Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Son Güncelleme Tarihi 2 Nisan 2020

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen ya da bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak isteyenler için kılavuz niteliğinde olan bir yazı ile karşınızdayım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı hakkında detaylara girmeden önce “Dijital Pazarlama nedir?” sorusuna cevap vermek çok daha doğru olacaktır. Dijital pazarlama gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür gibi geleneksel medya yani yazılı ve görsel yayın organları yerine yeni medya (internet) ortamında ürün ve hizmetlerinize talep oluşturulması için gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinin genel adıdır. Sektörde e-marketing, interaktif pazarlama, web pazarlama, online pazarlama gibi isimler kullanan herkes aynı işi yapmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital pazarlama uzmanı, sorumlu olduğu işletme adına internet ortamında bulunan işletmenin potansiyel müşterilerine belirlediği pazarlama kanalları (SEO, Sosyal Medya, E-Posta, Reklam vb) vasıtası ile etkileşime geçerek ürün ve hizmetlerini tanıtan, marka bilinirliği oluşturan yaptığı çalışmaların satışa dönüşmesine ve satış sonrası marka sadakati oluşmasına en büyük katkıyı veren kişidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı tek başına satış ya da marka sadakati sağlamaz. Pazarlama, satış ve marka sadakati bir döngüdür ve bu döngüde işletmenin tüm birimlerinin rolü bulunmaktadır. Tek başına dijital pazarlama uzmanı tarafından yapılacak çalışmalardan başarı beklemek yanlış bir bakış açısıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Potansiyel işveren adaylarınız dijital reklam/pazarlama bütçelerini emanet edebilecekleri tecrübe sahibi dijital pazarlama uzmanı tercih etmektedir. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanı olarak iş bulabilmeniz için sadece eğitim almış olmanız yeterli olmayacaktır. Bir dijital pazarlama uzmanının özellikle SEO, Google Ads (AdWords), Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Medya Reklamcılığı, E-Posta Pazarlaması gibi konularda kendini geliştirip uzmanlaşması gerekir. Tüm bu alanlarda uzmanlaşmak hem zaman hemde bütçe sahibi olmayı gerektirir. Ne kadar çok bütçe kullanma imkanınız olursa o derecede mecraları tecrübe edebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir diğer husus ise dijital mecraların sürekli gelişim ve değişim içerisinde olduğudur. Bu yüzden sektördeki ve mecralardaki gelişmeler dijital pazarlama uzmanı tarafından sürekli takip edilmelidir. Aksi taktirde çok uzun değil sadece bir sene sonunda sahip olduğunuz bilgilerin ciddi bir bölümünün geçerliliğini kaybettiğini deneyimlemiş olursunuz.

Bu yüzden bir dijital pazarlama uzmanının olmazsa olmazı kendisine ait bir blog sayfasıdır. Blog sayfası dijital pazarlama uzmanının kariyerinin bir parçası ve CV’sidir diyebiliriz. Kişisel blog sayfası üzerinde yapacağı başarılı çalışmalar dijital pazarlama uzmanını diri tutar, kendisi için referans oluşturur ve sektöründe de kendisine kişisel markalaşma yolunu açar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak için Alınması Gereken Eğitimler

Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız bu konuda bir adım önde olduğunuzu söyleyebilirim. İstanbul’da dijital pazarlama alanında alabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz eğitimler bulunuyor. Gerçekleşen ücretsiz eğitimler genellikle ajansların tanıtımları için yapılan başarı hikayelerinin anlatıldığı atölye (workshop) çalışmalarını kapsıyor. Bu workshoplardan elde edebileceğiniz nüans bilgiler oldukça işinize yarayabilir.

Dijital pazarlama ile ilgili ücretli eğitimleri özel eğitim kurumlarından, dijital pazarlama ajanslarından ve sektörde faal olan deneyim sahibi uzmanlardan almanız mümkün. Bu eğitimler tercihinize bağlı olarak grup ya da kişiye özel ders olarak gerçekleşebilmektedir. Eğitim ücretleri ise aldığınız eğitimin içeriği ve uzman kadronun tecrübesine göre değişyor.

Dijital Pazarlama Hocası bünyesinde tarafımdan ücretsiz olarak verilen dijital pazarlama eğitimlerini takip etmek için tıklayınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ertuğrul Müyesseroğlu

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital pazarlama uzmanı olmayı hedefleyen adayların aldığı başlıca eğitimler aşağıdaki gibidir.

