McDonald's Starbucks Kahve Reklamı

McDonald’s’ın Göndermeli Kahve Reklamını Nasıl Okumalı?

Son Güncelleme Tarihi 15 Temmuz 2019

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda McDonald’s’ın 3 farklı yaklaşımla yayına soktuğu “McDonald’s’ta iyi kahve, iyi fiyata!” reklamları ile ilgili değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle TBWA reklam ajansı tarafından hazırlanan McDonald’s reklamları izlerken büyük keyif aldığımı belirtmek istiyorum.

McDonald’s Filtre Kahve Reklamı

McDonald’s’ta iyi kahve, iyi fiyata! reklam serisinden ilk olarak ele alacağım filtre kahve reklamı olacak. Toplamda 34 saniye süren reklamda McDonald’s da filtre kahvenin hem nefis hemde 1₺ olduğu akıllara kazınıyor. Her 3 reklamda da aslında fiyat üzerinden tüketicide bir farkındalık oluşturmak istendiği görülüyor.

McDonald’s’ın filtre kahve reklamında Starbucks’ın kişiye özel kahve bardaklarına gönderme yapılıyor. Müşterinin Y Kuşağı bir erkek çalışan olduğu reklamda, aslında sadece 1₺ olması gereken filtre kahveye, sırf bardağa müşterinin adı yazıldığı için gerçek değerinden çok daha fazla ödeme yaptığımız söyleniyor.

Starbucks Filtre Kahve Fiyatı: 7,5₺

McDonald’s Americano Reklamı

Aynı yaklaşımın bir farklı versiyonu da Americano kahve üzerinden yapılıyor. Fakat burada orta boy vurgusu ile tabiri caizse Starbucks çalışanlarının biscolata erkeği tarzına gönderme yapılmış. 

Burada ki müşteri tipinin ise üniversite öğrencisi bir çift olduğu görüyoruz. Reklamda sırf havalı ve bakımlı çalışanlar servis yaptığı için kahveye fazladan ödeme yaptığımızın mesajı verilmiş. Burada bayanlara yönelik sanki ekstra bir göndermede var gibi.. Enfes tada sahip Americano kahvenin de McDonald’s da 4,5₺ olduğu da akıllara kazınıyor.

Starbucks Americano Fiyatı: 8,75₺

McDonald’s Latte Reklamı

Son olarak Latte kahve üzerinden Starbucks’a gönderme yapıldığı görülüyor. Bu reklamda ise müşterinin Y Kuşağına mensup yalnız bir bayan olduğu görülüyor. Kahve köpüğüne yapılan çizimlerde ise sanki romantizm (çiçek, gül, lale, lavanta, kalp) vurgusu yapılıyor. Burada da Starbucks insanların duygusal ihtiyaçlarına yönelerek fazladan gelir elde ettiği işleniyormuş gibi duruyor. Sonuç olarak tadına doyulmaz Latte kahve de McDonald’s da sadece 5₺..

Starbucks Latte Fiyatı: 9,5₺

McDonald’s Kahve Reklamı Hakkında Aklıma Takılanlar

Yazının başında da belirttiğim gibi McDonald’s’ın “McDonald’s’ta iyi kahve, iyi fiyata!” reklamlarını izlerken büyük keyif aldım. Aynı zamanda aklıma bu reklamların Starbucks’a da bir fırsat sunabileceği geldi. Düşünün, Starbucks’a hizmet kalitesi standartlarının yüksekliği üzerinden gönderme yapan McDonald’s’a, Starbucks karşılık olarak McDonald’s’ın hizmet kalitesinin ne kadar düşük olduğu yönünde gönderme yapamaz mı?

Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak düşündüğümde aklıma McDonald’s çalışanlarının ter içinde canhıraş çalışma ortamı geliyor. Aynı zamanda çoğu zaman üstleri kirli.. Yemek masalarının üstleri yapış yapış, çocuk oyun alanlarında olması gereken görevliyi şimdiye kadar hiç görmedim. Hamburgerlerin hiçbiri reklamlarda yada restoranlarında bulunan görsellerde göründüğü gibi dolgun değil. 

