Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Son Güncelleme Tarihi:

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen ya da bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak isteyenler için kılavuz niteliğinde olan bir yazı ile karşınızdayım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı hakkında detaylara girmeden önce “Dijital Pazarlama nedir?” sorusuna cevap vermek çok daha doğru olacaktır. Dijital pazarlama gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür gibi geleneksel medya yani yazılı ve görsel yayın organları yerine yeni medya (internet) ortamında ürün ve hizmetlerinize talep oluşturulması için gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinin genel adıdır. Sektörde e-marketing, interaktif pazarlama, web pazarlama, online pazarlama gibi isimler kullanan herkes aynı işi yapmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital pazarlama uzmanı, sorumlu olduğu işletme adına internet ortamında bulunan işletmenin potansiyel müşterilerine belirlediği pazarlama kanalları (SEO, Sosyal Medya, E-Posta, Reklam vb) vasıtası ile etkileşime geçerek ürün ve hizmetlerini tanıtan, marka bilinirliği oluşturan yaptığı çalışmaların satışa dönüşmesine ve satış sonrası marka sadakati oluşmasına en büyük katkıyı veren kişidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı tek başına satış ya da marka sadakati sağlamaz. Pazarlama, satış ve marka sadakati bir döngüdür ve bu döngüde işletmenin tüm birimlerinin rolü bulunmaktadır. Tek başına dijital pazarlama uzmanı tarafından yapılacak çalışmalardan başarı beklemek yanlış bir bakış açısıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Potansiyel işveren adaylarınız dijital reklam/pazarlama bütçelerini emanet edebilecekleri tecrübe sahibi dijital pazarlama uzmanı tercih etmektedir. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanı olarak iş bulabilmeniz için sadece eğitim almış olmanız yeterli olmayacaktır. Bir dijital pazarlama uzmanının özellikle SEO, Google Ads (AdWords), Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Medya Reklamcılığı, E-Posta Pazarlaması gibi konularda kendini geliştirip uzmanlaşması gerekir. Tüm bu alanlarda uzmanlaşmak hem zaman hemde bütçe sahibi olmayı gerektirir. Ne kadar çok bütçe kullanma imkanınız olursa o derecede mecraları tecrübe edebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir diğer husus ise dijital mecraların sürekli gelişim ve değişim içerisinde olduğudur. Bu yüzden sektördeki ve mecralardaki gelişmeler dijital pazarlama uzmanı tarafından sürekli takip edilmelidir. Aksi taktirde çok uzun değil sadece bir sene sonunda sahip olduğunuz bilgilerin ciddi bir bölümünün geçerliliğini kaybettiğini deneyimlemiş olursunuz.

Bu yüzden bir dijital pazarlama uzmanının olmazsa olmazı kendisine ait bir blog sayfasıdır. Blog sayfası dijital pazarlama uzmanının kariyerinin bir parçası ve CV’sidir diyebiliriz. Kişisel blog sayfası üzerinde yapacağı başarılı çalışmalar dijital pazarlama uzmanını diri tutar, kendisi için referans oluşturur ve sektöründe de kendisine kişisel markalaşma yolunu açar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak için Alınması Gereken Eğitimler

Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız bu konuda bir adım önde olduğunuzu söyleyebilirim. İstanbul’da dijital pazarlama alanında alabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz eğitimler bulunuyor. Gerçekleşen ücretsiz eğitimler genellikle ajansların tanıtımları için yapılan başarı hikayelerinin anlatıldığı atölye (workshop) çalışmalarını kapsıyor. Bu workshoplardan elde edebileceğiniz nüans bilgiler oldukça işinize yarayabilir.

Dijital pazarlama ile ilgili ücretli eğitimleri özel eğitim kurumlarından, dijital pazarlama ajanslarından ve sektörde faal olan deneyim sahibi uzmanlardan almanız mümkün. Bu eğitimler tercihinize bağlı olarak grup ya da kişiye özel ders olarak gerçekleşebilmektedir. Eğitim ücretleri ise aldığınız eğitimin içeriği ve uzman kadronun tecrübesine göre değişyor.