 • Google Ads (AdWords) Eğitimi
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu Eğitimi)
 • Google Analytics Eğitimi
 • SEO Uyumlu Metin Yazarlığı Eğitimi
 • WordPress Eğitimi
 • Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi
 • Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi

Udemy AdWords Eğitimi Ertuğrul Müyesseroğlu

Dijital Pazarlama Uzmanının Görev Tanımı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanının görev tanımı oldukça geniştir diyebiliriz. Dijital ortamda gerçekleştirilen reklam ve pazarlama faaliyetlerinin tümü onun yönetiminde gerçekleştirilir. İşletmenin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği dijital pazarlama faaliyetlerinin yanında dışarıdan (ajans, freelancer vb) hizmet alınarak gerçekleştirilen hizmetlerin performansından ve yönetilmesinden yine dijital pazarlama uzmanı sorumludur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı sorumlu olduğu işletme adına pazar araştırması ve rakip analizi yaparak en uygun dijital pazarlama kanallarını belirler ve bu mecralarda işletmenin imkanları dahilinde pazarlama faaliyetlerini hayata geçirir. Etkileşime geçilen potansiyel müşterilerin takibi için bir müşteri deneyimi haritası oluşturur ve müşteri deneyimini en üst düzeye çıkaracak aksiyonları alır. İşletmede gerçekleşen geleneksel pazarlama çalışmalarını göz önünde bulundurarak tamamlayıcı çalışmalar yapar ve işletmenin pazarlama faaliyetlerinde bütüncül bir yaklaşım oluşmasını sağlar. Hem işletme içerisinde gerçekleşen hemde dışarıdan hizmet alınarak gerçekleşen çalışmaların performansını takip ederek üst yönetime raporlar.

Tüm bu çalışmaların sonucunda işletmenin marka bilinirliğine, satışlarına ve marka sadakati oluşturulmasına katkı sağlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı İş Tanımı

Dijital pazarlama uzmanının iş tanımını kısaca analiz, yönetim, iletişim, denetim ve raporlama olarak özetleyebiliriz.

 • Pazar Analizi
 • Rakip Analizi
 • Bütçe Yönetimi
 • Reklam Mecralarının Belirlenmesi
 • Ajans ilişkileri
 • Web Sitesi Yönetimi
 • Ekip Yönetimi
 • Denetim
 • Raporlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Genel itibariyle deneyimsiz bir dijital pazarlama uzmanı yetiştirilmek üzere asgari ücret ile işe alınır. Kendini geliştiren ve deneyimini arttıran 1 ila 3 yıl tecrübeli Dijital Pazarlama Uzmanı ise kendini geliştirme düzeyine bağlı olarak 2000 ila 4000 ₺ arasında maaş alabilmektedir. Üç ila beş yıllık bir deneyime sahip olan dijital pazarlama uzmanı ise 3000 ila 7000 ₺ arasında maaş alabilmektedir. Beş yıldan daha fazla bir deneyime sahip olan dijital pazarlama uzmanı ise artık üst düzey yönetici adayıdır ve alacağı ücret  5.000 ila 10.000+ ₺ arasındadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Dijital pazarlama uzmanının çalışma alanı oldukça geniştir. İşini internet ortamında büyütmek isteyen firmaların yanında dijital ortamda bulunan seçmenlerine ulaşmak isteyen politikacılara ya da hayran sayısını arttrımak isteyen ünlülere dahi hizmet verebilir. Dijital pazarlama uzmanı hizmetini bir firma ya da ajans bünyesinde çalışarak verebileceği gibi freelance (serbest çalışan) olarak da hizmet verebilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanının Çalışma Koşulları Nasıl?

Dijital pazarlama uzmanlarının çalışma koşullarının diğer birçok departmana göre çok daha rahat ve esnek olduğunu söyleyebiliriz. Koşulların esnek olmasının en büyük sebebi ise standart bir mesai anlayışının bu meslek grubu için geçerli olmayışından kaynaklanmasıdır. Yaşanılacak bir aksaklık ya da kriz durumunda ulaşılması gereken ilk kişi sizsiniz bu yüzden tatilde, izinde ve hatta gece uyurken dahi bilgisayar vb cihazlarınızı yakınınızda bulundurmanız gerekir. Bu meslek grubundakiler bu durumu o kadar özümsemiş durumdadır ki bir talep olmamasına rağmen kendisini tatilde vs çalışır halde bulur.

