Udemy Kurs Alma Rehberi

Udemy Nedir? Udemy Kursu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncelleme Tarihi 16 Ağustos 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda yeni medya ortamında faaliyet gösteren Udemy online eğitim platformunu yakından tanıyıp, kurs satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

Udemy Nedir?

Udemy, 200’den fazla ülkede, 65’den fazla dilde, 57 binden fazla eğitmen tarafından hazırlanan 157 binden fazla eğitim, 295 milyondan konu, 33 milyon dakika video kaydı süresi ve 40 milyondan fazla kayıtlı öğrencisi ile dev bir online eğitim platformudur diyebiliriz.

Udemy’de Bulunan Eğitim Kategorileri

Udemy’de işletme, tasarım, fotoğrafçılık, yazılım geliştirme, pazarlama ve kişisel gelişim gibi 13 farklı ana kategori ile bu ana kategorilerin altında bulunan yüzlerce alt kategoride eğitim içerikleri bulunmaktadır.

Udemy’nin Piyasa Değeri Nedir?

Japon Benesse Holdings tarafından son yapılan değerlemeye göre (2020) 2 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Udemy’nin günümüzde beş farklı ülkede toplam altı (ABD 2, Türkiye 1, İrlanda 1, Brezilya 1, Hindistan 1) ofisi bulunmaktadır. Udemy mevcut piyasa değeri ile Türkiye’nin bilişim sektöründeki en değerli markalarından biri konumundadır.

Udemy Kim Tarafından Kuruldu?

Udemy platformunun fikir babası genç Türk girişimci Eren Bali’dir. Bu fikrini hayata geçirmek için ihtiyacı olan desteği ise kurucu ortaklar olan ortaokul arkadaşı Oktay Çağlar ile pazarlamacı olan Hint asıllı Amerikalı Gagan Biyani’den almıştır.

Udemy’nin Kurucusu Eren Bali Kimdir?

Anne ve Babası öğretmen olan Eren Bali Malatya’nın dağ köylerinden biri olan Durulova köyünde 1984 yılında dünyaya gelmiş ve ilkokul eğitimini yine bu köyde tamamlamış.

İleriki dönemde Malatya Fen lisesini bitiren Eren Bali, yüksek öğrenimini ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliğini okuyarak tamamlamış ve çalışma hayatına başlamıştır. 

Udemy’nin Girişimcilere İlham Veren Kısa Hikayesi

Udemy ilk olarak 2006’da küçük bir ekiple Türkiye’de faaliyetlerine başlasada online eğitim şartlarının yeterli olgunluğa erişmemiş olması ve finansal zorluklar bir süre sonra girişimin Türkiye’deki faaliyetlerinin sonlanmasına neden olur. 

İlerleyen dönemde (2008) ABD’de bulunan silikon vadisinde çalışmalarını sürdürme kararı alan Eren Bali şartların olgunlaşması ile yanına arkadaşı Oktay Çağlar ve Gagan Biyaniyi alarak 2010’da Udemy’i bu sefer ABD merkezli olarak tekrar faaliyete geçirir. Kuruluş aşamasında 60 kadar yatırımcıdan red alan ekip, Udemy için zaman zaman umutsuzluğa düşse de eğitmen ve öğrenci kayıtlarının başlamasıyla birlikte Dave McClure adlı bir yatırımcının ilgisini çekerek 50 bin dolarlık ilk yatırımı alırlar ve bu yatırımcının desteği ile kısa sürede 11 yatırımcıdan 1 milyon dolarlık yatırım toplamayı başarırlar.

Sağlanan yatırımla birlikte agresif bir şekilde büyümeye başlayan Udemy, yayına başlamasıyla birlikte kısa sürede 3, 12, 32, ve 65 milyon dolarlık yeni yatırımlar almaya devam ederek dünyadaki en büyük online eğitim platformları ndan biri olur.

Udemy’den Online Eğitim Almanın Avantajları

Udemy, özellikle günlük hayatın yoğunluğundan kişisel gelişimine yeterince zaman ayıramayanlarla, vakti olupta yüz yüze eğitim için yeterli bütçesi bulunmayanlara oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları sizinle madde madde paylaşmak istiyorum.