Dijital Pazarlama Hocası bünyesinde tarafımdan ücretsiz olarak verilen dijital pazarlama eğitimlerini takip etmek için tıklayınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ertuğrul Müyesseroğlu

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital pazarlama uzmanı olmayı hedefleyen adayların aldığı başlıca eğitimler aşağıdaki gibidir.

 • Google Ads (AdWords) Eğitimi
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu Eğitimi)
 • Google Analytics Eğitimi
 • SEO Uyumlu Metin Yazarlığı Eğitimi
 • WordPress Eğitimi
 • Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi
 • Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi

Dijital Pazarlama Uzmanının Görev Tanımı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanının görev tanımı oldukça geniştir diyebiliriz. Dijital ortamda gerçekleştirilen reklam ve pazarlama faaliyetlerinin tümü onun yönetiminde gerçekleştirilir. İşletmenin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği dijital pazarlama faaliyetlerinin yanında dışarıdan (ajans, freelancer vb) hizmet alınarak gerçekleştirilen hizmetlerin performansından ve yönetilmesinden yine dijital pazarlama uzmanı sorumludur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı sorumlu olduğu işletme adına pazar araştırması ve rakip analizi yaparak en uygun dijital pazarlama kanallarını belirler ve bu mecralarda işletmenin imkanları dahilinde pazarlama faaliyetlerini hayata geçirir. Etkileşime geçilen potansiyel müşterilerin takibi için bir müşteri deneyimi haritası oluşturur ve müşteri deneyimini en üst düzeye çıkaracak aksiyonları alır. İşletmede gerçekleşen geleneksel pazarlama çalışmalarını göz önünde bulundurarak tamamlayıcı çalışmalar yapar ve işletmenin pazarlama faaliyetlerinde bütüncül bir yaklaşım oluşmasını sağlar. Hem işletme içerisinde gerçekleşen hemde dışarıdan hizmet alınarak gerçekleşen çalışmaların performansını takip ederek üst yönetime raporlar.

Tüm bu çalışmaların sonucunda işletmenin marka bilinirliğine, satışlarına ve marka sadakati oluşturulmasına katkı sağlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı İş Tanımı

Dijital pazarlama uzmanının iş tanımını kısaca analiz, yönetim, iletişim, denetim ve raporlama olarak özetleyebiliriz.

 • Pazar Analizi
 • Rakip Analizi
 • Bütçe Yönetimi
 • Reklam Mecralarının Belirlenmesi
 • Ajans ilişkileri
 • Web Sitesi Yönetimi
 • Ekip Yönetimi
 • Denetim
 • Raporlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Genel itibariyle deneyimsiz bir dijital pazarlama uzmanı yetiştirilmek üzere asgari ücret ile işe alınır. Kendini geliştiren ve deneyimini arttıran 1 ila 3 yıl tecrübeli Dijital Pazarlama Uzmanı ise kendini geliştirme düzeyine bağlı olarak 2000 ila 4000 ₺ arasında maaş alabilmektedir. Üç ila beş yıllık bir deneyime sahip olan dijital pazarlama uzmanı ise 3000 ila 7000 ₺ arasında maaş alabilmektedir. Beş yıldan daha fazla bir deneyime sahip olan dijital pazarlama uzmanı ise artık üst düzey yönetici adayıdır ve alacağı ücret  5.000 ila 10.000+ ₺ arasındadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Dijital pazarlama uzmanının çalışma alanı oldukça geniştir. İşini internet ortamında büyütmek isteyen firmaların yanında dijital ortamda bulunan seçmenlerine ulaşmak isteyen politikacılara ya da hayran sayısını arttrımak isteyen ünlülere dahi hizmet verebilir. Dijital pazarlama uzmanı hizmetini bir firma ya da ajans bünyesinde çalışarak verebileceği gibi freelance (serbest çalışan) olarak da hizmet verebilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanının Çalışma Koşulları Nasıl?

