Arama Motoru Pazarlaması SEM Nedir?

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi 21 Eylül 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazıda arama motoru pazarlaması SEM (Search Engine Marketing) ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

Bunu yaparken arama motoru nedir, neden kullanılır gibi en temel bilgileri de konun anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak için sizlerle paylaşmak istedim.

Arama Motoru Nedir? 

Arama motoru, internet ortamında aradığımız herhangi bir bilgiyi hızlı bir şekilde bulabilmemizi sağlayan web sitesidir. 

Neden Arama Motoru Kullanıyoruz?

İnternette hizmet veren arama motorları olmasaydı aradığımız bilgiye ulaşabilmek için bilginin bulunduğu web sitesine ait URL adresini internet tarayıcımızın (Chrome vb) ilgili kısmına eksiksiz bir şekilde yazmamız gerekecekti. 

Arama motorları sayesinde bu sitelerde bulunan search/arama kısmına ilgilendiğimiz konuyla ilgili kelimeleri yazıp arama yapmamız aradığımız bilginin bulunduğu ilgili web sitelerinin listelenmesi için yeterli oluyor.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorları internet kullanıcılarının kendilerini tercih etmesini sağlamak için arama yapılan kelimeler ile ilgili en doğru sonuçları listelemeye çalışırlar. Bunu yapabilmek için belirledikleri yüzlerce kriter bulunmaktadır. Yapılan aramalarda bu kriterleri en çok sağlayandan aza doğru web sitelerini listeleyerek kullanıcısına sunar. Aksi takdirde arama yapan kullanıcı istediği kalitede içeriği ulaşamadığında o arama motorunu kullanmaktan vaz geçecektir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları Hangileri?

Dünya’da açık ara en çok tercih edilen arama motoru google arama motorudur. Google arama motoru dışında en bilinen arama motorları ise bing, yandex, yahoo, baidu gibi arama motorlarıdır. Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru ise %95’in üzerinde kullanıma sahip olan Google arama motorudur.

Arama motoru ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Arama Motoru Nedir? balkıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

Özellikle ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren web sitelerinin arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer alması, ziyaretçi elde edip satış yapabilmeleri için oldukça önemlidir. Web sitelerinin arama sonuçları listelerinde ön sıralarda yer almak için yaptığı çalışmalara da arama motoru pazarlaması (SEM) diyoruz.

Arama Motoru Pazarlamasının Kapsamı Nedir?

Arama motoru pazarlaması, arama motoru reklamcılığı SEA (Search Engine Advertising) ile arama motoru optimizasyonu SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarını kapsamaktadır.

Arama Motoru Reklamcılığı (SEA) Nedir?

Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru Google’ın arama motoru reklamcılığı hizmetinin adı Goolge Ads (AdWords)’tür. Google Ads reklamcılık hizmeti ile site sahipliğinin belirlediği kelimelerde Google arama motoru sonuçlarının ilk 4 sırası ile son 3 sırasında sitelerin yer alması sağlanır. Site sahipliği bunun karşılığında her tıklama için google’a bir ücret ödemektedir.

Arama Motoru Reklamcılığının Avantajları

Arama motoru reklamcılığının kullanıcılarına sağladığı birçok avantajı bulunmaktadır. 

 • Kısa sürede hazırlanıp ilk sayfa sonuçlarında yer almanız mümkündür.
 • Birçok filtreleme kriterini (konum, cinsiyet, yaş vb) kullanarak potansiyel müşterilerinizi hedefleyebilirsiniz
 • Reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz cihazları (bilgisayar, cep telefonu, tablet, akıllı tv vb) seçebilirsiniz.
 • Kendinizin belirleyeceği gün ve saat dilimlerinde reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Potansiyel müşterileriniz sadece belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullandığında reklamlarınız gösterilir.
 • Sadece reklamlarınız tıklanırsa ödeme yaparsınız.
 • Raporlar çok detaylı ve şeffaftır. Bu sayede gerekli optimizasyon çalışmalarını rahatlıkla yapabilirsiniz

Google Ads ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google Ads (AdWords Nedir? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motorlarının web sitelerinin altyapı ve içerik kalitelerini ölçmek için belirlediği yüzlerce kriter bulunmaktadır. Web siteleri bu kriterleri yerine getirdikleri ölçüde arama motoru sonuçlarının reklamsız alanlarında listelenmektedir. Bu kapsamda web sitelerinin arama motoru kriterlerini sağlayarak ön sıralarda yer alabilmek için yaptığı çalışmalara arama motoru optimizasyonu SEO diyoruz.