Firmaların Dijital Pazarlama Çalışmalarına Geçiş Süreci

Dijital pazarlamanın her geçen gün artan değeri tüm firmaları bu alanda faaliyette bulunmaya sevk ediyor. Fakat dijital pazarlamanın birçok firma tarafından yeterince kavranamamış olması firmaların başarılı çalışmalar yapabilmesinin önüne geçmektedir. Bu açıdan baktığımızda dijital pazarlama uzmanının bir işi kabul etmeden önce işletmenin bulunduğu aşamayı dikkate alması gerekecektir.

  1. Aşama patronun dijital pazarlamayı kendi yürüttüğü ve başarılı olduğunu düşündüğü dönem
  1. Aşama dijital pazarlama faaliyetlerinin tümünün istihdam edilen tek bir kişiye yüklendiği dönem
  1. Aşama 1 ve 2’yi uygulayarak başarısız olan ve bunun sonucunda dijital pazarlama ajansları ya da freelance uzmanlar ile çalışmaya başlanılan dönem
 1. Aşama dijital pazarlamanın önemini kavramış ve bu mecrada yapılacak çalışmaların kesintisiz ve uzun soluklu olması gerektiğinin farkına varılan dönem. Bu döneme erişen firmalar bünyelerinde dijital pazarlama departmanlarını kurup kendi ekipleri ile yola devam etmeyi tercih etmektedir.

Burada en makul firma tipi tabi ki dijital pazarlama deneyiminde olgunluk seviyesine gelmiş olan 4. tip firmalardır. Bu firmalar Dijital Pazarlama Departmanlarını oluşturarak bünyelerinde Web Yazılımcı, Google Ads (Adwords Uzmanı), SEO Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Grafik Tasarımcı ve Metin Yazarı vb. katıp ekip lideri olarak yeterli deneyime sahip  pazarlama müdürü statüsünde Dijital Pazarlama Yöneticisi bulundurmaktadır. Fakat her firmanın böyle bir departman kurabilmesi ekonomik açıdan mümkün olmadığı için orta boy firmalar için 3’cü seçenekte gayet makuldür. Yalnız burada üçüncü aşamada bulunan firmaların kaçırmaması gereken nokta onlarında birer dijital pazarlama uzmanına ihtiyaçları olduğudur. Tüm işleri dışardan hizmet almak kaydı ile yapılması sağlıklı bir yöntem değildir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olarak Çalışmanın Avantajları

Öncelikle bu avantajlardan yararlanabilmek için yaptığınız işten zevk almanız gerektiğini unutmayın. Gelelim sadede, özellikle freelance bir çalışansanız yer ve zamandan bağımsız çalışmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Farklı birçok şehirde bulunan müşterilerinizi hem ziyaret edebilir hemde şehri gezme imkanınız olur. Canınız mı sıkıldı ister deniz kenarında, ister parkta istersenizde köyünüze gidip hem kafanızı dinler hemde çalışabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız artık hiçbir eğitim, seminer, fuar ve kongreyi kaçırmayacaksınız. Bunun yanında sosyal biri iseniz istediğiniz zaman tiyatro, sinema ve konsere gitmeniz mümkün. Bu süreçte yapmanız gereken sadece doğru bir zaman planlaması yapmak olacak.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Uzmanı Adayının Okuması Gereken İçerikler

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen okuyucularımın okumasını önerdiğim içeriklerim aşağıdaki gibidir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?” üzerine 47 görüş

 1. Dijital pazarlama uzmanı olmak bahsettiğiniz gibi sürekli yenilikleri takip ederek deneyimlemeyle alakalı.. Deneyimlemeden sadece bilmek yeterli olmuyor.