Şimdi bunları düşününce Starbucks’ın yaşattığı müşteri deneyimi ile McDonald’s’ın yarattığı müşteri deneyimi arasında hatırı sayılır bir fark bulunuyor. Müşteri deneyimi farkını ŞikayetVar’da bulunan müşteri ilişkileri yönetimini incelediğimizde de görüyoruz. 

McDonald’s ŞikayetVar Performansı

Öncelikle McDonald’s’ın Türkiye’de 260 restoranda hizmet verdiğini belirtmek istiyorum. ŞikayetVar.com’da McDonald’s ile ilgili şikayetleri aradığımızda son bir yıl içinde 1.291 şikayet olduğunu görüyoruz. Yapılan 1.291 şikayetin 82’si olumlu sonuçlanmış ve memnuniyet düzeyi %27 olarak gözüküyor.

McDonald's ŞikayetVar

Starbucks ŞikayetVar Performansı

Starbucks’ın Türkiye’de 470 şubesi bulunuyor. Bu rakam neredeyse McDonald’s’ın iki katına denk geliyor. Buna rağmen ŞikayetVar.com’da Starbucks ile ilgili son bir yılda 1.345 şikayet olduğu görülüyor. Bu şikayetlerin 226 tanesi olumlu sonuçlanmış ve memnuniyet düzeyi %47 olarak gözüküyor.

Starbucks ŞikayetVar

Tüm bunları alt alta koyduğumuzda müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyeti açısından Starbucks’ın çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bununda bir fiyatının olması gayet normal! 

Burada McDonald’s Starbucks’a gönderme yaparak kendi adına kaş yapayım derken göz çıkarmış olabilir! Tabi bu Starbucks’ın bu durumu fırsata çevirip çevirmeyeceğine de bağlı..

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.


Yazı oluşturuldu 134

McDonald’s’ın Göndermeli Kahve Reklamını Nasıl Okumalı?” üzerine 46 görüş

 1. Yine bir global firma atışması, Starbucks tarafından esprili bir karşılık gelmesi işi daha eğlenceli hale getirecektir. Bkz: McDonalds vs Burger King

  1. Çok teşekkürler🙏. Ardarda izlemediğimiz için ana mesajın farkına varamamışım.
   MC sürdürülebilir iyi bir noktayı keşfetmiş ancak, toplam kaliteyi göz ardı edince, şikayetlerden sınıfta kalmış.

 2. Türkiye’deki en ucuz kahvenin kilosu yaklaşık 50 liradır ve bu fiyattaki kahveler gerçekten kötüdür. Starbucks’ta orta boy bir kahveye ortalama 12-15 gram kahve koyarlar ve bu da 1 bardak kahvenin sadece kahve maliyetini ortalama 1 lira yapar. Bunun yanında işçilik, kira ve diğer giderleri söylemiyorum bile. McDonald’s 1 liraya hangi kalitede ne satacak gerçekten merak ediyorum. Sosyal medyanın linç heyecanına katılıp reklam çekmişler gibi duruyor. Bakalım Starbucks cephesinden bir hamle gelecek mi…

 3. Bence reklam filmi çok isabetli olmuş ve dünya genelinde yaygın olan starbucks’ ın uyguladığı kapitalist düzene farkındalık oluşturmuş. Emin Çapa bu soruyu starbucks’ın sahibine bir kahveyi nasıl bu fiyata satabiliyorsunuz diye sorduğumda dediki; o kahvenin fiyatı değil kahveyi içenlerin bir kahveye o parayı veremeyenlerle aynı yerde olmak istemedikleri için ödedikleri bedel diye cevaplamış. Aslında bu minvalde bakınca kendini elit tabakada ve diğer insanlardan üstün gören bu zihniyete müstehak diyorum bu durum.

