Korona Salgınını Takip Edebileceğiniz Web Siteleri

Korona Salgınını Takip Edebileceğiniz En Güvenilir Siteler

Son Güncelleme Tarihi 20 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımda dünyayı etkisi altına alan korona (Covid-19) salgınını ülkemizde ve dünyada takip etmenizi sağlayacak en güvenilir web sitelerini tüm detayları ile birlikte sizler için bir araya getirdim.

Özellikle belirtmeliyim ki bu siteler benim aktif bir şekilde kullandığım ve oldukça anlaşılır içeriklerden oluşmaktadır.

Bu listede yer alan web siteleri sayesinde korona (covid-19) salgınını en güvenilir kaynaklardan takip edebilme olanağına sahip olacağınızı düşünüyorum.

Google Koronavirüs (COVİD-19) Haritası

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Google Haberler (Google News) servisinde Covid-19 haberleri için özel bir sayfa oluşturmuş durumda. Bu sayfada bulunan harita sayesinde Dünya’da ve ülkemizde bulunan koronavirüs vakalarına ait vaka, ölüm ve iyileşme sayılarını harita üzerinde ülke ve şehir bazında görebilmektesiniz

Ayrıca bu sayfada koronavirüs ile ilgili güncel haberleri de takip edebilmeniz mümkün.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Google (COVID-19) Topluluk Hareketliliği Raporları

Google’ın bu salgın sürecinde fark yaratabilecek en önemli hizmetinin ülke yönetimlerinin aldığı izolasyon tedbirlerinin ne oranda etkili olduğunu gösteren “Google Covid-19 Topluluk Hareketliliği Raporları” olduğunu söyleyebilirim. Bu rapor Google tarafından Türkiye dahil 131 ülke için haftalık olarak güncelleniyor.

Google’ın sunduğu hareketlilik raporu sayesinde 131 ülkede ayrı ayrı market, eczane, park, toplu taşıma, avm, iş yeri ve konutlardaki insan hareketliliğinin ne oranda azaldığını görebilmektesiniz.

Google Covid-19 Topluluk Hareketliliği Raporu ile ilgili detaylı blog yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Johns Hopkins Üniversitesi (COVID-19) Global Gösterge Tablosu

Ülkemizdeki hemen hemen tüm haber kanalları Johns Hopkins Üniversitesi tarafından kamuoyu ile paylaşılan Covid-19 Global Gösterge Tablosunu kullanıyor diyebiliriz. Johns Hopkins Üniversitesi ağırlıklı olarak ABD’ye ait detaylı veriler paylaşmakla beraber Dünyadaki gelişmeler ile ilgili de güvenilir bilgiler paylaşıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi (COVID-19) Global Gösterge Tablosunda ülke ülke kümülatif doğrulanmış vakalar, aktif vakalar, vaka-ölüm oranı ve vaka artış hızlarını görmeniz mümkün.

Gösterge tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı Güncel Koronavirüs Tablosu

Sağlık bakanlığımız korona salgını ile ilgili güncel bilgileri oluşturduğu web sayfası ile Türk ve Dünya kamuoyu ile paylaşıyor. Bu sayfada ülkemizde yapılan test sayısını, toplam vaka sayısını, vefat eden ve iyileşen kişi sayısını, yoğun bakım ve entübe yani solunum cihazına bağlı hasta sayısını gün gün görebilmektesiniz.

Güncel tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Koronavirüs Dünya Haritası

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi tarafından hazırlanan koronavirüs bilgilendirme sayfasında ülke ülke detaylı verilerin paylaşılmasının yanı sıra diğer sayfalardan farklı olarak ülkelerin karşılaştırılabilir olması oldukça faydalı olmuş. Böylelikle herhangi bir ülkeyi  başka bir ülkeyle karşılaştırıp değerlendirme yapmanız mümkün.

Yine her bir ülke için gün gün salgın bilgilerinin bulunması geriye dönük inceleme yapmak isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor diyebilirim. Aynı zamanda ülke ülke ilk vaka, ilk ölüm ve ilk iyileşen bilgilerinin bulunması dikkatimi çeken bir başka ayrıntı oldu.

Aşağıdaki tabloda vaka çıkış tarihlerinden başlayarak Türkiye ve İtalya karşılaştırmasını görüyorsunuz.

Dijital dönüşüm ofisi korona sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Korona Salgınını Takip Edebileceğiniz En Güvenilir Siteler” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X