 2. Merhabalar 3D işi hakkında birşey soracaktım.
  Ben Yurt dışında hem dil öğreniyorum hem de dijital pazarlama yapmaya çalışıyorum. Abim ve arkadaşı 3D yazıcı alıp bu işe girmeye çalışıyorlar fakat yeniler o yüzden sadece baskı ve tarama yapıyoruz çizim işi sonraki iş diyor. Gel bize katıl dijital işlerimizi yap, pazarlamamızı yap. Aynı zaman da ofisi kullan dijital işlerine devam et diyor. Sizden isteğim bu alana girersem doğru bir karar olur mu? Hem 3D işi için dijital ve sahada pazarlama yaparken kendi dijital pazarlama işini de yapabilir miyim? Yoksa 3D yi seçeceksem onlarla ortak mı olmam gerekir nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Çünkü bu alana girmek için
  1. ingilizce forum ve haberleri gelişmeleri takip etmek gerekir –
  2. Sahaya çıkıp kartvizit dağıtmak, yakın çevremizin müşteri portfoyünü kullanarak bir e bir müşteriyr gitmek
  3. Dijital de reklam yapmak sosyal medya yönetimi yapmak gerekir
  4. Bununla ilgili konferans, workshop, etkinliklerine katılmak gerekir
  5. Fuar var mıdır bilmiyorum, fuarları katılmak portyofü büyütmek gerekir.
  Çünkü bu işi yaparsam ciddi şekilde yaparım.
  Ama Kendim Dijital işine girip o yönde mi ilerlesem diye düşünüyorum. Çünkğ ikisi birlikte zor olur sanırım.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Yakup bey,

   Öncelikle dijital pazarlama konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz bu çok önemli.. Çünkü 3D sektörüne yönelmeye karar vermeniz durumunda bugüne kadar göstermiş olduğunuz emek büyük ölçüde zayi olacaktır. Unutmayın dijital pazarlama sürekli değişim ve gelişim içerisinde 2 sene sonra olmadı döneyim dijitale dediğinizde tekrar bir öğrenme sürecine girmeniz gerekecek.

   Diyelim ki iki işi bir arada geliştereyim dediniz. Ben kişisel markalaşma eğitimlerimde katılımcılara yeni birşeyler öğrenirken mevcut kabiliyetlerini ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum. Unutmayın şuan sizi taşıyan bir bilgi ve beceriniz var. Yenibir bilgi elde ederken onu ihmal ederseniz iyi olduğunuz konuda da gerileyebilirsiniz.

   Özellikle 3D sektörü için yapacağınız saha ve portfoy çalışmaları çok vaktinizi alacaktır. Buda dijital pazarlama konusuna yeterince vakit ayıramamanıza neden olabilir. Bunu iyi dengelemek lazım. Bana kalırsa Çalışma gününüzün %70’i Dijital Pazarlama %30’u 3D olacak şekilde kurgulayabilirseniz ilerlemeniz mümkün olur.

   Burada saha ve pörtfoy çalışmalarını üzerinize almadan Firmanın dijital pazarlama faaliyetlerini yürütmeniz ideal iş konsepti olacaktır.

   Saygılarımla

 3. Bir dijital pazarlama uzmanının iş tanımını anlatması kadar zor birşey yok. Herkes sen bilgisayarcı değil misin ne iş yapıyorsun modunda maalesef. Yazınıza gelince anlamakta zorlananların anlayabileceği bir netlikte yazı olmuş elinize sağlık.

 4. Merhaba, Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için hangi eğitimleri almak gerekiyor? Bu konuda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için, Google Ads (AdWords) SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), Metin Yazarlığı, Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Relamcılığı eğitimlerini almanızı öneririm. Fakat sadece bu eğitimleri almış olmanız sizi Dijital Pazarlama Uzmanı yapmayacaktır. Bizzat bu paltformları profesyonel anlamda deneyimlemeniz gerekir. Bunu yapmanın en kestirme yolu ise kendinize bir web sitesi açmanız ve tüm öğrendiklerinizi kendi web sitenizde uygulamanızdır.

   Saygılarımla

   1. Makalede Dijital pazarlama nedir. dijital pazalama uzmamanı kimdir nasıl dijital pazarlama uzmanı olunur.dijital pazarlama uzmanını alması gereken eğitimler. dijital pazarlama uzmanının görevleri nedir kısacası dijital pazarlama ve dijital pazarlama uzmanıyla ilgili çok önemli doyurucu bilgiler detaylıca anlatılmış.

 5. Öncelikle kendimi tanıtayım. İsmim Nisa. 23 yaşında bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.

  Bir etkinlik sonrası dijital pazarlama alanına ilgi duymaya başladım.

  Kendi kendime biraz ilgileniyorum. Fakat bir süredir de üstüne emek verdiğim yazılım alanı mevcut. Ama gelin görün ki dijital pazarlama alanından daha çok zevk alacağımı ve alacağım keyif sebebi ile beni daha çok tatmin edeceğini düşünüyorum. Çalışma koşullarını da kendi kişiliğime daha uygun buluyorum.