 4. MC Donalds’ın reklamını çok beğendim. Ancak şunun da altını çizmek lazım senin de belirttiğin gibi Starbucks’ın memnuniyet oranı daha yüksek. Her şeyi para üzerinden düşünmemek lazım. Mekanın bıraktığı algı ve konfor paranın da ötesinde olabiliyor.

  1. McDonald’s aslinda burada gel gel yapacağı bir ürün olussun istemiş.İyi ürünü belirtirken de Starbucks elestirisi yaparak aslinda rakibini de beraberinde parlatmış.Sturbuck in cevap icin prim vermeyecegini düşünüyorum.

 5. 🙂👍… kahve ile ilgili devam etsen… bir yazi dizisi mesela. Çok beğendim kalemine sağlık ayrıca. Bizde de bir kahve endüstrisi var, kendi çapında. Ancak ne kadar efektif ve bu kadar veriye sahip mı!?

 6. Bence buradaki asıl bedel Starbucks ta içilen bir bardak kahveden ziyade, Starbucksta kahve içmeyle kişinin kendine kazandırdığını düşündüğü kimliğe ödeniyor. Bir süre sonra da duygusal bağ kurduğu markaya yönelik sadakat geliştiriyor.

  Ha bunu söylerken tabiki kahvesi ve yapılan servis de fena değil bir yandan 🙂 Lezzetli ve pratik. Özellikle bazı oturma salonları da iş görüşmeleri bile yapılabilecek kadar konforlu.

 7. Starbucks marka değeri olarak Mc Donald’s’dan
  daha farklı elit bir kitleye seslenmekte. Belki de bu kadar tercih edilmesinin sebebi, kahve tadı çok iyi olduğu için değil giden kisiye pisikolojik bir doyum sağladığı içindir. Bence bu konuda zaten rakipsiz şuan. Mc Donald’s sadece “bizimde artık içilecek kahvemiz var” diyebilmek için durumunu en vurucu halde bu sekilde sunmayı seçmiş.

  Starbucks’ın bu düelloya gireceğini düşünmüyor, Mc Donalds, kahve içmek icin starbucks’a karşı tercih edileceğini sanmıyorum.

 8. Çok güzel bir değerlendirme yazısı olmuş. Starbucks’ın kişiye özel yaklaşımı insanların kendini özel hissetmesini sağlıyor. Bunu sağlamak içinde emek gösterilmesi gerekiyor, doğal olarak da bu emeğin bir maliyeti var..

  1. Gerçek kahveseverlerin tercihi belli ucuz diye tercihini değiştirmeleri söz konusu olamaz bence mcD kahve kültürü olmayanlara kahve ikraminda da bulunuyoruz der gibi olmuş, bilgiler için teşekkürler

 9. Bence iki firmanın da belli bir kitlesi var ve iki firma birbiri ile rekabete gireceğini düşünmüyorum. Kimse kimsenin kitlesini etkileyemez diye düşünüyorum.

 10. Pepsi nesli, yeni bir içecek alıp içmekten çok yeni bir şey hissetmek için yeni bir yol arıyorlardı.

  Bizim neslimiz, kendimiz hakkında nasıl hissetmek istediğimizi hissettiren markalarca belirlenecektir. Hatta çoğu zaman hatta çoğu zaman kendimiz hakkında nasıl hissetmek istediğimiz, dışarıdan nasıl algılanmak istediğimizden başka bir şey değildir. Starbucks’ın Unicorn Frappuccino’su gibi, hemen hemen her şey için dış algılamaya öncelik veriyoruz. Aşadıka konuyla ilgili tercüme bir yazım var:

  https://www.linkedin.com/pulse/apple-samsung-ve-starbucks-pepsiden-neler-%C3%B6%C4%9Frendi-soydan-%C5%9Fahin/

  Mc Donalds ın reklamda eleştirdiği hususları, Starbuck zamanında pazarlama kampanyasının ve şirket kimliğini omurgası olarak tuttu. Görünüşe bakılırsa ynalış yapmış gibi görünmüyorlar. Sanırım Mc Donalds pazarlamacıları Pepsi, Apple, Samsung stratejilerine bakmamışlar.