SEO çalışmaları uzun soluklu olup site var olduğu sürece kesintisiz bir şekilde yapılması gereken çalışmalardır. Çalışmaların kesilmesi ya da azalması durumunda kısa süre içerisinde sıra kaybı yaşayarak site trafiğiniz düşüşe geçecektir.

SEO hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için SEO nedir? SEO Nasıl Yapılır? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması Neden Önemli?

Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen web siteleri arama motoru siteleridir. Tüm internet kullanıcıları gün içerisinde birkaç kez arama motorlarını kullanarak aradıkları bilginin bulunduğu web sayfalarına ulaşmaktadır. İnternet sitelerinin hitap ettikleri kitleye ulaşabilmek için arama motorlarında yer alıp ön sıralarda olması bu yüzden büyük önem taşımaktadır.

Unutmayın arama motorlarında siz müşterinizi değil müşterileriniz sizi aramaktadır. Sunduğunuz ürün ya da hizmetle ilgili arama motorlarının üst sıralarında yer almadığınız taktirde web sitenizin ne ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz nede satış gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Arama Motoru Pazarlaması Yapmalı?

İster ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen bir web sitesi, ister amatör bir blog sitesi sahibi olun. Tüm web sitelerinin ilk amacı ziyaretçi çekebilmektir. Aksi takdirde web sitesinde paylaşılanların kimseye bir faydası olmayacağı gibi sahibine cüzi de olsa hosting ve domain ücretleri gibi masrafları olacaktır. 

Ne amaçla kurulmuş olursa olsun web sitelerinin doğası gereği ziyaretçi çekmesi gerekmektedir. Bu yüzden web sitesi sahibi olan her kişi ve kurum arama motoru pazarlaması yapmak zorundadır.

SEA Mı, SEO Mu?

Arama motoru reklamcılığı SEA ile Arama Motoru Optimizasyonu SEO çalışmalarının birbirinden bağımsız yürütülmesi doğru bir yöntem değildir. Web sitelerinin sahip olduğu altyapı ve içerik kalitesi yapılacak olan reklam çalışmalarının başarısını da etkilemektedir. Bunun yanında reklam çalışmalarının SEO kriterlerinden biri olan bulunabilirliği arttırdığını yine reklam aracılığı ile gelen ziyaretçinin daha sonra reklamsızda siteyi ziyaret etmesi SEO çalışmalarına olumlu katkı sağladığını unutmamak gerekir.

Birçok konuda SEO ve SEA çalışmaları birbiriyle kesişmektedir. Bu yüzden bu iki çalışmanında birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu bilerek planlamalarınızı yapmanız doğru olacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 33 görüş

 1. teşekkürler. faydalı bir içerik olmuş. dijital pazarlama üzerine çalışmak isteyen arkadaşların en önem vermeleri gereken alanlardan bir tanesi SEM/SEO.

  1. Merhabalar, bir kaç yıl önce denememe rağmen blog sahibi olmak istememe rağmen yapamamıştım. Fakat sayenizde arama motoru nasıl çalışır ve nasıl yol almalıyız gibi temel bilgiler yer almakta. Her makalenizde olduğu gibi bilgilendirici, anlaşılır.
   Emeğinize sağlık 🙏🌼

 2. Arama motoru başlığı bana çok karmaşık geliyor.. Şimdi biraz daha net.. Öğrenilmesi gereken çok detay var..

 3. “Siz müşterinizi değil, müşteri sizi aramaktadır” dijitalleşen ticarette her ne kadar e-mailing yada sms ile müşteri bulmaya çalışsak da çoğu zaman markayı değil, ürünü satıyoruz. Aklımızda olmayan bir ürün ile ilgili reklam geldiği zaman fiyat/performans açısından diğer markalar da araştırılıyor. Ayrıca belli bir araştırmada sonra tüketici sıkılıyor ve o ana kadar araştırdıkları arasından aklına yatanı tercih ediyor. Bu noktada da doğru anahtar kelimeler ile reklamsız olarak aramalarda üst sıralarda yer alabilmek önem arz ediyor.