  – Sektörde olduğunuz için mutlu musunuz ?
  -Harcadığınız efor ve aldığınız karşılık maddi ve manevi olarak sizi tatmin ediyor mu ?
  -Yanlış anlamazsanız maaş skalasının çok geniş olmadığını söyleyen de oldu iyisi olursam gayet memnun kalacağımı söyleyen de bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
  -Artık dijital pazarlama çok gerekli olduğundan kurumsal şirketler kendi içinde bunun departmanını açmaya başladı. Bu sebepten ajans furyası bir yerde patlak verir mi ?
  – Genel olarak iş imkanlarını nasıl buluyorsunuz ? İş bulması kolay bir alan mı ?

  İnternetten pek çok şey öğrenebiliyoruz ama anlaşılmayan yerde bir uzmana soru sorabilmek çok farklı oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Memnun oldum Nisa Hnm,

   Öncelikle yazılım alanı ile dijital pazarlama alanı birbiriyle kesişen alanlar. Bu kesişen alanlar üzerine odaklanırsan dijital pazarlama ile ilgili ürünler de geliştirmen mümkün olabilir.

   Bunun yanında dijital pazarlama alanı geniş bir alan keyif aldığın noktalar neler bu önemli..

   Sektörde olduğum için mutlu muyum? Evet, çünkü zevk alarak yapıyorum.

   Geliri iyi mi? Bu değişkenlik gösteriyor. Neye göre kime göre?

   Maddiyata çok odaklı değilim. Maneviyat olarak hem zevk aldığım işi yapıyorum. Hemde başarılı olmanın hazzını yaşıyorum. Yanlış anlaşılmasın her zaman başarılı olmak mümkün değil. Hayat iniş ve çıkışlarla dolu. Yaşadığımız başarısızlıklar aynı zamanda tecrübe kazanmamıza sebep oluyor.

   İş bulmak? Piyasa bu konuda doygunluğa ulaşmış değil. Uzun bir süre önü açık bir sektör. Fakat iş aramakdan çok işin seni bulmasına odaklanmalısın. Ben öyle yapıyorum.

   İş bulmak ya da sürdürülebilir bir iş ilişkisi kurmanın önündeki en büyük sıkıntı ise müşterinin dijital pazarlma ile ilgili bilgisinin zayıf olması.. Bu konuda onları da doğru yilgilrndirip yönlendirmek oldukça önemli..

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Saygılarımla

   1. Bütün sorularıma tek tek cevap vermişsiniz ☺ söylediklerinizi baz alarak araştırmalarıma devam edeceğim. Umarım bir eğitim de görüşürüz. İlginiz için çok teşekkür ederim

 6. Bende dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorum. Bu konuda kendimi geliştirmek için yazılarınızı takip etmekteyim. İçerikleriniz gerçekten çok açıklayıcı oluyor. Emeğinize sağlık.

 7. Dijita pazarlama ile ilgili içeriklerinizi büyük bir keyifle takip etmekteyim. Sayenizde dijital pazarlama uzmanlığna olan ilgim her geçen gün artıyor.

 8. Bugünün ve geleceğin mesleği dijital pazarlama uzmanlığı olacak geleneksel pazarlamacıların hepsi şuan dijital pazarlamayı öğrenmeye çalışıyor.

  1. Mevcut ve onümüzdeki yılların ticari mecrası olan e ticaretin bireysel ve kurumsal olarak kendimizi daha iyi hazırlamamız gerektiğini bu yazıdan sonra daha iyi anlıyabiliyorum. Görünen o ki eskisi gibi bir satış personeli veya bir reklam ajansı ile kıyaslanmayacak kadar büyük bir değişim söz konusu. Analiz, tasarım, pazarlama, yönetim hepsi gerçekten bütün olarak bilinmesi gerekiyor. Umarım sosyal medyaya eğilimi fazla olan ülkelerden biri olarak bu alanda faydalı oluruz.

 9. Teşekkürler hocam. Bu mesleği yapmayı düşünen/yapacak tüm arkadaşlarımız için çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Rehber niteliğinde. Dijital Pazarlamaya Giriş 101 🙂

 10. Kurumsal bir firmadan bahsetiyorsak, insan kaynakları kadar önemli bir birim.. Küçük bir kobiden bahsetiyorsak en etkili birim olduğunu söyleyebilirim..Diğer birimlerle tamamlayıcığı olmalı elbette. Yazıyı okumaya başlayınca iş pembe bir tablo gibi gözüksede, yapılırken kesinlikle meşakkatli diye düşünüyorum.