Udemy ile Zamandan Tasarruf Sağlarsınız

Udemy sayesinde okul yada dershaneye gitmek için zaman harcamanıza gerek kalmaması zaman tasarrufu açısından büyük avantaj, düşünün aynı kursu dershaneden almaya kalktığınızda yol için hem saatlerce zaman hemde para harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Udemy Eğitimleri Bütçenizi Zorlamaz

Herhangi bir konudaki eğitimi örgün olarak dershane gibi bir eğitim kurumundan almanız durumunda ödeyeceğiniz tutar oldukça yüksek olabilmekte. Halbuki benzer eğitimleri yirmide biri fiyatla Udemy’den almanız mümkün.

Eğitim Ortamını ve Koşullarını Siz Belirlersiniz

Udemy eğitimlerinize internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı cihaz (bilgisayar, tablet, cep telefonu, smart tv vb) vasıtası ile erişim sağlayabilmeniz, kendinizi hazır hissettiğiniz yer ve zamanda eğitiminizi izlemeye kaldığınız yerden devam edebilme olanağı sağlıyor. Bu sayede şehir içinde bir yerden bir yere otobüs ile yolculuk ederken dahi telefonunuz sayesinde eğitiminizi izlemeniz mümkün.

Onlarca Eğitmen Arasından Size En Uygun Eğitmeni Seçebilirsiniz

Udemy’de aynı eğitim için birçok alternatif eğitmen olması kullanıcılar için büyük avantaj. İçlerinden size en iyi hitap eden eğitmeni tercih edebilirsiniz. Unutmayın en bilgili eğitmen dahi size hitap etmiyorsa anlattıklarına konsantre olmanız zor olacaktır.

Eğitmeninize Soru Sorabilirsiniz

Platformun etkileşimli yapısı sayesinde eğitmeniniz ile istediğiniz zaman iletişime  geçerek aklınıza takılan konular hakkında soru sorabiliyor olmanız yine oldukça faydalı bir özellik.

İstediğiniz Dilde Eğitim Alabilirsiniz

Yine Udemy içeriklerinin 65+ farklı dilde üretiliyor olması yabancı dili olanlar için çok daha fazla içerik ve eğitmene ulaşabilmelerine olanak sağlıyor diyebilirz.

Satın Aldığınız Udemy Kursu Ömür Boyu Sizin Olur

Udemy kursu satın aldığınızda ömür boyu o kursa erişim hakkı elde ediyor olmanız en büyük avantajlardan biri.. Hem güncellemeleri takip edebiliyorsunuz hemde ileride unuttuğunuz kısımları tekrar izleme şansınız oluyor.

Eğitiminizi Bitirdiğinizde Sertifika Sahibi Olursunuz

Satın aldığınız Udemy eğitimlerini tamamlamanız halinde Udemy tarafından adınıza hazırlanmış bir bitirme sertifikasına sahip olursunuz. Sahip olacağınız Udemy Sertifikası sayesinde yetkinliğinizi kanıtlayabilmeniz mümkün olur.

Udemy Kurslarını İade Edip Ödemenizi Geri Alabilirsiniz

Udemy’den bir kurs aldınız ve memnun kalmadınız. Bu durumda 30 gün içerisinde kursu iade edip ödemenizi geri alabilirsiniz. Tabi bu bazı suistimalleri de beraberinde getirebiliyor.

Udemy’de Eğitim Fiyatları Uygun Mu?

Udemy’nin kendini geliştirmek isteyenlere sağladığı altyapı ve eğitmen kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda kurs fiyatlarının fazlasıyla uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında Udemy tarafından eğitmenlerin kullanımına sunulan indirim/promosyon kodu paylaşma olanağı ve bizzat Udemy’nin düzenlediği indirim kampanyalarını da eklersek tabiri caizse bir sinema bileti fiyatına kapsamlı bir eğitime ömür boyu sahip olabiliyorsunuz.

Udemy Promosyon (İndirim) Kuponlarını Kullanın

Udemy’de birçok eğitmen yeni oluşturduğu bir eğitimi yayına aldığında eğitimleriyle ilgilenebilecek öğrencileri teşvik etmek amacıyla kendi eğitimlerine yönelik indirim kuponları (promosyon) yayınlayabilmekte, tabi bu kuponlar için Udemy tarafından belirlenmiş bazı kriter ve kısıtlamalar mevcut. Mesela eğitmen bir eğitimi için Udemy’nin belirlediği 4 promosyon türünden ayda en fazla 3 adet promosyon kodu oluşturabilmekte ve bu promosyonların Udemy tarafından belirlenmiş geçerlilik süreleri bulunuyor. Yani eğitmen aklına estiği gibi promosyon türü, indirim oranı, miktarı ya da süresi belirleyemiyor. Udemy’nın verdiği 4 seçenekten üçünü belirli süreler dahilinde uygulama şansına sahip. 

