Landing Page Nedir?

Landing Page Nedir? Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son Güncelleme Tarihi:

Merhaba arkadaşlar bu yazımda karşılama, varış, ürün yada iniş sayfası olarak tabir edilen landing page sayfaları hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

Landing Page Nedir?

Landing page (iniş sayfası) ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren tek sayfalık web siteleri için kullanılan bir tanımlamadır. Bununla beraber e-ticaret sitelerindeki her bir ürün sayfasınıda landing page sayfası olarak düşünebiliriz.

Firmaların internet üzerinde gerçekleştireceği reklam ve pazarlama faaliyetlerinin satışa dönüşeceği nokta landing page yani ürün sayfaları olacaktır. Bu yüzden internet üzerinden ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen kişi ya da kurumlar için landing page sayfalarının tasarımı özel öneme sahiptir.

Landin Page Sayfasının Amacı Nedir?

Doğru sayfa kurgusu için landing page sayfanızın amacını en başta doğru belirlemeniz gerekir. Sattığınız bir ürün ise müşterinizin landing page sayfasında satın alma işlemini tamamlamasını amaçlarsınız. Fakat sattığınız bir hizmet ise satışı sitede tamamlayabileceğiniz gibi satışı tamamlamak için canlı destek (chatbox), form, vb farklı araçları kullanmayıda amaçlayabilirsiniz.

Landing page sayfalar çoğu zaman ana siteden bağımsız olarak sadece reklamların yönlendirildiği sayfalar olarakta kullanılabilmektedir. Böylelikle reklam çalışmalarının başarısını ayrı olarak takip edilebilir olur.

Landing Page Tasarımı

Landing Pag Sayfalarında Olması Gerekenler

Her landing page sayfasının yapısı kendine özeldir. Landing page sayfanızın amacı, satmak istediğiniz ürün ve hedef kitleniz varış sayfanızın yapısını oluşturacaktır. Burada belirteceğim gerekliliklerin hepsini veya bir kısmını kullanmak, amacınıza bağlı olarak yapılacak analiz çalışmaları sonucunda karar verilmesi gereken bir konudur.

Landing Page Ürün Görseli

Landing page sayfasında ürün ve hizmetinizin potansiyel müşterileriniz tarafından net bir şekilde anlaşılabilmesini sağlayacak kalitede görsellerinizin bulunması gerekir. Amatörce masa, zemin gibi yerlerde ve yetersiz ışıklı ortamlarda çekilen ürün görsellerini kullanmanız müşterilerinizin ürün ve hizmet kalitenize olan güvenini azaltacaktır.

Landing Page Ürün Videosu

Landing page sayfasında ürün hakkında açıklama, kurulum vb bilgilerin bulunduğu videolar bulunması müşterilerinizin ürün hakkındaki alım kararını pozitif yönde etkilemektedir. Kullanacağınız görsellerde ki gibi ürün sayfanızda bulunacak olan videoların kalitesi de müşterilerinizin güvenini arttırıcı yönde etkileyecek kalitede olmalıdır.

Landing Page Ürün Açıklaması

Ürün ve hizmetiniz ile ilgili açıklama metniniz, kullanacağınız görsel ve videolarınız ile bir bütünlük arz etmelidir. Ürün açıklamalarınızda detaylara yer verirken net ve anlaşılır olunması, ürünün yanında varsa ekstra aparat, eşantiyon, hediye vb bilgilere yer verilmesi müşterinin satışa yönelmesini kolaylaştıracaktır.

Landing Page Müşteri Yorumları

Ürün sayfanızda ürün ve hizmet kaliteniz ile lgili yapılacak yorumlar yeni satışları tetikleyecek en önemli unsurlardan biridir. Yapılacak olumsuz yorumları dahi çözüme kavuşturduğunuzu göstermeniz müşterilerinizin karar vermesini kolaylaştırır.

Landing Page Çıkış Pop-Up’ları

Çıkış pop-up’ları landing page sayfanızı ziyaret eden internet kullanıcılarının sayfanızı herhangi bir etkileşimde bulunmadan terk etmeye kalktığında açılan tanıtım pencereleridir. Çıkış pop-up’lar sayesinde potansiyel müşterinize siteyi terk etmeden önce son bir kez daha dokunma şansı elde edersiniz. Bu noktada müşterinize ekstra bir indirim yada hediye teklif etmeniz satış yapma olasılığınızı arttırabilir.

Landing Page İletişim Bilgisi

Varış sayfasında bulunacak adres, telefon numarası, e-posta, canlı destek, form vb iletişim kanalları müşterilerinizin gözünde sizi ulaşılabilir kılar ve güven verir. Bu kanallar vasıtasıyla vereceğiniz hızlı yanıtlar satış oranınızı arttırırken, açılmayan telefonlar yada hizmet vermeyen canlı destek sistemi gibi durumlar satış oranınızı düşürecektir.

Landing Page İade Koşulları

En önemli güven unsurlarından bir tanesinide müşterilerinize sunduğunuz iade koşulları oluşturmaktadır. Ülkenizde bulunan yasal iade koşullarına uymakta olduğunuzu varış sayfanızda belirtmeniz yine satışlarınızı pozitif yönde etkileyecektir.

Landing Page Üyelik

Alışveriş gerçekleştirecek potansiyel müşterileriniz için üyelik durumunu seçenekli hale getirebilirsiniz. Böylelikle basamaklı işlemlerden dolayı müşterilerinizin sayfanızı terk etmesini önleyebilirsiniz.