 11. Hocam kendinize bir swot analizi yapabilirsiniz demiştiniz, zayıf yonlerimden birine evden çalışmak yazmıştım, ama belki de dijital pazarlama gün gelip bana evden de para kazandırabilir diye düşündüm okurken.

 12. Yaşanan pandemi sürecinin de etkisi ile ülkemizde online ticaret hızla ilerliyor. Daha öncesinde gerek tüketici gerekse satıcı tarafından mesafeli yaklaşılan bir mecraydı. Artan talebin de etkisi ile işin ciddiyeti fark edilip, dijital pazarlamanın bir lüks değil ihtiyaç olduğu anlaşıldı. Günümüzde bazı şirketlerde halen bazı departmanların (satış, pazarlama, İK…) gereksiz olduğu düşünülse de bu işlerin profesyoneller tarafından yürütüldüğü örneklerin başarıları da yadsınamaz birer gerçek.

  1. Dijitalleşen dünyada bir an önce Dijital Pazarlama yı öğrenip, tüm süreçlerinde tecrübe edinerek, bugün en küçük ölçekli firmadan, en büyük kurumsal firmaların eksik olduğu, bilmediği, yada bugüne kadar önemsemediği ama bugünden sonra ayakta kalabilmek için mutlaka Dijital Dünyada yer alması gerektiğinin farkında oldukları bu fırsatı çok iyi kullanarak bu yolda ilerlemek hepimiz için maddi manevi fayda sağlayacak…

 13. Dijital pazarlama işini profesyonel olarak yapmak isteyenler için ideal bir kaynak.

 14. Çok açıklayıcı bilgiler bunlar hocam fakat sadece teorik olarak bilmek uygulamaya dökmeden ve tecrübe etmeden biraz zor gibi görünüyor. Ayrıca doğru bir mecra seçmekte anladığım kadarıyla en önemli unsur. Bence her nekadar rahat çalışma ortamı olsa da kolay olmadığını biliyorum. Umarım kaliteli bilgiler ışığında dilediği Hedefe ulaşır.

 15. Dijital pazarlamayla müşteriye ulaşmanın ve müşteriye dönüştürmenin rehber yazısı olmuş.Dijital pazarlamanın özellikle pandemi süreciyle her geçen gün artan değeri ;bizleri bu alanda faaliyette bulunmaya sevk ediyor.

 16. Dijital pazarlama uzmanını tanımlamadan önce bu iş nedir sorusuna cevap bulmak gereklidir. Dijital pazarlamayı yapacak olan sadece bu işin uzmanı konumunda olan kişi değildir. Yani tek kişinin yapacağı iş yetersizdir. Bu yüzden işletmedeki diğer birimlerin de rolü bulunmaktadır. Bu işi yapmak için de sadece eğitim almak yeterli değildir. Alacağı eğitimlerin yanında sosyal medya, reklamcılık, google ads vb konularda kendini geliştirip uzmanlaşması gereklidir. Kendini geliştiren dijital pazarlama uzmanının kıdemi de önemlidir. Kıdemi artan uzmanın alacağı ücrette artacaktır. Ayrıca çalışma alanları da artacaktır. Ayrıntılı tüm bilgiler için ve ilginiz için teşekkürler, emeğinize sağlık.

 17. Günümüzde teknoloji ile birlikte, yaşam alışkanlıklarımızın bir çoğu farklılaşmakta. Ticarette bu gelişmeden fazlasıyla etkilenerek şekil değiştirmekte. Dijital pazarlama uzmanı bir firmanın yada markanın, dışarıdan o işletmenin görünen yüzüdür. Bu sebeple yetkin bir kişinin işin başında olması firmanın da ne kadar profesyonel ve işini önemsediğinin göstergesi olacaktır. Firmaların bu önemi anlayıp, dijital pazarlama uzmanlarına verecekleri önem ile, bu sektörde olan ve olmak isteyen kişilerin bu talep doğrultusunda kendilerini çok daha fazla geliştireceğine inanmaktayım.

 18. Bugünün gerçeği; dijitalde yoksan yok olacaksın..!
  Dijitalin uzmanı olmanın gerçeği ise; eğitim ve donanımlarını bolca pratiğe yansıtmak, doğrulara ulaşmak ve de başarılı sonuçlar almaktan geçiyor…
  Tşk.