Dijital pazarlama uzmanlarının çalışma koşullarının diğer birçok departmana göre çok daha rahat ve esnek olduğunu söyleyebiliriz. Koşulların esnek olmasının en büyük sebebi ise standart bir mesai anlayışının bu meslek grubu için geçerli olmayışından kaynaklanmasıdır. Yaşanılacak bir aksaklık ya da kriz durumunda ulaşılması gereken ilk kişi sizsiniz bu yüzden tatilde, izinde ve hatta gece uyurken dahi bilgisayar vb cihazlarınızı yakınınızda bulundurmanız gerekir. Bu meslek grubundakiler bu durumu o kadar özümsemiş durumdadır ki bir talep olmamasına rağmen kendisini tatilde vs çalışır halde bulur.

Firmaların Dijital Pazarlama Çalışmalarına Geçiş Süreci

Dijital pazarlamanın her geçen gün artan değeri tüm firmaları bu alanda faaliyette bulunmaya sevk ediyor. Fakat dijital pazarlamanın birçok firma tarafından yeterince kavranamamış olması firmaların başarılı çalışmalar yapabilmesinin önüne geçmektedir. Bu açıdan baktığımızda dijital pazarlama uzmanının bir işi kabul etmeden önce işletmenin bulunduğu aşamayı dikkate alması gerekecektir.

 1. Aşama patronun dijital pazarlamayı kendi yürüttüğü ve başarılı olduğunu düşündüğü dönem
 2. Aşama dijital pazarlama faaliyetlerinin tümünün istihdam edilen tek bir kişiye yüklendiği dönem
 3. Aşama 1 ve 2’yi uygulayarak başarısız olan ve bunun sonucunda dijital pazarlama ajansları ya da freelance uzmanlar ile çalışmaya başlanılan dönem
 4. Aşama dijital pazarlamanın önemini kavramış ve bu mecrada yapılacak çalışmaların kesintisiz ve uzun soluklu olması gerektiğinin farkına varılan dönem. Bu döneme erişen firmalar bünyelerinde dijital pazarlama departmanlarını kurup kendi ekipleri ile yola devam etmeyi tercih etmektedir.

Burada en makul firma tipi tabi ki dijital pazarlama deneyiminde olgunluk seviyesine gelmiş olan 4. tip firmalardır. Bu firmalar Dijital Pazarlama Departmanlarını oluşturarak bünyelerinde Web Yazılımcı, Google Ads (Adwords Uzmanı), SEO Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Grafik Tasarımcı ve Metin Yazarı vb. katıp ekip lideri olarak yeterli deneyime sahip  pazarlama müdürü statüsünde Dijital Pazarlama Yöneticisi bulundurmaktadır. Fakat her firmanın böyle bir departman kurabilmesi ekonomik açıdan mümkün olmadığı için orta boy firmalar için 3’cü seçenekte gayet makuldür. Yalnız burada üçüncü aşamada bulunan firmaların kaçırmaması gereken nokta onlarında birer dijital pazarlama uzmanına ihtiyaçları olduğudur. Tüm işleri dışardan hizmet almak kaydı ile yapılması sağlıklı bir yöntem değildir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olarak Çalışmanın Avantajları

Öncelikle bu avantajlardan yararlanabilmek için yaptığınız işten zevk almanız gerektiğini unutmayın. Gelelim sadede, özellikle freelance bir çalışansanız yer ve zamandan bağımsız çalışmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Farklı birçok şehirde bulunan müşterilerinizi hem ziyaret edebilir hemde şehri gezme imkanınız olur. Canınız mı sıkıldı ister deniz kenarında, ister parkta istersenizde köyünüze gidip hem kafanızı dinler hemde çalışabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız artık hiçbir eğitim, seminer, fuar ve kongreyi kaçırmayacaksınız. Bunun yanında sosyal biri iseniz istediğiniz zaman tiyatro, sinema ve konsere gitmeniz mümkün. Bu süreçte yapmanız gereken sadece doğru bir zaman planlaması yapmak olacak.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Uzmanı Adayının Okuması Gereken İçerikler