 4. Arama motoru sanırım internet dünyasının velinimetidir. Tüm internet kullanıcılarının hayatını kolay hale getirmiştir. Dünya’da en çok kullanılan arama motoru şüphesiz Google’dir. En önemlisi ise arama motoru pazarlamasıdır. Ürün ve hizmet satışı yapabilen web siteleri genellikle arama motorlarının üst sıralarında yer alır. Her web sitesi sahibi kişiler arama motorlarında şüphesiz üst sıralarda yer almak istemektedir. Bunun için de web sitelerine ziyaretçi çekmeleri gerekmektedir. Tüm bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

 5. Bulunabilirlik, erişilebilirlik için olmazsa olmaz SEO & SEM.
  Birbirinden bağımsız ancak bir o kadarda birbiriyle iç içe iki kavram. İyi kurgulanmış Arama Motoru Optimizasyonu beraberinde doğru planlanmış Arama Motoru Pazarlaması neticesinde başarı kaçınılmazdır. Bunlardan biri zayıf kaldığında etkileşimden azami verim alabilmek pek mümkün olmayacaktır.
  Tşk.

 6. bu mevzuda en rahatsız edici konu, arama motorlarının otomatik reklam vermesi, ve bu reklamların bir süre sonra boğması,
  örneği misal, kazara bisiklet fiyatlarını merak edip şöyle bir iki incelesek, google amca; abi benim bir amcaoğlu var, bisiklet almaya kalkıpta buraya bakmazsan ayıp edersin moduna giriyor 😀

  1. Merhabalar,

   Bu yazıdan anlıyorum ki SEO kriterlerini (doğru anahtar kelime, etiket ve içerik kalitesi kriterlerini) taşımamla beraber siteme SEM, SEA ile ön plana çıkartıcı destek vermem web sitesi açmamdaki amaca daha hızlı ve net verilerle ulaşmam sağlayacak.

   Ayrıca reklama tıklamadan ücret ödenmemesi şeffaf raporlama, istediğim saatte reklam yapılması vb özellikler güzelmiş.

  2. Merhabalar, ilgi duysak ve kullansak bile nasıl çalışır, nasıl yol almalıyız, kim bizi bulur veya işleyiş nasıldır , gibi konularda bilgi veren bir makale. Sayenizde arama motoru nasıl çalışır ve nasıl yol almalıyız gibi temel bilgiler yer almakta. Her makalenizde olduğu gibi bilgilendirici, anlaşılır.
   Emeğinize sağlık 🙏🌼

 7. Son yıllarda önem kazansa da her zaman gündemde olan bir şeydi sem. Seo sabır işidir. Tez canlılardan uzak durmak gerekir bu nedenle.

 8. SEO SEA SEM dinleyince kafam karışmıştı ama makaleyi okumak faydalı ve pekiştirici oldu. Teşekkürler 🙏

  1. ”Arama motorlarında siz müşterinizi değil müşterileriniz sizi aramaktadır” cümlesi neden arama motoru pazarlaması yapmamiz gerekliliginin önemini cok net özetlemektedir. web sitesini amacı ziyaretçi çekmek olduğuna göre arama motoru pazarlaması yapilmasi gerekliliğini çok net anladım.

 9. SEO, SEM herkesin kafasini karıştıran bir konuydu yalın ve bilgili anlatımınızla bence daha açıklayıcı oldu. Teşekkür ederiz hocam.

 10. Pazarlamayı bir bütün olarak düşündüğümüzde arama motoru pazarlaması da önemli bir rol oynamaktadır.

 11. Oldukça kafamı karıştıran bir konuydu makale yi okumak üzerinden geçmek iyi geldi çok faydalı oldu

 12. Özellikle de pazar da belli bir yer edinmiş rakip firmaların önüne geçmek profesyonel yardım alınsa bile zaman alan hatta zor olduğunu göz önünde bulundurursak SEA çok önemli bir hal alıyor.
  reklam vererek gözönünde olmak için iyi bir adımdır fazla reklamın insanları bıktırmasından korkulsada trendyolun çok kanallı olarak yaptığı reklam çalışmaları sonrası yakaladığı başarıyı küçümsemek doğru olmaz.
  internet çağında olmamız ve pandemi süreci ile artan internet bağımlılığnı işimizde avantaja çevirmek için önemli bir adım.
  görsel ve işitsel hafızayı tetikleyecek SEA reklamları ile bir adım öne geçmemiz mümkün.