 19. Tüm markalar,işletmeler artık dijitalleşmek zorunda. Fakat sadece pazarlama stratejisini dijital olarak değiştirmek yeterli değil. Dijital pazarlamada takip etmek,yakalamak daha zor. Sürekli yenilik,farklılık ve gelişim söz konusu. Bunları ayrıntılı bir şekilde bulduğum bir makale olmuş. Emeğinize sağlık

 20. oturduğunuz yerden para kazanıyorsunuz diyen, iş küçümseyen, git adam akıllı bir şeyle uğraş, sigortan koluna bilezik olsun diyen amcalar teyzeler için bu kadar detaylı bir makaleden sonra, buyrun kolaysa siz yapın demek için yeterli argümanı edindik, hakikaten tümden götüren bir iş, yenilik yarışını takip edemeyen ezilip kalıyor, bir daha da kalkamıyor, tırnaklarla kazına kazına edinilmesi gereken bir iş

 21. Güzel bir yazı olmuş.Mesleğe girmek isteyenlere yada gireceklere tavsiyem;sizde Ertuğrul bey gibi web sitesi açıp yazılar yazıp müşterinin size gelmesini sağlayabilirsiniz.
  Yada hizmet yada ürün konusunda sektörde olan kişilere gidip;sosyal medya , dijital pazarlama konusunda hizmet vereyim demek yerine bu kanallardan size müşteri getireyim komisyon alayım demek daha çok kazandıracaktır.
  Sadece nereden baktığınıza bağlı

 22. Dijital pazarlama sürekli yenilik takip ve farklılık her hızına yetişmek gerekiyor güzel bir yazı olmuş 💯

 23. Dijital pazarlama uzmanı çağımızın gelişmekte olan mesleği. Tabi her işveren tarafından bilinip, kabul görmeyebilir. Dijital pazarlama konusunda büyümeye devam eden ve Türkiye’de gidecek yolu olan bir iş dalı. Mutlaka zamanla daha fazla değer görecektir.

 24. Detaylı açıklayıcı ve net bir giriş dersi makalesi olmuş, teşekkür ederiz hocam

 25. Bu işi severseniz keyifli olacaktır. Yoksa ciddi anlamda bir çok mecrayı, gündem konularını, teknolojiyi, kurumları takip gerektiriyor.

  Bence iletişimi ve sosyal yönü kuvvetli, teknoloji ve gündemi takip eden aktif kişiler tarafından severek yapılacak bir iş. Ben de bu alana oldukça meraklı olup eksik olan konuları geliştirmek istiyorum.

  Ayrıca her zaman ki gibi net ifadeli bir yazı olmuş. Teşekkürler bu değerli bilgiler için…

 26. Merhaba Ertuğrul bey ben grafik tasarım 1. Sınıf öğrencisiyim ve bu sektörde iyi bir yer edinmek istiyorum ama kendimi sosyal medyada e ticaret bilerek geliştirmek istiyorum sizin tavsiyelerinize ve önerilerinize ihtiyacım var

  1. Merhaba İlknur hnm, Öncelikle bu konudaki bilginizi arttırmak adına eğitim ve seminerlere katılmanız oldukça faydalı olacaktır. Bunu yanında letgo, dolap ve gardrops gibi uygulamalar üzerinden ürün satışı gerçekleştirmek e-ticaret konusunda bilgi ve deneyim edinmenizi kolaylaştırır. Kendinize dolap uygulaması üzerinden bir hesap açın ve bu hesap üzerinden satışa sunduğunuz ürünleri oluşturacağınız sosyal medya hesapları üzerinden tanıtın. Bu süreçteki deneyiminiz aynı zamanda ileride sizin için referans olacaktır.

   Saygılarımla

 27. Şu süreçte geliştmekte olan bir meslek. Çalışma koşulları kesinlikle bu işi severek yapmayı gerektiriyor. Analiz ve sıkı çalışmanında etkisi büyük tabi.

 28. Dijital Pazarlama geleceğin en önemli konularından biri ve yatırımın epey fazla olduğu bir iş dalıdır.

 29. Merhabalar ,
  Yazı içeriği açısından gayet detaylı ve yalın bir dille anlatıldığı için açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık. Fazlasıyla yeni ve gelecek vadeden bir iş koluyla ilgili sürekli kendini geliştiriyor olmak en önemli kriter oluyor. Ancak yazınızın Firmaların Dijital Pazarlama Çalışmalarına Geçiş Süreci alt başlığında maddeleme hatası gözüme çarptı. Sizin de bilginiz olsun istedim.