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen okuyucularımın okumasını önerdiğim içeriklerim aşağıdaki gibidir.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 112

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?” üzerine 3 görüş

 1. Dijital pazarlama uzmanı olmak bahsettiğiniz gibi sürekli yenilikleri takip ederek deneyimlemeyle alakalı.. Deneyimlemeden sadece bilmek yeterli olmuyor.

 2. Merhabalar 3D işi hakkında birşey soracaktım.
  Ben Yurt dışında hem dil öğreniyorum hem de dijital pazarlama yapmaya çalışıyorum. Abim ve arkadaşı 3D yazıcı alıp bu işe girmeye çalışıyorlar fakat yeniler o yüzden sadece baskı ve tarama yapıyoruz çizim işi sonraki iş diyor. Gel bize katıl dijital işlerimizi yap, pazarlamamızı yap. Aynı zaman da ofisi kullan dijital işlerine devam et diyor. Sizden isteğim bu alana girersem doğru bir karar olur mu? Hem 3D işi için dijital ve sahada pazarlama yaparken kendi dijital pazarlama işini de yapabilir miyim? Yoksa 3D yi seçeceksem onlarla ortak mı olmam gerekir nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Çünkü bu alana girmek için
  1. ingilizce forum ve haberleri gelişmeleri takip etmek gerekir –
  2. Sahaya çıkıp kartvizit dağıtmak, yakın çevremizin müşteri portfoyünü kullanarak bir e bir müşteriyr gitmek
  3. Dijital de reklam yapmak sosyal medya yönetimi yapmak gerekir
  4. Bununla ilgili konferans, workshop, etkinliklerine katılmak gerekir
  5. Fuar var mıdır bilmiyorum, fuarları katılmak portyofü büyütmek gerekir.
  Çünkü bu işi yaparsam ciddi şekilde yaparım.
  Ama Kendim Dijital işine girip o yönde mi ilerlesem diye düşünüyorum. Çünkğ ikisi birlikte zor olur sanırım.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Yakup bey,

   Öncelikle dijital pazarlama konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz bu çok önemli.. Çünkü 3D sektörüne yönelmeye karar vermeniz durumunda bugüne kadar göstermiş olduğunuz emek büyük ölçüde zayi olacaktır. Unutmayın dijital pazarlama sürekli değişim ve gelişim içerisinde 2 sene sonra olmadı döneyim dijitale dediğinizde tekrar bir öğrenme sürecine girmeniz gerekecek.

   Diyelim ki iki işi bir arada geliştereyim dediniz. Ben kişisel markalaşma eğitimlerimde katılımcılara yeni birşeyler öğrenirken mevcut kabiliyetlerini ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum. Unutmayın şuan sizi taşıyan bir bilgi ve beceriniz var. Yenibir bilgi elde ederken onu ihmal ederseniz iyi olduğunuz konuda da gerileyebilirsiniz.

   Özellikle 3D sektörü için yapacağınız saha ve portfoy çalışmaları çok vaktinizi alacaktır. Buda dijital pazarlama konusuna yeterince vakit ayıramamanıza neden olabilir. Bunu iyi dengelemek lazım. Bana kalırsa Çalışma gününüzün %70’i Dijital Pazarlama %30’u 3D olacak şekilde kurgulayabilirseniz ilerlemeniz mümkün olur.

   Burada saha ve pörtfoy çalışmalarını üzerinize almadan Firmanın dijital pazarlama faaliyetlerini yürütmeniz ideal iş konsepti olacaktır.

   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X