 11. Benim şahsi kanaatim Vikipedia’ nın açıklamalarından da alıntı yaparak, kahve bu konuda kendisini geliştirmiş olan bir yerden tercih edilmeli. Burada evet belki Starbucks’ ın sahibi o kahvenin fiyatı değil kahveyi içenlerin bir kahveye o parayı veremeyenlerle aynı yerde olmak istemedikleri için ödedikleri bedel olarak belirtmiş olsa da işin ehlinden bu hizmeti almak daha mantıklıdır diye bakıyorum.
  McDonald’s, günde 69 milyon müşteriye hizmet veren, dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi. McDonald’s, genel olarak hamburger, çizburger, patates kızartması ve soğuk içecekler satmaktadır.
  Starbucks, Amerikalı kahve dükkânları zinciridir.

  1. Benim burdan anladığım pazarlama açısından 1. A markanın hizmet şekli B markaya farklı fırsatlar oluşturuyor.2 müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyeti ürünü daha yüksek fiyata satmamıza imkan veriyor.

 12. Mükemmel tespitler tüketiciler olarak sadece ucuz kahve peşinde değiliz yaşadığımız deneyim sunulan hizmet kaliteside oldukça önemli.. Evet Mcdonald’s’ın kahve reklamı eğlenceli olabilir fakat kahve satabilmek için yeterli değil..

 13. Tüketici olarak reklam izlemek keyif verici olsada reklamların çoğu gerçeklerle örtüşmüyor

 14. Çok güzel değerlendirme elinize sağlık. Firmalar reklamlar kadar müşteri memnuniyetine de odaklanmalı…

 15. Starbucks ve McD arasındaki hizmet ve kalite farkından bahsetmişsiniz zaten. Starbucks’tan yanıt geldi mi bilmiyorum fakat gelmediğini düşünüyorum. Firmalar arasındaki rekabet biraz aynı standartlardaki ve/veya aynı sektörde hizmet veren firmalar arasında olur genellikle. Starbucks ve McD hizmet bakımından da sektör bakımından da aynı sayılmazlar. Starbucks’ın geri dönüş sağlaması tüketiciye aynı kalibrede olduklarını düşündürür ve kendi imajını zedeler diye düşünüyorum. Fakat başarılı bir reklam okuması olmuş emeğinize sağlık

 16. McDonalds, tüketicide bir farkındalık yaratmak istemiş. 1₺’ye filtre kahvenin satılabileceğini kafalara kazımak istemiş. İnsanların yüksek fiyatlara aynı kahveyi içtiğini vurgulamış. Reklamlar gerçekten çok hoş. Ancak müşteri şikayetlerini, bu şikayetlerin olumlu sonuçlanmasını da göz önünde bulundurursak Starbucks’ın çok daha başarılı olduğunu görmekteyiz. O nedenle bu başarı da normal olarak fiyatı yükseltmekte. Ancak bu reklam filmleri ile McDonals, belki de sadece Starbucks’ı değil de tüm kapitalist sistemi eleştirmek istemiştir.. Emeğinize sağlık, bilgiler için teşekkürler.

 17. Reklamları izlediğimde evet çok haklı bir kahve için neden daha fazla ödeyeyim diye bir düşünce oluşabiliyor. Fakat deneyimi yaşadığınızda, alınan ürünün kahve olmadığı sonucuna varılabiliyor. Hizmet, hijyen, ortam, sosyal çevreyi de bir süreliğine satın almış oluyorsunuz. Sadece fiyat odaklı reklam belki bu deneyimi bir kere test etmemizi sağlar. Süreklilik getireceğine pek ikna olmadım.

 18. Herkes iyi olduğu işi yapsın bence.. Kulvarındaki bir markaya gülümseten bir gönderme yapsa daha etkili olabilirdi.. Canı kahve çeken kimse mcdonaldsa gitmez bence.. Kaldıki starbucksın fiziki ortamı müşterilerinin tercih nedeni..

