiği web sayfalarını analiz eden google tahminleme yaparak yaş, cinsiyet vb bilgileri belirleyebilmektedir.

Arama Ağı Örnek Hedefleme

Yukarıda detaylarını paylaştığım üzere şuan için sadece cinsiyet ve yaş grubunda hedefleme yapabildiğimizi baz alıp üstüne birde teklif ayarlaması yaptığımızda karşımıza çıkacak olan tabloyu sizlerle paylaşacağım.

Zeynep bir emlak şirketinin reklamını yaparak konut ihtiyacı olan kişilere elindeki portföyü pazarlayarak konut satışı sağlamak istemektedir. Zeynep daha önceki deneyimlerine dayanarak demografik hedefleme seçeneklerinden gelir sahibi olabileceğini düşündüğü yaş grubunu 35 yaş ve üstünü seçer. Yine daha önce yapılan konut satışlarını analiz eden Zeynep geçmişte gerçekleşen satışların “45-54” yaş aralığında “Erkek” müşterilerde yoğunlaştığını tespit ettiği için bu yaş grubuna bağlı TBM ve cinsiyet hedeflemesindeki “Erkek” tekliflerini %50 oranında arttırmıştır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X