Bu yüzden öğrenci avantajlı gördüğü promosyon kodunu kaçırmamak için hızlı bir şekilde karar vermeli aksi takdirde aynı promosyondan yararlanabilmek için en az bir ay beklemesi gerekiyor. Ayrıca eğitmenin aynı indirimi yada bir indirip yayınlayıp yayınlamayacağınında garantisi bulunmuyor.

Udemy Kampanyalarını Takip Edin

Udemy online eğitim platformu eğitmenlerden bağımsız olarak sık sık indirim kampanyaları düzenleyerek eğitimlere çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilmenize olanak sağlamakta bu kampanyaların önceden belli bir periyodu ya da süresi bulunmuyor. Bu yüzden Udemy’de olan bitenleri sık sık takip etmenizde yarar var diyebilirim.

Udemy Öğrenci İndirimi Var Mı?

Udemy kendini geliştirmek isteyen herkes için aynı uygun olanakları sunan bir platform olduğu için öğrencilere yönelik harici bir indirim uygulaması bulunmamaktadır.

Ücretsiz Udemy Kurslarını Kaçırmayın

Udemy, eğitmenlerin 2 saatin altında olan eğitim içeriklerini ücretsiz olarak sunula bilmesine izin veriyor. Bu kısa ve ücretsiz eğitimler sayesinde ilgilendiğiniz konu hakkında genel bir bilgi elde ederken eğitmen hakkında da bir fikir sahibi oluyorsunuz. Sonrasında da gerçekten konuya ilgi duyduğunuza karar verirseniz konu ile ilgili detaylı bir eğitim satın alabilirsiniz.

Udemy’den Eğitim Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Udemy’den bir eğitim almaya karar verdiğinizde aynı konu ile ilgili birçok eğitim ve eğitmen olduğunu göreceksiniz bu eğitimler arasında en doğru tercihi yapabilmeniz için ise gözden kaçırmamanız gereken birçok ayırt edici kriter bulunuyor diyebilirim. Aşağıda sizlerle madde madde paylaşacağım kriterleri göz önünde bulundurarak eğitim tercihinizi belirlemeniz durumunda pişman olma olasılığınızın düşeceğini söyleyebilirim.

Öğrenci Sayısı Yanıltıcı Olabilir

Udemy’den kurs almaya karar veren bir öğrencinin eğitim ile ilgili ilk baktığı kriterlerden biri eğitimi bugüne kadar kaç kişinin satın aldığıdır. Yüksek öğrenci sayısına sahip eğitimler olumlu olsada bazı eğitmenler bu sayıyı arttırabilmek adına eğitimlerini ilk başta ücretsiz bir şekilde sunup eğitimi satın alan öğrenci sayısını sunni bir şekilde yükseltebilmekte. Bu yüzden evet öğrenci sayısı önemli fakat sizin için tek başına belirleyici bir unsur olmamalı..

Öğrenci Yorumları ile Eğitmen Puanı Çok Önemli

Almayı düşündüğünüz eğitimle ilgili en önemli kriter eğitimi satın alan öğrenciler tarafından yapılan yorum ve verilen eğitmen puanlarıdır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli iki unsur bulunuyor diyebilirim. 

Birincisi öğrenci sayısı ile yapılan yorum sayısı arasında bir paralellik mevcut mu? Yüzlerce öğrencisi olup eğitim ile ilgili 3-5 tane yorum yapılması burada sunni bir öğrenci sayısına işaret ediyor olabilir bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Yine yapılan yorumların niteliği size önemli fikirler verebilir. Kısa kısa yapılan yorumların çokluğu soru işaretleri doğurabilir.

İkincisi ise kayıtlı öğrenciler tarafından yapılan yorumların %80’in üzerinde olumlu olup olmadığıdır. Bu oran eğitimin makul seviyede kaliteli olduğunu gösterir. Yapılan tüm yorumların olumlu olması ise yine bir şişirmeye işaret ediyor olabilir. Burada önemli olan çoğunluğun olumlu ve nitelikli yorum yapıyor olmasıdır. Unutmayın bir eğitimden %100 oranında memnuniyet sağlanabilmesi gerçeklikle bağdaşmayan ütopik bir durumdur.