 19. o kadar göndermenin yanında, önce kendi gözünün çapağına bak derler adama :)), fiyat konusunda pek aşağı kalır yanları yok, starbucks’da da oturacak yer öyle kolay kolay bulunmuyor, geçtiğimiz kış sadece
  1 – 2 gün kar yağmıştı, o günlerde bile mekanlarının kapısı dibine kadar açık, içeride iğne atılsa yere düşülmüyordu, burada iki firma da pek kıyaslanacak nitelikte değil, gönderme yapmak için ilkten boy ölçüşmeye bakmak gerek diye düşünüyorum…

 20. Olayı yalnızca Starbucks üzerinden değerlendirmemek lazım. Özellikle Americano ve Latte reklamlarında 3. nesil kahvecilere de göndermeler var.
  Starbucks ile mukayese edildiği düşünüldüğünde de McDonald’s ın Starbucks müşterilerini kapabileceğini hiç sanmıyorum. Yazınızda da belirttiğiniz nedenlerin yanı sıra insanlar adını söylemekte zorlansalar dahi ellerinde petrol varili boyutunda “white chocolate mocha” larla dolaşmayı, bir “tall” boy “misto” ile “iphone”larından chek-in yapmayı son derece “cool” buluyorlar.
  Ama genel olarak zekice tasarlamış sarkastik reklam kampanyaları her zaman hoşuma gitmiştir.

 21. Reklamların üçü de birbirinden keyifli, hikaye ve mesaj güzel kurgulanmış… Kahve zaten bir lezzet ve keyif unsuru ki bu rekabete de yansımış.
  Yazınızda beğendiğim bir başka hadise ise “müşteri deneyimi” ve “müşteri memnuniyeti” kriterlerini baz alarak olaya bu bakış açısından yaklaşmanız oldu. Sorgulamanız neticesinde “ŞikayetVar.com” da yer alan istatistiklerin ortaya koyduğu durum tespitinizin yanı sıra rakip firma lehine ortaya çıkan karşı atak reklam fırsatını saptamanızı çok beğendim. İnanın yazınızda kahve kadar keyifliydi.
  Tşk.

 22. Normal bir kahveyi evde işte okulda tükettiğimiz bir gerçek olarak kabul edersek dışarıda içeceğimiz kahvenin evdekinden bir farklılığı olmalı bana göre. Bu reklamdada anladığım kahve aynı kahve resimsizde içilebilir demek.

 23. Ürün ve hizmet kalitesi (ortam,mekan..) bir araya gelince oluşan marka değerine para veriliyor.
  Tüketicinin talebi ne ise ona bağlı olarak tercihini yapıyor.

 24. Reklamların güzel olduğunu düşünenlerdenim McDonald’s’ın fast food kimliğinin yanı sıra McD Cafe kısmını belki başka reklamlarla bu kadar akılda kalıcı yapamazdı. Kendini öne çıkarma ve bir alternatif olduğunu göstermeyi en tanılır kahve zinciri sayesinde yapmak ve hepimizin arada konuştuğu fiyat kısmına gönderme yapması bence başarılı

 25. Sonuçta ortada bir maliyet var ve aynı xx markanın ürününü aynı kalitede satmak için fiyatı bu kadar dibe indiremez, alıcıların bu gözle de bakması gerekiyor. Acaba aynı kalitede mi?
  Mcdonald’s’ın kahve reklamı eğlenceli olabilir ancak gönderme yaptığı firmanın da gücünü küçümsemek gerek. Sundukları kahvenin kalitesinden memnun olunmadığını geri bildirimlerden görmekteyiz.

 26. Göndermeli olarak aynı kahveyi daha ucuza vermeyi vadediyor. ama diğer tarafta sadece kahve değil saatlerce oturup, vakit geçirebileceğiniz bir ortam sunuluyor. tabi yine müşterinin tercihine kalmış ama çoğunlukla insanlar kafelere sadece kahve içmek için gitmez.

