Özel Hastaneler Yönetmeliğine Göre İnternet Reklamcılığı

Özel Hastaneler Yönetmeliğine Göre İnternet Reklamcılığı

Son Güncelleme Tarihi 28 Ekim 2018

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan özel hastaneler tüm faaliyetlerini sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan özel hastaneler yönetmeliğine göre sürdürmektedir. Bu yönetmeliğin 60. maddesi bilgilendirme ve tanıtım kenar başlığı ile özel hastanelerin tüm reklam faaliyetlerini düzenlemektedir. Bu düzenleme özel hastaneler için aynı zamanda birçok kısıtlamayı da içermektedir. Sağlık bakanlığı bu yönetmelik ile sağlık sektöründeki yanıltıcı mesajların önüne geçerek hem haksız rekabeti hem de tüketici mağduriyetlerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Özel hastaneler yönetmeliğinin 60. Maddesi ile sektörde faaliyet gösteren hastanelerin insanları yanıltıcı, yönlendirici ve talep arttırıcı reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaları büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Bu durum aynı zamanda özel hastanelerin dijital mecralardaki reklam faaliyetleri ile de doğrudan ilişkilidir.

Özel Hastaneler Yönetmeliği

Özel hastaneler yönetmeliğinin 60. maddesi kapsamında reklam ve tanıtım çalışması yapacak özel hastanelerin aşağıda belirtilen hususlara azami derecede uyması gerekmektedir.

  • Özel hastaneler tarafından; sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikteki bilgilendirme ve tanıtımlar yapılabilir. Bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri kapsamında, yanıltıcı, abartılı, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere ve talep yaratmaya yönelik açıklamalara yer verilemez.
  • Özel hastaneler; hizmet alanları ve sunacağı hizmetler ile açılış bilgileri ve benzeri konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilir ve ilan verebilir.
  • Özel hastaneler tarafından oluşturulan internet sitelerinde; yer alan her türlü sağlık bilgisi, alanı ile ilgili bilgi ve tecrübeye sahip sağlık meslek mensupları tarafından verilmek zorundadır. Bu siteler aracılığıyla hiçbir şekilde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler verilemez. İnternet sayfalarında verilen bilginin, son güncelleme tarihi açıkça belirtilir.

Yukarıda belirtilen esaslara uymayan özel hastane sahipleri ve mesul müdürleri hakkında ilgili mevzuat hükümlerindeki müeyyideler uygulanır.

Özel Hastaneler Yönetmeliği Madde 60 — (Başlığı ile birlikte değişik:RG-28/05/2004-25475)

Sağlıkta Yasak Kelimeler

Özel sağlık kuruluşları tanıtım faaliyetlerinde; “ilk”, “tek”, “deneyimli”,“üstün teknolojik yatırım”, “farklı bir anlayışla”,“güçlü ve uzman kadro”, “sağlıkta kalite ”, “daha az komplikasyon, daha çok hasta konforu, daha erken taburcu olma imkanı”, “fark edilen güzelliğin fark yaratan adresi”, “bu hastalıkta uygulanması gereken en uygun metod”, “ herkes en az bir defa yaptırmalı”, “çok kısa sürede ağrısız acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz”, “Bembeyaz bir gülümseme için 24’e kadar açığız”,“ Bıçaksız lazer teknolojisi ile gözlerde HD kalitesi”,“….. dönemde bu tetkik yapılmazsa …. hastalık engellenemez”, “önceden tedbirinizi alın”, “bu cihazla hiç bir şey saklanmaz”,“el bileğinden kalbe giden yol Radial anjiyografi yöntemi ”,“ en son teknolojik cihaz” gibi kelimeleri reklam metinlerinde kullanamamaktadır.

Özel Hastaneler Yönetmeliği

Özel Hastanelerin Web Siteleri Nasıl Olmalı?

Özel hastaneler, oluşturacakları web sayfalarında sağlık bakanlığı tarafından verilen faaliyet izin belgelesinde bulunan uzmanlık dallarına, ünitelere, cihazlara, sağlık çalışanları hakkındaki bilgilere, hastanenin iletişim ve çalışma saatleri gibi hastayı bilgilendirici içeriklere yer verebilmektedir.

Özel Hastaneler Reklam Çalışmalarını Kimlerle Yapmalı?

Özel Hastaneler yönetmeliğine göre faaliyetlerine devam etmekte olan özel hastaneler, özel hastaneler yönetmeliğine hakim ve işinde deneyim sahibi dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalıdır. İlgili mevzuat ve yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmayan bir dijital pazarlama uzmanı tarafından gerçekleştirilecek yönetmeliğe aykırı reklam çalışmaları, çalıştığı kurumun oldukça ciddi cezalar almasına sebep olabilir.

Bu yüzden özel hastaneler, tüm reklam faaliyetlerini özel hastaneler yönetmeliği konusunda bilgi sahibi uzman ya da danışmanlarla birlikte yürütmelidir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Özel Hastaneler Yönetmeliğine Göre İnternet Reklamcılığı” için bir görüş

  1. Böyle bir çalışma yapacağımızda bilinmesi gereken kuralları çok iyi bir şekilde aktarmışsınız hocam teşekkürler. Ancak sanki son dönemde bu reklam yasaklarına pek uyulmuyor, malum pandemi dönemi ve ”herkes bir defa yaptırmalı” gibi sözleri basın yayın organlarında çok duyuyoruz. Burada bu etik kurallardan uzaklaşılmış gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X