Kurs Süresi ve İçeriğine Bakmayı Unutmayın

Almayı düşündüğünüz Udemy kursunun içeriği ile süresinin uyumlu olup olmaması da bir diğer önemli kriter diyebilirim. Eğitim açıklamasında bulunan içerik başlıkları ile eğitim süresinin uyumlu olup olmaması incelediğiniz eğitimlerin yüzeysel olup olmadığı ile ilgili bir fikre varmanıza yardımcı olabilir. Burada unutmamanız gereken her eğitim konusunun kendine özel içerik yoğunluğu olduğudur. Benzer eğitimlerin sahip olduğu içerik ve süreleri de karşılaştırarak bir karara varmanızı öneririm.

Aksi takdirde içerik olarak doyurucu olduğunu düşündüğünüz bir eğitimin süresinin yetersiz olduğunu çok geç fark edebilirsiniz.

Eğitmenin Yayınladığı Kurs Sayısı Tecrübe İşareti

Tercih edeceğiniz eğitmenin Udemy’de yayınladığı farklı eğitimler ve toplam süreleri eğitmenin tecrübesi konusunda size fikir verebilecek farklı bir detay olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir detayda eğitmenin yayınladığı eğitimlerin bir bütünlük teşkil edip etmediğidir. Eğitmenin benzer birbirini tamamlayıcı konularda eğitimlerinin olması konusunda uzman olduğunun bir diğer göstergesidir diyebiliriz. 

Eğitmenin Udemy Dışındaki Tecrübesine Bakmak Faydalı Olabilir

Tercih edeceğiniz eğitmenin Udemy dışında dershane gibi yerlerde ders veriyor olması, seminer vermesi yada özel birebir ders veriyor olması yüz yüze eğitim konusunda da tecrübeli olduğunu bize gösteren unsurlardır. Bu unsurlar yine eğitmen konusunda bize bir fikir verebilir.

Eğitmenin Kullandığı Ekipmanlara Dikkat Edin

Eğitimini satın almayı düşündüğünüz eğitmenin, eğitim çekimi için kullandığı ekipmanlar içerik kalitesini oldukça etkilemektedir. Özellikle görüntü ve ses kaydı ekipmanlarının kalitesi eğitimden sağlanan faydayı arttıran önemli unsurlardır. Eğitmenin kullandığı ekipman kalitesinin yüksek olması aynı zamanda eğiticinin eğitimine gösterdiği önemi gösterir. Bu önem aynı zamanda sizin için tercih yaparken fikir verebilecek bir unsur olabilir.

Tercih Yaparken Tek Bir Unsur Belirleyici Olmasın

Sizlere kurs ve eğitmen tercihi yaparken nelere dikkat edebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Son olarak paylaştığım bu unsurları bir bütünlük içerisinde değerlendirmenizi öneriyorum. Bu unsurların sadece 1-2 tanesini dikkate alarak yapacağınız tercihler çok sağlıklı olmayacaktır.

Udemy’den Kurs Nasıl Satın Alınır?

Udemy’den ihtiyacınız olan herhangi bir kursu alabilmek için udemy.com’da bir profil/hesap oluşturmanız ve internet alışverişine açık bir kredi kartınızın bulunması yeterli.

Udemy’den Nasıl Para Kazanılır?

Udemy’de gelir elde edebilmenin tek yolu Udemy Eğitmeni olmaktan geçmektedir. Udemy’de yayınlayacağınız eğitimler her satın alındığında Udemy bunun karşılığında size bir komisyon öder. Udemy’nin burada farklı gelir paylaşımı modelleri uyguladığını da belirtmekte fayda var. 

Udemy’nin en avantajlı gelir paylaşım modeli iste eğitmenlere kendi eğitimlerini pazarlama olanağı sunup buradan elde edilen gelirin büyük bölümünü eğitmene aktarmasıdır. Eğitmen bu paylaşım modelinde kendi eğitimine özel bağlantılar oluşturarak eğitimini pazarlıyor. Bu bağlantıyı kullanarak satın alma işlemi gerçekleştiğinde ise Udemy elde edilen gelirin %97’sini eğitmene aktarmakta. 

Udemy’e herhangi bir internet kullanıcısının ulaşarak eğitim satın alması durumunda ise eğitmene elde edilen gelirin %50’si aktarılıyor. 

Bunların dışında Udemy eğitiminizin çeşitli platformlarda tanıtımını yapmakta, bu tanıtımlar vasıtasıyla gerçekleşen satın almalarda ise Udemy elde edilen gelirin %25’ini eğitmene aktarmaktadır.

Udemy’de Nasıl Eğitmen Olunur?