 27. McDonald’s reklamı kurgu olarak iyi, beğendim. Starbuck dan gelecek cevabı düşünmeden, sonunu düşünen kahraman olamaz deyip reklam çekmişler 🙂

  Ancakkk şu var ki c segmenti müşteri profiline hitap ediyor, yani maalesef sadece harcayacağı fiyatı düşünmek zorunda kalan, bir yandan da bilindik bir markada dışarıda yemek yeme isteyen ya da dışarıdan yemek söyleyerek sosyal ve psikolojik olarak doyuma ulaşmak isteyenlerin etkileneceğini bir reklam olarak düşünüyorum. Belki de hamburger yemek istediğinde insanın ilk aklına gelen marka alışkanlığından… Öyle ki buna rağmen şikayet oranı yüksek… Bence müşterisi de memnun değil kampanyalı olup hızlı olduğu ve hızlı doyum sağladığı için tercih ediliyor. Her yerde de mağazası bulunuyor. Ayrıca kimse McDonald’s a kimse kahve içmek için gitmez. Dediğiniz gibi masalar yapış yapış, kıyafeti kirli personeller vs.

  Onun dışında bu reklamı görüp 1 TL ye nasıl bir kahve, içine birçok girecek maliyeti düşünecek insan sayısı fazladır diye düşünüyorum. Artan ekonomik sıkıntı yanında, gelişerek artan bir sağlık ve kalite bilinci de var. Ayrıca Starbucks sadece elit ve plaza kesiminin değil kendini elit hissetmek isteyen kesimin de gittiği bir yer.

 28. Markalaşmanın ve işinde profesyonelleşmenin en can alıcı noktası burada ortaya çıkıyor; markalaşma ile firmalar kaliteli ürünü büyük kitlelere ulaştırmak ister ama bunun karşılığını alabileceği müşterinin ödemeyi kabul ettiği en yüksek fiyattan yapmak ister
  Birinin çıkış noktası hamburger diğerinin çıkış noktası kahve mc donald’s hamburgeri 1tlden nasıl satışa sunmuyorsa, ki zaten asıl karı o üründe; tabikide bu durumda çıkış noktası kahve olan bir firmanın kar elde edeceği ürünü 1 tlden sunması beklenemez…
  Bir tüketici olarak bu sebeple eğlenceli gelen bu reklamlarla büyük satış beklentisinin olduğunu ya da çok tercih edilmesini sağladığını düşünmüyorum.

 29. Tüketici olarak sadece uygun fiyat aramıyoruz aslında. Bize sunulan kahvenin kalitesi, gösterilen ilgi gibi bir çok şey seçeceğimiz ürünü belirliyor.

 30. Merhaba, uygun fiyatlı olması nedeniyle herkese,her bütçeye hitap edebilir ama kalitede önemli tabi ki starbucks kadar kaliteli bir ürün sunabileceğini sanmıyorum fakat müşteri çekmek için iyi bir reklam olduğunu düşünüyorum.

 31. Tüketici Starbucks’a gittiğinde satın aldığı şey sadece kahve olmuyor. Karton bardağın üzerinde kendi adının yazması bile tüketiciyi değerli hissettiriyor ve bu aradaki fiyat farkına da katlanmak onu rahatsız etmiyor.
  Reklamın başarısı ve akılda kalıcılığı ise bence de çok yüksek. Fiyata duyarlılığı daha yüksek tüketiciyi çekmede etkili olmuştur diye düşünüyorum.

 32. Reklamlamı izlerken keyif aldım. Hedef kitle ve göndermeler çok iyi seçilmiş. Yazınızda da açıklayıcı bir şekilde belirtmişsiniz. Her iki firma karşılaştırıldığında benim gördüğüm üründen çok hizmet satın alımı yapılıyor.
  Yanınıza birisini alın her iki firmaya ayrı ayrı zamanlarda götürün ve gözlemleyin. McDonalds ortamında davranış ve konuşmaları ile Starbucks ortamında davranış ve konuşmaları aynı mı?