Landing Page Abonelik

Ürün ve hizmetiniz ile alakalı kampanya, fiyat değişikliği gibi konulardan haberdar olmak isteyen müşterileriniz için sayfanıza abonelik sistemi kurabilirsiniz. Böylelikle bu müşterilerinize daha cazip olanaklar sunarak satış yapmanız mümkün olur.

Landing Page Ödeme Seçenekleri (Taksit)

Müşterilerinize ürün ve hizmetinizin niteliğine bağlı olarak taksit seçenekleri sunmanız satışlarınızı arttıracak en önemli unsurlardan biridir. Unutmayın sırf taksit avantajı nedeniyle müşterileriniz aynı ürün için farklı satıcıları tercih edebilir.

Landing Page Kargo Bilgisi (Ücretsiz)

Sitenizde çalıştığınız kargo firmaları ve teslim süreleri hakkında bilgi olmasının yanında sağlayacağınız ücretsiz kargo avantajı yine satış oranınızı arttıracak önemli bir unsurdur. Yapılan son araştırmalara göre ücretsiz kago seçeneği satışları %30’a kadar arttırırken, ücretli kargo satış oranını %47’ye kadar düşürebilmekte.

Mobil Uyumlu Landing Page

Ülkemizde 55 milyon adet akıllı cihaz kullanılmakta ve bu rakam hızla artmaya devam ediyor. Bu yüzden iniş sayfası tasarımınız mobil uyumlu olmalıdır. Böylelikle cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihaz kullanan potansiyel müşterilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız mümkün olur. Mobil uyumluluk ayrıca önemli bir SEO kriteridir.

SEO Uyumlu Landing Page

Landing page sayfanızın SEO Uyumlu olması sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve satışlarınızı arttıracaktır. Bu yüzden tüm bu çalışmaları yaparken SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kriterlerini göz önünde bulundurmalısınız. SEO uyumlu landing page sayfası oluşturmak için sitenizin kurulum aşamasından başlayarak SEO kriterlerini uygulamanız gerekir.

SEO uyumlu bir iniş sayfası için sitenizin tasarımı sade ve hızlı olmalı yine yükleyeceğiniz görseller kaliteli olduğu kadar düşük boyuta (MB) sahip olmalıdır. Videolarınızı iniş sayfanıza direk yüklemek yerine video paylaşım sitelerine yükleyin ve buradan embed edin yani gömün, böylelilkle sitenizin yüklenmesini daha kolay hale getirirsiniz. Başlık ve açıklama metinlerinizi SEO kriterlerine göz önünde bulundurarak yazın. SEO hakkında daha fazla bilgi için “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Google Ads (AdWords) Uyumlu Landing Page

İniş sayfanızın alt yapısı ve içeriklerini kurgularken internet üzerinden yapacağınız reklam çalışmalarını göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle Google Ads (AdWords) arama ağı ve alışveriş reklamları ile uyumlu içerik oluşturmalı ve mümkünse sayfanızda ürün feedi alabilmeniz faydalı olacaktır. İçerik oluştururken google reklam politikalarını incelemeniz uygun olacaktır. Bu konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bir Google Ads (AdWords) Uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Landing Page A/B Testi

Varış sayfalarınızı sürekli optimize etmeniz gerektiğini unutmayın. Gerçekleştireceğiniz A/B testi ile aynı ürün ya da hizmete yönelik, renkleri ve yerleşimi farklı varış sayfaları oluşturarak tasarımlarınızın performansını karşılaştırabilir ve aldığınız sonuçlara göre verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Landing Page Sayfası Nasıl Yapılır?

Landing page sayfası yapabilmek için temel olarak domain ve hosting sahibi olmalısınız. Sonrasında kullanacağınız alt yapıya karar verip (Opencart, WordPress, Joomla vb) ücretli ya da ücretsiz hazır temalardan faydalanabilirsiniz. Bunun dışında anlaşacağınız bir web tasarımcıya tamamen sizin ürün ve hizmetinize özgü benzersiz bir landing page sayfası yaptırmanız mümkün.

Landing Page Sayfası

Landing Page Sayfasının Maliyeti Nedir?

Yaptıracağınız landing page sayfasında kullanacağınız domain uzantısı, hosting paketi, alt yapı, sayfanızda bulunacak özellikler ve tasarım kalitesi iniş sayfanızın size olan maliyetini arttırıp ya da azaltacaktır.

Sonuç

Dijital platformlarda gerçekleştirdiğimiz reklam ve pazarlama çalışmalarının birden fazla ayağı olduğunu ve bu ayakların bir bütünün parçaları olduğunu bilmemiz gerekiyor. Buradan yola çıkarak bu ayaklardan biri olan varış sayfalarının nasıl olması gerektiği ile ilgili sizlere ışık tutmaya çalıştım. Yukarıda madde madde belirttiğim detaylar tek tek üzerinde durulması gereken birer çalışma gerektirmektedir. Bu çalışmalar neticesinde ürün ve hizmetiniz ile alakalı sizin için en uygun olanları kullanabilirsiniz. Hizmet satıcıları için dönüşüm oranları açısından baktığımızda telefon aramaları ile canlı chat’in oldukça yüksek bir orana sahip olduğunu belirtmek isterim.

Varış sayfaları vasıtasıyla gelen iletişimi yönetmek için işletmenizin büyüklüğüne göre sekreter, müşteri temsilcisi, call center yani bir destek ekibine ihtiyacınız olacaktır. Buda reklam ve pazarlama çalışmalarınızın diğer bir önemli ayağını oluşturur.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X