Udemy’de eğitmen olabilmek için öncelikle herhangi bir konuda eğitim verebilecek yetkinliğinizin olması gerekir. Bu yetkinliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hızlı bir şekilde Udemy hesabı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra eğitmen profilinizi, ödeme alma ayarlarınızı vs gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu aşamada bir banka hesabınız olması gerektiğini unutmayın. Hesap oluşturma aşamasından sonra gerekli olan ekipmanları toplayarak birkaç dakikalık demo eğitim videosu çekerek sisteme yüklemeniz gerekiyor. Sistem demo çekiminizi onaylayıp yeterli gördüğü taktirde demonuzda kullandığınız ekipmanlarla eğitim içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Tabi hazırlayacağınız eğitim için giriş, gelişme ve sonuç olacak şekilde bir müfredat hazırlamanız ve bu müfredata uygun içerikler üretmeniz başarı sağlayabilmeniz için oldukça önemli. Çekimini gerçekleştirdiğiniz eğitimlerinizi tek tek yükleyebileceğiniz gibi hepsini tamamladıktan sonrada sisteme yükleyebilirsiniz. Ardından eğitim sayfasını ve açıklamalarını oluşturmanız gerekecek, son olarak da eğitiminizi tekrar onaya göndermeniz gerekiyor.

Eğitiminiz Udemy tarafından onaylanıp diğer eğitimlerin yanında ki yerini aldığında sizde artık bir Udemy Eğitmeni olmuş olacaksınız.

İşletmeler için Udemy (Udemy for Business) Nedir?

Çalışanlarının gelişimine önem veren işletmeler Udemy İşletme müşterisi olarak çalışanları için Udemy kursları satın alabilmektedir. Wolksvagen, Adidas gibi birçok dünyaca ünlü markanın Udemy’nin bu eğitim hizmetini tercih ediyor olması Udemy’nin bu konudaki başarısını gösteren en önemli unsurlardan birisidir.

Udemy’nin Mobil Uygulaması Var Mı?

Udemy’nin hem Google Play’de hemde İOS Markette akıllı cihazlarınıza indirebileceğiniz resmi uygulaması mevcut. Bu sayede istediğiniz herhangi bir akıllı cihazı kullanarak satın aldığınız eğitimlerinizi izleyebilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Udemy Nedir? Udemy Kursu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” üzerine 14 görüş

 1. Merhabalar udemy de eğitim veren eğitmenlerin liyakati bilgi ve becerisi değerlendiriliyormu? Yoksa her bilgi sahibiyim diyen burada eğitim verebiliyormu ? Udemy’ nin siteye eğitim yükleyen eğitmenlerde aradığı şartlar nelerdir ?

 2. Udemy hakkında çok kapsayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş tebrik ederim. Türk girişimcilerin dijitaldeki başarılarından biri Udemy eğitim platformu. Kendini geliştirmek isteyenlerin eğitimlerin yakın takibinde olmasında fayda var.

 3. Açıkçası hiç bilgi sahibi olduğum bir platform değildi Udemy, yazıyı okuyana kadar. Bu kadar kapsamlı bir eğitim platformundan haberdar olmamızı veya detaylı olarak bilgi sahibi olmamiza katkı sağladığınız için teşekkür ederiz Ertuğrul Bey. Faydalı içeriklerinizi merakla bekliyoruz. Sevgiler 🙂

 4. Bende bir birçok eğitimimi ve akabinde sertifikamı udemy den aldım. Özellikle ilgi duyduğunuz kurslar varsa gayet ucuza eğitim alabiliyorsunuz Bu arada tabii ki Ertuğrul hocamın eğitimini de tavsiye ederim…

 5. Yazınızı okurken Udemy eğitiminiz olduğunu fark ederek satın almaya karar verdim. Oldukça detaylı bir anlatımınız var bunu buradada paylaşmak istedim.

 6. Merhabalar,

  Udemy portalının bu kadar kapsamlı olduğunu sizin vasıtanızla öğreniyorum. Neler kaçırmışım… 🙂 Tabi ki bundan sonrası için takip ediyor olacağım.

  Teşekkürler, bu eğitime katılmam cidden faydalı oldu.

 7. İyi ki de sizden ders almışım. Udemy adını bile duymamıştım. Edindiğim bilgi için teşekkürler Ertuğrul Bey.

 8. Özellikle Udemy’den eğitim satın alırken dikkat edilmesi gerekenler kısmını kendi açımdan çok değerli buldum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X