 33. ürün ve hizmet kalitesi farklı parametreler olsa da şirket bazında birlikte değer görmeleri multideğerlendirmeyi peşinde getiriyor

 34. Hedef kitle açısından güzel bir reklam ve değerlendirme yazısı olmuş. Teşekkürler.

 35. Ucuza kaçtığımız durumlarda kötü hizmet kalitesiyle karşılaşabiliyoruz. Reklam yaratıcı bir rekabet ortamı yaratsa da bazen ürüne para ödediğimizi düşünürken, aslında aldığımız hizmet kalitesine de ödediğimizi düşündürdü.

 36. Mcdonald’s bu reklamlardan sonra acaba satışlarında bir etkilenme oldu mu olmadı mı acayip merak ettiğim durum. Bir kere mcdonald’s tan kahve almış elinde dolaşan kimse görmedim. Halen bu konuda Starbucks ya da diğerleri önde gidiyor. Keza mcdonald’s zaten imajı kötü bir yerde. çalışanların durumui yapmış oldukları ürünlerin durumu. bir starbucks müdavimi bunu gülerek izlemiştir. şuna benzemiş, egea da sizi istediğiniz yere götürür, maybach’ta sizi istediğiniz yere götürür. ikisi de 4 teker ve gaza basınca gidiyor gibi.

 37. Merhabalar,
  Reklam değerlendirmeniz gayet başarılı olmuş. Ancak Starbucks ve Mcdonald’s ın aynı kulvarda olduğunu düşünmüyorum. Fikir olarak gayet yaratıcı ama kalite ve tat olarak yanından bile geçemez. Sadece bu nedenle bile Starbucks’ın bunu kullanarak bir reklam kampanyası yürütmeyeceğini düşünüyorum. Bazı markalar reklamlarında başarısız noktalara değindiğinde, karşılaştırma yaptıkları diğer markalara bunun satış olarak yansıdığı fikrindeyim.

 38. Mc Donalds bu reklamlarıyla kahvelerini tanıtıp daha çok satın alınmasını sağlamış. Güzel olmuş beğendim. Sahilde Mc Donalds kahveleriyle yürüyen çok kişi görüyorum. Starbucks’ın bu konuda karşıt reklam yapma fikrine katılmıyorum. Starbucks deneyim satıyor. Ve bu deneyimle tüm dünyada kar ediyor. Fiyat üzerinden karşıt reklam yapması negatif etki yaratır. Yalnız bunun yanısıra; evde filtre kahve yapmak hem çok kolay hem de çok hesaplı. Yapıp istediğimiz heryere taşıyoruz. Filtre kahve satan bir marka McDonalds’ın bu reklamı üzerine evde hazırlayıp götürmenin hem daha hesaplı hem de daha hijyenik olduğuna dair şuanki pandemi ortamında karşıt reklam yapsa iyi olurmuş. Satışı artardı farkındalıkla:))

 39. Merhabalar,
  Yazınızda belirttiğiniz gibi McDonalds’ın şubesi yarı yarıya azken şikayet sayıları neredeyse kafa kafaya. Bunun yanında her kalitenin bir değeri olmalıdır. Fiyat olarak yüksek ve günümüz şartlarına göre fazla olarak düşünülebilir. Fakat içmişken 5-10 daha verip kaliteli içmek ister herkes.
  Teşekkürler.

 40. Yüzümü gülümseten akıllıca reklamları izlemek epey keyifli oluyor. İnternette bu reklam serisi hakkında araştırma yaparken farklı ülke versiyonlarına da denk geldim. Aynı fikir temeline oturan bu reklamların yayınlanacağı ülkedeki değişiklik gösteren kahve tüketim alışkanlıklarına göre şekil alması, “Pazarlama Açısından X Y Z Kuşağı ve Özellikleri” başlıklı makalenizde belirttiğiniz yerelleştirme anlayışına da tam bir örnek teşkil ediyor. Olabildiğince basit olan versiyonu ise çok hoşuma gitti. Paylaşmak isterim.
  https://www.youtube.com/watch?v=Kr5UEhP5tCc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X