 13. Günümüzde hemen hemen herşeyi internette arıyoruz, buluyoruz. Şirketler için de ürünlerini pazarlarken bu nokta çok önemli. İhtiyacımız olan bir ürünü arama motoruna yazıp diğer satıcılarla fiyat farklılıklarını da karşılaştırabiliyoruz. Şirketler “Seo ve sea ‘ yatırım yapmalı, bunları bir bütün olarak görüp gerekli önemi vermelidirler.

 14. Makalenin konusu olan arama motoru pazarlaması nedir nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmış .arama motoru neden kulanıyoruzdan başlayarak sırasıyla tanıtım kulanım çeşitleri .pazarlama kapsamı.arama motoru reklamcılığı reklamcılığın avantajları optimizasyonu ve önemi çok zengin bir içerikle anlatılmış.

  1. Makaleden de anlaşıldığı üzere SEA ve SEO çalışmalarının birlikte planlanarak uygulanması, diğer şirketlerden bir adım öne geçmemize kolaylık sağlayacaktır.

  2. Satış yapmak ve bu piyasa da var olmak istiyorsak sea ve seo yu Web sitemiz için kullanmak bizim yararımıza olur. Hem müşteri analizi hem de ön sıralarda bulunma…

 15. Arama motoru reklamcılığı SEA satın alacak kişilerin Arama Motoru Optimizasyonu SEO çalışması olmadan reklamda öne geçmelerinin zor olacağı çok güzel anlatılmış. Yeni makalelerinizi bekliyoruz. Ertuğrul Müyesseroğlu.

 16. Bu SEO ve SEA işlemleri diğer arama motorlarında da yapılıyor mu acaba? Google’a has özellikler mi? Bir web sitesine SEO ve SEA çalışması yaptığımızda bing, yahoo gibi arama motorlarında da bu işlemler işliyor mu, merak ettim doğrusu.

 17. MERHABALAR HOCAM
  İLK DEFA GOOGLE BÖYLE BİR BAKIŞ AÇISIYLA BAKAR OLDUM. ÇOK VERİMLİ VE FAYDALI BİLGİLER EDİNDİM.
  TEŞEKKÜRLER

 18. Hocam bu makalede anlattığınız, arama motorunda arattığımız herhangi bir şeyin en üstte görünen (yanında reklam yazan) sayfa olması mı? Yoksa bir sitede gezinirken önümüze çıkam reklamları da kapsıyor mu?

 19. Arama motorunda aradığımız bir ürün yada hizmetin ücretli reklamı verilen sayfanın arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmasını sağlamaya yönelik yapılan bir pazarlama çeşididir.

 20. Diyelim ki bir gelinlik firmasısınız ve Nişantaşının göbeğine mağaza açıyorsunuz fark nasıl yaratırsınız?Yurtdışından gelen turistlerin çoğu google üzerinden yapılan yorumlara bakarak mağaza ziyareti yapıyor.Bi sayfaniz varsa ve bunu aktif bir şekilde kullanıyorsanız ve gelen herkesten de yorum yapmasını istiyorsanız google üzerinden olumlu tabiki:)…Google de en başta gidilmesi gereken gelinlikçi siz olursunuz.Bu sebeple gelişen dünya ve teknolojiyi iyi kullanan firma ayakta kalmaya devam eder ve fark yaratır diye düşünüyorum.En iyi gelinlikçi siz olabilirsiniz fakat bunu iyi pazarlayabilen kazanır diye düşünüyorum.Çünkü bu bir pazarlama stratejisi.

 21. Hocam, arama motorunu kullanıp, işleyişini bilmeyenler için oldukça faydalı bilgiler vermişsiniz. Teşekkür ederim.

 22. Günümüzde reklam vermenin kolaylaşması her ne kadar kolaylaşsa da, genel terimlerde reklamsız üst sıralarda kendine yer bulmak her zaman reklam ile çıkmaktan daha çok güven duygusu aşılamaktadır. Bu noktada SEO çalışması yaparken metin içeriklerinin okunabilir olması ve bir bütün oluşturması da genel kaliteyi de artırmaktadır. Arama yaparken en azından bana hissettirdikleri bunlar.

 23. Gerek SEA gerek SEO ile mevcut Instagram hesabım yada YouTube kanalim için ziyaretçi sayısını arttirabilir miyim. Yoksa bu çalışmaları ilgili platformlarda mi yapmak lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X