Google Ads Korona Kobi Reklam Desteği

Google’dan KOBİ’lere 340 Milyon Dolarlık Reklam Desteği

Google CEO’su Sundar Pichai google reklamlarını (Google Ads) kullanan KOBİ seviyesindeki müşterilerini korona virüsünün yarattığı ekonomik daralmaya karşı korumak için 340 milyon dolarlık bir reklam desteği vereceklerini açıkladı.

Biliyorsunuz korona virüsü salgını nedeniyle KOBİ (küçük ve orta boyutlu işletme) seviyesindeki dünyadaki birçok işletme ya faaliyetlerini azalttı veya tamamen durdurmak zorunda kaldı.

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google, aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri olan Google Arama Motoru ile Youtube video izleme sitelerinin sahibi.. Bunun yanında dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android işletim sistemi de yine Google’a ait ürünlerden sadece bir tanesi.

Google ücretsiz olarak internet kullanıcılarının erişimine izin verdiği Google Arama Motoru, Gmail, Youtube, Android işletim sistemi gibi ürünleri vasıtası ile ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren ticari işletmelerin potansiyel müşterilerine ulaşmasına google reklamları (Google Ads – AdWords) vasıtası ile  mümkün kılmakta ve buradan gelir elde etmekte.

Bugüne kadar sağladığı bu reklam hizmeti sayesinde yüz milyarlarca dolar gelir elde eden Google, dünyayı kasıp kavuran korona (covid-19) virüsü nedeniyle iş hacimleri düşen KOBİ seviyesindeki işletmeleri (müşterilerini) desteklemek için 340 milyon dolarlık bir reklam desteği sağlayacağını kamuoyu ile paylaştı. Bu davranışı ile Google, aynı zamanda kötü gün dostu olduğunu da müşterilerine göstermiş oluyor diyebiliriz.

Google’ın KOBİ Destek Şartları Neler?

Google Reklam Desteği Kobi

Google tarafından yapılan açıklamaya göre bu reklam desteğinden yararlanabilmek için öncelikle Google Ads hesabınızın 2020’den önce açılmış ve 2019 yılında aktif olarak kullanılmış olması gerekiyor. Yani şu an tutup bir Google Ads (AdWords) hesabı açarsanız bu destekten yararlanmanız mümkün olmayacak.

Yapılan açıklamada bazı soru işaretleri de bulunmakta, bir Google Ads (AdWords) hesabı oluştururken hesabın mahiyetini kişisel yada işletme olarak reklam verenler belirliyor. Günümüzde birçok şahıs firması Google Ads hesabını oluştururken bunu çok dikkate almadan kişisel hesap olarak seçili bırakabiliyor. Google burada KOBİ vurgusu yaparken hesap mahiyetinin işletme olması gerektiğini mi vurgulamakta bundan pek emin değilim bunu bize zaman gösterecek.

Google’dan Reklam Desteği Almak için Başvuru Yapmak Gerekiyor Mu?

Google’ın sağlayacağı reklam desteği için bir başvuru yapmanız gerek yok. Google, Google Ads (AdWords) hesaplarına bu desteğin bildirim olarak geleceğini belirtiyor. Aynı zamanda hesabınızın e-posta bildirimlerini açtıysanız bu bilgi e-posta adresinizede gelecektir. Bu yüzden bu destekten yararlanmak istiyorsanız hesabınızı ara ara kontrol edip bildirimlerinizi açmanızı öneririm.

Google Reklam Desteğini Ne Zaman Verecek?

Google bununla ilgili yazılı bir tarih vermiyor fakat Mayıs başı ila Haziran sonu gibi olabileceği söyleniyor. Hesaplara tanımlanacak olan reklam desteğinin ise 2020’nin sonuna kadar kullanabileceği yazılı olarak belirtilmiş durumda. Yani 2020 yılı içerisinde muhtemelen önümüzdeki aylarda bu destek sağlanmış olacak.

Buradan da anlaşılacağı üzere normalde yeni hesaplar için verilen Google Ads Promosyon Kodu gibi bir uygulama olacağa benziyor. Biliyorsunuz normal şartlarda Google Ads promosyon kodlarını kullanmak için belli oranda bir reklam harcaması yapmış olmanız gerekiyor. Umarım bu destek için de aynı şart aranmaz.

Google KOBİ’lere Ne Kadarlık Bir Reklam Desteği Sağlayacak?

Google bu konu ile ilgili net bir bilgi henüz paylaşmadı. Bu konuda şu an için tek bildiğimiz 2019 yılı içerisinde aktif Google Ads kullanıcısı olan tüm dünyadaki KOBİ seviyesindeki işletmeler için toplamda 340 milyon dolarlık bir reklam desteği  verileceği. Bu destek ülkelere yada işletmelerin bugüne kadar yapmış olduğu reklam harcamaları baz alınarak mı yapılacak henüz bilmiyoruz. Fakat kulis bilgilerine göre Türkiye için hesap başına belirlenmiş destek tutarının 500 TL olacağı söyleniyor.

Reklam Bütçenizi Verimli Kullanmak İçin Bir Google Ads Uzmanı ile Çalışın!

Son olarak Google Ads (AdWords) reklamları ile potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyenler için bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Tüm Dünyada ekonomik şartların zorlaştığı bir dönemin başında bulunuyoruz. Özellikle bu dönemde firmaların sahip olduğu sınırlı kaynaklarını olabildiğince verimli kullanması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden ister reklam desteği kapsamında olsun ister kendi bütçeniz dahilinde olsun elinizdeki tüm imkanları doğru kullanmalısınız. 

Eğer Google Ads hesabı yönetiminde tecrübeli değilseniz yapacağınız reklam çalışmalarının büyük bir kısmı verimsiz olacağını şimdiden belirtmek istiyorum. Bu yüzden reklam vermeden önce ya Google Ads konusunda bir eğitim almanızı yada bir Google AdWords Uzmanı ile çalışmanızı tavsiye etmekteyim.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 128

Google’dan KOBİ’lere 340 Milyon Dolarlık Reklam Desteği” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X