 30. Artık bütün iş ortamları internet üzerinden sağlanıyor. En basiti bir boyacı, su tesisatçısı dahi. Bunun için ”yeni medya” dediğimiz dünyada mutlaka bu yukarıda saydığım emektarlar bile bulunuyor. Bir instagram sayfası açarak bu sektöre başlıyorlar. Bu bile bir dijital pazarlama oluyor. Kişinin yaptığı işleri paylaşması, altına yapılan yorumlar kendisini kabul edilebilir kılıyor.
  Büyük ölçekli firmalar bu yönde mutlaka departmanlar oluşturmalı. Pazarlama faaliyetlerinde ivmenin nasıl hız kazandığını mutlaka hissedecekler.

 31. Dijital pazarlama uzmanı olmak için hem teorik olarak donanımlı olmak hem de sektörde güçlü bir networke sahip olmak gerekmekte. Bunun için her fırsatta deneyim için çalışmak gerekiyor. Günümüzde artık bir çok sektör yeni medyayı araç olarak kullanıyor. Fakat kaç tanesinin gerçekten efektif olarak bu süreci yürüttüğü tartışılır. İşi dijital pazarlama uzmanlarına bırakmak hem iş verimi artıracak hem de sektörde kaliteli işler çıkarak bu alanda yetişmek isteyen yeni adaylara iş sahası oluşturacaktır.

 32. Merhabalar hocam.
  Bende Dijital Pazarlama Uzmanı olmayı çok istiyorum. Sizin gerek blog yazılarınız gerekse flim önerileriniz ufkumuzu genişletiyor. Çok güzel anlatılmış izah edilmiş bir bilgi, gerçekten çok verimli olacağına inanıyorum kursumuz bittiğinde de sizinle istişareler belki de ileride iş ortaklıkları yapmak ümidiyle Teşekekkürler hocam..

 33. Hocam yazdığınız makale gerçekten çok bilgilendirici ve öğretici olmuş. Dijital pazarlama uzmanının kim olduğu ve ne iş yaptığı hakkında çok güzel ve açıklayıcı şekilde yazmışsınız. Dijital pazarlama uzmanı olma konusunda benim ilgimi çekti. Şu an halkla ilişkiler bölümü öğrencisiyim kendimi dijital pazarlama alanında geliştirmeyi çok istiyorum çünkü bu alanın okuduğum bölümden mezun olduğumda bana faydası olacağını düşünüyorum. Ve bu yazı sayesinde hangi eğitimleri almam gerektiği ve neler yapabileceğim konusunda bilgi sahibi oldum. Teşekkürler.

 34. Digital pazarlama uzmanı olmak isteyenler icin eksiklerini tamamlamaları konusunda bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.
  Yeni medyayı günümüzde en küçük işletmeler dahi kendince kullanmakta talep oluşturan kesimde artık yeni medyadan ihtiyacına göre aradığını cok rahat bulabilmektedir.
  Ama bir cok işletme bunu kendisi yapmaktadır
  Aslında işi uzmanına bırakırlarsa iş verimleri dahada artacaktır Sizin yazınızdan bu işi yapmak isteyenlerin alt yapı olarak iyi donanımlı(eğitimli kişiler )olması gerektiğini anladım,yorumlardan birisinde iletişimi ve sosyal yönü kuvvetli kişilerin daha rahat bu işi yapabileceği yazıyordu Sizcede böylemi x kuşağı bireyi olarak bu işi yapabilrmiyim
  Tavsiyelerinizi bekliyorum

 35. Bu mecraya ilgi duymadan evvel bu yazıyı okusam ne düşünürdüm ; bir kere abartıldığını herşeyi pazarladıkları gibi mesleklerini de görünür kılmaya çalışan insanların abarttığını düşünürdüm. Olay bu değil arkadaşlar cahil cesareti denilen şey size “neyi var ki bende yaparım” dedirtiyor, ama işler dijital pazarlamanın sosyal mecralarda post, paylaşıp siteye ürün yüklemek olmadığını anlayınca başlıyor. Yol uzun ve eğlenceli. Bence başarılı olmak için çok çalışmanın, tüm eğitimleri tamamlamanın yanı sıra hayal gücünüzün de yeteri kadar geniş olması gerekmektedir.

 36. Dijital pazarlama alanının çok kollu olduğunu anlamamız açısından ufuk açıcı bir makale olmuş. Bu bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X